ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2011
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 [ani]

Fresh holiday!

Fresh Holiday!

Incep prin a le multumi adminilor de pe AFA pentru ca m-au ajutat sa ma hotarasc ce hotel sa aleg pentru vacanta de vara de anul acesta.

Cazarea la hotel s-a facut foarte repede, in cateva minute am completat fisa de sedere, apoi un hamal ne-a transportat cu o masinuta de golf pana la bungalow-ul in care era camera noastra. Imediat ce am vazut ca suntem transportati la bungalow cu masinuta, ne-am si gandit ca stam foarte departe de corpul central al hotelului si de facilitatile lui, departe de plaja … dar nu a fost chiar asa. De acasa am cautat in mod expres un hotel cu multa verdeata si umbra si am cerut explicit camera daca se poate “in padure”, intrucat aveam experienta ultimului an in Turcia, cand a fost foarte foarte cald la inceput de iunie si fara aer conditionat in camera era foarte dificil sa traiesti, iar de stat afara la pranz nici nu putea fi vorba.

Iata de ce am fost cazati in bungalow F al complexului Iberostar, dar zau ca nu mi-a parut rau pentru alegerea facuta.

Camere: Hotelul este compus dintr-un corp principal de 6 etaje cu majoritatea camerelor orientate spre mare, un corp tip vila (stil modern) si 6 bungalow-uri mari, dintre care 5 (A, B, C, D si E) sunt oarecum grupate in jurul uneia dintre piscine si sunt mai aproape de plaja (cred ca din unele camere se vede si marea), in rand cu corpul principal. Bungalow F, el insusi de dimensiunile unui hotel cu 3 nivele, este situat in parc, fara vedere la mare. Camerele sunt cam de 20 mp, cam de aceeasi dimensiune si in bungalowuri si in corpul principal (am vazut si o camera din corpul principal si nu am vazut nicio diferenta de marime fata de a noastra). Din punctul meu de vedere, camerele puteau fi ceva mai spatioase - noi am avut in camera 3 paturi simple: doua lipite si formau un pat matrimonial foarte comod, al treilea insa era mai curand un pat de campanie, dar cu saltea serioasa, groasa si foarte comoda, asadar nu se simtea diferenta fata de un pat normal. Spatiul intre paturi era inexistent, iar iesirea pe balcon nu era chiar facila. De aceea consider ca nu strica sa fie ceva mai mare camera. Mobilierul nu este foarte nou, dar dulapul din camera este urias si exista tot felul de sertare si comode de depozitat bagajele. Exista seif in camera (care la noi, din pacate, nu functiona) si minifrigider care se umple zilnic cu bauturile carbogazoase racoritoare ale unei companii care pe mine nu ma impresioneaza deloc, dar si cu apa plata si minerala, foarte apreciate in zilele calduroase. Un punct slab pentru unii, dar care trebuie mentionat (pe mine nu m-a interesat chiar deloc acest aspect intrucat nu am deschis TV-ul deloc in 7 zile de sejur): televizorul era tip CRT, cu diagonala de 37cm, iar telecomanda nu functiona deoarece nu avea baterii. Programul TV este listat pe un fluturas si nu exista niciun canal in limba romana. In corpul principal, camerele sunt dotate cu televizoare LCD, ma gandesc ca si la bungalow-uri vor moderniza echipamentele. Baia la bungalow-uri are cabina de dus, in corpul principal baia are cada de baie. Marimea camerei de baie este aceeasi in ambele imobile.

Lenjeria de pat se schimba de 2 ori pe saptamana si in baie se gasesc sampoane, geluri de dus si creme de corp. Pentru ca doamnele cu curatenia veneau cam in jurul orei 15, si noi, avand copil, aproape in fiecare zi la pranz puneam pe usa semnul cu Do Not Disturb, lasam la usa cosul de gunoi daca era cazul de debarasat si cand ieseam din camera gaseam la usa apa plata si minerala pentru minibar, hartie, cosul curatat. Niciodata nu ni s-a intamplat sa fim deranjati, dar am auzit o chestie cam nasoala care li s-a intamplat unor romani din corpul principal: si ei aveau copil si in camera 3 paturi, dar la check-in al treilea pat nu era tip campanie ca la noi, ci era pat single, normal. Intr-o zi (turistii erau in camera) au intrat in camera, fara prea multa insistenta la usa, angajati ai hotelului si au scos patul copilului, inlocuindu-l cu unul tip campanie, dar cu o saltea foarte ingusta, subtire si nu se putea dormi comod in patul respectiv. Turistii au vorbit la receptie si cu ghidul insotior si li s-a schimbat salteaua, dar faptul in sine i-a deranjat extrem de mult, catalogandu-i pe angajati « nesimtiti ».

Toate camerele hotelului au balcon, la noi din balcon se vedea piscina mica de langa bungalow si o parte din parc. Camera din corpul principal pe care am vizitat-o era asezata pe colt, se vedea marea si gradina, o parte din terasa restaurantului… dar totusi, o pozitionare nu foarte inspirata, intrucat balconul era lipit de balcoanele camerelor vecine, se putea foarte usor sari dintr-un balcon in altul si cand ieseai pe balcon sa vezi marea, dadeai nas in nas cu vecinii care erau la o tigara…

Hotel: Daca e sa aleg acum intre cele doua tipuri de cladiri ale complexului, clar as alege iarasi bungalow F… este inconjurat de pini saditi de om, aceeasi copaci care fac parte si din padurea alaturata in care se joaca golf. Foarte multa liniste si pace, parcul mareee, cu foarte multe plante care miroseau tare bine, dar umbra a contat cel mai mult in zilele toride, nu am deschis aerul conditionat niciodata, nu era nevoie. Poate singura problema cu pozitionarea camerei a fost ca, in cursul zilei, in toti copacii cantau un fel de greieri, dar nu erau enervanti, eram in natura! Pe seara, greierii se potoleau, era o pace placuta si se racorea repede, parca eram la munte si totusi, la mare. Am uitat sa precizez ca bungalow F se afla cam la 100m de corpul principal si restul facilitatilor si cam la 250m de plaja. Langa bungalow se afla o piscina special proiectata pentru partea aceea de hotel, foarte linistita pentru ca nu venea lumea de la corpul principal sau de la celelalte bungalowuri sa faca baie in piscina de aici. Exista si un bar la piscina aceasta, care oferea bauturi racoritoare si fructe de la ora 10 pana la ora 18. Spre comparatie, cei care au stat in corpul principal s-au plans ca seara era galagie mare de la activitatile turistilor sau de la discoteca, plus ca in cursul zilei era foarte cald si nu puteai sta fara aer conditionat.

De asemeni nu prea as recomanda bungalow A, se afla exact langa aparatele exterioare de aer conditionat ale restaurantelor care fac o galagie infernala, plus ca degaja multa caldura. Nu pot sa va spun daca se aud in camere aceste aparate de aer conditionat, dar presupun ca da, fiind la 5m distanta de usile unora dintre camere.

Gradina hotelului este intinsa, cu multi leandri si palmieri, spatii mari, generoase, cu chioscuri de servit masa la pranz si cu banci. Fata de alte hoteluri, lipseau hamacele, chioscurile cu perne multe pentru relaxare si, un lucru care nu prea mi-a placut – la fiecare din cele doua intrari pe plaja nu exista decat o singura stropitoare pentru spalat picioarele de nisip si se formau cozi… exista dusuri pe plaja pentru clatit, dar stropitoarele de picioare sunt mult mai rapide, de aceea cred ca merita sa mai puna macar inca una la fiecare iesire. Prosoapele de plaja se elibereaza pe baza de card, iar cardurile de prosoape le primiti la check-in. Dimineata va asteapta pe plaja sezlonguri gata pregatite cu saltelute, dar sfatul meu este sa mergeti devreme sa ocupati locuri la plaja sau piscina, chiar daca veti gasi si mai tarziu locuri pe plaja. Daca mergeti de dimineata, va racoriti si aveti ocazia sa faceti o baie buna in mare, evitand soarele nebun de la pranz! Sezlongurile de pe plaja sunt protejate permanent de umbrelute unite intre ele, care formeaza un fel de parasolar lung sub care sigur veti fi protejati de soare. Sezlonguri se aseaza si in gradina, spre plaja, pe iarba, dar si in jurul piscinelor, asadar sigur gasiti loc. Indiferent de unde va asezati sa faceti plaja, garantez ca nu se fura nimic din bagaj, noi lasam pe plaja geanta cu diverse obiecte si plecam la masa sau in camera si reveneam dupa 3-4 ore si totul era in aceeasi pozitie in care lasasem.

Hotelul dispune de 6 piscine, toate foarte curate si, zic eu, curatate si cu ozon, nu numai cu clor:

- piscina de copii care are 0,50m adancime si este acoperita

- piscina interioara pe care am vazut-o de afara, deci nu prea va pot da detalii

- piscina principala peste care trece un pod, de-o parte a podului piscina are 2m adancime, de cealalta parte piscina are 1,40m

- piscina cu tobogane de apa cu 1,20m adancime. Exista 2 tobogane de apa, deschise de 2 ori pe zi intre 10 - 12 si 15-17, unul drept dar mai brusc, celalalt sinuos, iar turistii sunt dirijati de un salvamar, care nu le da voie turistilor sa se dea cate 2-3 simultan

- piscina de relaxare, Relax Pool, de 1,40m adancime, destul de intinsa, se afla in zona bungalow-urilor A – E, traversata intr-o parte de un pod

- piscina de la bungalow F, tot de 1,40m adancime, cea mai linistita piscina si cu umbra, pentru ca se afla in parc. Si aceasta piscina beneficiaza de sezlonguri cu saltele si umbrelute. Langa aceasta piscina, se afla o piscina pentru copii, de 0,35m adancime. Daca vreti sa inotati linistiti fara sa va izbiti de copii, pe aceasta v-o recomand, este si mult mai putin populata!

Complexul Iberostar dispune si de un restaurant principal si cinci restaurante temetice (puteti merge gratuit o singura data la unul dintre ele/sejur; eu nu am fost la niciunul dintre restaurantele tematice, dar, din cate am inteles de la alti turisti, nu prea merita aceste restaurante, o sa va povestesc imediat si de ce nu merita): restaurant mexican, restaurant italian, restaurant asiatic, restaurant turcesc si restaurant pescaresc. La restaurantul turcesc am vazut intr-o seara o dansatoare din buric. Cel mai mult mi-a placut restaurantul pescaresc, este asezat in gradina, in aer liber, foarte aproape de plaja, este decorat cu barci si seara este minunat sa servesti cina si sa asculti forfota valurilor marii.

In gradina exista 2 chioscuri: chioscul pentru masaj (cred ca doamna cu masajele este rusoaica) si un chiosc cu multe perne si bancute comode, ce putea fi inchiriat pentru 150 euro/zi, in acesi bani intrau cateva servicii facute de personalul hotelului – servirea unor fresh-uri, servirea unor alimente, schimbarea prosoapelor etc.) – nici la acest serviciu nu am apelat, parandu-mi-se mult prea piperat.

Un punct interesant al hotelului: minigradina zoo. Este cu intrare gratuita pentru clientii hotelului, dar in interior veti gasi Tip Box unde puteti contribui la intretinerea gradinii. De altfel Tip Box-urile sunt nelipsite pe tot teritoriul complexului, acolo unde angajatii presteaza ceva servicii pentru turisti. La zoo au pelicani, pauni, maimute, struti, flamingo, catei, caluti si ponei. De asemeni se pot face plimbari cu calul sau poneiul, insotiti de angajati ai gradinii zoo.

Distractie si relaxare: Aici oricine se poate distra si simti bine, chiar de-ar fi ultimul carcotas, tot gaseste ceva de facut. Terenuri de tenis, minigolf, teren de fotbal, mese de tenis de masa, teren de volei pe nisip care e chiar bine pozitionat la umbra, loc de joaca pentru copii cu tobogan, leagane; sporturi pe apa, karting si saltele de sarit pentru copii contra cost. Echipa de animatie este destul de buna, organizeaza partide de volei pe plaja, partide de polo la piscina principala, sedinte de gimnastica in aer liber si gimnastica la piscina si va primeste in fiecare seara la intrarea in restaurantul principal… in unele seri chiar va ofera sampanie sau raki. Duminica era ziua libera a echipei de animatie. Zilnic la miniclubul de copii se organizeaza tot felul de activitati pentru pitici, fica-mea a fost incantata, au desenat, s-au pictat pe fata, s-au jucat la locul de joaca special amenajat care, un lucru important zic eu, era acoperit, sa nu bata soarele, au facut castele de nisip. In fiecare seara intre 8.30 si 9.00 se tine discoteca de copii si sunt premiati copiii care s-au afirmat in cursul zilei la desen sau alte activitati (fica-mea a luat diploma pentru castele de nisip si desen, va imaginati ce mandri sunt copiii cand primesc asa ceva, ce valoare inestimabila are aceasta diploma!).

De la ora 9.00 seara pana la 9.30, se proiecteaza filmulete, noi am vazut Mister Bean.

La 9.30 in fiecare seara ne-au oferit cate un spectacol la amfiteatru:

- luni – spectacol Zorro, bazat pe filmul in care a jucat Antonio Banderas, actorul fiind de altfel si imaginea intregului lant hotelier mondial Iberostar – spectacol sustinut de echipa de animatori ai hotelului, un spectacol bunicel, cu decoruri inspirate si dans, mult dans.

- marti – seara Mister Iberostar, pe care, va spun sincer, nu l-am vizionat pentru ca nu prea gust genul asta de spectacole

- miercuri – Comic Show, cu parodii la tot felul de videoclipuri, filme, actori, cantareti

- joi – Turkish Night – SUPERB! Au invitat un grup de dansatori din Antalya care au dansat pe ritmuri populare turcesti, spectacolul asta l-am si filmat pentru ca merita

- vineri – seara surpriza la care nu am participat pentru ca am fost la Aspendos la Fire of Anatolia

- sambata – seara de Samba, foarte frumos, mai ales ca nu am vazut niciodata live dansatori ai scolilor de Samba

Spectacole pentru toate gusturile! Dupa spectacolul de la amfiteatru, distractia se muta langa piscina principala, unde se monta o mica scena… in unele seri canta live o formatie, nu prea talentata, in alte seri veneau dansatorii turci sau dansatorii de samba si continuau dansurile langa piscina o vreme, apoi ramaneau numai turistii si se organiza o discoteca in aer liber.

In seara turceasca, in gradina hotelului s-a organizat un minibazar, format din vreo 5-6 tarabe cu diverse obiecte turcesti: covoare, fete de masa, figurine din lemn, fesuri, narghilele, tot felul de zdranganeli… toate la preturi foarte mari, dupa cum am constatat ulterior, intrucat am fost si in bazarul din Belek. Un sfat: nu cumparati mai nimic din acest minibazar sau din magazinele hotelului, preturile sunt mari… de ex. la hotel 4 carti postale = 1 euro, la Belek 15 carti postale = 1 euro! Diferenta este uluitoare.

Hotelul este dotat si cu magazine (prosoape, diverse obiecte de decor, suveniruri de toate soiurile, obiecte ceramice imprimate cu poza voastra, produse pentru plaja), sala de internet, sala de jocuri gen luna park pentru copii.

Bucatarie: Diversa. In primul rand trebuie spus ca restaurantul este mareee, in asa fel incat, chiar daca uneori ai senzatia ca nu gasesti loc, mai cauta, sigur vei gasi! Mai sus am precizat ca eu consider ca nu merita rezervarile la restaurantele tematice… asta pentru ca aproape in fiecare zi la restaurantul principal se organizeaza seara tematica: seara de peste, seara turceasca, seara italiana, seara mexicana… numai seara asiatica nu a fost sau nu mi-am dat eu seama cand era. Desigur, fiecare seara tematica avea specificul ei culinar, adaptat. Sunt convinsa ca oricine isi gasea ceva de mancare la orice masa, chiar daca era mai pretentios. Inghetata gaseai la toate mesele si la baruri. Din cate am observat, se consumau in disperare cartofii prajiti… oare rusii nu stiu sa faca cartofi prajiti? ! ? In restaurantul principal exista un colt amenajat pentru pitici, iar seara era se servea acolo mancare pentru ei. Gasiti si scaune speciale pentru bebelusi. Accentul culinar cade pe micul dejun si pe cina. Fresh-ul de portocale este contra cost. Cel mai mult am apreciat rapiditatea debarasarii meselor si faptul ca imediat dupa ce se ridica cineva de la o masa, angajatii schimbau fata de masa, chiar daca fata de masa respectiva era sau nu curata si aseza masa pentru urmatorii clienti.

Sa va povestesc despre baruri… sunt 6 la numar, sper sa nu ratez vreunul:

- barul golf – aflat in incinta hotelului cu iesire spre gradina, unde se pregateste cafea turceasca foarte buna si limonada; are si terasa cu masute ce se afla deasupra unor placi din sticla si sub fiecare placa din sticla se afla o minifantana, care iti da senzatia de dus de jos in sus

- barul de la piscinele mari - cu dozatoare de apa, sucuri acidulate si plate, cafea si capucino, ceaiuri, bere, vin rosu si alb, sucuri cu gheata maruntita (suc de fructe amestecat cu pasta de gheata). Aici se serveste si micul dejun tarziu si prajituri dupa-amiaza, iar seara gasesti fructe sau amestec de buline prajite (alune, naut, porumb)

- barul mare de la plaja – cu aceleasi dozatoare de mai sus. La pranz se poate servi masa aici, cu preparate culinare clasice.

- barul mic dinspre plaja – dupa ora 12 se pot servi aici gozleme, acele placinte specifice Turciei cu diverse umpluturi, foarte bune si facute live si kebap la lipie, toate insotite desigur de iaurtul de capra, iarasi specific Turciei si care mie imi place la nebunie… decat sa beau apa sau orice suc, prefer de mii de ori iaurtul asta subtire si usor sarat.

- standul de fast food aflat langa piscina cu tobogane, miniclub si miniterenul de golf – aici se servesc la pranz hamburger, cheeseburger, nuggets, cartofi pai cu sosuri.

- barul de la piscina mica, din parc – nu ofera ceva deosebit, doar fructe, bauturi

Plaja si marea: plaja este lata, de nisip. Spre mare sunt pietricele, un rand cu latimea de 1m, apoi la mal iarasi nisip si la intrarea in apa pietricele, dar dupa vreo 4m de la mal, numai nisip. Marea nu se adanceste atat de repede precum ma « amenintau » la plecare unele review-uri. Fica-mea care e pitic, nu a avut probleme cu balaceala in mare, fata de anul trecut cand a preferat piscina in detrimentul marii, anul asta lucrurile au stat altfel si m-am bucurat. Exista si ponton de pe care se poate cobori in mare, la adancime foarte mare; ponton fara inflorituri, in sensul ca nu este dotat cu sezlonguri, perne sau bar la ponton, asa cum am vazut ca au alte hoteluri vecine.

Am mers pe jos de-a lungul malului de la hotel si in stanga si in dreapta… spre dreapta plaja este la fel, cu pietricele la mal. Spre stanga insa, spre Belek, plaja este superba, la un moment dat nu mai sunt deloc pietricele, intrarea in mare este si mai lina decat la Iberostar, plaja seamana cu ce este la noi la Mamaia.

Oricum, va sfatuiesc sa nu va faceti sange rau daca animatorii nu isi dau seama ca sunteti romani, eu ma asteptam sa fie foarte multi rusi si turci, dar animatorii ne credeau mai curand italieni decat romani. Animatorii stiu cateva cuvinte in limba romana: buna dimineata, pofta buna, buna seara si cam atat! Restul turistilor va vor considera fie rusi, fie italieni. Si, cu toate ca eram ceva romani (cred ca dupa rusi si turci, eram a treia natie ca reprezentativitate in hotel), niciodata in amfiteatru nu strigau animatorii ceva de Romania. Din contra, se axau pe italieni si francezi, natii fara reprezentativitate. Offf!

Cred ca v-am spus cam multe si ar fi cazul sa ma opresc. Dar nu inainte sa va spun cat de frumoase sunt broastele testoase Caretta, care se plimba libere prin gradina complexului, mai ales in parc si daca ajungeti la Iberostar, sa le cautati daca nu va ies ele in cale!

Trimis de monicutza in 16.07.11 19:54:37
Validat / Publicat: 16.07.11 21:28:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

[17.07.11 08:21:46]

Excelent review, o adevarata 'radografie' a resortului, extrem de utila pentru cei care studiaza acest hotel ca posibila destinatie de vacanta pentru anul acesta sau anii viitori.

ana anghel
[17.07.11 10:56:02]

super review-ul. as dori sa te intreb la ce hoteluri ai mai fost in turcia? si daca se poate o comparatie intre ele. in camera era aer conditionat sau clima? mancarea era suficienta sau trebuia sa ajungi la inceputul mesei sa gasesti toate felurile de mancare? multumesc.

[17.07.11 14:01:06]

Multumesc pentru aprecieri. Ana, in Turcia am mai stat la Saphir Resort, in Okurcalar, la 30 km de Alanya si la Istanbul, la niste hoteluri de 1 - 2 nopti, pentru ca am fost cu treburi, nu in vacanta. Fata de Saphir aici a fost mai bine, din unele puncte de vedere, dar mai rau din alte puncte de vedere.

La Iberostar e mai rau pentru ca sunt camerele mai mici, seiful nu functiona, TV-ul era tip CRT si mic (nu ca m-am uitat la TV, dar la 5 stele nu cred ca ar trebui sa-ti permiti sa pui ultimul harb de TV)... cam astea ar fi punctele slabe.

Punctele forte fata de dincolo: mult mult mai multa verdeata si umbra si racoare, spatii exterioare mult mai generoase si aerisite, nimic nu era inghesuit pe-afara... ma mir cum de nu au respectat aceeasi linie de aerisire si pentru camere; mai multe piscine si aveai unde sa te balacesti linistit, fara galagie si grija ca lovesti pe altii; intrarea in mare mai lina si plaja la Belek este mai buna, cu mai putine pietre, ca si fundul marii; mai multa liniste, la Saphir era muzica la piscina era data tare aproape toata ziua. Intr-un cuvant la Iberostar totul se poate traduce prin Natura! Si broastele testoase iti induc tot ideea de natural.

Aerul conditionat se putea regla individual din camere, dar era in sistem centralizat prin tubulatura. Nu era spliter individual in camera, daca la asta te referi.

Mancarea era arhisuficienta la orice ora te-ai fi dus, la toate mesele! De exemplu dimineata ochiurile si omletele erau facute live de bucatari, ca si clatitele si painea cu ou, adica nu le aduceau din bucataria centralizata. Daca o clatita nu era intreaga si se rupsese, nu era servita, ci era aruncata. La fel si ochiurile, daca nu erau intregi, nu se dadeau turistilor. Intr-o zi, la pranz ni s-a intamplat sa nu ajungem la timp la masa pentru ca ne-am intalnit cu ghidul. Dar chiar nu a fost problema: intre 12-16 se fac gozleme si kebap la unul dintre barurile de afara, meniu fast-food la alt bar, iar intre 12-16 gasesti mancare gatita la barul dinspre plaja (peste la gratar, cartofi copti, paste cu sosuri, orez, piure cu carne, fructe, inghetata). Nemancat era chiar imposibil sa ramai. Si, fara grija, rusii mancau munti de cartofi prajiti si ceva carne de pui, foarte putine preparate traditionale... oare in Rusia nu se gateste pui cu cartofi, de mananca toti cartofii turcilor? ! Noi am mancat numai preparate locale si foarte mult peste... au avut zilnic ton, o nebunie de gustos!! Ne-am axat pe chestii care nu se gasesc la noi.

[18.07.11 11:31:31]

Felicitari!

O descriere ca la carte a resortului.

Intradevar singurele minusuri sunt cele legate de camere. Pozele atasate sunt reprezentative.

Apropo si noi am stat tot in F unde a fost chiar placut datorita umbrei.

Cica zumzaitul din copaci nu era de la greieri ci au ei ceva senzori contra insectelor.

[18.07.11 11:55:52]

Aaaa, aha, serios? Atunci chiar e interesant cu senzorii... noua ghida din Turcia ne-a spus ca sunt niste greieri/lacuste, nici ea nu stia prea bine ce sunt.

Oricum, la Bungalow F e foarte bine. Au fost romani in serie cu noi care nu au fost multumiti nici la vila, nici in corpul principal (li se daduse o camera pe colt), se mutasera de 2 ori cu camera in 7 zile, cu bacsisuri de 20 euro la fiecare mutare, pana la urma au prins o camera cum voiau ei... da eu zic ca nu merita sa te duci in vacanta si sa-ti faci sange rau pentru o amarata de camera in care nici nu prea stai de altfel!

ana anghel
[19.07.11 23:40:49]

buna seara monicutza. inca 4 intrebari daca se poate:

- in camerele din corpul principal ai precizat in review ca exista LCD si nu televizoare micute. mobila era si ea diferita de bungalow?

- cum miroase in camere? miroase a vechi?

- cazarea la bungalow ai avut-o stabilita prin agentie de cand ai luat biletele sau v-ati orientat la fata locului?

- exista diferenta de pret intre camerele din corpul principal si bungalow? multumesc.

[20.07.11 09:52:17]

[@monicutza:] Cam toti romanii erau nemultumiti de conditiile de cazare. Sa fim sinceri nu erau de nici 4 stele, dar macar era curat luna si nu stateam doar in camera, dar la cat platesti pentru o vacanta, totusi...

[20.07.11 09:57:14]

[@ana anghel:] Mobilierul era acelasi si in bungalow-uri, de mirosit a vechi sau mucegai nu a fost cazul, noi am si stat permanent cu usa balconului deschisa, fiind in zona umbroasa toata ziua nu am folosit aerul conditionat. Cazarea am avut-o la bungalow platita, parca mai ieftin cu 100 euro fata de hotel. (ptr. 3 persoane).

[20.07.11 14:48:28]

Draga Ana, asa cum a zis Stefan, mobilierul este identic in bungalow si camerele din corpul principal. Este un mobilier solid, nu e foarte vechi (eu estimez cam 4-5 ani) cu un dulap mareeee si multe locuri de pus bagajele. In camera nu miroase a vechi, este curat.

In ceea ce priveste cazarea, am cautat de acasa un hotel cu multa multa verdeata, avand experienta anului trecut cand a fost putina verdeata si putina umbra. De aceea am specificat in mod expres de acasa ca vreau "in padure", si chiar daca nu specificam si luam la bungalow, cred ca tot la F ne dadeau... toti cei care voiau sa schimbe camerele plateau la receptie pentru asta, asa ca banuiesc ca si receptionerii sunt interesati sa dea camere mai departe de orice facilitate, astfel incat turistul sa vina la ei sa schimbe camera. Este doar o supozitie. Dar noi am fost foarte multumiti de cazarea in prac, chit ca a fost la 300m de plaja. Da, exista diferente de pret intre bungalow si corpul principal... de unde am luat eu sejurul, diferenta era de 80 euro pe sejur, dar nu a contat pretul, cat umbra si linistea.

Stefan, poate ca ai dreptate ca nu erau conditii de 5 stele in camere din cauza marimii camerei si a TV-ului si a seifului defect la noi, dar zau... nu m-au deranjat atat de tare. Si mai e o chestie... clasificarea de 5 stele o face Min. Turismului de la ei, asadar 5 stele de la turci nu e acelasi lucru cu 5 stele de la... unde vrei tu.

[20.07.11 16:53:20]

Corect monicutza.

Si mie mi-a placut ff mult in F. Dupa cum am si scris in review eu am ales camera dintre vreo 5 libere in corpul principal si alte bungalowuri.

Apropo, si noi am avut seiful defect, oricum nu aveam ce depozita in el.

[19.08.11 15:18:48]

Buna!

Bungalow ul F este departe de restaurant?

Care bungalow crezi ca e cel mai ok sa fie aproape si de piscine si de mare si de restaurant?

O sa mergem in septembrie cu copii iar cea mica are doar cinci luni. Am cerut la agentie sa faca rezervarile pentru bungalow ul cel mai apropiat de toate si mai ales sa fie la parter ca sa nu trebuiasca sa urc si sa cobor cariciorul pe scari sau cu lift.

Vreau sa cer de la inceput camera in bungalow ul cel mai convenabil ca sa nu fiu nevoita sa ma mut cu doi copii.

Care mi l recomandati?

Multumesc anricipat!

[19.08.11 15:30:15]

Servus! Da, bungalow F este mai departe de orice, de resturant, de plaja, de piscine.

Pentru ca mergeti cu copil atat de mic (cum de aveti curajul??) si pentru ca vreti sa fiti cat mai aproape de toate, eu v-as recomanda bungalow B sau C... in niciun caz A, pentru ca acesta este cel de langa spliterele de aer conditionat ale resturantelor (multe splitere si mari) si e cam galagie, mai ales in cursul zilei.

Dupa parerea mea, degeaba ceri la agentie in Romania anume bungalow, pretul la orice bungalow este acelasi... toate aceste detalii (ce bungalow, etaj sau parter etc.) se discuta la fata locului cu receptionerul.

Va sfatuiesc sa rugati ghidul roman care va va insoti in autocar sa stea cu voi macar 3 minute la receptie, sa ii spuneti ce anume doriti, ghizii altfel trateaza problema si s-ar putea sa scapi si de dat bacsis in felul acesta. Daca negociati voi detaliile, cred ca se lasa cu bacsis.

Vacanta minunata si vreme frumoasa va doresc! Sper sa va tihneasca cu cel mic...

[21.08.11 13:41:54]

Multumesc pentru sfaturi!

Ideea cu ghidul este minunata! O sa-l rog sa ne insoteasca la receptie chiar daca trebuie putin bacsis, asa e la turci, nu ai cum sa il ocolesti

Iti multumesc si pentru urari, am si eu putine pentru cea mica dar cred ca totul o sa fie perfect. Mergem si cu parintii ca avem nevoie de ajutor

[21.08.11 22:45:39]

draga oana

sfaturile monicutzei sunt perfecte.

[21.08.11 22:53:44]

multumesc stefan!

[11.03.13 19:23:44]

@monicutza: Tocmai am făcut rezervare la acest hotel pentru luna iunie. Sunt fan Iberostar și de aceea am facut această alegere deși nu am mai fost la Iberostarul din Turcia niciodată. Doresc să te întreb câteva chestiuni concrete asupra cărora am anumite dubii, dacă ai amabilitatea de a-mi răspunde. Au vreun bar deschis nonstop? Ce fel de băuturi servesc? Au la UAI și ceva brenduri internaționale sau numai turcești? Și aici mă refer cu predilecție la tărie (wisky, rom, coniac, eventual vinuri). De asemenea mă interesează condițiile din camere la hotelul principal. A fost întradevăr renovat în 2011? Mulțumesc anticipat

[12.03.13 10:27:35]

Sorine, din cate stiu eu, asa e, Iberostar este un brand bun. Dar fiecare hotel din lumea asta poarta amprenta zonei si a managerilor care il conduc, implicit poarta un stil specific tarii respective.

1. Din cate imi amintesc, nu este niciun bar deschis non-stop. Nici nu am avut nevoie de asa ceva. Barurile din hotel sunt deschise astfel:

- barul de la piscine = 9.00 - 24.00

- barul de la plaja = 9.00 - 18.00

- barul de la discoteca = 23.00 - 2.30 (noaptea)

- barul de la receptie = 10.00 - 24.00

- barul cu snackuri = 12.30 - 16.30.

2. Bauturile ce se servesc sunt locale in mare majoritate. Noi nu am consumat nimic tarie (a fost foarte foarte cald), asa ca la capitolul asta nu prea pot sa ma pronunt. Dar banuiesc ca daca cereti ceva anume, veti fi serviti. Vinurile si berea sunt locale, din astea am consumat si stiu sigur ca asa sunt. Nu am cerut alte sortimente.

3. Din punctul meu de vedere serviciile la hotelurile UAL nu difera foarte mult de serviciile la hotelurile AL, am testat ambele stiluri de servicii. De fapt UAL nu adauga prea mult fata de AL, doar ceva inghetata in plus, mancare mai variata, atentie mai mare pentru mesele copiilor, un plus la bauturi si sortimente. Probabil ca hotelurile high class din Turcia ofera servicii superioare hotelurilor de 5 stele clasice.

4. Noi nu am stat in corpul principal al hotelului, ci in bungalow. Am avut cunostinte care au stat in corpul principal si am vazut si camera lor (standard, deci nu family sau apartament)... era o idee mai mare decat cea din bungalow (cu vreo 2-3 mp in plus), dar nu are mai mult de 20 mp, dulapul de haine este generos, baia era cu cada, aveau balcon si vedere la mare (asa au solicitat cand au rezervat). Cunostintele noastre au fost cam dezamagite din cauza dimensiunilor camerei pentru ca pe langa paturile adultilor, au avut si patul copilului care lua mult din spatiu. De asemeni nu au fost prea multumiti din cauza galagiei: seara era agitatie de la discoteca, ziua era agitatie de la piscine si de la restaurante. Asta iti spun din ce au spus ei. Dar vederea din corpul principal spre mare este absolut superba!

5. Am fost la Iberostar Bellis in 2011 si nu era nici urma de renovari. Am citit si eu acum ca ultima renovare a fost in 2011, se poate ca renovarile sa fi inceput dupa sezon, prin octombrie...

Noua ne-a placut mai ales ca era multa multa verdeata, aveai pe unde sa te plimbi, iar piscina de la bungalow, din spate, spre iesire din complex, era foarte linistita si intima.

Daca iti mai pot oferi detalii, sunt pe-aici...

[12.03.13 10:41:27]

@monicutza: Multumesc frumos pt raspuns. Suntem putin dezamagiti de faptul ca acest Iberostar este sub standardele Ultra All Inclusive practicate de alte hoteluri de 5 stele din Antalia la care am mai fost, adica cel putin un bar deschis nonstop si bauturi din branduri internationale fara bani (nu e nevoie de branduri consacrate dar la pretentiile unui astfel de hotel ar putea oferi ceva bauturi decente). Principalul nostru scop este acela de a ne odihni, de aceea dormim ziua pina dupa prinz iar noaptea ne place sa stam pe o terasa sa admiram marea si sa savuram un pahar de wisky sau coniac. Bine macar ca stim sa luam o sticla de Jack Daniels din aeroport. Suntem siguri ca Iberostarul compenseaza prin elegantza si confort, spatiu larg si multa verdeatza.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.03.13 11:33:34]

@sorin. cimpeanu:

Suntem putin dezamagiti de faptul ca acest Iberostar este sub standardele Ultra All Inclusive practicate de alte hoteluri de 5 stele din Antalia la care am mai fost...

Probabil este si sub pretul practicat de alte hoteluri de 5* cu UAI. Nu?

Trebuie tinut seama ca este cel mai ieftin hotel de 5* din zona BELEK.

In mai 2011 nu erau renovate camerele si ma indoiesc ca le-au renovat avand in vedere ca la Iberostar Bellis a tot scazut pretul. De obicei cand renoveaza ceva maresc si pretul.

Eu zic ca daca mergi cu asteptari corecte nu se poate sa nu te intorci multumit de la Bellis.

[12.03.13 11:40:05]

Da, Iberostar este un hotel putin mai ieftin din zona Belek, nu stiu daca e cel mai ieftin, dar oricum are scor mai jos decat multe altele. Noi l-am luat pentru ca se incadra in buget, am vrut sa vedem Belek-ul si Aspendos si sa testam plaja de aici, auzisem ca e o plaja ceva mai buna decat Alanya sau Kemer.

Nici in iunie-iulie 2011 nu erau renovate camerele, ma gandesc ca poate au renovat hotelul in extrasezon, dupa octombrie 2011. Poate scrie ceva de renovare pe siteul lor...

[12.03.13 17:51:36]

@Andox: Este foarte adevărat. Să lăsăm timpul să demonstreze și voi posta observațiile la întoarcere. Mulțumesc

[12.03.13 17:57:30]

@monicutza: Noi am ales Iberostar pentru că am mai fost la acelaș lanț hotelier în Spania și am rămas cu amintiri mai mult decât plăcute. Are o eleganță aparte... Vă anunț la întoarcere impresiile. Încă odată mulțumesc

alinchiroiu
[02.07.13 10:18:52]

Buna

Pentru copil ati avut pat suplimentar sau patut? Mergem anul acesta cu un bebe de 1 an si vreau sa stiu daca au ei patut de bebelusi sau trebuie sa vin eu cu el de acasa.

Ati vazut pe undeva in restaurant vreun cuptor cu microunde? Vreau sa iau ceva borcanele cu mancarica de la noi pe care sunt sigur ca o agreaza cel mic si trebuie incalzita.

multumesc

[09.07.13 21:09:50]

Alin, ma scuzi ca raspund atat de tarziu, dar tocmai am revenit din vacanta. Sper sa nu vin prea tarziu cu raspunsul...

Copilul nostru este maricel, asa ca ne-au pus la dispozitie pat normal, de o persoana. Din cate stiu eu, la orice hotel de 4-5 stele care se respecta (deci si Iberostar) se pun la dispozitie patuturi speciale pentru infanti, asa ca nu trebuie luat patut de acasa.

Cuptor cu microunde, din cate imi amintesc, nu se gaseste in restaurantul principal, dar sunt sigura ca daca rugati un ospatar sau un bucatar, va va ajuta in aceasta problema.

Iti doresc o vacanta minunata si va felicit pentru curajul pe care il aveti sa calatoriti asa departe cu un copil atat de mic! Eu am luat copilul in vacante dupa ce a implinit varsta de 5 ani.

Sa va distrati minunat!

alinchiroiu
[10.07.13 14:33:28]

@monicutza: Iti multumesc mult pentru raspuns. Cred ca vom solicita patut la hotel, deja vom avea multe bagaje pentru cel mic si ar fi ingrozitor sa luam si patutul.

Plecam si cu parintii mei si vom avea putin ajutor si din partea lor cu cel mic, sper sa fie totul bine.

Iti doresc o vara frumoasa in continuare!

[10.07.13 21:17:09]

@monicutza: Am revenit din vacanță în urmă cu 3 săptămâni și așa cum am promis redau foarte pe scurt impresiile noastre. A fost un concediu foarte reușit și relaxant cu multe plusuri și câteva minusuri. Lu

crurile au diferit puțin în 2013 față de 2011 când ai fost tu. Camerele din clădirea principală au fost cu siguranță renovate și arătau perfect, nu găseai nimic de reproșat.

Hotelul și toate celelalte spații din resort erau excelent îngrijite și întreținute.

În schimb au scăzut la calitatea serviciilor. Echipa de animatori mult mai slabă față de cele descrise de tine, erau mai mult preocupați să se alimenteze și hidrateze pe la terase decât să implice turiștii în diverse activități. Nu cred că depuneau efort mai mult de 4-5 ore pe zi cu tot cu spectacolele de seara de la amfiteatru. Nici copii cooptați în diferite jocuri nu prea am văzut iar spațiul de joacă special amenajat a stat închis toate cele 9 zile cât am petrecut acolo.

De asemenea, la masa de seară nu a fost decât odată seara turcească, în rest nimic tematic așa cum ne așteptam și cum ne-au obișnuit turcii.

Iar mâncarea era invariabil aceeași la fiecare cină, foarte puțin variată în comparație cu micul dejun, spre exemplu. Iar povestea cu ochiurile sparte sau clătitele rupte aruncate s-a schimbat anul acesta.

Nici personalul nu a mai fost așa amabil și zîmbitor ca în alți ani, păreau plictisiți și marcați de renumele lanțului hotelier internațional la care erau angajați.

Cameristele cam uitau să reumple frigiderul cu apă și sucuri sau să dea cu aspiratorul deși la fiecare 2 zile le lăsam bacșiș pe pat.

În rest, numai de bine, exact așa cum ai descris cu atâta lux de amănunte. Am savurat fiecare clipă petrecută acolo dar la anul vom încerca și alt resort.

[11.07.13 09:59:37]

Sorin, bine ati revenit acasa! Sa stii ca am auzit de la mai multi prieteni ca in Turcia a inceput sa scada calitatea serviciilor. Noi nu am mai fost de 2 ani, nu prea mai sunt in tema. Anul trecut am fost in Tunisia, iar anul asta in Corfu (Grecia). Problema cu repetarea sortimentelor de mancare este cam peste tot, din cate observ. Anul asta am facut iarasi comparatie intre Turcia si Grecia... totusi, Turcia e ceva mai sus in ceea ce priveste calitatea serviciilor, iti dau macar gratuit sticla cu apa daca mergi sa ceri, iar sezlongurile si umbreluta la plaja sunt gratuite. In Grecia am platit pentru toate astea, desi pachetul de servicii platit din tara a fost similar cu cel platit pentru Turcia.

Ma bucur totusi ca v-ati simtit bine. Eu sunt pe principiul schimbarii locatiei de concediu de la un an la altul, pentru ca merg pe ideea de a vizita locuri noi, imi place sa cunosc oameni noi. Pe de alta parte e bine sa si revii la un hotel la care te-ai simtit bine, macar stii cum e plaja acolo, ce servicii au, cum sunt oamenii, stii cat de cat la ce sa te astepti. In fiecare an imi doresc sa iau Spania si mereu ma izbesc de tarifele mari la pachetele de servicii... la banii dati pe Turcia sau Grecia, Spania ofera un hotel de 3 stele care arata indoielnic, suprafata foarte mica, fara gradina, cu demipensiune, cu plaja publica... pentru a avea servicii bune trebuie plusat mult la pret. Asa ca probabil destinatiile mele de vara vor ramane Grecia, Turcia, eventual Cipru.

[11.07.13 22:19:16]

@monicutza: Am fost în Spania pe Costa del Sol, la Benalmadena, 14 km de aeroportul Malaga anul trecut în septembrie. Nicăieri nu au servicii ca în Turcia dar la prețuri similare și uitând de Turcia te poți simți extraordinar.

Noi mergem un an să lenevim și atunci alegem Turcia și anul următor să vizităm și atunci alegem Spania, Italia, etc.

Noi am stat în Spania la un hotel de 3 stele similar cu unul de 5 în Turcia și am plătit 550 euro pentru 2 persoane cu demipensiune, pentru 9 nopți.

Edrept că acolo nu sunt resorturi uriașe de câte 100000 m pătrați.

Cât despre schimbarea sau păstrarea locației, am obervat scăderi în calitatea serviciilor și la acelaș hotel în Turcia de la un an la altul. Cred că aici greșim noi, avem așteptări prea mari la prețuri mici. Realitatea e că această criză a lovit toată lumea, în consecință erau 2 variante: crești prețurile sau scazi calitatea.

Oricum turcii rămân cei mai generoși și mai pricepuți în arta de a face turism. Vom reveni periodic acolo pentru a ne încărca bateriile.

[12.07.13 10:34:37]

Ooo, Sorin, multumesc de informatiile cu Spania, mereu ma feresc de Spania si Italia, dar poate incercam si noi la anul. Mie imi place sa imbin foarte mult partea de leneveala cu o zi-doua de excursii in afara resortului in care stau. In fiecare an plecam pe cont propriu (nu prin excursiile optionale ale agentiei) hai-hui, cu transportul local din tara in care suntem si este minunat, altfel vezi oamenii, locurile. Sincera sa fiu, mie mi-e cam teama de hotelurile alea de 3 stele din Spania, am vazut imagini si nu mi-au inspirat incredere.

[12.07.13 21:22:05]

@monicutza: Trebuie să alegi cu grija și să citești postările celor care au mai fost.

Noi ne-am încadrat în 1000 euro pe Costa del Sol 10 zile, demipensiune, transport cu avionul la Malaga și mașină închiriată în luna septembrie. Am mai cheltuit ceva cu benzina, intrările la obiective și parcările că am făcut cam 2500 km dar am văzut toată Andalucia. Și asta în 7 zile că 3 am stat la plajă.

Una peste alta ne-am dus la 1500, preț similar cu Turcia, dar am văzut jumătate din Spania, experiență de neuitat însă fără excesele și risipa din Turcia. Însă nu ne-a lipsit nimic, am luat de la supermarketuri mâncare, vinuri, bere, cosmetice, etc la prețuri mult sub cele de la noi.

Anul acesta am vrut să mergem în iunie pe Costa Brava, în apropiere de Barcelona și ne-am calculat sejurul de 10 zile la 1100 euro cu avion, 3 stele, demipensiune, pt doi adulți. Acest preț era valabil în luna februarie dar nu eram foarte hotărâți și prețul a crescut la biletele de avion de la o săptămână la alta până a devenit nerentabil și am ales Turcia. Dar la anul nu mai ratăm, condiția e să faci rezervarea din timp.

Mult succes și pentru voi, sigur se poate. Noi am mai fost și acum 4 ani la Madrid și la Jerez.

[13.07.13 12:46:14]

Sorin, iti multumesc pentru sfaturi, sunt chiar utile! Da, asa este, pentru 2 persoane cam 1100-1200 euro cu rezervare in februarie-martie pentru Spania, asa am calculat si eu. Problema la noi e ca mai avem si un copil maricel pentru care in Spania nu avem mare lucru reducere (la cazare e o reducere insignifianta sau fara reducere, iar la avion e acelasi pret ca la adult)... ne ajunge pentru 3 persoane cam 1700-1800 euro la 3 stele cu demipensiune si am vazut hotelurile din Spania in poze, m-au dezamagit profund, seamana si pe-afara si inauntru cu ce era la noi prin 1990 la Eforie sau Saturn. Pe cand in Grecia sau Turcia platim in jur de 1400, maxim 1500 euro pentru toti.

Este totusi o diferenta, dar avand in vedere cele ce mi-ai spus mai sus... pentru la anul o sa ma mai gandesc. O zi faina!

alinchiroiu, ana anghel, monicutza, oana cluj, sorin.cimpeanu, stefan.b
Alte impresii din această RUBRICĂBellis DeLuxe Hotel (ex Iberostar) [Kadriye]: