ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.02.10
JUL-2011

Un weekend la Slanic

Cu vreo 2 saptamani inainte de plecarea la mare, am decis sa petrecem un weekend la Slanic Prahova, la strandul din localitate, sa ne facem o prealabila pregatire de litoral.

Pe scurt, pt ca toata lumea stie ajunga la Slanic sau daca nu stie, harta este un prieten bun, nu o sa descriu traseul pana acolo, oricum din Bucuresti este o aruncatura de bat. O ora si jumatate distanta... mai aproape nici ca se poate.

O sa punctez cateva lucruri de interes; cazare am gasit la particulari, conditii foarte bune insa sunt si pensiuni destule, prezentate pe internet. Noi am stat la Casa Helga, un ansamblu de trei case intr-o curte, fiecare casa cu cate doua sau trei camere, bucatarii separate pentru fiecare, sali de mese, foisoare si gratare separate. Conditii foarte bune si ofera intimitatea necesara fiecarui grup de turisti. Pret ieftin - 60 lei/camera.

Cele doua zile le-am petrecut la Strandul Baia Baciului, un complex foarte mare si frumos amenajat. Lacul cu apa sarata este deosebit, odata prin faptul ca datorita concentratiei mare de sare, pluteai efectiv, nu aveai cum sa te ineci, desi apa avea adancime mare, peste 2,5 m la mal iar in mijloc atinge 42 m, iar pe de alta parte, dupa o baie in lac, ramanea pe corp un strat de sare considerabil, benefic sanatatii.

De jur imprejurul lacului, sunt conditii de plaja la fel ca la mare: nisip, sezlonguri, umbrele, dusuri cu apa rece si calda. Se poate sta la plaja si pe iarba, este o liziera de salcami, pe un deal, cu mese si banci din lemn, dar si cateva foisoare. Sunt persoane angajate care nu au alta sarcina decat sa urmareasca turistii care arunca pe langa cosuri, sa le atraga atentia din priviri, si sa stranga dupa ei. Foarte curat. Uimitor de curat. Cu siguranta ca dupa o privire "duioasa" aruncata de un angajat nu-ti mai vine sa pui gunoiul pe langa cos.

Exista, tot in incinta complexului, un bazin amenajat pentru regenerarea namolului cu proprietati terapeutice. Este de fapt lacul porcilor, asa i se spune... Intrai in bazin, iti luai namol, te ungeai iar apoi pentru spalare era un alt bazin mai mic sau in lac. Era interzis cu namolul la dusuri.

Pret intrare 60 lei / persoana sau la liber printr-o spartura de gard, ca la noi la romani. (varianta 2 nu e indicat - era cam micuta gaura de acces)

Pentru potolit setea si foamea, sunt doua terase cu bere, sucuri, cafea, vin, orice doreste sufletul, mici, si orice preparate la gratar, inclusiv hamsii.

Daca sunt persoane care doresc o masa mai deosebita, la intrarea in complex este un restaurant mare cu specific romanesc, decorat rustic, cu terasa, cu orchestra si cu preturi mai pe masura.

Accesul la Grota Miresei este restrictionat printr-un gard de sarma, pana la amenajare, lacul format fiind foarte adanc si nu atat de sarat (s-au intamplat accidente aici).

Una peste alta este o destinatie de weekend foarte buna, mai ales pt cei din Bucuresti si orasele invecinate.

Trimis de zangela69 in 25.07.11 14:44:22
Validat / Publicat: 25.07.11 15:17:19

VIZUALIZĂRI: 6000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zangela69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Standul Baia Baciului - dimineata la prima ora

[25.07.11 15:16:39]

Mutat la rubrica "Baile Slanic Prahova" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

anadragusin
[25.07.11 15:42:35]

, atat costa intarea sau este pentru familie??? Pentru copii cat costa? Un review util, in special pentru mine, deoarece ma gandesc sa merg si eu cateva zile prin zona! Multumesc!

Chloe
[25.07.11 15:59:45]

60 lei presupun ca v-a costat pt 3 adulti...

zangela69AUTOR REVIEW
[25.07.11 20:01:34]

este 20 lei / persoana, 60 lei m-a costat intrarea pentru 3 persoane, respectiv / familie. pentru copii este 10 lei / persoana. al meu e mare, e deja adult.

lose99
[09.08.11 22:39:51]

Angela, ai cumva un nr de tel de la aceasta pensiune?

zangela69AUTOR REVIEW
[10.08.11 10:31:23]

http://helgasicorina.ro/casa-helga/ aici am gasit-o noi, este afisat si nr de telefon. Este rustica, confortabila, si confera intimitate. noua ne-a placut.

anadragusin, Chloe, lose99, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: