ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2011
DIN: Targu Ocna
ÎNSCRIS: 27.08.08
JUL-2011

Restaurant 'La peste' [Navodari] - Bataie de joc

Am fost impreuna cu familia la acest pseudo-restaurant care beneficiaza de o locatie si un ambient excelente, dar are ghinionul de a fi deservit de un personal incompetent la care se adauga practicarea unor tarife imense, mult disproportionate comparativ cu calitatea serviciilor.

Am mers acolo din dorinta de a servi preparate din peste si ne-am ales cu o masa total necorespunzatoare din punct de vedere calitativ si cantitativ (salaul pane era vechi cu aspect de cauciuc, borsul de peste acrit cu otet si lipsit de gust, saramura de caras fada).

La acestea se adauga stangacia impresionanta a chelnerului care a reusit performantele de a varsa o ceasca de cafea si sticla de suc pe masa si in poseta mea, saramura de peste peste papucii sotului. In concluzie nu recomand nimanui sa incerce acest restaurant care isi pacaleste clientii cu ambientul si cu lista de meniu mai mult decat generoasa.

Apropo, pentru acea portie de fileu de salau cu aspect de cauciuc am platit suma de 17 lei, iar totalul notei de plata a depasit suma achitata de noi la un restaurant din centrul statiunii Mamaia.

Trimis de ioana_777 in 15.07.11 08:34:25
Validat / Publicat: 15.07.11 09:35:46

VIZUALIZĂRI: 6297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioana_777); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[15.07.11 08:45:34]

Articolul va fi publicat pe site FARA NOTE - conform regulamentului, evaluarile "zero peste tot" sunt interpretate ca "lipsite de obiectivitate minim necesara sau prezentand cu totul exagerat realitatile".

[15.07.11 09:08:00]

Mutat la rubrica "Restaurante, Baruri, Terase - Mamaia" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

La Peste
[23.07.11 14:27:13]

Buna ziua,

Sunt managerul acelei terase si va rog sa trimiteti nota de plata impreuna cu un cont bancar la fax 0241831009 pentru a va fi returnati banii. Dupa cum este scris si in menu nu trebuia decit sa gustati si daca nu va placea produsul se poate returna iar odata cu aceasta ne cunoastem si va adresam personal scuzele noastre.

multumesc

Schiau Gabriel

PS:

- va ramineam si mai indatorati daca reuseati sa completati formularul cu sugestii si reclamatii aflat pe masa-

- nu avem in meniul "bogat" bors de peste ci doar ciorba de peste care este acrita cu otet balsamic (si care este cel mai bine vindut produs al nostru) iar daca doriti sa mai consultati lista de preturi o pot trimite (verificati va rog gramajul).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
La Peste
[23.07.11 14:39:49]

buna ziua,

folosesc aceasta metoda pentru a gasii clientul care a sugerat sa introducem in menu 'Starceacul'... chiar daca nu a fost cerut inca de nimeni am fi foarte bucurosi sa-i oferim un sejur gratuit cu masa si cazare pentru a testa acest produs.

multumesc

Schiau Gabriel

ioana_777AUTOR REVIEW
[23.07.11 19:31:26]

Buna seara,

Pentru ca ati avut amabilitatea de a raspunde postarii mele, va voi oferi cateva precizari:

- ca 99% dintre cumparatori, nu obisnuiesc sa pastrez bonuri, chitante, etc. de la magazine sau restaurante, iar achitarea de dumneavoastra a contravalorii acelei note de plata nu compenseaza disconfortul acelei zile. Cred ca ati putea sa va "recompensati" prin imbunatatirea serviciilor si acumularea de impresii pozitive din partea clientilor;

- pe masa nu exista niciun formular cu sugestii si reclamatii sau probabil ca ne-am asezat noi la singura masa care nu era prevazuta cu asa ceva;

- in meniu, oferta restaurantului de ciorba de peste + saramura de crap, specifica in mod eronat ca este vorba de cel putin un kg de peste, in total pentru ambele feluri. Cred ca este o gluma pe care nu am reusit sa o gustam. Discrepanta nu este in lista cu meniurile ci in ceea ce se afla in farfurie;

- referitor la recomandarea care s-ar regasi in meniu, conform careia produsul poate fi returnat daca nu are gustul corespunzator, este posibil sa fi primit noi un alt meniu fara respectiva fraza ori ca ea sa fie scrisa cu litere foarte mici.

In concluzie vreau sa intelegeti ca postarea de mai sus nu a fost facuta din rautate sau cu alte scopuri ascunse, iar faptul ca ati avut o reactie imi arata ca deficientele pot fi rezolvate. Noi am fost atunci pentru prima data in restaurantul dumneavoastra, am plecat foarte dezamagiti si ne-am propus sa nu mai venim niciodata.

Cu stima

sevenx
[03.07.12 16:18:47]

Buna ziua,

Am fost si eu in acest week-end la acest restaurnat.

Am ramas cu o experienta neplacuta:

1. Am comandat crap la gratar. Am specificat sa fie varianta mica, de 250g. Chelnerul ne-a raspuns exact asa: "Este vreo problema daca e mare? (nr 400g). I-am zis ca da si ca vreau mica... sa vedem daca are mica".

Asteptam... vine... cu pestele: sa stiti ca au fost ultimile doua bucati (ntr erau spre coada). pofta buna...

L-am servit, sub asteptari preparea lui insa consider ca nu avea chef bucatarul de mai mult. La final vine nota de plata (fara bon) cu mesajul chelnerului: sper ca nu v-a taxat bucata mare ca sa nu ma injurati... ma uit pe nota si ii zic: ba da, exact pe cea mare a taxat-o. Chelnerul: imi pare rau, nu am stiut. Eu ii replic: portia servita nu era de 250gr insa sub nico forma nu era de 400gr. Chelnerul: sa stiti ca nu v-am furat. Banii nu raman la mine se duc la sef

No coment

2. Servetele pe masa... pauza

3. Fete de masa murdare... cu scuzele... nu am avut inca timp sa le schimbam... oameni in local erau putini la acea ora.

Concluzia am platit 64lei pe doua cozi de peste facute la gratar de calitate sub medie.

agronom
[01.08.12 22:45:26]

Am fost si noi chiar astazi la acest local "'La Peste" fiind foarte dornici sa gustam preparate de peste. Greseala nostra a fost ca nu am citit recenziile de mai sus altfel nu mai calcam pe acolo. Din pacate am plecat si noi cu o foarte proasta impresie despre acest local. Am comandat Cocktail de fructe de mare la tigaie si un Tequila Sunrise. Pe langa faptul ca personalul e sub orice critica (niste pusti care cred ca nu-si stiu nici macar numele), cand intr-un final a sosit comanda, m-am ingrozit. Fructele de mare nu erau nicidecum la tigaie ci doar fierte putin si trantite intr-o farfurie plina cu apa in care au fiert (ma mir ca nu mi-a varsat-o pe mine la cat de "ïndemanatic" era cel care m-a servit), iar cocktailul pus intr-un pahar care arata ca la carciuma cooperativei din ceva sat si neavand nici o legatura cu cocktailul Tequila Sunrise pe care il stiu pt. ca l-am consumat in alte diverse locatii. Am gustat fructele de mare, am lasat acolo acea posirca si dupa ce am stat si mai bine de 15 min. dupa nota de plata, am iesit din local jurandu-ma ca nu voi mai calca in veci acolo si ca de asemenea o sa invat sa citesc recenziile unui local inainte de a mai intra in el.

[01.08.12 23:04:15]

@agronom, sevenx: asteptam impresiile voastre de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, aveți ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribuiți la o evaluare mai corecta a sa. Folosiți linkul ADAUGA IMPRESII NOI (v. imediat mai jos)

CatalinIonita
[12.07.13 10:42:01]

am fost si eu si totul a fost f ok cu exceptia notei de plata care a fost neasteptat de mica. Cred ca e unul din cele mai bune raporturi calitate- pret intilnite si cu siguranta cel mai bun din mamaia unde am dat de preturi Nesimtite

crazycucu
[12.08.13 20:08:06]

@ioana_777: lasand la o parte comentariile dl ionita care lucreaza pe acolo si slaveste peste tot restaurantul am avut si noi ghinionul sa mergem acolo. [....]

vezi impresii

Adda_m_p
[01.07.14 14:25:54]

Am fost si eu cu familia la inceputul lunii iunie 2014. Ospatarii sunt tineri fara experienta. Chiar fata care ajuta la servit ne-a anuntat ca e prima zi si sa fim intelegatori.

Noi am vrut sa mancam 2 borsuri de peste si un salau prajit. Bors nu aveau in schimb au zis ca ne pot da ciorba diferenta fiind ca una e facuta in oala si una in ceaun. Cea in ceaun era dubla la pret si cantitate asa ca am luat un bol mare (care era cant obisnuita in alte parti) la 2 persoane.

Pestele prajit a fost bun.

M-a incantat ca au loc de joaca pentru copiii.

Dimineata am specificat omleta sa nu aiba ulei dar nu s-a tinut cont asa ca am avut ulei cu omleta. E loc de mai bine!

Adda_m_p, agronom, CatalinIonita, crazycucu, ioana_777, La Peste, sevenx
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Năvodari?: