ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2011
ÎNSCRIS: 23.07.11
JUL-2011

Ultima vacanta in romania

Buna ziua

am sa va povestesc exact ce s-a intamplat, iar fiecare trage concluziile.

Dupa un an de zile de iad in bucuresti, stres la serviciu, rate la banca, chirie, am reusit sa strangem si noi, ca romanul amarat, exact 1200 ron, ca sa ne petrecem cateva zile la munte, sa ne relaxam. pentru mine, acest forum este o oaza, o sursa de inspiratie, asa ca il urmaresc mereu - mi-a atras atentia pensiunea boema - cu preturi nu tocmai mici, destul de departe de centrul sinaiei, mai ales daca nu vii cu masina, dar aratand ca intr-un basm, si interiorul si exteriorul. Singura prolema - nu acceptau catei. Pana aici nimic de zis, fiecare cu regulile sale. Tot cautand pe internet cazare acceptabila ca pret si care sa primeasca si animalute, mai dadeam un pic si pe site-ul pensiunii boema, ca sa mai privesc pozele. Cand, minune - o noua regula acceptau catei in timpul saptamanii. PERFECT!!!

Iau legatura cu dna. Bratu, manager din cate am inteles, stabilim datele in care dorim rezervarea, vorbim de catei, totul ok, inclusiv pe mail, platim avans de 200 ron, perfect. Eram in culmea fericirii, asta petrecandu-se cu o luna inainte de data cand trebuia sa ajungem. Asa, la un moment dat, cu cateva zile inainte sa plecam in concediu, mai aruncand o privire pe site-ul pensiunii (asta pentru ca faceam reclama unor colegi ce pensiune ''minunata''), vad o oferta - de duminica pana vineri - 550 ron (in conditiile in care eu rezervasem de luni pana vineri cu 520 ron). Iau legatura iar cu dna. Bratu, o intreb daca putem profita si noi de aceasta oferta - DA, binenteles, cu rugamintea sa ajungem duminica in jurul orei 15.00 Probabil ca sa aiba timp sa se faca curat in camere. Inca o data, perfect.

Duminica, cu bagajele dupa noi, cu doi catei mandri nevoie mare, ajungem la ora 10.30 in Sinaia. Lasam bagajele la gara si ne plimam prin sinaia pana la ora 15.00. Cu mare nerabdare, luam taxiul si ajungem intr-un final la pensiune-obositi, dar fericiti si entuziasmati. Cobaram frumos din taxi, cu catel cu purcel, admiram imprejurimile si dam sa intram in pensiune, sa cautam receptia.

In linistea aceea idilica, se aud niste strigate - hei, hei, domnilor, unde mergeti? Noi, in continuare floricele pe campii, raspundem - la pensiune. Nu se poate asa ceva, zice ''domnul'' care strigase mai devreme. Ca nu se poate sa intram in pensiune cu cateii.

Noi - pai cum domnule, nu se poate, de unde si pana unde?

''Domnul" - pai nu stiu de ce ati venit, ca mai bine nu ati fi venit.

In acel moment, ramasesem si eu si sotul meu stana de piatra. Nu intelegeam ce se petrece. Intr-uhn final, dupa alte cateva fraze de ''bun-venit'', se dovedeste ca domnul era proprietarul pensiunii si ca nu ne dadea voie sa intram in pensiune cu catei (desi daca ati avut rabdare sa cititi pana acum, am facut tot posibilul sa ma asigur tocmai ca nu sunt probleme).

So, iata-ne dupa doua luni, de la plata avansului, rezervarea ferma, telefoane, mailuri etc, in pragul pensiunii, dar nu puteam sa intram. La un moment dat m-am dezmeticit si eu si am inceput sa tip la acel ***** de proprietar, care dupa vreo 5 minute de ciorovaieli, ne facea imensa favoare sa incerce ne gaseasca o camaruta. Binenteles ca nu am acceptam, am cerut avansul inapoi si am plecat invartindu-ne.

Am gasit apoi cazare la 70 lei camera, conditii la fel de bune, chiar in centrul sinaiei, dar cum pot sa trec peste felul in care am fost tratati, mai rau decat niste tigani, cum pot sa trec peste faptul ca nici 1000 de mailuri, nici plata unui avans nu-ti poate asigura o cazare linistita, dupa un an de munca? Probabil daca am fi sosit intr-un jeep, nu ar fi fost nici o problema, dar asa, in taxi, nu eram de nivelul vilei acelui domn. Am fost in vacante in strainatate si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva, sa fiu tratata ca un parazit.

Sper sa nu va treziti niciodata in situatia sa aveti rezervare pentru concediu si cand ajungeti acolo, sa constatati ca din cauza unui ******, sunteti cu fundul in balta.

Cam asta este marea mea aventura cu pensiunea boema, unde nu as vrea acum sa stau nici gratuit.

Trimis de piscopufi in 23.07.11 03:34:40
Validat / Publicat: 23.07.11 07:21:14

VIZUALIZĂRI: 3870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (piscopufi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[23.07.11 07:17:14]

@piscopufi, pentru ca nu ati fost cazati acolo, am retras notele acordate, review-ul va fi publicat pe site doar pentru informare.

Am editat in text cateva cuvinte care nu sunt acceptate pe acest site.

Poate, cand ai timp, ne povestesti si despre hotelul la care v-ati cazat dupa aceasta intamplare.

tilinka
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Boema: