ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2011
DIN: Slatina/Olt
ÎNSCRIS: 12.07.08
JUL-2011

Chipsuri cu gust amar

Am fost cazati la acest hotel intre 04-11 iulie 2011. Am ajuns acolo pe la 13:30 (cu GPS, pana in fata hotelului; gasisem undeva pe net coordonatele GPS). Nu are sens sa ajungeti mai devreme deoarece nu va cazeaza decat la ora 14:00. In nici un caz nu prindeti masa (este pana la 13:00). Daca va grabiti (pana la 15:00), la snack bar (in spatele hotelului, dupa piscina) poate mai gasiti ceva pizza, cartofi prajiti, chiftele etc. Trebuie sa asteptati masa de seara. In zilele in care se fac multe check in - uri, la cina, in sala de mese este o disperare de nedescris. In prima seara am stat cu o farfurie in mana cam un sfert de ora ca sa se elibereze o masa. In general gasesti cu greu o masa libera. De obicei lipseste sarea de pe masa (uneori si servetelele) si trebuie sa faci rost sau sa ceri ospatarilor. Mancarea este buna, indestulatoare, si destul de variata. Vinul este de calitate f slaba, berea acceptabila.

Hotelul Amfora este a aceleiasi firme si este "lipit" de Imperial. In spatele hotelului Amfora este parcarea unde sunt indrumati in general clientii hotelului Imperial. Cine e mai tupeist (intri cu masina sub bariera si dai claxoane) si "impinge" ceva baiatului de la receptie, poate primi un loc pt masina chiar in fata hotelului. Este ok si in parcarea hotelului Amfora (sunt camere de luat vederi si este ingradita). Parcarea costa 10 leva/zi.

Piscina este ok. Sezlongurile sunt gratuite, dar dupa 8:30 - 9:00 nu prea mai gasesti sezlonguri libere. Nu folositi prosoape din hotel pt. a ocupa sezlong. Cei de la receptie vi le confisca si posibil sa vi le impute. De asemenea, daca va uitati peste noapte prosoape pe sezlonguri, va puteti lua adio de la ele, nu le mai gasiti (am patit-o). Cred ca le ia, le spala si le inchiriaza.

Portiunea de plaja ce apartine hotelului se gaseste langa Hotel Oasis (5*) care se afla pe plaja si se poate vedea din hotel (cei ce au vedere spre mare). Ca sa ajungi acolo, treci pe langa parcarea Hotelului Amfora, iesi pe aleea asfaltata si pornesti spre hotel Oasis, treci pe langa el si ajungi pe plaja Hotel Imperial. Acolo se gaseste un bar ce serveste clientii hotelului cu bere si sucuri (cei cu all inclusive). Un lucru bun, zic eu...

Partea de animatie e slabuta fata de ce stiam eu de la Nisipurile de Aur, dar e acceptabila. Scena este cam meschina. Mesele si scaunele spectatorilor nu sunt suficiente ca numar si nu o data am vazut persoane care s-au prabusit cu scaunele puse a dispozitie (sunt din plastic). Deci atentie cei cu gabarit depasit!

Internetul nu este gratuit, din pacate. La etajul 1 cica exista o conexiune gratuita, insa eu nu am reusit sa ma conectez, poate si pt ca acumulatorul nu ma tine mai mult de 2-3 min. Priza nu gasesti la etajul 1 pt alimentarea laptopului. Insa am reusit sa ma conectez la un hotspot gratuit al unui hotel situat la o distanta de vreo 200 m (Cacao Hotspot Free) de pe balconul camerei de la etajul 6, dar semnalul e f slab si instabil. Am cumparat conexiune wireless pt 24 ore - 10 leva ca sa vad meciul lui Bute. Wireless platit are semnal si in camera, si la snack barul din spatele piscinei (acolo am vazut meciul). Pt 1 ora internetul cost 5 leva si pentru 7 zile - 50 leva. Pentru un hotel de 4* mi s-ar parea mai corect ca internetul sa fie gratuit, nu mai vorbesc de parcare...

In Nessebar se poate ajunge cu trenuletul (3 leva/persoana), cu autobuzul (1 leva/persoana) sau pe jos.

La check out tipul de la receptie mi-a spus ca am de plata 2,20 leva pentru o punga de chipsuri consumata din mini-barul camerei. Am ramas masca. In mini-bar, pe primul raft de sus noi am pus cateva sticlute cu apa pentru a avea pe timpul noptii. Era gol acel raft. Intr-una din zile, intamplator am urcat in camera si am iesit pe balcon sa filmez piscina, unde erau si sotia si fiica. In timp ce filmam am auzit zgomot in camera si am vazut pe cineva umbland la mini bar. Nu am dat importanta. Mai tarziu am oservat ca a aparut o punga de chipsuri in mini bar. Am crezut ca vor sa ademeneasca copilul sa serveasca din chipsuri... Abia la plecare am facut cunostinta cu gustul amar al acelor chipsuri... I-am zis tipului de la receptie ca nu am consumat nimic din bar, ca e rusinos ce fac ei. M-a intrebat daca am verificat mini barul la check in. I-am spus ca nu de asta am venit, sa numar napolitanele si sticlele din barul lor... Nu ne-am inteles si am platit... Nu m-a deranjat suma (aprox 1 eur) cat gestul si tigania la care se preteaza personalul unui hotel de 4*... Si nu suntem unicii care au patit acelasi lucru... Am mai vazut o rusoaica ce a facut scandal pt o sticla de vodca "bagata pe gat" si alti romani (concitadini) care au observat ca in bar au mai aparut ceva sticks-uri; cu siguranta le-a pus la plata (nu stiu pt ca ei aveau check out cu o zi dupa noi).

Pe ansamblu a fost ok. As fi dorit sa nu existe acest gest rusinos al personalului...

Trimis de johanes in 17.07.11 00:26:23
Validat / Publicat: 17.07.11 07:39:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 3011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johanes); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea Hotel Imperial

sursy2003
    [17.07.11 15:17:46]

Daca ai dat grad de satisfactie peste 90%, de ce nu l-ai recomanda si altor prieteni sa mearga acolo? Spun in cunostinta de cauza, pentru ca noi am ramas cu amintiri foarte placute de la Imperial... e drespt ca acum vreo 2 ani cred...

johanesAUTOR REVIEW
    [18.07.11 08:38:09]

Tocmai pentru acest gest tiganesc. Una e sa dai tu cu placere un ban din buzunar si alta e sa ti se ia si pentru un lucru pe care nu l-ai facut... Mai sunt si multe alte nereguli pe care le-ai putut citi, nereguli pe care nu le-am gasit la un alt hotel 3*+, tot la bulgari... si pe care l-as recomanda cu placere.

johanesAUTOR REVIEW
    [18.07.11 21:25:43]

Cine ar recomanda unui prieten sa intre in casa unui hot, oricat ar fi el de curat si primitor? Aceasta fraza arata mai bine motivul pentru care nu as recomanda acest hotel.

sursy2003
    [19.07.11 06:45:18]

am inteles... deja la multe hoteluri din bulgaria te simti bine dar parca nu l-ai recomanda unui prieten... ok punctul tau de vedere!

alex82
    [12.08.11 20:13:28]

Foarte buna postarea. La fel am patit si noi anul trecut, cand ne-au imputat (desi nici vorba sa consumam din minibar) 2 sticle de apa, vreo 2 pepsi si o sticla de vodca, totul la vreo 14 leva. Sticla de vodca era sigilata insa lipsea cam un sfert (probabil rasufla si s-a evaporat, altfel nu-mi explic). Intredevar niste hoti; nu m-as intoarce nicicand acolo.

alex82, johanes, sursy2003
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):