ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2011
ÎNSCRIS: 20.07.11
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Hotel decent potrivit pentru cei fara fite

Desi initial nu am dorit statiunea Mamaia, o anumita conjunctura a facut sa ajungem la acest hotel Minerva. Bilete rezervate prin agentie 1250 lei, sejur de 6 nopti 12-18 iulie 2011. Am plecat cu gandul ca o sa fie ceva f. modest (ma si gandeam la mirosul de mobila veche din camera, la mirosul greu din baie, la mancarea de la micul dejun - imi era frica sa nu fie alterata si sa mi se imbolnaveasca fetita de 3 ani). Am plecat cu bucurie spre mare (nu o mai vazusem de 2 ani) dar si cu aceste idei preconcepute despre ce o sa gasesc acolo.

In sfarsit am ajuns... am reusit sa trecem de circulatia infecta din Constanta.

Fatada hotelului arata bine, ingrijita. Intram in hol la receptie: curat aranjat personal ok, completam formularul de inscriere, platim taxa de statiune (8,5 lei parca), lasam nr. de tel si nr. de la masina (apropo la receptie era un anunt ca se blocheaza rotile la parcarea pe iarba).

Avem doua optiuni pt. camere la et. 2: pe partea cu marea (dar zgomot de la terase, cluburi, si oricum marea se vede doar de la et. 3) si pe partea cu lacul. Alegem pe partea cu lacul. Urcam pe scari (e mocheta peste tot) si surpriza miroase frumos -undeva intr-un capat de hol se tragea cu aspiratorul. Ajungem in camera: nu e f. mare - cat sa ai loc sa te misti- are balcon cu 2 scaune de plastic, baia e micuta dar nu miroase urat asa cum ma asteptam eu;) in baie wc-ul si cada de dus au eticheta aia cu igienizarea, perdea de dus, cos de gunoi din ala cu clapeta apesi si se ridica capacul, 2 pahare de sticla invelite in pungi de plastic transparente.

In camera sunt 2 paturi pe rotile lipite, cu doua mini masute pe post de noptiere in lateral, pe pat o lenjerie alba imaculata, cearceaf pt. invelit scortos, apretat, propsoape la fel de curate, dar moi mirosind a balsam. Pana aici pot sa spun ca mi-a placut maxim. Pot sa fiu linistita ca nu ia copilul cine stie ce boala de piele (asa cum ma gandeam eu ca o mama obsedata ce sunt). Sa continui cu dotarile camerei: un minifrigider destul de incapator (bun pt. noi ca nu avem decat micul dejun inclus). Deasupra frigiderului sunt niste rafturi pt. haine cu bara pt. umerase (asta nu mi-a placut ca nu exista un dulap de haine) iar pe raftul de sus sunt 2 pilote de pat. Camera mai este dotata cu o oglinda (te vezi in ea cam pana la nivelul soldurilor - ca sa nu zic fundului - deci doamnele pot sa se vada linistite cum arata in costumul de baie :) Sub oglinda este un raft mai mare care tine loc de masuta. Si undeva langa usa este cuierul. Aaa, am uitat de aerul conditionat, noi nu prea l-am folosit (copilul mic, eu cu sinuzita).

Curatenia: in fiecare dimineata (cand eram la plaja) se lua gunoiul si se aducea h. igienica si se spala pe jos in baie, dar nu si in camera. Dupa vreo 3 zile deja era mizerie pe jos (este parchet) si prosoapele se cam murdarisera, cerceafurile nu mai erau ca la inceput si nu intelegeam de ce nu se schimba. Cand ne-am intros de la plaja doamnele de la curatenie erau pe langa camera noastra si le-am rugat sa spele pe jos. Fara absolut nici o problema au spalat. Daca am vazut asa, am intrebat daca ne pot schimba si prosoapele si lenjeria. Au fost schimbate fara comentarii ba chiar s-a femeia de la curatenie s-a intretinut cu fiica-mea in timp ce spala pe jos. Dupa aceste operatiuni i-am dat femeii 5 lei (asa ca am vrut noi nu ca ne-ar fi cerut) dar cred ca nu ar fi fost nici o problema daca nu-i dadeam.

In jurul hotelui exista un fel de spatiu de joaca pt. copiil vreo 2 -3 leagane pt. pici, balansoare (si pt. adulti) e curat, iarba e udata si tunsa, dimineata cand mergeam la micul dejun se maturau aleile.

Restaurantul: e ok. Mancarea de la micul dejun in regim de bufet suedez, destula pt. toata lumea, ce se termina era completat, insa era cam aceeasi in fiecare zi. Alternau omleta cu oua fierte. In rest: branza, rosii, castraveti, salamuri, cremwursti, cereale de cacao si fulgi de porumb, gem, unt, chifle, lapte rece. La dozatoare aveau: lapte cald, cafea, apa fiarta pt ceai, suc de portocale. Erau servetele sa iti iei cate ai nevoie, pliculete de ceai, zahar. In fine mancare ok si destul de buna. Nu erau mezelurile de cea mai buna calitate dar erau proaspete. Erau f. multi copii mici si nu am auzit nici un incident legat de calitatea mancarii.

Stiu ca m-am intins cam mult dar cred ca sunt binevenite aceste informatii pt. cei care le cauta.

In concluzie, pentru niste oameni normali, decenti, fara fite e ok de mers.

P. S. imi pare rau ca, desi am vrut, n-am mai apucat sa fac poze la camera.

Trimis de Cristina C in 20.07.11 15:30:21
Validat / Publicat: 20.07.11 16:33:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Eforie Nord, Sambata de Sus, Moeciu

VIZUALIZĂRI: 2703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anadragusin
[20.07.11 23:29:05]

Excelent review de debut! Bine ai venit pe site si felicitari!

Cristina CAUTOR REVIEW
[21.07.11 13:11:02]

Multumesc, o sa mai postez. De abia astept urmatoarea vacanta

anadragusin, Cristina C
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :