ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2009
ÎNSCRIS: 20.05.09
MAY-2009

Paris, a bientot! (hotel Ibis Cambronne)

Joe Dassin - "Les Champs Elysees"

O zi de mai, plecam grabiti spre aeroport in speranta ca Parisul ne va oferi acel farmec al oraselor boheme.

Dupa un zbor care a trecut f repede, ajungem in Paris, coboram rapid pe peronul metroului unde e imposibil sa nu gasesti ceea ce vrei. Ne descurcam cu brio, schimbam liniile, metrourile si iata-ne in Paris. Ne cazam si plecam rapid sa il descoperim, plini de vise si indragostiti peste masura…deci Parisul ar trebui sa ni se potriveasca.

Inarmati cu diverse harti, pentru inceput incercam sa cautam ceva sa mancam…strazile mici din imprejurimi nu ne ofera prea multe alternative. Intram in diverse braserii insa raspunsul este mereu acelasi: era prea tarziu pt masa…iar dorinta noastra de a cutreiera parisul se transforma treptat intr-o nevoie rudimentara a omului primitiv iar simturile nu se pot concentra decat in acel loc numit stomac. In sfarsit, dejunam langa Champ de Mars si mancam parizian: plate de fromages, canard frite et vin rouge…probabil ca parizian era sa mancam branza la sfarsit, insa noi eram prea infometati pentru a ne integra atat de bine inca din prima zi. Acum putem pleca linistiti. Ajungem la Les Invalides, Muzeu şi loc de veci pentru mulţi soldaţi francezi şi pentru Napoleon. Plecam spre Luvru…Place de la Concorde ne da ceva bataie de cap in a ne orienta si a descoperi Les Jardins des Tuilleries. Ajungem obositi si ne odihnim, ca orice parizian veritabil, in sezlongurile orientate dupa dorinta fiecaruia, sepre soare, spre Luvru, nu conteaza…ne simtim francezi. Cele trei zile in care trebuie sa ne familiarizam cu orasul si el cu noi ne indeamna sa ne ridicam si sa mergem mai departe. Descoperim Luvrul si piramidele lui (inca nu am inteles ce au Piramidele cu Rennaisanceul, ma voi documenta). La Luvru nu intram, era prea mare pt noi si noi prea obositi pentru el. Plecam sa vedem apusul din Defense…iesim grabiti din metrou si urcam pe Esplanade de la Defense…ma simt ca la New York, nu ca as fi fost acolo…ne alegem fiecare cate un “zgarie nori” cu care ne-ar placea sa schimbam birourile mohorate din micul paris. Soarele apune incet in spate de Grande Arche, ne asezam sa il privim, pe el si tot Parisul din departare. Plecam grabiti spre Tour Eiffel, ajungem noaptea, insa avem puterea sa stam la o coada interminabila, dezamgiti ca nu mai putem urca decat pana la etajul2. Panorama orasului luminat ne alunga urma de dezamagire si ne promitem ca data viitoare vom urca pana sus. Plecam obositi spre hotel, cu gandurile catre regi, regine, muschetari, D’Artagnan si toate cate ni le imaginasem citind pe nerasuflate Alexandre Dumas.

A doua zi ne trezim de dimineatza, cu dorinta de a lua micul dejun in una din acele braserii in care mesele micutze sunt pe trotuar iar oamenii isi beau linistiti cafeaua. Asa si facem, gasim un loc frumos si ne asezam. Comme il est beau, le Paris, je suis une vraie parisienne…Comand ‘’une grande chocolate’’ si o savurez privind jocul de umbre si lumini pe care soarele il face printre frunzele copacilor…ca intr-un tablou de Ingres (Ingres nu e impressionist si nici nu imi amintesc cine pictase tabloul pe care il recompun mental, dar muzicaltatea acestui nume se potriveste perfect decorului).

Plecam spre Disney. Dupa ce schimbam doua metrouri luam trenul si numaram statiile. Drumul destul de lung, mizeria din statiile de metrou si tren ne tin crispati in scaunele RER ului. Ajungem si descoperim surprinsi ca biletele de tren pe care le aveam nu erau cele bune, cateva minute cautam un mod de evadare si in final fortam discret usile spre marea aventura. Incepem in forta regretand ca nu am luat biletele de intrare din Paris. O zi la Disneyland e si reconfortanta si agitata, trebuie sa ai rabdare sa stai la acele cozi care sunt atat de lungi, insa in final pleci multumit. Daca achizitionati Fast Pass aveti sansa de a intra ff repede la acele distractii unde in mod normal asteptarea este f lunga…Nu am ratat Space Mountain (cu toate ca imi promisesem data trecuta ca nu ma mai urc niciodata) si nici Thunder Mountain, am mancat tipic American, am intrat in lumea povestilor, insula piratilor, casa fantomelor…ne-am cumparat pozele cu noi speriati si fericiti, razand si sperand ca vom ajunge teferi la final. Se insereaza, se innopteaza, plecam obositi spre Paris nemaiputind face nici un plan.

Ultima zi in care incercam sa mai bifam cateva destinatii de pe harta…Plecam spre Sacre Coeur, Montmatre ne dezamageste pe amandoi in aceeasi masura, nimic din spiritul de altadata, multa, f multa mizerie si mirosuri insuportabile. Ne grabim sa parasim cartierul pentru a nu fi pe deplin oripilati. Mai trecem o data Sena si dupa ce ne invartim prin aceeasi zona gasim in sfarsit Notre Dame. Caldura insuportabila nu ne lasa sa urcam in turnuri, animalele fanstastice raman pt alta data. Gasim metroul si plecam spre Versailles. Caldura este din ce in ce mai mare, soarele arde fara sa ii fie mila de noi, sarmanii turisti. Versailles. . merita toata osteneala, duminica fiind, Les Grandes Eaux Musicales ne incanta pe amandoi…racoarea fantanilor ne readuce la viata. Ne odihnim pe peluzele inverzite si privim cum apune soarele peste Gradini…Plecam spre ultima destinatie: Champs Elysee. Ajungem cu gandul ca a doua zi vom pleca, dar nu ne mai putem gandi la nimic…ne simtim in sfarsit bohemi, parcurgem bulevardul si intr-un sens si in celalalt, privim lumea eleganta si ne cautam un loc in care sa degustam un vin frantuzesc…gasim un local Italian, insa ne-am simtit parizieni. Terminam romantic mica noastra escapada de weekend sperand ca vom admira Parisul intr-o zi tarzie de toamna si vom reusi atunci sa descoperim si tot ce nu am reusit acum. A bientot!

Trimis de deliapt in 26.05.09 12:55:39

VIZUALIZĂRI: 2715 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliapt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirelab
[26.05.09 13:28:07]

Wow!!! La cum l-ai prezentat de frumos ma face sa ma intreb daca am fost la Paris sau nu? O sa mai incerc o escala... poate o sa il vad cu alti ochi dupa aceste impresii. Felicitari!

tm67bru
[26.05.09 13:51:07]

Savuroase impresiile, indeed.

Aferim, deliapt: -)

[26.05.09 14:23:16]

ms, sper ca intr-un viitor apropiat sa reusesc sa uploadez si niste fotografii...

Cristian_h*
[01.12.09 09:26:51]

Parisul, este un oras latin ... nu ?

[01.12.09 10:31:41]

O ilustratie muzicala apropiata unei priviri indreptate prioritar spre modernismul si actualitatea Parisului, speram potrivite si in opinia deliei. Delia, daca ai alta preferinta sau alegere, asteptam sa ne scrii.

[03.12.09 15:33:40]

nu pot sa spun ca se potriveste cu Parisul resimtit de mine insa este o melodie f frumoasa... poate Joe Dassin mai degraba, ar fi ceva muuult mai potrivit.

Multumesc, Cristian_h.

Cred ca aceasta melodie ar fi mai potrivita pt scrierea mea.

http: //www. trilulilu. ro/ABBAfan/8ad371c1644049

webmasterXY*
[03.12.09 15:47:01]

La recomandarea Deliei, Joe Dassin este cel care acompaniaza de acum acest review.

Miss Butterfly
[03.12.09 16:06:41]

Cred ca melodia aleasa de delia este una dintre preferatele mele in materie de "invocari pariziene"... daca imi amintesc bine, am recomandat-o si eu unui alt reviews.. oricum.. felicitari pentru melodie! se potriveste de minune! si bineinteles pentru impresii... de-a dreptul deosebite si foarte bine structurate/prezentate. Bravo!

[03.12.09 17:31:19]

Multumesc.

Diaura*
[20.12.09 22:53:00]

Pacat ca nu ai atasat tu fotografiile tale. As fi vrut ca pe masura ce citesc sa vad si imaginile locurilor invocate.

Oricum super .

[22.12.09 12:07:49]

Promit ca o sa le atasez. Rusine ca nu mi-am gasit timp pana acum, dar le voi atasa.

Sarbatori fericite!

Costi
[22.12.09 18:38:33]

Frumoase impresii!

Constat că mai sunt şi alţii care nu au aceleaşi priorităţi precum cele ale majorităţii, asta legat de faptul că nu aţi considerat absolut necesar să vedeţi Luvrul şi vă spun că bine aţi făcut, în condiţiile date. Decât să-l vedeţi pe fugă, în câteva ore, mai bine aţi mers în altă parte, pentru că acest muzeu este o destinaţie în sine şi necesită mai mult timp pentru a-l vizita.

Şi noi, de exemplu am renunţat să urcăm în turnul Eiffel, mulţumindu-ne să-l admirăm de jos, pentru că era o coadă infernală de câte ori am trecut pe-acolo (adică de vreo patru ori, în cele opt zile ale sejurului din 2008) şi am considerat că putem folosi timpul mai eficient decât să stăm la coadă, iar de admirat Parisul de la înălţime, am făcut-o de la Sacre Coeur, de pe Arcul de Triumf, de pe Centrul Pompidou, din Turnurile de la Notre Dame şi, mai ales, de la peste 200 m, de pe terasa turnului Montparnasse.

Mă surprinde însă dezamăgirea pe care spui că ai avut-o în Montmartre.

Este drept, cartierul nu este una din cele mai curate zone (oricum, este mai curat decât în multe zone centrale ale Bucureştiului), dar Bazilica în sine nu te-a impresionat?

Sau nu ai avut curajul să urci atâtea trepte? Să ştii că există şi un funicular cu care poţi urca, dacă ai abonament pe liniile de transport în comun, este valabil şi aici.

Până vei posta propriile poze, permite-mi să adaug şi eu câteva, care sunt cu siguranţă mai deosebite, pentru că sunt, în majoritate, făcute din turnurile de la Notre Dame. Acolo însă nu e lift, a trebuit să urcăm vreo 370 de trepte, dar a meritat!

Dacă intrarea în catedrală este liberă, pentru accesul în turnuri (care nu se face din interiorul catedralei, ci de pe o intrare laterală) se plăteşte, vreo 5 euro, cred, nu ştiu exact, pentru că noi am intrat cu Paris Museum Pass, care oferă gratuitate, ca şi la Cripta arheologică a catedralei, unde intrarea e mai ieftină, vreo 3 euro, doar.

[23.12.09 11:50:20]

Felicitari, stancosty! Noi nu ne-am incumetat sa urcam scarile de la Notre Dame desi am fi vrut... o caldura infernala, cred ca erau 35 grade, ne-a cam sleit de puteri.

Sacre Coeur ne-a impresionat, este frumoasa dar Montmartre m-a dezamagit, cu siguranta aveam o alta imagine in sufletul meu, formata din cartile citite...

Una peste alta este o destinatie frumoasa pe care o recomand tuturor.

Diaura*
[23.12.09 12:29:14]

Splendide imagini

kmy
[19.02.10 23:43:43]

Să nu fiţi dezamăgiţi că n-ati ajuns in Turnul Eiffel pana la ultimul etaj. N-ati pierdut mare lucru...in comparatie cu etajul 2. Eu am fost in plin sezon şi era o aglomeraşie de nedescris, am stat 3 ore la coada să intram si apoi iar vreo ora să urcam pana la 3. Cu cit urci mai sus locul este si mai stramt, aer nu prea, si toate mirosurile de pe fata pamantului. Pe cît de entuziasmată eram să ajung în vârful turnului, pe atît de dezamăgită am fost cînd am ajuns. Era asa de mare imbulzeala că nu ştiam cum să cobor mai repede. Panorama n-a fost deloc impresionantă de la ultimul etaj...cred că era ceaţă.

Am o intrebare pentru cei care au fost la Versailles-se ajunge din Paris direct cu metroul? Eu am fost cu maşina şi aş vrea să merg din nou cu avionul, iar grădinile sunt o splendoare...mă cheamă iar şi iar.

Costi
[20.02.10 16:14:23]

@kmy

Nu cu metroul, ci cu RER, pentru că Versailles este o altă localitate, în afara Parisului.

Îl poţi lua din Gare du Nord.

Costi, Cristian_h*, deliapt, Diaura*, kmy, mirelab, Miss Butterfly
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: