ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
MAY-2011

Foarte nemulțumit
Sub orice critică
Sub orice critică

Dezamagire totala!!! pacat de pensiune...

Suntem un cuplu din Cluj-Napoca (soţia mea 28 şi eu 29 de ani), nefiţoşi, am gasit oferta promoţională, ne-am documentat despre complex si am luat vaucerul (inca din februarie cu 360 ron pt 2 nopţi /camera cu pat matrimonial). Am făcut o programare pt 8-9 mai (duminica-luni), ne-am gândit ca aşa nu o să fie “full” şi o să ne bucurăm de serviciile oferite – confirmat şi de şeful complexului.

Am ajuns duminică la 17:30, numai o maşină mai era in parcare, pensiunea arăta foarte bine, ca şi în poze. Am intrat, am dat de un hol mic, spre dreapta sus erau camerele, spre stânga scări în jos care duceau spre un living pt nefumatori unde dormea pe o canapea un Saint Bernard si spre dreapta era restaurantul. Ne-am întors să vedem dacă mai este si altă intrare cu recepţie, nu am găsit şi nici nu am dat de nimeni aşa că ne-am dus înapoi la restaurant si acolo un domn de lângă bar, ne-a dat cartela de acces in cameră. Ne-am dus în cameră şi ne-a surprins că nu era cu pat matrimonial pt care am făcut rezervarea aşa ca ne-am dus înapoi. Ne-a zis că numai camere twin are cu vedere spre munţi şi camera matrimonială liberă este numai cu vedere spre parcare -> ne-a schimbat. Camera era ultima de la etajul 1 (chiar langa scări care duceau la SPA) frumoasă: mobilier cu fier forjat, de bun gust, pat cu o saltea mare si foarte confortabilă, cu lenjerie curată şi de calitate, baia curată, numai slab iluminată.

Am lăsat bagajele şi ne-am dus să descoperim pensiunea, prima surpriză neplăcută era orarul “nou” de la SPA (piscină, jacuzzi, saună zilnic 11-13,16-18) …. Am ajuns la restaurant unde nu mai era nimeni, era foc deja in şemineu, ne-am şi aşezat lângă şi am fost foarte încântaţi ce o să ne relaxăm. A apărut o domnişoară cu un welcome drink – ţuică de prune şi ne-a luat comanda pt cină. Am ales ca de cina inclusă în vaucer să profităm doar a doua seară şi acum să mâncăm pe banii nostri; 2 ciorbe şi pt mine şi felul 2 – preţurile ne-au surprins – ciorba 12 ron, 200 g ceafă cu cartofi prajiţi (congelaţi), pâine 30 ron...

După cină l-am rugat pe domnul de acolo, să ne lase la SPA dacă se poate şi el foarte prietenos s-a dus, a dezvelit pişcina şi jacuzziul, ne-am luat slipul şi ……... apa în pişcină era bună pt înot, dar în jacuzzi era doar dezmortita. Mai era un cuplu cazat tot din 8 mai, chiar vizavi de camera noastră, au ajuns si ei la pişcină si fiind numai noi ne-am imprietenit. Nu ne-am putut bucura de jacuzzi, desi era dotat si cu lcd tv, dar apa dezmortita a strica totul, chiar mai rău ne-am şi supărat.

Ne-am dus in cameră, unde era deja cald, că după cină am dat drumul la calorifer că nu ne-au aşteptat cu căldură….

Am dormit bine, dimineaţa după duş, ne-am dus la micul de jun. Era numai o tanti care făcea de toate, şi curat şi gătit… ne-am aşezat la aceeaşi masă cu cuplul nou cunoscut, farfuriile erau din plastic, care nu mergeau nicicum cu restul mobilierului, dar mânacarea a fost bogată: lapte, caşcaval afumat, brânză, şuncă, caizer, brânză topită, gem, miere, roşii, ochiuri sau omletă, cafea.

Ni se părea ciudat ca era un câine care tot se plimba prin restaurant dar nu am dat mare atenţie, până odată a urinat tocmai lângă masa noastră!!! când a revenit tanti a văzut si a întins frumos cu un mop peste tot de parcă nu s-ar fi întâmplat nimic, ne-a întrebat dacă mai dorim ceva… Am trecut si de asta…. ne-am dus la plimbare toţi 4, prânzul nu am mai vrut sa-l luam la pensiunea noastră.

Pe la 4 ne-am dus la SPA, să ne incadrăm in program, toate erau acoperite, a venit un tip a dezvelit şi a costatat că nu e destulă apă in jacuzzi şi l-a umplut cu apă rece şi a dat drumul, zicănd că intr-o oră va fi caldă - - - era cald macăr în incintă, ne-am jucat cărţi aşteptând să se incălzească apa…. au trecut 3 ore şi apa încă era rece, nici macar dezmortita ca în seara precedentă.

Ne-am dus toţi 4 la cină un pic nervoşi iar. La restaurant nu era nimeni, apoi a apărut tanti aia să ne ia comanda, zicând mofturos că la ora asta să se apuce de gătit, era 19:00, şi poate mai vrem şi lucruri diferite, nici nu ne-a dat meniu, ne-a zis ca face cartofi pai pt toţi, si putem alege intre ceafă sau pulpe de pui sau piet la grătar, şi la salată roşii sau gogonele si desert foietaj cu mere. Păi am acceptat, ea era doar o angajată cu multe pe cap, dar noi am dat ceva bani si nu era treaba noastră.

Ne-am dus lângă şemineu … a apărut si domnul, aşă că am încercat să-i zicem neplăcerile, si el pe un ton nepăsător ne-a răspuns sec, că la ei nu e restaurant, e pensiune şi prepară ce au, şi numai noi suntem cazaţi şi asta este. Ne-am enervat rău de tot, că-si bate joc de noi pe banii nostri, dar am zis ca nu facem scandal, ne liniştim şi privim partea bună a lucrurilor – priveliştea era minunată din restaurant. Iar a apărut câinele ploat, prietenos altfel, a venit la noi si a lăsat bale si păr după el…. şi asta în restaurant…. după cina dezamăgitoare, iar au acoperit SPA-ul, aşa că iar l-am rugat să ne lase ca din vina lor n-am putut beneficia de jacuzzi dupamasa…Domnul iar prietenos, ne-a dat acces, dar la jacuzzi tot oprise incălzirea (l-am repornit noi) si acum apa era caldă - după 5 ore de funcţionare… am făcut şi saună 15 min, am şi înotat şi apoi in jacuzzi ne-am relaxat, dar a venit chelneriţa şi ne-a rugat să eliberăm SPA-ul că e târziu – era 22,00…

A doua zi dimineaţa iar surpriză, nu era apă caldă la duş…. apoi la micul dejun nu am mai primit roşii – ne-a servit la cina precedentă…... am împachetat şi am plecat.

Păcat de pensiune, care e foarte frumoasă, dar cu preţuri prea mari pt serviciile oferite, care erau sub orice critică şi mai mult, cu remarci ironici care iţi stricau mereu buna dispoziţie (în Cluj restaurantele de 3-4 stele practică asemenea pretuti şi pt ce meniu si servire).

Concluzie: SĂ NU VA CAZAŢI LA PENSIUNEA PADINA URSULUI, FACÂNDU-VA ILUZII CA VA VEŢI BUCURA DE SPA ŞI VEŢI MÂNCA BINE LA PRETURI DE BUN SIMŢ!!!

Trimis de emiki13 in 25.07.11 23:24:15
Validat / Publicat: 26.07.11 07:46:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA. A mai fost în/la: Baile Felix -H. Termal, Eforie Nord, Baile Herculane - H. Ferdinand. Calimanesti.

VIZUALIZĂRI: 3628 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emiki13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

emiki13
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Padina Ursului [Fundățica]: