ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 6 ani

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Asa si asa

Pentru ca am cautat impresii de anul asta de la acest complex pana in ziua plecarii, fara succes, o sa incerc sa fac eu un review mai actualizat.

Am stat la hotel Zvete si judecand dupa aparente ordinea de la cel mai frumos/bun hotel ar fi: flora pe locul 1, zvete pe 2 si rodopi pe 3.

Intr-adevar complexul nu isi merita decat maxim 3 din cele 4 stele cu care se lauda. Conditiile de cazare nu sunt nemaipomenite ca mobilier sau marimea camerelor, insa compenseaza prin curatenie. Nu ne-au dat decat doua sapunele mititele si niste sampon, pe care cu multa bunavointa le-am lasat urmasilor nostri, dar in schimb n-am facut fata ritmului nebun la hartia igienica. Poate unde e AI altii mananca zdravan si consumul de hartie e in consecinta. Femeia intra zilnic in camera unde strangea paturile, facea curat in baie si ne lasa nelipsitul sul de hartie igienica.

Bauturile cam apa chioara, incepand cu berea si terminand cu asa zisul nectar de mere si de portocale. Singura bautura de care m-am bucurat ca este din plin si pot sa beau oricand si oricata a fost cafeaua.

La capitolul mancare nici de foarte bine, nici de foarte rau. La micul dejun oferta era cam limitata si repetitiva, meniul era pe baza de oua si croissante proaste, carnati de plastic sau mezeluri de o culoare indoielnica. Cu toate astea am avut ce alege pentru doi copii de 4 si 6 ani. Mai un lapte cu cereale, mai o clatita, mai un ou ochi si am scos-o la capat. La pranz si la cina a fost o idee mai bine in sensul ca in fiecare zi am avut alta mancare, dar nu a fost o oferta extraordinar de variata. Oricum aveam de ales intre 2-3 feluri de mancare si cateva garnituri, salate de legume sau legume taiate pur si simplu, iar la cina exista si ceva gratar si cartofi prajiti. Mai erau si supe dar nu am luat decat de vreo doua ori, fiind inecate intr-un condiment care facea ca toate sa aiba acelasi gust indiferent ca erau de legume, de carne, supa crema sau cu taitei. Deserturile sub orice critica, multe prajituri umplute cu creme divers colorate, torturi de asemenea unse cu creme in toate culorile, baclavale care pe zi ce trecea pareau tot mai vechi si fructe proaspete (pepene, nectarine, pere, mere, corcoduse, banane doar la micul dejun si taiate pe din doua) Si marea mea problema: ABSOLUT toate aceste deserturi erau servite CALDE. Cremele alea mai ales erau foarte bune la temperaturi de peste 30 de grade afara. Ne-am ferit de ele ca de o enterocolita sigura. Altii insa mancau cu incredere :) deci pana la urma e doar chestie de gust. In schimb aveau compoturi foarte bune, la micul dejun si cina care se serveau la restaurantul zvete exista o vitrina frigorifica unde erau tinute, iar la pranz care se servea la rodopi, doar in ultimele doua zile au pus bolurile cu compot in vase mari cu gheata. Asta dupa ce o reprezentanta a unei agentii de turism germane a bagat personalul acelui restaurant in sedinta dand indicatii si probabil transmitand niste nemultumiri ale turistilor nemti.

Si ca tot veni vorba de dumnealor nemtii, clubul calimera este ocupat in proportie de 90% de nemti. In consecinta cam totul e facut pe gustul si pentru placerea lor. Cum ar fi meniul de exemplu.

Echipa de animatie a fost cam greu de gasit, stateau toata ziua undeva la un kids club, pititi ca noi nu i-am gasit, nici nu ne-am straduit cine stie cat sa-i gasim pentru ca oricum nici eu si nici copiii mei nu pricepem germana, deci nici macar n-as fi putut sa le traduc ce se intampla acolo. In schimb ieseau la lumina seara undeva in jur de ora 20:30 si dansau pe cateva cantecele cu gesturi, in fiecare seara aceleasi, motiv pentru care dupa doua seri am renuntat sa mai participam activ :)))

Piscinele erau arhipline inca de la prima ora, toata lumea isi ocupa sezlongul cu prosopul desi este o regula care interzice asta, doar ca era formulata prost in genul "you are kindly asked not to... " asa ca n-o respecta mai nimeni. Totusi nu a fost o problema foarte mare pentru noi pentru ca dimineata mergeam la plaja pana la 11:30, iar la piscina coboram dupa 16:30 cand se mai eliberau locuri.

Distanta pana la plaja e mica, in ciuda faptului ca hotelul este in planul doi, in cateva minute eram pe plaja. Pe toata plaja sunt sezlonguri si umbrele de inchiriat, 7 leva bucata, noi pentru ca stateam doar de la 9 la 11:30, iar dupa amiezele mergeam la piscina am negociat si am platit 10 leva pentru doua sezlonguri si o umbrela, in loc de 21.

Poate ca am fi stat mai mult pe plaja, iar avantul negociator ne-ar fi fost taiat de o mare curata si frumoasa. Dar in prima zi mergeai in larg cam 10 metri intr-o apa verde in care pluteau alge si bucati de pungi de plastic pe alocuri. In zilele urmatoare distanta s-a redus algele fiind aduse din ce in ce mai mult la mal. Si pe masura ce ajungeau si stateau pe mal cam incepeau si sa miroasa. Cred ca asta asteptau si ei sa ajunga toate la mal si abia apoi sa le curete de-acolo. Totusi in zare se vedea o bucata de plaja unde nu erau alge, dar la o distanta considerabila.

M-am simtit ca la o balta mare pentru ca nu am vazut valuri. Se faceau doar de la ski jeturile care trageau diverse atractii gonflabile sau de la barcile cu motor.

De parcat am parcat undeva in spatele complexului si am platit 5 euro pe zi.

Per total n-a fost o vacanta de care sa-mi amintesc o viata dar a fost ok, ne-am simtit bine si ne-am intors doar raciti ceea ce e oricum mai bine decat pricopsiti cu vreo enterocolita :)

Trimis de Androix in 23.07.11 16:00:51
Validat / Publicat: 23.07.11 17:00:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Androix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Curtea interioara a hotelului zvete
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[23.07.11 16:24:13]

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo.

Nu ne zici si noua un preţ al sejurului?

Am modificat eu la echipa 2 adulti si 2 copii 4 si 6 ani.

Multumesc.

AndroixAUTOR REVIEW
[23.07.11 17:19:39]

Buna si multumesc de primire!

Sejurul a costat 1000 de euro, doi adulti si doi copii, in family room, 6 nopti. Copiii au dormit pe niste canapelute pe care le-am unit si au dormit foarte bine, iar noi am avut pat dublu, dar cu doua saltele alaturate.

[23.07.11 17:22:09]

Sejurul a costat 1000 de euro

Am notat multumesc. Asta-i fara transport, corect?

AndroixAUTOR REVIEW
[23.07.11 18:50:11]

Fara transport, am venit cu masina personala.

Androix
Alte impresii din această RUBRICĂDAS Club Hotel (ex Club Calimera) :