ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
ÎNSCRIS: 15.01.10
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 7,17 ani

Pentru cazare este ok

Buna ziua tin sa va impartasesc si eu impresiile mele legate de aceasta locatie. tinand cont ca la bucuresti erau 35-36 de grade si fiind si in concediu am profitat de situatie si am zis sa plecam cateva zile la munte. am ales pentru inceput statiunea BUSTENI.

Plecand din bucuresti pe la ora 14,30 si facand un popas de 60 minute la manastirea Ghighiu de langa Ploiesti am ajuns in busteni cam pe la ora 18,00. ora era deja cam tarzie si am inceput sa cautam cazare. am luat la rand cam toate hotelurile si pensiunile intalnite in calea noastra dar raspunsul lor era ca, ba nu avem camere libere ba va costa 200 lei apartamentul pe noapte, tin sa precizez ca suntem o familie de 2 adulti si doi copii, dar cel mare este considerat adult si nu se poate inchiria o camera dubla, ci doar tripla, care are, sau apartament.

dupa indelungi cautari am hotarat sa lasam masina undeva in centru si sa mergem pe jos pentru a gasi cazare. am trecut de gara busteni si undeva cam la 60-70 metri pe stanga se face o strada in panta care ajunge exact la bariera de la intrarea in zona Valea Cerbului. pe aceasta strada sunt o gramada de pensiuni, dar majoritatea nu aveau camere libere.

intr-un final ajungem la o pensiune pe care am vazut-o la o intersectie si am zis sa incercam si acolo. cu toate ca se facuse aproape ora 20,00 si nu gasisem nimic, nervosi nu mai stiam ce sa facem si unde sa ne ducem. am sunat la intrare vine administratorul, ne intreaba cate persoane suntem, ii spunem, ne spune clar pentru d-voastra, 4 persoane am apartament cu 200 lei pe noapte fara mic dejun, pensiunea neavand restaurant. cand am auzit ne-a picat fata, am incercat sa vorbim daca se poate ca intr-o camera dubla sa puna un pat suplimentar si platim. ne spune ca nu au, dar daca avem noi nu este o problema. era gata, gata sa plecam in alta parte si administratorul ma cheama si imi spune, domne caci te vad si cu copii, am pentru dumneata doua camere la masarda, duble, cu toaleta pe hol si te costa 100 lei amandoua pe noapte. va dati seama am urcat le-am vazut si am acceptat imediat oferta, deoarece era foarte tarziu si nu stiam daca mai gaseam ceva la ora aceea.

camerele erau destul de dragute, nu mari, dar cu televizor, 2 noptiere dulap de haine, prosoape. si in plus de asta o priveliste deosebita asupra muntelui si a crucii de pe platou.

ne-am cazat si v-am spus ca pensiunea nu avea restaurant, am cerut informatii la administrator unde putem manca prin apropriere cu toate ca era foarte tarziu. omul cumsecade ne-a trimis undeva in apropriere unde chiar am gasit ceva foarte bun si de calitate. aceasta a fost prima noapte.

dimineata ne-am trezit am mancat ceva si am plecat pe primul traseu pe care am hotarat sa-l facem, caci nu degeaba am venit la munte. am lasat masina la pensiune si am plecat pe jos pe valea cerbului pana la gura diham, apoi am urcat pana la poiana izvoarelor. dupa care am mers pana la cabana diham unde am servit masa ne-am odihnit cca 1 ora dupa care am coborat spre busteni. am ajuns inapoi cam pe la ora 19,30 am servit masa la un restaurant in centru, dupa care a doua zi am plecat spre platoul PADINA unde am mai stat doua zile la VILA COTEANU.

va multumesc si daca aveti intrebari va raspund cu cea mai mare placere

Trimis de vio_andu_gaby in 25.07.11 18:11:06
Validat / Publicat: 25.07.11 19:12:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI. A mai fost în/la: cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio_andu_gaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 CASA MAIA ,noaptea

[25.07.11 19:08:21]

Am retras notele acordate pentru ,,bucatarie si masa", pentru ca nu ati mancat la pensiune.

vio_andu_gabyAUTOR REVIEW
[25.07.11 21:33:10]

ok webmaster nu stiu daca am punctat si masa. multumesc

vio_andu_gaby
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Maia: