ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 03.06.11
JUN-2011

Frumos

Am mers pentru prima data in Grecia si am ales acest hotel si datorita impresiilor gasite pe acest site. Cu aceasta ocazie, tin sa multumesc celor care isi fac putin timp, pentru a impartasi din experienta lor, celor care cauta informatii despre diverse locatii.

Revenind la concediul in Grecia, pot sa spun ca desi drumul cu autocarul este obositor, uiti totul in momentul in care ajungi la Macedonian Sun.

Singurul neajuns, a fost faptul ca am sosit devreme la receptia hotelului, in jurul orei 8 si am fost cazati la 13.30.

Dar nu esti obligat sa stai la receptie, poti lasa bagajele si sa mergi la plaja sau la piscina.

Ce nu mi-a placut a fost atitudinea conationalilor, care dupa ora 12, asteptau sa fie sunati de la receptie si rugati sa elibereze camera.

Camerele sunt spatioase si curate, baia fara repros si foarte mare. Noi am avut o camera pentru 3 adulti, pentru ca asa am platit biletele. Am avut un pat dublu mare si un pat pentru o persoana separat.

In camerele pentru 2 persoane, paturile erau mai mici, de asemenea si baia si camera erau pe masura.

Curatenie se facea in fiecare zi, se schimbau prosoapele si lenjeria daca era nevoie.

Masa foarte diversificata, mancarea proaspata si gustoasa. Nu-i inteleg pe cei care comenteaza acest aspect. Pentru un hotel de 3 stele si banii platiti mie mi s-a parut suficient. Chiar daca majoritatea felurilor de mancare se repetau, in fiecare zi aveau cateva feluri noi si la mancare si la prajituri. Sucurile de la micul dejun erau cam slabute, dar nu atat de proaste incat sa nu poti sa le bei. La cina daca iti era sete, exista doar optiunea sa cumperi apa (sticla de 1litru costa 2 euro).

Plaja este superba, cu nisip fin si apa calda si limpede. Pentru noi distanta pana la plaja, nu a fost deloc deranjanta. Se ajunge foarte repede si drumul pana acolo este placut, pentru ca se trece printr-o livada de maslini si o gradina micuta de plante aromatice.

Preturile in statiune sunt relativ ok, dar la taverne destul de piperate.

Vreau sa precizez si faptul ca am avut un ghid foarte bun, doamna Anca. Tot timpul a fost la dispozitia noastra si ne ajuta in orice problema. Am apreciat faptul ca nu a plecat de la receptie pana nu am fost cazati. Ne-a explicat cu lux de amanunte posibilitatile de distractie si relaxare, precum si excursiile optionale.

Noi am fost in croaziera din Golful Toroneos. Pretul pentru 2 adulti si 1 copil era de 88 euro. Este o excursie pe care o recomand, foarte relaxanta si placuta, pentru cei care nu au rau de mare :)

Ca sa fiu corecta trebuie sa scriu si partile negative, dar care nu au fost foarte suparatoare incat sa ne strice buna dispozitie :)

Deci datorita faptului ca acest complex hotelier se afla intr-o gradina foarte frumoasa, este posibil sa gasiti prin camera diverse lighioane :), noi am avut cateva furnici si 2 gandaci. In schimb nu am avut probleme cu tantarii.

Feonul nu functiona, dar fiind foarte cald parul se usca destul de repede :)

Cel mai deranjant era faptul ca ramaneam mereu cu cleanta usii de la baie in mana :)), dar a fost gresala noastra ca nu am reclamat acest aspect.

In orice locatie sunt si plusuri si minusuri, dar depinde de fiecare, daca acele lucruri sunt atat de importante incat sa le strice concediul.

Concluzia este ca am avut un concediu frumos si ne-am simtit foarte bine.

Trimis de felyy in 19.07.11 23:51:49
Validat / Publicat: 20.07.11 06:13:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3790 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (felyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O locatie foarte frumoasa.

[20.07.11 10:41:49]

@felyy chiar imi era dor de acest hotel unde mi-am petrecut cateva veri (aici am stat cand am fost prima oara in Grecia si inca vreo 2-3 veri apoi...) ! ma bucur mult ca ti-a placut si asa este... raportul pret/calitate este foarte bun! excelente poze!

[20.07.11 10:49:09]

Pentru cei cu un buget mediu, acest hotel este alegerea ideala.

Referitor la poze, multumesc de apreciere. Am facut un efort financiar inainte de plecare si am investit intr-un aparat de fotografiat mai bun.

[21.07.11 11:20:11]

Merg si eu acolo in 23.07. Din toate review-urile n-am inteles un lucru: sezlonguri si umbrele pe plaja sunt gratis? Parcare gratis? Ceva poze cu parcarea are cineva?

Multumesc

[21.07.11 11:48:27]

Sezlongurile si umbrela sunt gratis doar la piscina.

La mare, pe plaja acestea costa 7 euro.

Parcarea cred ca este gratuita, pentru ca nu este o parcare amenajata. Masinile le-am vazut parcate in spatele hotelului. Este o sosea, care nu este foarte circulata si acolo pe marginea soselei isi parcau toti masinile.

[21.07.11 13:16:07]

@Marius17, in extrema stanga a plajei cum te uiti la mare sunt sezlonguri gratuite pt. ca intrarea in mare este ceva mai pietroasa... noi am fost si acolo si a fost bine!

Parcare propriu-zisa nu este, asa cum scrie si felyy se face un mic drum care urca in spatele hotelului si unde se lasa masinile la umbra unor copaci... cei de la receptie nu raspund de aceasta parcare semiimprovizata dar e buna si sper sa nu ai probleme... cam 80% sunt masini din Romania...

[21.07.11 14:20:38]

Multumesc pentru informatii. Eram curios pentru ca pe site-ul agentiei se specifica: "oaspetii hotelului beneficiaza de toate facilitatile de pe plaja hotelului Pallini Beach, care face parte din acelasi grup hotelier: G-Hotels" si presupun ca cei cazati la Pallini Beach nu platesc sezlong fiind plaja hotelului. Macar de cei 7 euro ofera ceva? Un frappe, o berula?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [21.07.11 16:53:11]

@Marius17 sezlongurile sunt incluse in pret doar la UAI, nu cred ca ai asa ceva si nici la Pallini nu exista asa ceva, cred ca faci o confuzie intre Grecia si Turcia si intre sistemele DP. AI, UAI, tu ai demipensiune in Grecia, unde pe planeta se ofera sezlonguri gratis pe plaja la demipensiune?

Daca nu ai mai fost in Grecia pana acum, atunci poate iti amintesti proverbele cu ei, ar fi cazul

[22.07.11 01:16:40]

Cei care erau cazati la Hotel Pallini, aveau bratara la mana, eu cred ca ei aveau AI.

La demipensiune nu se dau bratari.

[22.07.11 10:25:11]

in Grecia n-am mai fost de vreo 15 ani. Pana acum am preferat Turcia 5* AI sau mioriticul nostru litoral. La 498 euro 2 adulti si un copil mai intra si cei 7 euro/zi: -). Daca mai aveti eventuale sfaturi... va rog. La noapte plec. Revin cu poze si impresii peste o saptamana. Multumesc

[22.07.11 19:35:12]

@felyy

Multumesc tare mult celor care au postat impresii.

Merg si eu acolo pe 30.07. As vrea sa stiu... seara la cina, poti merge la masa cu sticla ta de apa? Sau cutia de bere? Este totusi exagerat pretul lor. Sau primesti observatii de la personalul hotelului?

Pentru cei care citesc impresiile despre acest hotel: mai merge cineva in aceasta data la acest hotel? Noi plecam din Craiova.

[26.07.11 13:02:02]

@CorinnaCV iti raspund eu, intrucat asa cum am mai scris am stat trei ani la rand cate 2 saptamani la acest hotel... clar nu ti se permite sa aduci la cina apa sau berea ta! daca o faci ti se atrage politicos atentia ca nu ai voie si ca trebuie sa comanzi la ei si din pacate preturile sunt destul de mari! la fel nu ai voie sa-ti iei mancare la plecare de la masa, acum 2 ani am asistat la o scena in care o doamna romanca si cu un copil mic a luat ceva de mancare de la micul dejun pt. cel mic si au intors-o inapoi, de fata cu ceilalti turisti! asa sunt, nu ai ce sa le faceti dar toti ceilalti nemti, polonezi, rusi respectau aceste reguli! insa o sa-ti placa mult locatia, plaja iar masa este destul de buna!

RalucaMB
    [26.07.11 15:44:10]

@CorinnaCV: si noi vom fi acolo din 30.07, plecam cu o zi inainte din Botosani si probabil vom dormi o noapte in Giurgiu

[26.07.11 16:21:06]

@sandu. 53 Multumesc frumos. Ma ajuta sa evit eventualele situatii penibile.

[26.07.11 16:24:04]

@Raluca MB. Din pacate traseul nostru e diferit. Ne vedem acolo.

[27.07.11 16:03:06]

CorrinaCV, imi pare rau ca nu am putut sa iti raspund pana acum, dar sandu. 53 are dreptate. In plus toate aceste reguli sunt scrise la panou in receptia hotelului. Eu nu am vazut pe nimeni sa incalce regulile si deci nu stiu cum reactioneaza in astfel de situatii.

Va doresc un concediu placut si sa va simtiti bine.

CorrinaCV, felyy, Marius17, RalucaMB, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂMacedonian Sun Hotel: