ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2011
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

De ce grecul nu-i ca turcul!

Suntem de 2 zile intorsi din vacanta si eram nerabdator sa las cateva impresii despre cele petrecute in Grecia. Pt. vacanta mult asteptata din vara aceasta am dorit ceva putin peste fata de plecarile anterioare. fapt pt. care dupa o lunga cautare si multe dezbateri ne-am hotarat pt. Grecia, respectiv Paralia. De ce Grecia? fiindca nu mai fusesem, de ce Paralia? fiindca era cea mai aproape.

Desigur ca, dorind a fi ceva ,,peste" am suplimentat bugetul si am ales singura locatie din zona de 5*, respectiv MEDITERRANEAN VILLAGE!!

Dintr-un inceput fac precizarea ca cele descrise in continuare sunt impresii personale, ale unui om normal, pana-n 35 de ani, cu 2copii, prietenos si dornic SA ofere mai ales familiei ce este mai frumos. Nu vreau nici sa deranjez, nici sa tai elanul celor care inca nu au plecat, sau mai rau, sa intru in polemici cu careva. Sunt impresii ,,obiective" - desigur din punctul meu de vedere.

In primul rand strategia hotelului este de a te convinge pana sa dai banii, urmand ca apoi ospitalitatea sa scada spre jumatate. Concret! Au un site f. bine lucrat, superartistic, si nu ma refer la lucruri tehnice, ci la imagine. Cand ajungi acolo vrei mai mult!

Totul este desfasurat pe o suprafata de mai bine de 1 km. Sunt vile una langa alta, f bine lucrate, cochete, dar nu cum ti se spune, toate cu vedere la mare, logic nici n-ar avea cum; bine, daca-ti dai silinta din anumite camere zaresti marea, cum ti-e norocul...

In mijloc troneaza receptia cu terasa si piscina, care de fapt este lucrarea de diploma a arhitectului. Receptia in sine este comuna spre banala, iar minusul cel mare il reprezinta personalul, nu ca prezenta fizica, nu ne intereseza, ci ca atitudine, tot timpul cu nasul in agenda, intri, iesi parca nici n-ai fi pe acolo, important ca si-au luat banii.

Revenind la piscina, este impresionanta, impresionant de frumoasa dar nu impresionant de utila. Este ceea ce trebuia ca sa te convinga de o super locatie. In restul zilei doar cateva sezlonguri ocupate si 2-3 persoane in apa. Ca utilitate si ca atmosfera spre zero. Apropo de atmosfera, cred ca aceasta este de fapt adevarata deziluzie a acestui complex.

Pe plaja. care este imensa, intizandu-se in oglinda pe toata suprafata desfasurata a vilelor sunt 2grupe de sezlonguri cu distanta mare, de cateva sute de metri intre ele, (aproape ca proprietatea unui nene in mijlocul acestei plaje trece neobservata). Nisipul curat, apa calda si la fel de curata, plus un chiosculet (bere doza mica 2E, frape 3,5, ingetata 2, fresh 5 etc.) ATAT! Unii ar putea spune ce alteceva mai vrei? Doream putina animatie, putina muzica (in surdina) un bar pe plaja si alte lucruri care sa ma bucure de faptul ca sunt in vacanta. Atmosfera pe plaja era fara exagerare ca si intr-un loc aflat in afara unei statiuni, unde intra-adevar in loc de patura te bucuri de sezlong; nu stiu Tuzla, Agigea, CapAurora, n-am mai fost de student, dar doar pe acolo era atata ,,atmosfera" In rest despre celelalte sunt calificative cu plus, camere frumoase, suficient de spatioase, curate (un inconvenient era ca, curatenia o faceau atunci cand vroiai sa te odihnesti, ... tot ca sa te simti bine)

Mancarea buna, proaspata, nu foarte diversificata, cat despre fructe de mare (cum scrie pe site) aproape ca nu se poate vorbi. In restaurant era placut, niciodata inghesuiala, mancare suficienta, intotdeauna calda, servire buna, poate si pt. ca jumatate din chelneri erau romani.

Ca o concluzie, am invatat in aceasta vacanta ca mai mult decat orice trebie sa stii ce cauti, pt cei care vor doar odihna este vacanta perfecta! Cei de acolo atat pot oferi si nu ma refer doar la pat si mancare.

Traiesc de vreo 3 ani cu amintirea unui concediu de vis in Antalya si necazul este ca de atunci, involuntar, tot aseman cu ce-ti ofera turcul in materie de turism si nu-t iofera ceilalti. Este diferenta mare! - De ce nu te-ai dus tot acolo? ar putea fi o intrebare, - Fiindca intre timp au crescut copii si cu avionul (doar cu avionul) ar fi fost peste cei 1500de euro cat am fost dispus anul acesta.

In a invata ce sa caut desigur ca trebuie sa ai si agentul care sa te consilieze, din pacate unii care se dau agenti nu-s decat niste simpli intermediari...

Apropo pana a fi luati in primire de cei de la Armira T. , omologul celor de la Mareea, mergeti prin statiune si daca sunteti interesati de excursii sa stiti ca sunt oferte mult mai convenabile. In ce priveste asistenta turistica pe care spun ei ca o acorda nu este decat interesul lor sa si faca numarul de turisti pt. a le ocupa autocarul, bineinteles la preturi aproape duble (ex: pt Meteora la ei costa 25euro, iar la altii 14) Pt. orice altceva daca-i cauti nu-i vei gasi, aceasta tot in nota ospitalitatii mai sus amintite...

In statiune, unde n-ai cum sa te plictisesti, gasesti de toate. Pt. shoping preturile sunt bune la gecile de piele si la hainele de blana; iei geaca buna la 100-130e, iar o haina de blana de la 200 in sus, la 400 iei ceva care la noi este spre 3000ron. Totul se negociaza, maximul pe care ti-l lasa nu depaseste insa 40%

Masa in oras, ca preturi este aproape ca la noi (ex: o portie de calamari, o friptura si un peste prajit, cu bautura aferenta undeva pe la 30e), intodeauna desertul este din partea casei. Se mananca bine pe terasa unde scrie ca meniul e pregatit de patron si vis-a-vis, la Catalin. Nici sa nu va ganditi ca sa mergeti pe jos, asa cum incerca site-ul hotelului sa spuna, cei 700m. sunt de fapt peste 2km, ma refer la zona de interes din statiune. Atat pt pranz cat si pt. iesirea de seara luam masina, mai greu cu parcarea, dar intotdeauna gaseam, cat despre politie in 10 zile n-am vazut decat o singura data, nu-i ca la noi, daca respecti indicatoarele nu te intreaba nimeni nimic.

Sunt vreo 2terase si-n continuarea hotelului, dar ceva mai scumpe si fara nimic ca sa te atraga. Apropo de asta, in vreo 3seri din 10 cei de la hotel si-au calcat pe inima si au oferit muzica live la terasa piscinii. Am stat intr-o seara si a fost super ok, muzica buna cantata bine, atmosfera placuta, preturi pe masura, dar ce mai conta, te bucurai fiindca nu stiai daca mai prinzi vreo seara cu asa ceva... , era ceea ce ma asteptam si iata ca aveam...

AM lasat pe final ceea ce descriu in continuare fiindca nu eram foarte hotarat daca mai merita sa mai spun si la altii, dar poate ca pe unii ii vor ajuta. Adevarata dezamagire, sau poate singura, a fost atunci cand am luat in primire camerele. Dupa teatrul acela ieftin cu sampania la primire, (nu ca nu ar fi fost frumos, ci pt. ca ei s-au dovedit ulterior realmente incapabili de astfel de atmosfera), dupa bacsisul cuvenit, primit dealtfel, ni s-au dat camere la prima vila, nici o problema, chiar daca pana la masa mergeai ceva, trebuia sa stea cineva si acolo, surpriza mare a reprezentat-o faptul ca in loc de mare vedeai o imensa intindere de ciulini si de stuf, era coada acestui minunat resort si probabil nu le-au mai ajuns banii de vreun palmier sau macar sfantului de un gard care sa mascheze oarecum... A urmat revenirea la receptie, ne-am aratat dezamagirea ca nu pt. asta am platit, cauta ,,asistenta turistica" a agentiei si ia-o de unde nu-i, raspunsul ferm si dezarmant ca n-au ce face... , si apoi resemnarea, acel sentiment care ne tine pe picioare si acasa, in binele cotidian. Frustrarea adevarata am simtit-o ulterior, masinile cu numar de Romania erau parcate la extremitatile complexului, cu doua exceptii, (probabil bacsisul a fost considerabil),

Aceasta observatie ne-a fost intarita de faptul ca la ora cazarii noastre, si-n urmatoarea zi trei camere la o alta vila, cu vedere la mare, la parter erau libere... dar probabil nu pt. ,,unii ca noi". Ca o dovada ca nu fabulez este si faptul ca in aceeasi vila cu noi, alte doua familii din Ro, care anul acesta reveneau, ne-au spus ca si anul trecut au stat in aceleasi camere ca si acum... coincidenta!

Tot coincidenta este si faptul ca fetele din Ro, angajate ale hotelului, stateau tot aici, la demisol, iar baietii stateau la vila din extrema cealalta. Aceste lucruri nu ti le spune nimeni de la agentie, desigur ca daca ai norocul ca in aceeasi perioada sa fie mai multi romanii ,,sansa" poate sa-ti surada, nu uitati ca nu vorbesc de iunie sau septembrie, ci de varf de sezon cand isi permit sa trieze, si revin, supararea ar fi trecut repede daca nu asi fi vazut camere goale, tinute pt altii, ceva mai cu pedigree.

Acum a trecut, depinde doar de tine cum faci sa decurga vacanta, pe ei nu-i intereseaza, de cand vii si pana pleci nimeni nu te va ,,deranja" in orice sens vrei sa citesti vb. a deranja! Sper sa fiti mai norocosi si ceea ce v-am descris sa nu se adevereasca, sa ramana fabulatia mea!... , a unui amarat cu prea multe pretentii.

Locatia 7 spre8, camera 8spre9, mancarea 8spre9, plaja 10, atmosfera 1 (1p. din oficiu) personalul roman 9spre10, cel grec6spre7, vacanta pertotal de 8!

La anul de om fi sanatosi vreau inapoi in Turcia, de o fi prea scump voi alege Bulgaria, in Grecia mi-ar placea sa revin in circuit, le-a dat Dumnezeu multe... !

VACANTA PLACUTA!

Trimis de batman in 19.07.11 18:55:39
Validat / Publicat: 19.07.11 19:23:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (batman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 ceea ce n-a indraznit nimeni sa va arate, este la ''km.0'' a plajei,totul este sa o ignori. in dreapta spate este piscina
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.00 EUR pe cameră

Alex_Macedo
    [19.07.11 21:54:28]

Niciodata, in vacanta nu este simplu!... sigur, nemultumiri exista tot timpul si am intelegere pentru asa ceva si de aceea mi-a placut review-ul, scris dintr-un unghi care contine amaraciune ca ar putea fi mai bine dar, de cele mai multe ori, in momentul cand sejurul trebuie gandit din perspectiva pruncilor, parerea mea, totul se schimba!!!

Personal, cand includ odraslele, deja ma gandesc, in principal, ce vor face ei si in secundar ce voi face eu!!!

Cand e vorba de copii, ne setam pe resorturi care prin referinta directa se ocupa de asa ceva... disco, ... zgomoteca, ... topgan multi-aruncator cu triplu Ridberger cu bataie, ca'n patinaj, ... jocuri de piscina care aduc zambete, ... au-pair-uri care se ocupa de prunci cand sunt de izbeliste sau cand vrei sa bei berea cat e rece...

Eu... fac doua concedii... si nu neaparat scumpe... pentru ca nu platesc sa-mi faca unu´, cu bananieru´, pe la nas... formula de "pentru copii" (o modalitate in care, oricum am da-o, cineva face un compromis de liniste... si in general acela este parintele care, CHIAR isi iubeste copilul!), si "fara" (copiii stau cu bunicii, daca mai traiesc saracii sau copiii´n tabara si voi solo!)

Evident... e foarte greu de luat in calcul multitudinea de variabile dar, e o chestie la care te poti gandi, in viitor!!

ninel*
    [19.07.11 22:01:47]

frumos ai povestit, meriti punctele cu felicitari, te-am simtit ca ai scris din inima fara prejudecati, felicitari

luciaoradea
    [22.07.11 13:26:44]

Review bine scris, echilibrat, justificat. Felicitari!

[24.07.11 22:01:52]

multumesc de aprecieri, nu asta am urmarit, sper sa le fiu util prin impresiile descrise celor care inca nu au ajuns acolo... , incurajati-ma cu o destinatie care sa merite... , pe viitor!

Modaro
    [07.08.11 00:10:14]

E clar ca v-ati dus pentru altceva in concediu, nu pentru odihna si liniste... din review-urile existente puteati sa va dati seama ca nu-i ca in Turcia, ci e ca in Grecia.

Se pare ca desi ati dat spaga ati primit cel mai rau loc din toate vilele alea foarte frumoase. (de, spaga se plateste uneori).

Ce bine ca grecul nu-i ca turcul, si are mancarea mai rafinata, si are liniste la 5 stele, si piscinele alea de copii, si toate camerele cu vedere la mare, si nu are show-urile alea nu departe de "doi bani".

Adica pe bani semnificativ mai putini, ati vrut sa fie la fel ca in Turcia!?

[10.08.11 13:49:36]

Daca poate nu stiati va reamintesc ca fiecare are dreptul la opinii si impresii personale! Intra-adevar eu personal ma asteptam la mai mult... , cat despre atata liniste despre care vorbiti, pot cu caldura sa va recomand o insula pustie sau o padure virgina, dar intr-adevar nu cred ca veti gasi atata mancare, mai ales ca-i rafinata... Iar despre servicii, desigur pe linga liniste si mancare (pt care faceti atata referire) va recomand totusi Turcia, bineinteles 5*, veti vedea diferenta, macar ca 5 inseamna 5 si pe langa, multe altele. Toate cele bune si multa odihna!

Modaro
    [10.08.11 14:22:16]

Evident ca va respect parerea personala... si e foarte bine ca ati mentionat ceea ce v-a lipsit acolo, tocmai pentru ca lumea sa afle clar la ce se asteapta in locul respectiv.

Eu cred ca era corect sa spuneti ca vati asteptat la altceva nu neaparat la mai mult pe banii aia.

Repet, ceea ce vrem dintr-un concediu difera de la om la om... a scris Alex Macedo bine in raspunsul lui niste chestiuni, nu le mai reiau.

PS: Am fost la 5* in Turcia deci am avut cu ce compara!

Si nu mai vreau cafea, sucuri si show-uri ieftine. Probabil pe la 3000 de euro de familie sunt si chestii faine si de calitate, dar deja e dublu fata de cat am platit in Grecia...

stefan.b
    [06.01.12 01:43:22]

la acest hotel sunt 4 tipuri de camere diferite ca pret. Poate nu ati platit cu vederea la mare.

Am fost si in Antalya la 5*,dar dezamagire totala.

[12.01.12 22:23:38]

@stefan. b: impresia mea ferma, fara polemici sau intentia ,,de a lua peste picior ,,este ca nu stiti despre ce vorbiti, ori sunteti cumva interesat de punctele acestui site, probabil ca si dvs ca noi toti, cautati locuri frumoase si vacante reusite, pentru aceasta conditia principala este alocarea unui buget, unii aloca mai mult altii mai putin, cu siguranta ca daca cautati sucuri ieftine gasiti, indiferent ca-i gr. sau tr (. astept o poza..., de la mediterranean sau de la 5*din antalya). va doresc drumuri bune si cat mai putine dezamagiri.

marival
    [29.02.16 14:46:44]

@Modaro: totuși e locație cu **** sau *****??? Zau avem pretenții ce dacă e grecia?

Alex_Macedo, batman, luciaoradea, marival, Modaro, ninel*, stefan.b
    Alte impresii din această RUBRICĂMediterranean Village Hotel:

• pagină generată în 0.060877084732056 sec