ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2009
DIN: Mures
ÎNSCRIS: 14.05.09
JAN-2009

Gazde exceptionale, mic dejun excelent

Am hotarat sa mergem in Kaprun 2 cupluri si am cautat totul pe internet, deoarce e agentiile de turism ofereau "superoferte" duble fata de pretul real. Am cautat pe internet pensiuni care sa ne satisfaca si am gasit aceasta pensiune Oberlehenhof.

Este o pensiune de 3 stele si arata exact ca si pe site-ul lor oficial. Am facut rezervare direct pe site-ul lor si in 24 de ore am primit raspuns de confirmare. Obisnuiti cu tepele din Romania cand faci astfel de rezervari, ne-am hotarat si sa sunam la receptie. Ne-au confirmat din nou rezervarea si ne-au comunicat pretul 30 euro/pers/noapte (asta in perioada revelionului).

Drumul pana acolo l-am facut cu masina si la 8 dimineata eram la pensiune. Doamna (singura care stie engleza de acolo, pentru ca sotul ei doar germana o vorbeste) a fost fooooooarte amabila si ne-a dus direct la camere. Dupa o ora a venit sa ii platim si am ramas uimiti (intr-un mod foarte placut) cand ne-a zis ca una din camere e putin mai mica decat restul (era camera in care am stat eu cu prietenul meu) si astfel ne va lua 25 de euro/pers/noapte...

Camerele foarte cochete, cu bai mari, cu tv color cu cablu, balcoane foarte mari cu vedere direct spre una din partii, cu dulapuri mari dotatae cu multe umerase suficiente pentru 2 persoane.

Proprietarii pensiuni au langa pesiune si o mica ferma si astfel produc diverse lactate si salamuri foarte bune si gustoase.

Micul dejun a fost inclus in pret si era in stil bufet suedez. Mancarea nu varia foarte mult de la o zi la alta, dar erau suficiente feluri incat sa mananci in fiecare zi altceva si sa nu repeti: lapte, sucuri naturale, multe tipuri de ceai, cafea, cereale de vreo 5 feluri, unt, salam, sunca, cascaval (cele 3 din urma toate productie proprie), 3-4 feluri de dulceata, ciocolata, miere... In fiecare dimineata erau pe o masa cam 3-4 tipuri de paine (graham, cu cereale, neagra, normala) si 2 feluri de prajituri gen chec sau cozonac.

In fiecare zi, doamna punea in holul pensiunii diverse bombonele, biscuiti, prajiturele ca sa le luam cu noi pe partie sau in camere.

La subsolul pensiunii se afla o camera special amenajata pentru schiuri, placi, clapari, bocanci.

In vecinatatea pensiunii, la max 25m, se afla statia de autobus, iar autobusele soseau cam la intreval de 15 minute si te duceau (gratuit) spre partii.

Recomand aceasta pensiune tuturor, chiar daca nu e in mijlocul statiunii (la maxim 15 minute de mers pe jos de centru).

Trimis de maria_cc in 14.05.09 14:26:59

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria_cc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 80.00 EUR pe cameră

bigbunny
    [16.01.10 23:44:32]

Pai si site-ul lor oficial care este?

[16.01.10 23:47:16]

bigbunny - site-ul oficial il gasesti in pagina "dedicata" acestui hotel (pagina care afiseaza sumarul impresiilor), sus de tot, la rubrica... site-ul oficial.

De multe ori (de majoritatea datilor cand aceasta informatie este disponibila/accesibila) il vei gasi acolo.

MacAndrew
    [18.06.10 15:26:15]

A mai fost cineva la aceasta pensiune?

[17.08.10 16:11:07]

Buna Maria

Intentionez sa merg si eu la aceasta pensiune, dar nu am gasit decat un site in germana. Poti sa-mi dai o adresa de mail sau o pagina web de contact?

Poate cineva sa-mi recomande o pensiune in Kaprun, mai frumusica pentru 6 zile de sfarsit de august 2010?

Mersi.

maria_ccAUTOR REVIEW
    [18.08.10 09:41:52]

Buna,

asta e site-ul: click aici

in dreapta sus ai un stegulet al marii britanii si daca faci clik pe el, automat este tradus totul in engleza.

Aceasta pensiune este cam la 15 minute de mers pe jos de centru, iar la 1 minut de pensiune se afla statia de autobus.

[18.08.10 19:10:23]

Maria, multumesc mult.

tuscuta
    [21.08.10 16:47:14]

@irena,

La intoarcere, te rugam sa ne scrii impresiile tale: traseul pana la Kaprun, cazare, locuri vizitate...

Multumim!

[22.08.10 11:22:26]

Buna ziua tuturor

Cu toate ca nu am mari calitati de povestitoare, o sa va scriu impresiile mele dupa ce ma intorc din Austria.

Ma poate ajuta cineva cu o sugestie de cazare in Arad sau spre Nadlag?

Ma intereseaza o pensiune draguta unde pot lasa masina in siguranta sau eventual un hotel.

Multumesc.

[22.08.10 12:15:14]

aici ai ce s-a mai scris pe site despre cazari in Arad. despre cazare in Nadlac avem un review aici

raducondurache
    [09.10.13 12:56:13]

@maria_cc: Buna, si noi vom merge acolo in aceasta iarna. O intrebare: bucataria e la dispozitia turistilor cazati (sa poti incalzi o cana cu lapte pentru copii/cu vin fiert pentru cei mai maricei) ?

Multumim

bigbunny, Irena, MacAndrew, maria_cc, raducondurache