ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2011
ÎNSCRIS: 02.07.11
JUL-2011
2 AD. + 2 (5-9 ani) COPII

O experienta frumoasa

Acum 24 de ore ne-am intors de la Marina Grand Beach.

Totul a fost asa cum ne-am asteptat: f. curat, amabilitate maxima, zambete la tot pasul, vreme buna, mancare buna si nu in ultimul rand parcare pazita si la umbra tot timpul. Desi eram cam sceptic in privinta Bulgariei, mai ales a Litoralului Bulgar, la intoarcerea acasa pot spune ca am alte sentimente.

Desi la intrare in Bulgaria am fost dezamagit de drumurile stricate fie de gropi, fie de plombe prost puse, si mai ales de limitarile de viteza de 40/h in camp (la intoarcere mi-am dat seama ca erau puse pentru protectia masinilor) dupa ce GPS-ul ne-a bagat pe malul marii am fost fascinati de priveliste. Nu ne mai pasa ca trebuie sa mergem cu 40/h cata vreme admiram marea de sus de pe versantii calcarosi ai muntilor si ne simteam ca in Grecia sau de ce nu, Monaco.

Am mers destul de incet si am ajuns dupa ora 16. Chiar daca am orbecait putin pe stradutele din Nisipuri (unde erau sensuri unice) pana la urma GPS -ul ne-a salvat si ne-a adus chiar in fata hotelului.

Paznicul parcarii ne-a parcat masina, fara sa-i zic eu, chiar sub copaci unde era umbra toata ziua. Apoi, in 15 min. eram cazati si asteptam sa ne fie aduse bagajele in camera. Toti patru, am fost incantati din prima de marimea apartamentului care rivaliza cu marimea celui de acasa. Nu glumesc! Pot dovedi cu poze! Pentru familii cu 2 sau 3 copii camerele sunt... nefiresti de mari. Pentru noi, care eram obisnuiti cu chichinetzele din hotelurile romanesti acest lucru ni s-a parut a fi risipa de spatiu. Apoi cele doua bai, balconul cu intrare din ambele camere, asezarea camerei cu peretii vitrati spre mare, cam totul ne-a impresionat si nu mai pridideam cu exclamatiile.

La randul ei, mancarea ne-a impresionat. Chiar daca suntem mari amatori de carne, mai ales la gratar sau grill, am mancat cu pofta si legume sau supele cam ciudate pentru gustul nostru. Salate de tot felul, dressinguri (nu foarte finute), fructe tot timpul, cam asa aratau mesele la Marina. Si carne si peste tot timpul. Suntem o familie fara mari pretentii, care mancam, normal, doar doua feluri la pranz sau cina si de aceea varietatea de acolo ne-a uimit. Cred ca nimeni nu mananca nici macar acasa mai mult de trei feluri la pranz sau cina si de aceea nu prea ii inteleg pe cei care se plangeau ca se plictiseau de mancare de acolo. Intradevar, felurile de mancare din restaurant nu erau prea rafinate (la pretentia celor 5 stele) dar nici printre oaspetii de acolo n-am vazut pe nimeni sa intre in tinuta de 5 stele la masa. Sa fim seriosi! In slapi mergi la masa, cartofi prajiti primesti!

Un lucru care m-a nemultumit a fost faptul ca aproape toti turistii isi puneau in farfurie mai mult decat puteau manca. Am mancat si cu 5 min. inainte finalul pranzului si tavile erau tot pline, bucatele tot aratoase, nu aveai de ce sa te temi ca se vor termina. Atunci pentru ce provizii de harciog?

Am fost impresionat si de faptul ca daca mancarea de pe o tava se consuma mai mult de jumatate era imediat inlocuita cu alta tava plina. Chiar daca in bucatarie vechea tava se transforma intr-una plina prin reciclare! Si acasa facem la fel daca ne ramane mancare de la pranz. Stiu ca la un hotel sau restaurant nu au voie sa faca asa dar nici sa punem paie pe foc aiurea.

Am schimbat cateva pareri cu altcineva care fusese cu un an in urma la Ara@ella si care aprecia ca mancarea e mai diversificata si mai multa. Dar cred ca e chestie de gust.

Piscina a fost OK, mai putin vesnica poveste cu sezlongurile ocupate de prosoape care se bronzau cat propietarii erau plecati la shoping, masa sau pe plaja. Dar nu numai romanii faceau asa, nu e o scuza ci s-ar parea ca e o practica des intalnita.

Pentru ca la chek in nu am mai prins masa de pranz, am putut lua pranzul si in ziua chek-out-lui.

Doar cateva chestii mi-au lasat un gust amar:

1. Barmanul de la Lobby Bar nu a vrut sa dea pe ProTv in ziua cu meciul lui Bute, motivand ca in hotel nu sunt cazati doar romani, cand ei erau majoritatea. Pana la urma a cedat majoritatii.

2. Un hotel de 5 stele fara plaja proprie e mai greu de gasit...

3. Un hotel de 5 stele fara parcare special amenajata e si mai greu. Eu am fost multumit de varianta parcarii sub copaci dar, sincer nu arata a parcare de 5 stele

In rest recomand din toata inima. Pentru familii cu copii este excelent: piscina, animatie, loc de joaca, surprize. As mai reveni cu placere.

Trimis de seeds in 11.07.11 22:35:35
Validat / Publicat: 12.07.11 00:50:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (seeds); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera matrimoniala cu vedre la mare si patul imens

• Alte impresii din această RUBRICĂMarina Grand Beach Hotel: