ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2011
JUL-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 ani si 9 luni

Conditii foarte bune

CONDITII FOARTE BUNE

Am ales acest hotel dupa ce am citit zeci de rw referitoare si la alte locatii pe acest site si dupa ce am cautat vre-o saptamana o agentie care sa ne ceara un pret cat mai mic. La o agentie mi-s-a spus sa nu ma astept la mare lucru de la litoralul romanesc, cativa prieteni ne-au spus, generalizand, ca “la noi (pentru turism) nu se marita sa dai banii ca-i bataie de joc”…. Am facut oricum rezervarea pe net din luna martie (de la o agentie care colaboreaza cu hotelul – pretul a fost mai bun decat cel oferit pe site-ul hotelului) astfel incat am obtinut un pret rezonabil -170 ron/noapte cu micul dejun inclus la care s-a adaugat valoarea bonurilor valorice pentru pranz si cina pentru 2 persoane.

Intamplarea a facut sa aflam in luna mai ca trebuie sa decalam sejurul cu 2 zile – am sunat la receptie, am spus ce s-a intamplat si s-a facut modificarea – am cerut totusi sa primesc corectarea datei si pe mail si am primit un mesaj de confirmare terminat cu formula “Va asteptam…”.

Am sunat in ziua in care trebuia sa ne cazam sa intreb la ce ora ar fi indicat sa ajungem ca sa nu asteptam prea mult dat fiind faptul ca am fost cu cele doua fetite - ni-s-a spus ca ideal ar fi sa ajungem intre 14-17. Am ajuns pe la 16.40, am fost cazati imediat – am primit o cartela pentru intrarea in camera si alta pentru intrarea in parcare (in sezon se plateste parcarea -10 ron/zi).

Hotelul este renovat intr-un stil elegant, imbiindu-te sa te relaxezi. Pozele de pe site-ul hotelului sunt in mare parte reale – mai putin cea cu locul de joaca unde apare pe fundal un zid cu tencuiala deteriorata, cand am ajuns noi era si acest zid reparat. Deasemenea, restaurantul arata mult mai bine in realitate dacat in poze. Pentru carcotasi as preciza ca din punct de vedere al renovarii, chiar daca au fost folosite materiale de calitate, finisajele lasa de dorit insa acest lucru l-am obsevat si anul trecut la I.C. GREEN PACE 5*- Antalya care avea pretentii de u. a. i... Tocmai pentru a arata ca si la noi in tara se pot oferi conditii voi face si in continuare pe alocuri comparatie cu I. C. G. P.

Unul dintre puncele forte ale hotelului este curatenia – era trecut de ora 8 seara si vedeam femeile de serviciu pe holul de la receptie spaland si stergand gresia, la spalatorie si la calcatorie munceau pana seara tarziu – prosoapele, lenjeria de pat si fetele de masa erau impecabile. In camera se facea curatenie cu usa deschisa – am vazut cand se elibera camera, camerista scimba si husele de protectie care se pun intre saltele si cearceafurile de pe paturi.

Cazarea.

Holul camerei este placat cu bucati mari de gresie, dulapul incastrat in perete este micut; am gasit in acest dulap umerase, un scaun pliant, 2 paturi, o pilota, doua pernute, o perie de haine, un set de cusut – ac, ata, …, un burete pentru pantofi, seif.

Baia are cada inalta, lunga cam de 1.20m cu usi de sticla; 2 plicuri cu sampon care nu au fost inlocuite dupa ce le-am folosit, o casca de baie, sapun lichid penru dus si la chiuveta. Langa wc era o perie de spalat wc-ul (la I. C. G. P. lipsea acest obiect de curatenie). Prosoapele parca ar fi fost noi erau schimbate zilnic chiar daca nu le lasam pe jos in baie. Ventilatorul functiona atat timp cat era aprins becul la baie si era foarte eficient. Pe un perete era un telefon si un buton pentru sonorul de la televizor in cazul ca voiai sa asculti si in baie. Geamul acela mare care se afla in dreptul cazii si da spre camera noua chiar ne-a fost folositor – le puteam suprevegehea pe fete daca unul dintre noi era plecat din camera si celalalt avea treba la baie.

Nici in baie nici pe hol nu era nici o priza.

Pe pat am gasit aranjate prosoapele in forma de lebede, pe masuta in vaza era o floare (la I. C. G. P. nu am avut nici lebedele nici foarea).

Dormitorul este cam de 12 m2 – mocheta pufoasa, patul matrimonial cam mic, am avut loc sa punem pe jos o saltea gonflabila, clima a facut fata fara probleme. Televizorul cu tub, micut dar se putea citi si daca stateai culcat in pat. Langa frigider am gasit doua prize acestea fiind fiind singurele din camera. Lenjeria de pat a fost schimbata din trei in trei zile.

Curatenia a fost facuta in fiecare zi cu foarte multa rigurozitate, dimineata cand nu eram in camera (la I. C. G. P. au facut curat in camera de trei ori intr-o saptamana, in celelalte zile am aruncat noi punga de gunoi).

Usile si geamurile spre balcon sunt din termopan de calitate – nu se auzea in camera muzica de la terasele de pe plaja. Daca vrei sa lasi deschisa usa la balcon, exista o plasa impotriva insectelor care se poate inchide.

Balconul este pe toata lungimea camerei, placat cu linoleu (la I. C. G. P. balconul era cam jumatate din cel de aici).

Restaurantul.

Micul dejun care era inclus in pret ne-a facut o alta surpriza placuta. O sculptura in pepene rosu era in mijlocul bufetului ‘’suedez’’ care a fost alcatuit in fiecare zi din:

-omleta la care iti puteai adauga carnati cabanos sau kaizer prajit; oua fierte; crochete din cartofi

-salam, sunca si felii subtiri de friptura (de vita cred), cremvusti, pateu de ficat

-unt, dulceata, miere

-briose cu ciocolata si prajituri cu crema ambalate, budinca, orez cu lapte

-cascaval, branza tip feta, branza topita, crema de branza cu marar

-masline de 2 feluri, rosii, salata orientala, salata de varza rosie

-cereale cu cacao si fulgi de porumb

-paine alba si neagra cu cereale si seminte

-banane, mere, pepene rosu, compot de prune sau de cirese

-automate la care iti puteai face ceai sau cafea (cu/fara lapte, zahar)

-iaurt, lapte, apa plata, suc Granini de 2 feluri.

In afara de acestea, au mai adus:

-nectarine si porumb fiert intr-o zi;

-saleuri si minipateuri, clatite cu branza dulce in 2-3 zile.

De cateva ori am vazut pe cate un angajat care te intreba in ce camera stai si isi nota in un tabel in care era trecuta fiecare camera si cate persoane sunt cazate in ea – probabil ca mai aveau si „musafiri nepoftiti” la bufet….

Pentru pranz si cina am ales varianta cu bonuri valorice gandidndu-ma ca nu trebuie astfel sa umblam prin toata statiunea. Dezavantaje – la 3 din cele 5 localuri agreate de ei unde am mancat (un altul era in Constanta si celalalt era la polul opus al statiunii), preturile erau foarte mari (o sticla de suc de ½ l -7 ron, o apa tot la 1/2l 4 ron, o bucata de friptura incepea de la 16 ron-fara garnitura, cele mai ieftine paste erau cam 18 ron…) fata de terasele tip autoservire din jur; la cele trei localuri trebuia sa astepti pana ti-se aducea mancarea si dura cam 15-45min in timp ce la autoservire totul mergea rapid.

Locul de joaca.

Amplasat foarte inspirat - la umbra toata ziua- este chiar la iesirea din restaurant spre plaja asa ca daca copii nu aveau chef de mancat aveau unde sa se desfasoare fara sa deranjeze aflandu-se totusi sub ochii parintilor.

Pe gazonul dintre locul de joaca si terasa restaurantului a fost montata o piscina cu jacuzi de vre-o 3 m2.

Intre locul de joaca si aleea dinspre paja au amenajat un lac cu un podulet, o arteziana si cascada care mai racoreau aerul.

Spatiul verde.

Aici mai au de lucrat. La receptie erau ghivece mari cu plante in schimb afara era „uscaciune” mare: cate-un tufis ciufulit, iarba unde nu era arsa de soare parca era tunsa cu unghiera…. Spre sala de fitness se vedeau printr-un gardulet cateva flori razlete.

Plaja.

In dreptul hotelului nisipul foarte fin, intrarea lina in apa. Cei care doreau sezlong si umbra plateau 10 ron cand cereau saltea. In drepul altor terase am vazut ca era 10 ron sezlongul si alti 10 ron umbrela.

Am avut parte in primele 3 zile de o apa foarte limpede si curata apoi insa au aparut foarte multe alge chiar daca utilajele primariei curatau algele de la mal parca tot nu-ti prea venea sa intri in apa. Din cate am inteles a fost tot litoralul „atacat” de alge. Ar fi ideal din aceasta cauza sa gaseasca managerii hotelului o modalitate de a se dota macar cu o piscina pentru copiii de toate varstele pe care algele ii tineau pe plaja. Jacuzi din drepul spatiului de joaca era folosit de cativa adulti sau copii de la 9-10 ani in sus.

Sper ca nu am plictisit prea tare cu atatea detalii si m-ar bucura sa aflu si despre alte locuri din Romania unde sa se reflecte pretul platit in calitatea serviciilor oferite.

Trimis de gabye in 22.07.11 17:09:44
Validat / Publicat: 22.07.11 18:17:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: MONEASA, PRAID.

VIZUALIZĂRI: 2237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabye); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.11 18:28:14]

@gabye, ai scris un review foarte bun si complet, insa ai uitat sa notezi plaja si marea. Daca doresti, scrie un ecou cu nota acordata si o adaugam noi in caseta tehnica.

zsolt_tusnad
[23.07.11 07:36:14]

Cam deplasata comparatia cu IC Green Palace. Nu au nimic in comun cele doua locatii. Reclama gratuita hotelului Parc.

gabyeAUTOR REVIEW
[23.07.11 09:39:08]

[@webmaster28:] Am dat detalii despre plaja si mare in rw dar nu le-am notat pentru ca, nefiind pe tetitoriul hotelului amenajarea acestora nu intra in atributiile sale si ar fi scazut nota hotelului.

gabyeAUTOR REVIEW
[23.07.11 10:09:16]

Pt. zsolt tusnad-Daca citeai atent rw ai fi inteles de ce am facut comparatie cu I. C. G. P. unde am fost anul trecut. Eu am considerat ca ambele locatii sunt unitati de cazare pe litoral in tari diferite ceea ce este suficient pentru a face comparatie intre acestea.

Nu am avut intentia sa fac reclama gratuita hotelului Parc ci numai sa atrag atentia asupra faptului ca exista conditii si in turismul romanesc. Ai fi observat deasemea si faptul ca am sesizat si ceea ce nu mi-a placut: lipsa unei prize in baie sau pe hol, spatiul verde destul de neglijat.

gabye, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: