ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2011
ÎNSCRIS: 10.07.11
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4.3 ani

Vacanta reusita

Ma alatur si eu comunitatii "Am fost acolo" prin postarea impresiilor din aceasta vacanta. Asa cum am fost ajutata sa iau o decizie cu ajutorul membrilor comunitatii, consider ca este binevenit inca un comentariu, pentru a fi mai usor celor care nu sunt hotarati unde vor sa-si petreaca vacanta.

Am plecat din Bucuresti la 8.35: Autostrada Soarelui-iesire prin Calarasi - traversare la Ostrov cu bacul (35 ron costa traversarea) Silistra-Dobrich-Albena. Distanta parcursa-280 km. Trecerea cu bac-ul a durat 15 min, sunt 3 bac-uri care fac traversare din 15 in 15 min.

Imediat cum am iesit din vama, am cumparat vignieta-10 euro (a trebuit sa cumparam 2 pt ca depaseam o saptamana- 1 bucata-5 euro).

Drumul bun, fara prea multe gropi, cu asfalt bulgaresc (bulgaresc inseamna moale, cu damburi), fara sa intalnim picior de politist si foarte putin circulat. Sotul meu a ales acest traseu cu ajutorul gps-ului (si bine a facut-spun eu).

Am ajuns in fata hotelului la 12.45, drumul efectiv pe gps indica durata drumului de 3 ore si 40 min.

La receptie ne anunta ca trebuie sa asteptam sa se faca curat in camera, receptionera foarte amabila, ulterior am observat ca era de fapt manager, ne-a prezentat 3 camere cu posibilitatea de a o alege pe cea care ne place cel mai mult. Camerele erau la fel, diferenta o facea privelistea. De la etajele superioare se vede marea mai bine. Noi am ales o camera la etajul 1, intrarea in camera se putea face si prin parcare, ceea ce consider ca este un plus, nu esti obligat sa treci prin hotel daca nu vrei. Vedere spre terasa restaurantului si piscina, vedeam putin si marea dar repet, a fost alegerea noastra.

Hotelul nu are lift, are 3 corpuri (daca am retinut bine). Holul hotelului este mare, aici se afla un bar, masa de biliard, masa de tenis, si un joc de fotbal (nu stiu exact cum se numeste). Canapele si fotolii destule, masute si chiar un mic magazin unde gasesti tot ce iti trebuie pt mare (lotiuni de soare, articole gonflabile pt copii, prosoape), dulciuri, snacks-uri, etc.

Camera-draguta, curata, cu 2 minusuri dupa parerea mea:

1. pe jos este gresie si aluneca cam mult

2. locul de depozitare a lucrurilor cam mic

O surpriza placuta a constituit-o baia, mare, aveam loc sa spal copilul fara sa ma lovesc de pereti. In camera am avut frigider si safe fara sa platim in plus.

Cameristele veneau in fiecare zi sa faca curat si sa schimbe prosoapele. o data in timpul sejurului ne-au schimbat lenjeria

Restaurantul mare, incapator, avea terasa afara unde se afla si locul de gratar.

Mancarea: diversificata ca feluri dar se cam repeta. Nu sunt mofturoasa, consider ca pt 7-8 zile nu este un capat de tara daca mananci cam aceleasi feluri de mancare.

Mic dejun: croissante (simple, cu gem, ciocolata), oua (fierte, omleta si prajite) un fel de cremwursti, cateodata gogosele, un fel de placinta dobrogeana, paine data prin ou si prajita, salam, sunca, parizer, cascaval (2 feluri), branza (2-3 feluri), unt, gem, compoturi, fructe (piersici, caise, banane), legume:(rosii, castraveti, etc) lapte (rece-dar il puteai incalzi in cuptorul cu microunde), cereale (2 feluri), cateodata aveau si gris cu lapte sau orez cu lapte, paine de mai multe feluri, etc

Afara la terasa gaseai clatite pe care le puteai umple cu ce doreai: miere, gem de mai multe feluri

Cafea: foarte buna dupa parerea mea in comparatie cu alte hoteluri.

Ceai de mai multe feluri, verde, negru, de fructe

Pranzul: supe de pui, supa crema de legume, de porc, minestrone,

Fripturi: de pui, de porc, ardei umpluti cu orez, tot felul de sote-uri, de conopida, de broccoli, un fel de tocanita, cartofi la cuptor cu branza, cartofi prajiti, piure, salate diverse, sosuri, etc

Deserturi, tot felul de prajituri cu crema, nu stiu ce gust aveau ca nu m-am atins de ele, baclava, un fel de budinca,

Cina: la fel fripturi, am avut si o seara cu specific marinaresc in care s-au servit scoici, creveti, peste

O seara cu specific bulgaresc: nu foarte deosebita de mancarea noastra, am avut fasole cu carnati, mamaliguta, zacusca, un fel de pasta de branza dar cu boia cred ca era cam iute si putin rosie

In timpul zilei gaseai mereu la terasa de la piscina, friptura, hamburgheri, cartofi prajiti, legume facute pe gratar, pizza, clatite, inghetata, sucuri de la piscina: pepsi, mirinda si seven up (la dozator) + sucuri de fructe (cred ca de visine si portocale-nu stiu sigur ca nu am gustat) + suc natural de mere

Se mai gaseau bere (personal nu mi-a placut gustul) si vin (alb si rosu), nu stiu ce gust aveau ca nu am baut nici eu, nici sotul.

Echipa de animatori a fost super. Au organizat discoteca de copii in fiecare seara (pustiul meu era innebunit dupa ei) si spectacol in fiecare seara de la 21.30 (spectacolul avea in fiecare seara o alta tematica)

Noroc cu ei pt ca vremea nu prea a tinut cu noi, a plouat cam mult si am fost obligati sa stam prin hotel.

In timpul zilei, animatorii organizau tot felul de concursuri cu diferite premii, bine, scopul era distractia nu premiul in sine.

Plaja a fost curata dupa parerea mea.

Ca locuri de distractie eu cred ca au fost suficiente, avand in vedere ca Albena este o statiune in general pentru familii cu copii mici.

Per ansamblu, a fost o vacanta frumoasa, chiar daca nu am avut soare, ne-am distrat iar pustiul nostru a fost foarte incantat.

Cu siguranta vom reveni la acelasi hotel si la anul (in cazul in care vom merge tot in Albena)

Trimis de adadu07 in 10.07.11 13:20:29
Validat / Publicat: 10.07.11 14:28:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Orlov-Albena Hotel Oasis-Albena

VIZUALIZĂRI: 2526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adadu07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 programul pentru copii

[10.07.11 14:09:58]

poza adaugata pare a nu avea nicio legatura cu review-ul, asadar nu a fost validata.

[10.07.11 14:18:09]

@adadu07, bine ai venit pe site si in comunitate. Foarte utile si interesante impresiile tale, bine structurate, cu foarte multe amanunte. Nici n-ai crede ca vin din partea unui utilizator nou, felicitari!... Chiar de doua ori, pentru ca in urma experientei turistice, ai decis sa contribui la zestrea comunitatii, cu informatii de ultima ora, referitoare la acest hotel.

adadu07AUTOR REVIEW
    [10.07.11 14:34:29]

Multumesc mult pentru aprecieri, webmaster77!

Cat despre poza, imi cer scuze, probabil am selectat gresit de pe desktop.

Ori am eu o problema cu calculatorul ori nu stiu sa incarc pozele, nu inteleg unde gresesc dar promit ca mai incerc.

[18.07.11 13:31:23]

Multumesc pt impresii! Si eu voi merge anul acesta acolo, din august. Dupa ce am citit postul tau am ramas putin dezamagita in ceea ce priveste "distractia" din aceasta statiune, intrucat eu am 21 de ani, merg cu prietenul meu si tare mi-e teama sa nu ne plictisim. Am inteles ca la ora 12 toata statiunea este inchisa

Altceva, te rog sa-mi spui, am inteles ca hotelul este format din 3 corpuri, sunt toate la fel? Sau care este cel mai renovat?

Multumesc anticipat!

[18.07.11 13:52:20]

Inca ceva Nu am reusit sa vad nicio poza cu camerele hotelului, poate nu am stiut unde sa caut sau nu s-au atasat...

[18.07.11 14:28:17]

@ralucao: sus de tot (pe banda albastra) gasesti linkul "Dobrotisa - Galerie foto vacanta".

Il reproduc si aici: click aici

[18.07.11 17:39:41]

acestea le-am vazut si eu insa nu este NICIUNA din camere

mada_st
    [24.11.11 13:19:02]

Buna ziua! O intrebare legata de hotelul

Dobrotitsa: ce puteti sa-mi spuneti despre parcare? Multumesc!

adadu07, mada_st, ralucao
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Mare (ex Dobrotitsa) Hotel: