ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2011
DIN: CRAIOVA
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 ani

Onura, un hotel peste asteptari

In cele ce urmeaza am sa postez impresiile despre hotelul Cande Onura incercand sa fiu cat mai obiectiv.

Am ajuns la Onura in jurul orei 15.30, iar cazarea s-a facut in circa 10 minute cu atasarea bratarilor pe mana, dupa ce in prealabil am facut cadou receptionerei o sticla cu vin.

Am primit camera cu nr. 1618 la etajul 6, camera fiind ok insa eu am dorit o camera cu vedere la mare fapt pentru care am revenit la receptie unde am solicitat o alta camera insa mi s-a spus ca momentan nu exista o astfel de camera disponibila. Avand in vedere insistentele mele conducerea hotelului a contactat agentia de turism din tara, iar acestia m-au rugat sa accept camera disponibila urmand ca in ziua urmatoare sa fim transferati intr-o camera cu vedere la mare. Am acceptat in cele din urma fiind convins ca nu o sa mai fim transferati in ziua urmatoare insa m-am inselat. A doua zi la pranz dupa ce am venit de la plaja am fost chemat la receptie si mi s-a oferit camera 1307 cu vedre la mare si cu un peisaj mirific.

In privinta serviciilor oferite in cadrul hotelului am ramas profund impresionat avand in vedere pretul platit pentru trei personae respective 330 Euro/sejur.

Masa

Micul dejun intre orele 07.30-10.00, unde se gasea iaurt, lapte cu cereale, cafea, ceai, salam, sunca presata, crenvusti, masline, cascaval, unt, margarina, cinci feluri de dulceata, fructe (pepene, piersici) cornulete, etc.

Pranzul. Ciorba doua /trei feluri si pt dietetici, carne preparata la gratar, si multe feluri de mancare pe care nu le pot descrie amanuntit din lipsa de timp, dar insa pot satisface si pe cei mai pretentiosi turisti, desert prajituri multe feluri (circa 10), fructe pepene rosu si galben, piersici, prune.

Cina. La cina era o varietate de feluri de mancare in special gratare (peste, pui, carne de porc) de unde nici nu stiai ce vrei de fapt sa mananci iar eu luam din fiecare cate putin fapt pt care la intoarcere am constatat ca am mai pus 6 Kg.

Bauturi. Berea care era super, fanta, sprite, pepsi, ananas, visine, portocale etc.

Vin alb, roze si rosu. Bautri spirtoase pe care nu le-am incercat doar un cocktail preparat zilnic de prietenul meu Iusuf de la pool Bar.

Baruri

La receptia hotelului Loby Bar unde se serveau doar bauturi racoritoare.

Pool bar care se afla langa piscine, Snack bar unde pe langa bauturi intre orele 10/18 se pot servi gustari precum hambuger, pizza. cartofi prajiti, salate si un fel de turta calda cu branza, carne pe care o prepara o maicuta si care era f. ff. deliciosa.

In cadrul hotelului se afla trei piscine, una pt copii, una cu adancime de 1,40m in care se desfasoara jucurile organizate de echipa de animatie si cealalta de 2.00 m.

La mare se cobora de la Snack Bar cu liftul. Intrarea in mare se face atat de pe pontonul amenajat cat si intrare lina, insa se afla pietre, iar pe ponton se afla seslonguri. Am mers doar de trei ori la mare restul timpului petrecandu-l la piscine.

Serviciul de camera ireprosabil cu prosoape si cearsafuri schimbate zilnic iar daca lasati 2 lire pe pat o sa aveti o surpriza placuta in sensul ca o sa gasiti tot felul de forme pe pat si flori (lebada, inima, vaporse) pe care imi parea rau sa le indepartaz pentru a sta pe pat.

Echipa de animatori era ok, facea tot posibilul sa te simti bine stateau toate ziua la piscine unde organizau diferite concursuri iar seara dupa 22.00 ofereau spectacole de divertisment in anfiteatru de fiecare data ceva diferit. Nu pot sa nu amintesc pe prietenii mei Enrique si Bobo.

Daca doriti sa mergeti in centrul orasului din fata hotelului de ia un microbus cu nr. 6 care va lasa chiar in centru pt care platiti 2 lire de pers.

Pt cumparaturi ieftine cel mai indicat este bazarul de la Soke organizat miercurea dupa care sambata bazarul de la Selkuc unde se poate negocia pt a abtine preturi mici. De asemenea la circa un km de hotel in directia Soke se mai afla un Outlet cu preturi mici. Eu am facut o mare gresala in sensul ca nu am facut cumparaturile de la aceste locatii intrucat urma sa ajung la faimosul Grand Bazar din Istanbul dar asa cum am precizat am luat teapa intrucat preturile de la Istanbul erau mult mai mari decat in bazaruri.

Daca am omis sa postez alte amanunte va stau la dispozitie dar cu siguranta la anul am sa ma intorc la aceasta locatie.

Trimis de invcomputer in 12.07.11 11:03:47
Validat / Publicat: 12.07.11 11:58:13

VIZUALIZĂRI: 8482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (invcomputer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Corina70
[12.07.11 12:04:56]

Intrebare: cand ati achitat sejurul, ati platit pentru camera cu sea-view?

Maricica40
[12.07.11 12:55:08]

A fost cumva prima vacanta in Turcia?

alessiachrys
[12.07.11 13:28:35]

Pretul este de persoana? Pt copil cat ati platit?

[12.07.11 14:23:02]

Am cerut in mod special la agentie camera cu sea-view insa mi s-a spus ca trebuie sa solicit acesta camera la hotel, deci nu am platit mai mult.

[12.07.11 14:29:11]

pretul de 330 Euro este pt doi adulti copilul avand varsta de 9 ani beneficiaza de gratuitate iar biletul a fost achitat integral in luna februarie 2011

alessiachrys
[13.07.11 14:30:27]

Imi poti spune pe privat, te rog, prin ce agentie ati luat biletele?

Multumesc

[23.07.11 20:13:40]

am trimis mesajul pe privat

adrian.scintee
[27.07.11 10:24:46]

multumim de review invcomputer, poti sa imi dai si mie mesaj pe privat cu agentia cu care ai fost?

ms mult si felicitari chair ai explicat si prezentat totul

[31.07.11 16:50:52]

am trimis detalii pe mes privat

gabitu67dica
[27.08.11 12:34:50]

Cu ce agentie ai lucrat? Astept un mesaj pe privat. Multumesc.

cosmin_rovinari*
[23.10.11 18:57:57]

Salut. Imi poti spune si mie pe privat de unde ai luat biletele. Te rog mult. Mersi. O seara buna.

gabryela63
[15.12.11 20:01:40]

@invcomputer: M-ar interesa la ce distanta de centrul orasului Kusadasi este acest hotel. Sau daca stii sa-mi spui cam ce hoteluri de 5 - 4 stele sunt aproape de centru, dar si pe plaja. Multumesc.

ticris68
[27.12.11 20:29:43]

@invcomputer: Va rog sa-mi spuneti si mie prin ce agentie ati cumparat biletele.

Va multumesc

maria55 †
[28.12.11 04:11:18]

@gabryela63: incerc sa-ti raspund eu la ambele intrebari, in speranta ca-ti vor fi de ajutor in alegerea unui sejur in Kusadasi.

Cande Onura se afla la aprox. 8km de centrul statiunii, fiind necesar sa apelezi la mijloace de transport (sunt numeroase, acele "dolmus'uri") pt a vizita statiunea si bazarul, sau pt o plimbare pe superba faleza a statiunii.

Hotel de 5* in centru mai putine sau chiar de loc. Locatiile pt aceste hoteluri sunt in afara orasului, pe plaja, este f adevarat, insa si preturi pe masura.

Cele de 4* sunt pe faleza statiunii, din balcoanele lor imaginea M. Egee fiind una de vis si voi incerca sa-ti enumar cateva in ordinea pozitionarii lor fata de centru.

Fac mentiunea ca "centru" insemnand aprox. 4-5km pe faleza, restul statiunii fiind asezat in panta, pe deal cu nenumarate alte hoteluri de 3-4*

Sa revin insa la hoteluri de 4* pe faleza;

Hotel Ozcelik, hotel Derici, hotel Atinc, toate pe faleza, centru la aprox. 7-800m de locul unde ancoreaza navele de croaziera si la aprox. 1km de bazar. Plaja, una publica si alte 2-3 private se afla vis-a-vis de aceste hoteluri, trebuind doar sa traversezi strada. Toate au si piscina.

Hotel Efe, o locatie f buna mai spre nord-ul statiunii in directia Ladie's Beach, tot pe faleza, si din cate am vazut in plimbarile mele spre port cu niste balcoane f generoase, daca pot sa le numesc asa!

Preturile la aceste hoteluri nu sunt unele de neglijat, mie personal parindu-mi-se mari pt bugetul meu, repet este doar parerea mea, mai ales ca in general diferenta de la 4* la 3* in Turcia nu prea este vizibila in cazul in care hotelul ca si locatie este unul central, ca cele enumerate de mine.

Tocmai pt acest lucru, eu am optat in ultimii 5 ani pt un hotel de 3* chiar in zona 0 din Kusadasi, se numeste Surtel (am scris despre el) unde in sept. am platit 18/E/pers/all. incl. permitindu-mi ca la 180/E un sejur de 10/nopti. Fata de hotel Derici de 4*, pe care l-am vizitat, avand niste cunostinte cazate acolo in aceeasi perioada, nu am vazut diferente majore, ba mai mult ei aveau decat demi-pensiune la un pret mult mai mare decat al meu.

Acum, fiecare alege dupa buget insa e bine sa te informezi pt ca poti sa ai sansa unei vacante reusite si cu un buget mai mic.

Sanatate si La Multi Ani!

KOOCKY
[04.01.12 21:29:31]

Buna.

Ma bucur ca exista romani fericiti in concediu, cum am fost si noi de altfel in 2011 cand am fost cazati in Kusadasi, hotel Adakule la un pret foarte bun si conditii OK (am scris un rewieu la acest hotel).

Am inceput sa caut un hotel ieftin si cu conditii bune pt 2012 cu transport individual. Am vrea tot la hotel Adakule, dar pare mai scump anul acesta cu mult.

Am citit rewieu-ul tau despre hotel Onura si pare un hotel OK. As dori numele agentiei intr-un mesaj privat. Multumesc.

gabryela63
[05.01.12 07:16:08]

@maria55: multumesc mult Maria. Despre mijloacele de transport stiam, pentru ca am mai fost in Kusadasi in 2008 (la hotel Aquafantasy), doar ca pe mine ma interesa ca de aceasta data sa stau chiar in oras. Oricum mi-au fost de folos informatiile date de tine.

Sanatate si LA MULTI ANI!

[05.01.12 07:58:22]

@gabryela63: multumesc mult pt urari, sa aveti vacante cat mai placute!

In 2008 ai fost la un hotel f bun, intrunea toate conditiile, mai putin acel "centru" de care vorbeai. Daca -ti doresti un hotel bun cu plaja mai poti alege ceva de la Ladie's Beach de ex. hotel Festival. Este o zona plina de turisti, f multe terase, magazine mai putine insa cu o faleza superba.

Cu drag, Maria

[28.01.12 15:10:57]

@invcomputer: Numele meu este Lucian, din Bucuresti, ai scris ca ai reusit sa obtii un pret excelent ptr acest hotel, trimite-mi si mie pe privat te rog numele agentiei de unde ai luat sejurul. In speranta unui raspuns, iti multumesc anticipat.

siminuta
[31.01.12 21:05:42]

Buna,

Am rugamintea sa imi trimiti si mie pe privat, numele agentiei de la care ai procurat biletele.

Multumesc frumos.

[03.02.12 20:10:53]

Buna ziua,

Anul asta merg si eu la acest hotel si eram curios la ce pret a-ti mai gasit bilete la acest hotel?

Camera este mare? Exista si canapea?

Am inteles ca s-a renovat integral si se numeste Vista Hill!!

Cum este intrarea in apa pe micuta plaja, este lina, cu nisip, sau sunt pietre??

Multumesc!

P. S. Anul trecut cate zile a-ti avut la 330 euro?

[27.02.12 09:52:28]

@invcomputer:

Imi poti spune si mie te rog pe adresa maz***@yahoo.com, prin ce agentie ati luat biletele? Pretul a fost f. bun... si inca o intrebare exista tobogane la piscina pt. copii mai mari (al nostru are 10 ani) ?

[27.02.12 12:19:43]

@Mariana Z. : O sa incerc sa trimit numele agentiei.

Pentru anul acesta se va construi o piscina noua cu 2 topogane, deci nu se stie nimica pana pe 15 Mai cand se va deschide oficial hotelul, dupa renovare...

[10.03.12 19:54:43]

@rlg: sal

scuze de intarziere am sa raspund pe privat numele agentiei

[10.03.12 19:58:35]

@serban: camera este mare, fara canapea doar cu fotolii

hotelul s/a renovat integral din spusele doamnei de la agentie si se numeste Vista Hill

intrarea in mare este si lina cu pietre si cu ponton

pt 330 E 7 zile sase nopti

[13.03.12 19:00:37]

@serban: Mi-ati promis ca-mi spuneti si mie numele agentiei. Va rog, daca se poate va rog sa mi-l trimiteti si mie. In caz ca mi-ati raspuns... marturisesc ca nu stiu ce inseamna aici mesaje pe privat sau cum pot citii mesajele trimise pe privat?!

[13.03.12 23:50:50]

@Mariana Z. : Adresa de mail este maz***@yahoo.com, fiindca am trimis si mi se intorc mesajele??? Daca imi spuneti nr. de telefon va trimit un sms!

[14.03.12 10:26:15]

@serban: Nu este maz***@yahoo.com, adresa corecta vad ca nu mi-a afisat-o corect (probabil admin. site-ului), asa ca o mai scriu odata: maz***@yahoo.com, dar va dau si nr. meu de tel. 0745882CCC, poate una din doua nu sunt sterse de catre admin. si pot afla si eu in timp util informatia... Va multumesc pt. intelegere!

[14.03.12 10:32:56]

@invcomputer: Va rog prin ce agentie ati luat biletele? Pretul a fost f. bun... 330 euro/7 zile!!! , adresa mea este mazmary06@yahoo.com sau un mesaj pe 0745882CCC. Sper sa mai prind si eu vreo reducere pt. early booking pana la 31.03.2012...

[19.03.12 22:25:31]

@Mariana Z. : V-AM TRIMIS MESAJ PE PRIVAT CU NUMELE AGENTIEI

ana24gabriela
[28.03.12 18:14:48]

Te rog sa=mi trimiti si nie numele agentiei sau da=mi un bip la nr. 0743173CCC si te sun eu. Multumesc anticipat!!!

[28.03.12 21:47:27]

@ana24gabriela: am trimis mesaj pe privat

[06.04.12 09:22:13]

plec cu masina in kusadasi la inceputul lui iunie, daca e cineva care poate sa-mi spuna pe unde pot trece cel mai usor si ieftin cu bacul, cat costa masina si cat costa fiecare pasager in parte, daca sopferul intra in pretul masinii sau plateste si el separat, inoptez in Çanakkale, imi puteti spune unde as putea inopta si care ar fi pretul pe noapte... va multumesc anticipat

[06.04.12 19:12:23]

@floryn72:

eu am trecut pe la Eceabat unde este cel mai recomandat chiar daca platesti cativa euro in plus. La Canakkale am oprit la hotel Anzac 50 E/noapte camera dubla inclus mic dejun destul de acceptabil.

[10.04.12 00:27:09]

@floryn72: pt traversarea cu ferry-boat-ul ai trei variante:

Gelibolu-Lapseki

Eceabat-Canakkale

Kilitbahir-Canakkale.

Prima, aprox. 15/E/masina, ca si timp de traversare, aprox. 30min., f. multe tiruri si camioane, ceea ce-ti creeaza un usor discomfort.

A doua varianta, cea de la Eceabat este cea mai uzitata de masinile turistilor si costa in sept. 2011 10/E Ca si timp de traversare, undeva intre 15-20min.

Atreia varianta este mai ieftina cu 2/E insa nu am folosit-o niciodata, preferand traversarea pe la Eceabat. Intre ultimele doua exista 2km.

Costurile sunt de masina indiferent de numarul pasagerilor.

Ca si cazare, noi am avut la hotel Temizay (vezi impresii), f ieftin, 28/E/camera dbl., insa si serviciile sunt la nivelul sumei platite. Canakkale-ul insa, are multe alte locatii marea lor majoritate in zona portului, f aproape de ferry-boat. Vezi hotel Helen despre care se spune ca este unul bunicel.

bg
[03.05.12 17:00:52]

@invcomputer: buna. daca ai cumva coordonatele GPS ale hotelului VISTA HILL poti sa mi le dai si mie pentru ca cele de pe site nu ma duc acolo.

[08.05.12 12:15:55]

@bg: eu am gasit urmatoarea adresa pe gps; oras-kusadasi, str-esin engin sokak, intersectia cu bulevardul suleyman demirel, yavansu 09400, acesta adresa este foarte aproape de de vista hill

[28.05.12 22:00:27]

bg: pentru a gasi coordonatele hotelului trebuie introdus astfel numele hotelului ATAMIS ONURA, eu am igo 8 pe gps si la gasit sper sa-ti fi fost de ajutor

[29.05.12 22:04:37]

@floryn72: Salut. Raportat la cazarea intermediara... de ce va inghesuiti in Canakkale, cand mai puteti merge inca cca. 80 km, iar pe malul marii se afla Aydin Hotel si Gultur Hotel (la cca. 50 m de primul)... si nu numai... sunt si terase... si restaurante... (chiar si un supermarket cu preturi de obraz la cca. 2 km de Hotel Aydin), in KÜÇÜKKUYU. Eu am stat acolo anul trecut si am fost fooooarte multumit de conditii si de masa de a doua zi dimineata...(vezi impresii)

Canakkale - un oras extrem de aglomerat... prafuit... scump...; Kucukkuyu - o mica statiune la malul marii... super liniste... super civilizat... fara praful si galagia din Chanakkale...

[30.05.12 06:42:24]

@rlg: trebuie sa-ti dau dreptate in ceea ce priveste cazarea intermediara. Da! La Ayvacik, am facut si noi popas, pt aprox. 3h, pe malul marii, la o terasa. Zona este grozava, se pare ca si preturile sunt accesibile.

Am citit si review-ul tau, despre Aydin, anul acesta vom incerca aceasta locatie la drumul de intoarcere.

Desi nu sunt adepta cazarilor intermediare, in cele cateva drumuri spre Kusadasi, am avut proasta inspiratie sa ma cazez de 2 ori in niste hoteluri destul de prafuite, unul in Kesan (2010), altul in Canakkale (2011).

Va doresc tuturor vacante frumoase in 2012, nu uitati nici litoralul nostru, chiar daca tindem mereu sa-l comparam cu cel bulgaresc, grecesc sau turcesc.

[30.05.12 20:25:33]

@rlg: Salut,

Spune-mi si mie cat a costat cazarea, fiindca eu am cautat anul acesta cazare in kucukkuyu si sub 50 euro nu am gasit. Prin Bulgaria ce traseu recomanzi?

Merci!

[01.06.12 22:57:43]

@serban: Cazarea... dupa tocmeala de rigoare cu turcul de la receptie, a fost 35 E/cam/ noapte + mic dejun dimineata - bufet suedez... extrem de variat.

Drumul pe care merg eu prin bulgaristan dupa 5 ani de zile de concedii in turcia este: Ruse-Razgrad-Targoviste-Omurtag-Kotel-Iambol (Jambol) -Elhovo-Lesovo (Vama Bg-Tr). Iar prin Turcia: Edirne-Kesan-Eceabat (Trecere cu bacul) -Chanakkale-Kucukkuyu (Cazare intermediara si odihna... cel putin eu asa fac)... si in rest Izmir... Kusadasi - Bodrum - Marmaris... Drumul prin bulgaristan este ok... mai scurt cu cca. 70-80 km decat DN-ul prin Stara Zagora, fara multe tiruri, fara multa politie - era stricat... dar nu semnificativ pe centura ocolitoare de la Iambol... in rest este ok.

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adrian.scintee, alessiachrys, ana24gabriela, bg, Corina70, cosmin_rovinari*, floryn72, gabitu67dica, gabryela63, invcomputer, KOOCKY, maria55, Mariana Z., rlg, serban, siminuta, ticris68
Alte impresii din această RUBRICĂVista Hill Hotel (ex Cande Onura) [Yavansu]: