ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2011
DIN: Ploiesti & Sinaia
ÎNSCRIS: 18.07.11
JUL-2011

Un concediu relaxant

Am fost cazati la Slavey in perioada 09.07 - 17.07. Parcarea este mica, nu am gasit loc, asa ca am parcat masina intr-o parcare aflata la 5 minute distanta de hotel, 10 leva / zi.

Desi nu am optat initial pentru camera cu "Sea-view", la receptie ni s-a alocat o camera de acest gen, fara cost suplimentar, la etajul 5 al hotelului, spatioasa, curata, cu parchet, cu tot ce aveai nevoie, inclusiv instalatie de aer conditionat, canapea extensibila suplimentara, mini TV, pat dublu extra large, baie spatioasa cu dus si uscator de par, balcon suficient de mare, uscator de rufe.

Fiind la etajul 5, camera se incingea, ce-i drept, mai repede, dar instalatia de aer conditionat a functionat cum trebuie si nu am avut probleme.

Curatenie s-a facut in fiecare zi - golirea cosurilor de gunoi, a scrumierei de pe balcon, s-a aspirat podeaua si s-a sters gresia in baie, s-au inocuit prosoapele si asternutul la 4 zile, dar se putea solicita mai des acest serviciu prin simpla postare pe usa a biletului cu "Please, service the room". Cameriste discrete si politicoase.

Am beneficiat de serviciile All Inclusive, aceasta insemnand cele trei mese principale si eventuale gustari intre mese, la Snack-Bar - ul instalat langa piscine (felii de pizza, cartofi prajiti, sandwich - uri calde, clatite, inghetata, bere, bauturi racoritoare & digestive, etc). Restaurantul spatios, puteai servi masa si afara, pe terasa, iar mancarea, desi s-a repetat relativ frecvent, a fost variata si se putea gasi ceva bun de mancat chiar si pentru scarandivi, ca mine, care nu mananca orice le pui in fata.

Au fost doua feluri de ciorba sau supa in fiecare zi, pe care le puteai "drege" pe gustul tau, cu sare, otet, ardei iute, piper, erau salate felurite - de cruditati, de rosii, castraveti, ceapa, salata verde, cu porumb, cu fasole, cu maioneza sau fara, cu marar, hamsii marinate, garnituri - sote de morcovi sau de fasole verde, orez, cartofi la cuptor, cartofi prajiti sau gratinati, mazare, ardei copti, vinete coapte, le gaseai in orice combinatie ai fi dorit. Carne de pui, de porc, de vita, de peste (un pic cam gras), chiftele si mici (carnea tocata avea totusi acel condiment despre care se tot vorbeste, cu un gust puternic cu care nu suntem obisnuiti si pe care putini il accepta), gratar de porc si de pui, ficatei de pasare, carne cu sos, rulada de carne, felii de pizza (nu grozava, dar copiii se dadeau in vant dupa ea).

La desert gaseai tot felul de prajituri cu crema, in foietaj, fursecuri simple si glazurate, chec, budinci, compot de visine si de caise, pepene rosu, nectarine, portocale, grapefruit. Fructele erau taiate in sferturi si in felii, nu stiu de ce i-a deranjat pe unii acest lucru, noua ni s-au parut mai usor de mancat.

Nici micul dejun nu era saracacios, aveai vreo 3-4 feluri de ceai la pliculete la dispozitie, deja facut sau ti-l preparai tu, zahar sau miere, lapte cald si rece, cafea, mezeluri, cascaval, branza, unt / margarina, marmelada, omleta si oua fierte, crenvusti si carnaciori prajiti, placinta cu branza, clatite.

Am detaliat mancarea atat de mult doar pentru ca nu sunt de acord cu cei care au criticat excesiv acest serviciu la Slavey, din punctul meu de vedere, toate au fost proaspete, destul de gustoase si doar daca iti doreai mai stiu eu ce mancare si specialitati exotice puteai spune ca esti dezamagit.

Cafeaua, laptele, berea nu vor fi niciodata la hotel ca si acasa, dar asta nu inseamna ca sunt "oribile, execrabile" si imposibil de consumat.

Hotelul era dotat cu trei piscine exterioare (1.60m, 1.40m si cea mica pentru copii) si una interioara, curate, cu salvamar, sezloguri cu salteluta si umbrela. Nu am stat prea des la piscina, preferand sa mergem la plaja, coborand pe treptele din spatele hotelului, trepte ce ne scoteau in sosea, de acolo ajungand la plaja din centru in 5 minute de mers lejer. Plaja a fost ok, poate cu putin mai multe scoici sparte in nisip decat acum doi ani, marea curata, fara alge, cam rece totusi, foarte calma, fara valuri. Daca alegeai sa inchiriezi sezlonguri si umbrela te costau 30 de leva pe zi pentru 2 persoane. Noi am preferat sa stam pe prosoape si sub umbrela proprie.

In rest, daca esti amator, viata de noapte gaseai - discoteci, baruri, restaurante, cluburi, jocuri.

In ansamblu noi am fost foarte multumiti de ceea ce ne-a oferit acest hotel, decent, fara pretentii exagerate, obtinand exact ceea ce ne-am propus - concediu relaxant, destresare si "incarcarea bateriilor".

Trimis de Cristina&Radu in 18.07.11 11:43:10
Validat / Publicat: 18.07.11 12:39:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Sunrise

VIZUALIZĂRI: 1598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina&Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 rasarit

xelebro
[25.07.11 20:17:55]

Multumim pentru review. Spunand ca ati avut un concediu relatat, asta exclude nemultumirea unora care spuneau ca era galagie in hotel?

Cristina&RaduAUTOR REVIEW
[26.07.11 22:25:34]

Poate am avut noi noroc de vecini linistiti, pentru ca nu s-a auzit absolut nimic din camerele alaturate (au fost ocupate) si nici de pe hol. Singurele momente mai zgomotoase au fost in ultimele 2-3 zile cand a sosit in hotel un grup galagiosi de romani mai certati cu bunele maniere si erau mai galagiosi la piscina si la masa, dar nici atunci nu se poate spune ca a fost foarte deranjant, ca atmosfera...

Cristina&Radu, xelebro
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: