ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2011
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
JUN-2011

Canada Hotel Budapesta 3* - surpriza ultimei zile de concediu

La CANADA Hotel Budapesta 3* se ajunge usor de pe autostrada, venind dinspre Slovenia si indreptandu-te spre Romania. Probabil acesta a fost rationamentul pentru care CANADA Hotel Budapesta a fost ales ca adapost pentru ultima noapte a circuitului nostru. Am ajuns seara tarziu, dupa un drum obositor si lung, plecati fiind de dimineata din Opatija – Croatia, traversand Slovenia cu un popas la Pestera Postojna, apoi in centrul vechi al Ljubljanei.

Preluarea camenelor s-a facut in graba asa incat n-am putut evalua atunci frumusetea sau eleganta adapostului nostru de o noapte. Nu ne doream decat un dus si un pat odihnitor. Camerele dispun de baie proprie, TV cu ecran plat, minibar si birou. Totul este curat si nou. Ulterior am aflat ca hotelul este deschis recent, ca receptionerele vorbesc bine engleza, iar personalul este amabil. Hotelul este situat langa gara pentru trenurile locale, oferind bune legaturi cu centrul istoric al Budapestei.

Dimineata am servit micul dejun atent supravegheati de personalul de la bar, chiar daca in cateva limbi - inclusiv romana - vizitatorii erau invitati sa nu-si faca pachete pentru drum. Dupa un mic dejun destul de bun, ne-am imbarcat pregatingu-ne pentru un nou drum lung (aprox. 790 km pana la Bucuresti).

Toata lumea era la autocar. Bagajele erau aranjate, soferii pregatiti, iar ghida facea ultimul apel, cand am constatat ca sora mea lipseste. Alertata, m-am intors, am cautat-o in sala de mese, la toaleta...

Ei bine, la toaleta pentru doamne de langa receptie, una din usi era blocata, iar cineva din personalul de intretinere, manuia - fin ca un chirurg - o surubelnita la incuietoarea uneia dintre cabine. M-am apropiat si am strigat: "Liana, tu esti aici?". Cand m-am convins ca sora mea era captiva, m-am intors in goana la autocar si am raportat ghidei care a venit imediat la fata locului. In cele din urma, salvarea a venit de la unul din soferii nostri care, ajutat de o ranga adusa de la masina, a desfacut usa pe la balamale. Incuietoarea noua si atat de sigura, tot nu voia sa cedeze.

Poate ca n-as fi amintit acest mic incident, dar el m-a marcat intreaga dimineata. Hotelul e nou, prea nou si nerodat pentru ca totul sa mearga bine. Atentie, deci! Nu va incuiati in toaletele de la CANADA Hotel Budapesta 3*!

Trimis de iulianic in 15.07.11 11:57:36
Validat / Publicat: 15.07.11 13:03:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 CANADA Hotel Budapesta 3* - De pe trotuarul larg, vedere laterala.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.34 EUR pe cameră

ARA
    [27.06.12 19:26:53]

Un hotel de 3*, cu camera spatioasa si pat confortabil. Am fost acolo acum 2 saptamani, 69 euro o camera dubla cu mic dejun inclus. Cam prea atenti cu supravegherea mesei.

Nu este balcon si daca primiti camera cu vedere in fata, sa stiti ca este la sosea si cale ferata.

Restaurantul este curat si cochet si mancarea buna.

Recomand hotelul!

iulianicAUTOR REVIEW
    [28.06.12 07:48:35]

@ARA: Da, hotelul este bun pentru tranzit. Nu stiu daca as vrea sa stau acolo mai mult.

Cat despre afirmatia ta

Cam prea atenti cu supravegherea mesei

as veni cu o completare pentru a nu se intelege ca supravegherea mesei se refera numai la a cerceta daca nu cumva lipseste ceva clientului.

Pe usa de la intrarea in restaurant, in cateva limbi - inclusiv romana - era un afis prin care vizitatorii erau invitati sa nu-si faca pachete pentru drum. Si ungurii par hotarati sa nu tolereze lacomia unora.

La un alt hotel, in Ungaria, am asistat la o scena penibila: o doamna si-a facut un sandwich, l-a asezat pe masa, langa farfurie, urmand sa-l puna in bagaj. A venit ospatarul si - fara un cuvant - a luat pachetul si l-a aruncat. Jenant pentru toata lumea! O spun ca sa se stie!

ARA
    [28.06.12 08:45:54]

Atenti in sens negativ, o doamna a facut o felie de paine prajita pentru fetita din camera si i s-au facut observatii.

Nu mi-a placut deloc!

iulianicAUTOR REVIEW
    [12.07.12 21:47:53]

Intamplarea a facut ca si in circuitul din anul acesta sa beneficiez de o cazare in CANADA Hotel Budapesta 3*. Pentru ca in review-ul de anul trecut nu m-am referit decat la intamplarea nefericita de la toaleta de la receptie, vreau sa completez acum cu noi impresii, precum si cu cateva imagini foarte recente.

Camera 403, mica, in care abia te strecori pe langa birou daca vrei sa ajungi la fereastra, m-a primit incinsa de caldura de peste zi. Efectiv toate erau ca o soba calda. Nu exista aer conditionat, doar un ventilator care muncea fara efect, falfaind aerul prea fierbinte.

In camera nu se fumeaza, dar prin geamul deschis se simte miros de tigara de la vecinii care fumeaza la fereastra, camerele neavand balcon.

Intre dotarile camerei mentionez: cuier, sifonier cu rafturi si cu bara cu umerase, un suport pentru bagaje, doua paturi cu noptiere si doua veioze, un birou cu scaun, TV, telefon si un minibar pe care l-am gasit gol.

Baia este mica, atat de mica incat usa se deschide chiar in vasul WC. Cabina de dus avea scurgerea prea lenta, iar dozatorul de spumant de la dus nu avea nimic in rezerva. Noroc cu cel de la chiuveta!

Trecand peste aceste inconveniente, hotelul ofera conditii bune de cazare pentru o noapte. Totul este curat, foarte curat, incepand cu asternuturile si prosoapele si terminand cu baia si holurile.

Amplasarea hotelului, nu departe de autostrada, dar si langa gara pentru trenurile locale, este benefica atat pentru cei care doresc vizitarea centrului istoric al Budapestei, cat si pentru cei care isi continua calatoria spre alte destinatii.

ARA, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂCanada Hotel: