ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011
DIN: targu mures
ÎNSCRIS: 21.07.11
MAY-2011

Foarte OK

Deoarece m-au ajutat parerile turistilor romani postate pe acest site, in momentul alegerii unui sejur, m-am hotarat sa postez si eu impresile din vacanta mea, in scopul de a-i ajuta pe altii sa faca o alegere buna.

Daca mergeti pt prima data in Turcia, cu siguranta veti veni acasa foarte incantati, entuziasmati, pentru ca este tara "all - inclusiv-ului" si serviciile lor sunt extraordinare in ceea ce priveste curatenia, mancarea, agrementul, etc.

Isi dau silinta pt a te multumi, personalul e foarte amabil, zambitor, muncitor. Pentru mine a fost a treia oara in Turcia si am venit acasa si mai indragostita de tara aceasta.

Noi am fost in perioada 19-27 mai; vreme foarte potrivita pt plaja si baie, am prins 34-35 grade la orele amiezii (atat indica termometrul de la piscina), apa marii peste 20 grade, se putea intra linistit, seara in schimb era putin mai rece, trebuia sa iei ceva subtire deasupra, daca esti o persoana friguroasa de fel.

Am avut emotii la plecarea din Romania, la noi fiind vreme rece si ploioasa si nu stiam cum va fi in Turcia, mai ales ca, mie imi place la nebunie caldura, plaja... dar am venit toti bronzati acasa.

Mancarea extraordinar de buna, variata, pentru toti, nu apucai sa le incerci pe toate... baietii au venit acasa cu cateva kg in plus. Piscinele mari, barurile cu bauturi si snackuri in apropiere; erau mai multe decat ai fi avut nevoie, fast food-uri, gogoserii, placintarii, etc; gradina zoologica mica dar ingrijita era un loc de recreere (aveau flamingo, pelicani, o pereche de cimpanzei dresati care sarutau mainile doamnelor, cai, ponei, struti, pauni, caprioare, etc am vizitat mai mult de odata gradina zoo datorita cimpanzeilor :))) Toboganele erau atat pt copii cat si pt adulti, intradevar deschise doar de 2 ori pe zi in anumite intervaluri.

O singura problema am avut: la sosire am primit niste camere in bungalowul de la intrarea in resort, " F" parca era, si am cerut sa ni le schimbe, sa fim mai aproape de piscine, restaurant si ni le-au schimbat a doua zi in corpul "C" (eram un grup de 7 oameni, doua camere duble si una tripla, si am dat 10 euro la receptie pt asta). Camerele erau cu mult mai mari si mai frumos amenajate decat in F, chiar si cu vedere la mare, AC, minibar, balcon, etc

Pe plaja am facut paraselling, 27 de euro am dat de persoana, dar merita sa o faci macar odata. Senzatia e extraordinara si privelistea face toti banii (se puteau observa broastele testoase din mare)

In fiecare seara mergeam in amfiteatru la programul de animatie (vreo15- 20 de tineri care iti organizeaza si in timpul zilei concursuri si jocuri sportive), dupa care in clubul de la subsolul hotelului. Daca nu ti se facea somn pana la ora 2, cand se inchidea clubul, puteai sa iti petreci timpul la lobby bar care era non stop.

Am ales o excursie optionala la parcul aqvatic TROY. Super OK. 30 euro pers, inclus transportul dus-intors din fata hotelului, intrarea la parc, si un meniu la alegere. (eu am ales cartofi prajiti, o pulpa de pui, o bere si o inghetata). Nu mai stiu cate tobogane erau, dar nu te plictiseai toata ziua, e muuult mai ok decat cel de la Mamaia. Am pus poze pe site de la aquapark :)

Statiunea Belek merita vazuta. Plimbarea prin statiune mi-a placut cel mai mult. E una dintre cele mai frumoase statiuni. Se stie ca tot ce vand turcii sunt falsuri, dar si pretul lor e pe masura si se poate si negocia. Multitudinea de magazine sclipitoare, cu vitrini uriase, zapacesc femeile.

Cu siguranta nu poti pleca din bazar fara o cutie de rahat turcesc, magneti, etc Se poate cumpara la cutie ierburile din care fac ei vestitul ceai turcesc, f f bun si contine mai multa cofeina decat o cafea de-a noastra, dar acasa nu o sa va iasa asa bun, am incercat. Baclavalele trebuie neaparat gustate. Au fost seri in care nu imi era foame dar mergeam la masa doar pt baclavale. Si acum mie pofta doar ca va povestesc.

Prin urmare as putea multe sa va mai povestesc... TURCIA e de vis! Sunt oameni constienti ca isi castiga painea din turism, si prin urmare fac turism adevarat. Imi doresc cu siguranta sa vizitez cat mai multe locuri din lumea asta, dar turcii stiu sa te faca sa te indragostesti de locurile lor.

Nota 10 resortului Iberostar Bellis!

Vacanta placuta!!!

Trimis de ale_x_utza in 21.07.11 19:09:55
Validat / Publicat: 21.07.11 20:01:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alba Resort Hotel -Side

VIZUALIZĂRI: 2478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ale_x_utza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

oana cluj
[19.08.11 14:58:00]

Buna, care bungalow crezi ca e cel mai aproape de piscina si restaurant?

ale_x_utzaAUTOR REVIEW
[19.08.11 15:09:13]

bungalow-ul A, B, C si D erau foarte ok pozitionate, central.

oana cluj
[21.08.11 14:07:47]

multumesc!

sorin.cimpeanu
[11.03.13 19:52:27]

@ale_x_utza: Tocmai am făcut rezervare la acest hotel pentru luna iunie. Sunt fan Iberostar și de aceea am facut această alegere deși nu am mai fost la Iberostarul din Turcia niciodată. Doresc să te întreb câteva chestiuni concrete asupra cărora am anumite dubii, dacă ai amabilitatea de a-mi răspunde. Au vreun bar deschis nonstop? Ce fel de băuturi servesc? Au la UAI și ceva brenduri internaționale sau numai turcești? Și aici mă refer cu predilecție la tărie (wisky, rom, coniac, eventual vinuri). De asemenea mă interesează condițiile din camere la hotelul principal. Mulțumesc anticipat

ale_x_utza, oana cluj, sorin.cimpeanu
Alte impresii din această RUBRICĂBellis DeLuxe Hotel (ex Iberostar) [Kadriye]: