ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
ÎNSCRIS: 17.07.11
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Vacanta frumoasa

Hotelul este f. bine amplasat (este punctul lui forte), f. curat, modern, isi merita pe deplin cele 3 stele. Lenjeria si prosoapele impecabile. Micul dejun este de tip continental, suficient pt. ati incepe bine ziua (putine articole, insa bune si proaspete).

Marea problema a hotelului, o reprezinta, culmea, chiar proprietara... Este o tipa cu o atitudine care o va face, probabil, sa-si piarda clientii pe termen lung. Sa ai asa afacere ar trebui, in opinia mea, sa te bucuri de fiecare client pe care-l ai si sa incerci sa-i faci sejurul cat mai frumos, ceea ce la ea nu prea era valabil. Era plictisita, nepasatoare, probabil si obosita (ea era practic si receptionera hotelului). Incerca sa zambeasca, insa greu ii reusea... In fine, mie asta nu mi-a placut, poate pe altii nu-i deranjeaza.

Plaja nu a fost asa cum ne-am fi asteptat (unul dintre motivele alegerii acestei vacante a fost sa avem plaja si apa curata, stiind ca la greci asta este punctul forte). Apa cu multe alge si alte chestii neplacute care pe mine m-au facut in 2 dupa-amieze sa nu intru. Mentionez ca am vrut o vacanta cu masina, pt. ca avem o fetita de 1 an si 10 luni, pt. care ducem cu noi de toate (apa, carucior, jucarii, etc). Asadar am ales intre Bulgaria si Grecia. Comparativ cu Bulgaria, unde am fost vara trecuta per ansamblu a fost mai bine, in special, din cauza faptului ca nu stai stresat ca te poti imbolnavi de la mancare, apa din piscina, etc. Apa din mare, insa a fost mult mai curata la bulgari (Nisipurile de Aur).

Pranzul si cina le serveam la tavernele din Olimpic Beach (500 m distanta fata de hotel). Mancare f. f. f. buna si ieftina (de ex. 3 portii - fruncte de mare, pui la gratar, musaca- +salate, bere, suc, desert, undeva la 20 de euro). In Paralia preturile sunt mai mici la mancare, insa pt. noi era prea departe de mers pe jos (1000 m).

Preferam sa mergem pe jos, fiind mult mai racoros de la briza (in masina pana racea aerul conditionat de topeai...). La pranz erau in jur de 40 de grade. Mare atentie la soare pt. cei ce merg in iulie si august. Trebuie sa folosoti creme cu protectie solara 50+, caci pur si simplu soarele arde. Noi am consumat in 6 zile 5 tuburi de crema. Au fost pers. din hotel care asa tare s-au ars ca au fost nevoite sa ajunga la medic, au stat la pat, cu bandaje. Deci, mare atentie, nu e de joaca.

In concluzie, ne-am simtit bine, a meritat sa conducem 11 ore dus si 12 intors. Drumul este f. bun, insa mare grija la Cartea Verde. De ex. noi nu aveam bifat Macedonia pe ea si la dus a trebui sa dam mita (au cerut vamesii cu nesimtire). La intoarcere ne-am facut una special pt. Macedonia (15 euro), pe care ne-a trimis-o agentul scanata. Vacanta placuta tuturor!

Trimis de CarmenTM in 17.07.11 17:21:52
Validat / Publicat: 17.07.11 18:34:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3427 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [17.07.11 20:39:41]

@stanciucarmen un review bun, despre un hotel bun, pacat de alge, plaja e buna, chiar foarte buna in zona hotelului.

Daca ai fi vrut si apa curata atunci trebuia sa alegi Halkidiki, sau Thasos, acolo nu am vazut alge prea multe si nici meduze, care sunt atat de pacatoase in zona Pieriei - Paralia -Olimpic beach.

Eu de curand am revenit din Pelion si acolo am vazut cea mai curata apa din viata mea, este incredibil de curata.

Deci Grecia e mare nu peste tot apa si plajele sunt la fel, in viitor trebuie ales cu grija destinatia dupa cerinte.

Oricum si in Bulgaria pot fi alge, iar la noi se pare ca nu se mai termina...

CarmenTMAUTOR REVIEW
    [17.07.11 21:13:54]

Interesanta destinatia Pelion, daca ai ceva recomandari de cazare, le astept. Apa si plaja sunt f. imp. , dar si hotelul. Oricum Grecia merita si e imp. sa stim locurile cele mai bune. Pt. noi litoralul din Romania e aproape inexistent...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [17.07.11 21:30:41]

@Stanciucarmen, este o destinatie foarte interesanta, dar nu se potriveste familiilor cu copii mici si foarte mici, pentru ca plaje cu nisip fin nu prea sunt, marea majoritate a plajelor sunt cu prundis si acolo unde e ceva nisip sunt si pietre.

Pelionul este un munte care e scaldat de apele marii Egee, din acest motiv apa e atat de clara.

Cazari sunt foarte multe dar de nivelul lui Gianullis nu cred ca am vazut. Aici se pune accent mai mult pe spatiu si pe self catering. Statiunile sunt destul de rare si cam rurale. Unele plaje sunt la 5-6-10 km de statiuni dupa zeci de curbe in ac de par, deci un pic cam greu de mers in Pelion. Mie mi-a placut foarte mult insa imi dau seama ca nu multi vor fi atrasi de o astfel de destinatie.

In total am vazut 5 masini de Romania in Pelion, restul greci si francezi, sau alte natii din europa.

CarmenTM
    Alte impresii din această RUBRICĂGiannoulis Hotel: