ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 22.07.10
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

Sejurul ideal

Am avut parte de sejurul ideal, ceea ce poate fi cam monoton, dar cu siguranta placut. Vreau sa spun ca a fost ideal in sensul ca ceea ce am dorit si am asteptat, am platit si am primit. (Si a propos de platit, am luat biletele prin ofertele [agentiei] AFA, si a fost cel mai bun pret din cele 7 sau 8 mail-uri pe care le-am primit, in aprilie - deci cu early booking).

Intai cateva generalitati despre hotel: este mare, 10 etaje, cam 40 camere pe etaj, 6 lifturi, parea suficient; noi am stat la etajul 1 si nu le-am folosit. Este un kitsch, masiv pe exterior, cu turnulete, capiteluri, arcade si cupole de toate formele si dimensiunile, inghesuite prin acoperisul de tip european, cu decoratiuni excesive in motive florale si geometrice, atat in exterior cat si la interior, cu multa sticla si vopsea aurie, in fine, totul prea mult si prea strident si prea incarcat. Iti ia o zi sa te obisnuiesti cu toate, apoi nu le mai iei in seama. La parter receptia, holul, restaurantele a la carte (mai putin cel de peste, care este afara, langa plaja). La etajul -1 (ground floor, nivelul piscinei), restaurantul principal, zona de welness (masaj, sauna, piscina interioara), sala de fitness, sala de jocuri mecanice, clubul disco, magazine.

Turistii: 50% romani, apoi slavi, englezi, olandezi, nemti, turci. Mici derapaje de comportament, nimic cu adevarat strident sau care sa merite pomenit.

In (buna) traditie a Royal-urilor, hotel pentru copii si familiile lor. Daca nu aveti in dotare, ori ii imprumutati, ori ii faceti repede, ori va duceti la alt hotel, fiindca daca ajungeti aici si nu aveti copii, s-ar putea sa nici nu va mai doriti vreodata.

Zona restaurantului principal foarte mare, cu multe sali, astfel incat nu a parut nici o data aglomerat. Aprovizionarea cu mancare permanenta, pana aproape de ora de inchidere, nu-ti dadea senzatia ca s-ar putea termina ceva inainte de a gusta si tu.

Si revenind la primul paragraf, uite ce am dorit si ce am primit:

1. hotel aproape de aeroport

In 1/2 de ora de la plecarea din parcarea aeroportului am fost la receptie; ce-i drept, drumul a parut mai lung fiindca era pranz, foarte cald si masina era un microbuz mai degraba antic, ventilatia fiind obtinuta prin scuturarea ritmica si de durata a unei foi stranse in mana.

2. hotel cu plaja utilizabila de catre copii

De asta am ales Lara. Plaja este cu nisip, cu textura fina si culoare gri. Intrarea in mare, tot cu nisip, cam abrupta (la 5 m distanta de mal, apa are peste 1,5m adancime). Mediterana in zona Antalyei are in permanenta ceva vant, asa ca marea este mai linistita dimineata si mai valurita dupa amiaza, iar culoarea apei mai spre tulbure. Pontonul larg, cu multe sezlonguri pentru cei ce nu-si doresc nisip pe talpi.

3. camere suficient de mari, cu mobilier mai tanar decat fiica-mea

Hotelul s-a deschis in aprilie, asa ca in privinta mobilierului n-aveam dubii :). Camerele standard pe care le-am avut toate cele 3 familii din grupul nostru au avut dimensiuni si pozitii diferite: cea mai mica, cam 28-30mp, in aripa de est, cu vedere spre Hotel Melas (foarte aproape) si partial spre mare; urmatoarea, cam 35-37mp, in aripa de vest, cu vedere spre Hotel Lara Beach (mai departe) si partial spre mare; ultima, peste 40mp, cu vedere spre sosea (foarte departe) si evident fara mare. Toate aveau aceleasi dotari: cele doua paturi, unul de 1,60m latime, cel mic de 1m, dulap cu safe, flatTV cu o lista de programe printre care si TVR (nu l-am deschis, nu pot sa confirm), minibar (apa, bere doza, sucuri doza, sucuri mici pt copii la cutie carton) cu refill zilnic, cana pt apa fierbinte, plicuri de ceai si cafea solubila, mocheta, baie maricica, etc. Terasa micuta, doua scaune incomode, masa si uscator pentru costumele de baie.

4. mancare de calitate

Aici lucrurile au fost peste asteptari. La restaurantul principal am mancat dimineata si seara, si mancarea a fost foarte buna din punctul meu de vedere, adica inclusiv felurile greu de digerat ca principiu (miel, somon, dulciuri, carne cu sosuri) au fost usoare, gatite cu arome si condimente diverse, deci o bucatarie destul de rafinata pentru un AI. Branzeturi cu fructe uscate, salate, aperitive reusite prin combinatiile de gusturi, fructe variate, paste, peste, creveti, placinte cu branza, ierburi si carne, legume diverse la gratar, inghetata, etc. Iar dimineata, de asemenea foarte complet meniul (mezeluri, branzeturi, cereale, oua - moi, tari, ochiuri, omlete; dulceturi, miere, faguri, compoturi, iaurturi, salate, clatite, croissante, fructe, masline, cartofi prajiti, carnati, fasole, prajituri).

In timpul zilei se putea manca la diversele baruri sau chioscuri din zona amfiteatrului, lucruri diferite la ore diferite: sandwitchuri, pizza, cartofi copti, doner kebab, gaufre, inghetata, placinte si ayran (in turkish tent), salate, fructe, fripturi.

Despre bauturi: sucuri de dozator - mizerabile, ca peste tot; suc proaspat de portocale - 2 euro; Efes - draft, doza sau sticla (Light) - ok; vinuri alb si rosu, de masa, nu foarte aspre, nu foarte aromate, dealurile chimiei, dar relativ ok; vinuri pe bani, la a la carte, ceva mai rasarite. Altceva (in afara de apa, desigur) nu am baut, dar de mare succes parea sa fie vinul spumant (gen sampanie), cocktailuri cu gin, vermouth si ceva bitter, rom - cam toate locale; am vazut whisky si cognac care pareau de origine. Cafeaua - un mare minus, pentru mine, care nu pot sa beau cafea solubila. In restaurant si la baruri existau dozatoare de la Nescafe, dar toate cu cafea solubila. Dimineata erau termosuri cu cafea americana (filtru slab si destul de prost), iar la pool bar puteai gasi cafea turceasca. Eu sunt mai pretentioasa in cazul cafelei, dar asa cum se observa, totusi am supravietuit conditiilor vitrege :).

5. curatenie, servicii corespunzatoare banilor platiti.

Ok. Am ajuns la receptie si dupa cca 1/2 ora eram impreuna cu bagajele in camere. Curatenia se facea zilnic, prosoape schimbate la dorinta sau la doua zile, lenjeria cred ca ne-a fost schimbata de 2 sau 3 ori, oricum mai des decat am simtit nevoia. Nimic impresionant, nimic sub standarde; am lasat de doua ori bacsis, pentru corectitudinea serviciilor, si asta a fost.

La toate mesele, in restaurant sau pe terasele barurilor, chelnerii se miscau repejor, debarasau, te serveau cu bauturi, zambeau de cele mai multe ori, glumeau cu copiii, si intelegeau engleza. Si-au primit bacsis, de cele mai multe ori, dar nu intotdeauna, si spre sfarsitul mesei; nu cred ca acesta conta pentru altceva in afara de bugetul si satisfactia lor ulterioara, deci nu favoriza direct calitatea serviciilor.

Plaja - curata, maturata si greblata (era loc si de mai bine), piscina si imprejurimile sale - foarte curate, aspirate si spalate zilnic. Programul la prosoape: 8:30 - 18:30. Zona dusurilor de la plaja era spalata de nisip de mai multe ori pe zi, toaletele foarte frecventate capatau un usor iz pe perioada zilei, celelalte nu; toate isi reveneau seara.

Altfel, in exterior si in interior, se intretinea si se repara tot timpul cate ceva.

6. piscina, tobogane, miniclub, mini luna park

Piscina era mare, adica larga, dar si lunga, adanca de 1,40m si traversata pe deasupra de puntea care duce spre plaja. Intr-un capat era o zona putin adanca pentru copii foarte mici, si mai exista o piscina separata pt copii foarte mici. Alte doua piscine deservesc toboganele: 3 pentru copii mici si 7 pentru copii intre 3 si 83 de ani.

Luna park-ul este in zona amfiteatrului si a piscinei, nu inspre strada ca la Wings, si contine: roata, masinutele, corabia, lanturi, trambuline, cu program: 14-17 si 19-21:30. Exista un loc de joaca acoperit, si camera mini clubului. Relativ la un comentariu ceva mai vechi, care se plangea ca animatoarele nu vorbeau romaneste, desi mai mult de 50% din turisti erau romani, pot spune doar atat: Nu vorbesc decat engleza, ceva germana si desigur rusa. Dar vorbesc rusa nu fiindca au invatat pentru acest summer job, ci fiindca provin din tari exsovietice (Georgia, Ukraina, Moldova, etc). Au fost angajate cu mult inainte de a se cunoaste ponderea romanilor in cadrul turistilor de la RHP, si oricum nu cred ca exista o oferta foarte numeroasa de tinere romance pentru posturi de entertaineri de copii in Turcia. Desi au inceput sa invete cateva cuvinte in romana, este clar ca nu vor avea nici o sansa sa comunice fluent pana la sfarsitul sezonului. Pentru copiii de varsta prescolara si scolara mica sunt foarte ok, activitatile sunt jocuri, desene, sarituri, dansuri, deci se descurca in orice limba.

Cam astea au fost cerintele si s-au bifat corespunzator. Ca bonusuri: o sala de fitness, nu foarte mare, dar binisor dotata pentru un hotel, divertismentul sportiv de pe plaja si de la piscina de langa luna park, contra cost - windsurf, parasailing, jetski, banana, etc, divertismentul de seara de la amfiteatru si pool bar (nu sunt fan, dar l-as aprecia ca slabut), vremea foarte prietenoasa (doar primele doua zile a fost canicula, in rest temperatura placuta).

Teoretic exista internet wireless free in tot hotelul, in zona barurilor si a amfiteatrului; functioneaza greoi si cu intreruperi, dar exista si l-am putut folosi pentru mail-uri si scurte sesiuni de navigare, cat si pentru Viber.

Atentie la tantari, sunt multi. Am consumat 3 flacoane de repelent (am mancat afara pe terasa in fiecare seara).

Revin si inchei: pentru noi un sejur foarte bun, plusurile le-am apreciat, minusurile nu erau pe lista de prioritati.

Trimis de puerto rico in 07.07.11 18:30:39
Validat / Publicat: 07.07.11 19:55:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3292 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puerto rico); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 arhitectura incarcata si culoare ciudata
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

Eric s mom
    [21.08.14 14:50:12]

Multumim, la multe vacante si la multe review uri

Eric s mom
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: