ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2011
DIN: slobozia
ÎNSCRIS: 01.11.10
JUN-2011

Sol Nessebar Palace - o destinatie OK

Rezervarea pentru vacanta am facut-o inca din luna martie printr-o agentie de turism, avand convingerea ca perioada sfarsitului lunii iunie este una avantajoasa si pentru timp si pentru costuri. Deplasarea catre statiunea Nessebar am facut-o cu autoturismul personal, trecand granita prin punctul de frontiera Silistra si cu bac-ul prin Chiciu (Calarasi). Drumul pe teritoriul Bulgariei a fost destul de bun, folosind traseul prin Silistra- Dobrici -Varna-Nessebar (spre Burgas) aproximativ 4 ore si jumatate. Nu am intampinat greutati pe traseu, am platit rovinieta 5 euro (pentru 7 zile) si taxa de trecere bac 35 lei. /autoturism.

Cazarea in hotel am facut-o relativ foarte repede, predand voucherul receptionerului si completand un formular cu privire la date personale si parking-ul autoturismului. Am primit cartela de acces a camerei (vedere catre piscina /mare.), tichetul pentru parcarea subterana, iar un lucrator al hotelului ne-a ajutat la transportul bagajelor pana la camera. (tips 5 leva). Camera de hotel spatioasa, cu balcon vedere la mare, aerisita, cu baie dotata corespunzator asteptarilor noastre. Camera confortabila dotata cu tv, wirlles (parola de la receptie pentru 2 zile), minibar (nu prea util, datorita volumului mic), mobilier si spatii de depozitare suficient si curat, un seif pentru pastrare valori (utilizabil contra-cost).

Complexul dotat cu o piscina, im jurul careia se desfasoara majoritatea activitatilor zilnice a celor cazati la acest complex, Cu, ai multe loby-baruri dispuse langa piscina, plaja, terasa, sala jocuri, dar si in interiorul hotelului, cu o activitate destul intensa (insa cu minimul de angajati). Bucataria si conditiile de servit foarte ok. iar varietatea meniului era in mare masura respectata. (un minus la supe). Plaja aproximativ la 150 metrii de locatie, foarte ingusta, dar cu un nisip fin si intrare lina catre largul marii, o face sa fie acceptabila. Pe intreg sejurul au fost organizate spectacole de distractie si relaxare de catre animatori, atat in zona piscinei cat si in locurile de joaca special amenajate, in imediata apropiere de locul unde se defasurau spectacole in aer liber (gradina de vara). Recomand aceasta destinatie, Nessebarul Vechi (Old Nessebar) fiind o incantare turistica, o destinatie de exceptie inscris in circuitul UNESCO.

Atasez cateva foto pentru a putea exemplifica cele detaliate in acest comentariu. Doresc tuturor o vacanta relaxanta si fara evenimente deosebite (negative) !

Trimis de adriatica in 10.07.11 13:49:20
Validat / Publicat: 10.07.11 15:15:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 3314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriatica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel SOL Nessebar Palace 5*

[10.07.11 18:10:44]

@adriatica, ne poti spune un cost al cazarii la acest hotel? Biletele fiind luate cu early booking, banuiesc ca reducerea este semnificativa, nu?

Pe de alta parte am observat ca ati stat 7 nopti si ati achizitionat o vigneta pentru 7 zile. V-ati descurcat cu aceasta si la intoarcere, sau ati achizitionat o noua vigneta pentru a opta zi, in fapt, pentru o noua saptamana?

[10.07.11 20:00:41]

Salutare! Costul pentru pachetul all-inclusive a fost de 700 euro, la care s-a adaugat costuri cu privire la parcare 5 euro/zi. Referitor la rovignieta, am cumparat doua inca de la trecerea granitei, una pentru perioada de 7 zile, cea de-a doua pentru cealalta perioada, chiar daca am folosit-o doar o zi. Este riscant sa circuli fara rovignieta in conditiile in care, obligatoriu trebuie expusa la vedere si poti face obiectul unui control de rutina al Politiei. Daca mai aveti intrebari, voi raspunde fara intarziere. Vacanta placuta tuturor.

[10.07.11 20:09:53]

Am adaugat pretul sejurului (700 euro +35 euro parcarea) in caseta tehnica, multumim.

mirelas
    [14.07.11 08:19:24]

Adriatica, spune-mi te rog, masina este in siguranta? Daca tot se plateste parcarea, trebuie sa fie pazita, nu? Am auzit tot felul de chestii si mi-e cam teama. Multumesc.

[15.07.11 13:30:25]

[@mirelas]:

Buna ziua Masina este in siguranta. Atat in parcarea la suprafata, cat si cea subterana este pazita 24de ore din 24, iar in momentul in care parasesti locul de parcare, pentru o plimbare in statiune sau imprejurimi, este verificata masina si blocat locul de parcare rezervat si platit. Vezi foto12 cu ghereta paznicilor. Masinile care se vad in imagine nu sunt in parcarea hotelului, fiind trase pe marginea soselei.

mirelas
    [15.07.11 14:26:24]

Multumesc frumos pentru raspuns.

[16.07.11 15:09:47]

Cu multa pacere!

ticris68
    [16.02.12 19:52:49]

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca restaurantele si barurile sunt comune pentru cele trei hoteluri (Mare, Bay, Palace).

Multumesc

[16.02.12 21:54:56]

Fiecare dintre hoteluri are restaurantul sau propiu si culorile bratarilor sunt diferite. Cred ca la baruri poti avea acces fara probleme, in tot resortul. Adriatica.

adriatica, mirelas, ticris68
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: