ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Despre Venetia si despre fericire

Rondo Veneziano - ''Magica melodia'' ''Gentil tenzone''

Unul din locurile in care am simtit fericirea este Venetia. Fara indoiala ca sunt un om norocos deoarece ma fac fericita lucruri mici si marunte. Ei, Venetia nu e nici mica nici marunta dar m-a facut foarte fericita. cele 5 zile petrecute printre basilici, palate, stradute inguste si intortocheate impreuna cu sotul si fiul meu au fost si ramna nepretuite, am avut timp sa vizitam foarte multe din ceea ce ne-am propus dar am lasat si pentru alta data.

Mai intai de toate la Venetia te farmeca atmosfera. parca esti in Turnul Babel, toata lumea vorbeste pe limba lui, gesticuland ca sa sublinieze si sa intareasca puterea cuvantului. Conglomeratul acesta de oameni, de culori, de limbi te face sa te simti intreg. aici intelegi de ce arta te face fericit, de ce oamenii te pot bine dispune.

Primul loc spre care ne-am indreptat a fos Piata San Marco. in fata basilicii s-a strans toata lumea de pe pamant :), in spate trona Muzeul Correr. nu-mi mai puteam, in acel moment, dori nimic! Dupa ce a trecut momentul mi-au revenit dorintele, prima, sa vizitam tot ce se poate. Ne-am luat cardul pentru 3 muzee (se cumpara la Correr). cardul acoperea vizita a 3 muzee pe durata a trei zile, noi am inclus in vizita Correr-ul, Palatul Dogilor, Ca Rezzirnico. Ne-au trebuit trei zile, ca sa avem timp sa si procesam ceea ce am vazut.

Ne-a fost teama la inceput ca fiul nostru de 11 ani se va plictisi, dar spre marea noastra bucurie copilul a fost foarte incantat de tot ceea ce a vazut. Cine iubeste cu adevarat pictura il sfatuiesc sa vada Ca Rezzorinico. a fost pentru prima data in viata mea cand a trebuit sa stau jos sa ma odihnesc deoarece erau atat de multe picturi.

Am vizitat si Basilica San Marco. intrarea e gratuita, dar in interior sunt foarte multe lucruri de vazut pentru care trebuie sa platesti: intrarea la osuar, altarul de aur, urcare in turn. Daca acceptati un sfat, nu urcati in turnul basilicii ci in Torre della Campanilla, care e tot in Piata San Marco si e mult mai inalt. Va ofera o panorama pe care nu o veti uita prea curand.

Dintre basilici si biserici nu trebuie sa ratati Frarri, San Giovani e Paolo, muzeul cu toate machetele masinariilor lui Leonardo (expozitie gazduita de o veche biserica dezafectata).

Si ca in totdeauna in ultima seara am iesit la cina. am gasit o mica terasa foarte aproape de Institutul Cultural Roman, unde nu a trebuit sa platim coperta si unde in 100 de euro am mancat: homar, paste cu somon afumat si bineinteles copilul a vrut pizza. In pret a mai intrat si o sticla de vin alb si un fresh pentru copil.

In rest am mancat involtine si sandwich-uri pe care le cumparam de la Bar al Campanille unde baietii erau deosebit de draguti si serviabili. Un involtino mare, serios costa pana in 4 euro iar un sandwich club tot cam atat. un involtino de la Bar al Campanille ajunge pentru doua persoane.

Trebuie sa incercati si Al Campari si Al Apperol. sunt doua bauturi super de bune, nu trebuie ocolite gellateriile si cafenele (Harry's Coffe e renumita pentru personalitatile pe care le-a gazduit).

In rest, plimbati-va cat mai mult, rataciti-va fara sa va fie teama si fiti romantici.

Trimis de adeluna in 21.07.11 10:20:21
    Validat / Publicat: 21.07.11 11:59:42

VIZUALIZĂRI: 2646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adeluna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 mama! uite cati porumbei

alinamitru
    [21.07.11 12:06:49]

de unde ai stiut denumirile pietelor si ale podurilor, precum si ale mancarurilor sau bauturilor?

[21.07.11 12:51:53]

sper ca am inteles intrebarea si sper ca de data aceasta ajunge si raspunsul (am probleme cu netul)

nimic din ce am trait la venetia nu voi uita vre-o data. am subliniat in titul ca a fost una dintre cele mai fericite imtaplari din viata mea. imi doresc din tot sufeltul sa ajungi si tu acolo si vei vedea ca nici tu nu vei uita nicmic.

[21.07.11 14:33:56]

Sper sa placa melodia atasata!

Oare ce este un "involtino"?

[21.07.11 14:43:30]

un involtino e o chestiuta super tare (de gustoasa si desteapta). e o lipie peste care se aseaza in straturi salata verde, rosii, sunca sau orice alta carnite (mie mi-au placut cele cu peste), bineinteles branza si sos. se invartesc toate in lipie. le gasesti la tot pasul dar nu peste tot sunt la fel de gustoase sau de mari.

[21.07.11 14:46:49]

am uitat sa multumesc pentru melodie (care m-a energizat) si pentru intrebare.

adeluna, alinamitru
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: