ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
DIN: iasi
ÎNSCRIS: 07.07.11
JUL-2001

Neasteptat

Neasteptat de frumos. Am mai fost la all inclusive in Bulgaria si Turcia, dar acum, avand 3 copii de 2 ani am cautat o destinatie mai aproape, sa reziste copiii la transport. Cu inima cam stransa am plecat de acasa, in concediu la romani si mai ales pe litoral nu am fost de 6 ani, nu ne asteptam la lucruri grozave.

Dar, surpriza!

Hotelul este foarte curat, personalul misuna in toate partile, in orice moment ai nevoie de ceva, vei gasi pe cineva care sa te ajute. Noi nu am avut nevoie de nimic special, dar personal auxiliar de ingrijire era peste tot si stim ca la o camera alaturata s-a defectat ceva la dus, imediat au venit si au remediat problema.

Hotelul este plin de familii cu copii mici, poti circula cu caruciorul peste tot iar la masa nu ai cum sa te simti rau ca ai tai copii plang sau fac mofturi sau nu mananca, deoarece la fiecare masa se intimpla acelasi lucru, parca copiii s-au vorbit intre ei.

Exista si un mic spatiu amenajat cu tobogan si scranciobe pentru copii. Ai mei sunt inca mici, le-a fost de ajuns. Poate unii mai mari ar vrea mai mult si apoi este piscina si in fond am venit la mare, nu la parc de distractii.

Plaja e la 200m, amenajata cu umbele mari si sezlonguri. La piscina hotelelui sezlongurile sunt gratuite, la mare e 12ron/zi sezlongul. In apropierea hotelului exista o lunga alee de promenada, cu diverse atractii pentru copii mici si mari: masinute, trenulete, bile pe apa, etc

Noi am ales acest hotel deoarece era unul din putinele cu all inclusive din mamaia. Cea mai placuta surpriza a fost la masa. Era in fiecare moment o diversitate extraordinara, ba poate chiar risipa. Oricat de pretentios ai fi, gusturile iti vor fi satisfacute. Eu sunt o pofticioasa si o mancacioasa, desi metabolismul nu ma tradeaza. Mi-ar fi trebuit un stomac cu patru camere ca sa pot macar gusta cate o lingura din fiecare fel: multiple feluri de brinzeturi, sunca, oua, gratare, tocanite, snitele, carne de vita, pui, porc pregatite in cele mai diverse moduri, salate de toate felurile, prajituri delicioase, fructe proaspete, sucuri, vin, bere, snacks-uri, cereale, lapte, ceai, cafea la discretie. Nu am cuvinte sa descriu bunatatile pe care le-am intilnit, mancarea mult mai gustoasa decat in Turcia sau Bulgaria, totul foarte proaspat si, cel mai important, ai ce da la copii.

Impresia generala a fost excelenta, m-as intoarce si vara viitoare si recomand cu caldura hotelul oricui cu copii.

Trimis de mirunanitu in 07.07.11 16:11:27
Validat / Publicat: 27.07.11 17:20:04

VIZUALIZĂRI: 1941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirunanitu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.11 16:17:22]

Este considerat un 'gest' de lipsă de politeţe să scrii mesaje pe internet folosind doar litere mari. Poţi afla mai mult despre asta făcând click aici şi/sau click aici.

Acum, vom edita noi, dar caută pe viitor să scrii normal.

În plus, articolul a fost selectat de către program pentru o verificare suplimentară a autenticităţii.

Autorul este rugat să publice câteva poze (care eventual nu vor rămâne publice, dacă aşa se solicită!).

Mulţumim,

[21.07.11 09:33:53]

Autorul este rugat sa ma contacteze (indicand de preferinta un numar de telefon), as aprecia daca este amabil/a sa-mi raspunda unei intrebari prin care as dori sa lamuresc unele neclaritati tehnice legate de acest review.

mirunanituAUTOR REVIEW
    [25.07.11 11:58:14]

Imi este greu sa pun si poze, nu inteleg de ce treuie sa o fac. Voi incerca, dar as vrea sa nu se faca publice, sunt poze cu membrii familiei

[27.07.11 17:19:18]

Multumiri autoarei pentru colaborare, semnele de intrebare avute sunt considerate clarificate

Review-ul va fi publicat in scurt timp

if
    [27.07.11 18:48:00]

Am fost si eu la acest hotel, am fost si in Turcia, si oricat de patriot ai fi nu poti sa asemeni conditiile de cazare si masa intre cele doua destinatii de vara!

Haide totusi sa fim realisti si sa nu facem din tantar armasar! Diferenta este deocamdata destul de mare!

Acum este adevarat depinde si la ce hotel din Turcia ati fost, dar majoritatea sunt mult peste, mai ales ca "renumitul" hotel Modern are si niste preturi la cazare, de iti vine sa te sui pe pereti la propriu! O mare jecmaneala!

In rest numai de bine.

mcatalin
    [19.08.11 01:16:40]

Referitor la neasteptat-ul lui mirunanitu: am fost in luna august 2011 la hotelul Modern si sincer, nici eu nu ma asteptam sa existe asa ceva in Romania. Ma asteptam la conditii ceva mai rele.

Vreau sa fac cateva precizari legate de cateva afirmatii ale lui mirunanitu:

- sezlongurile de pe plaja erau 10 lei / zi in timpul saptamanii si 25 lei / zi in weekend. 1 bucata sezlong!

- la masa se poate spune ca este risipa ca la orice AI, dar in nici un caz diversitate extraordinara. Pentru o singura optiune care este acasa, normal ca pare o diversitate masa de la hotelul Modern, dar in nici un caz nu exista termen de comparatie cu Bulgaria sau Turcia la 4 stele.

- "multiplele feluri de branzeturi" erau 3: cas feliat, cascaval feliat si inca ceva care-ti taiai singur.

- snitel m-ar fi interesat si pe mine si copii sa fi mancat, dar din pacate, in 6 zile am avut snitel la o singura masa. Poate ati confundat cu friganelele (paine inmuita in ou si prajita) care au fost in fiecare dimineata.

- "salate de toate felurile" constau in maxim 2-3 salate, din care una cu rosii si castraveti, alta care avea orez si porumb sau porumb, maioneza si mazare si al treilea fel de salata, ceea ce am mancat 3 zile la rand din lipsa unei salate cat de cat a fost salata de marole cu ton care consta din frunze de marole taiate fix in doua (deci imense pentru o salata) cu ton maruntit de la conserva, care nici macar nu era omogen aruncat peste marole - adica riscai sa mananci marole goale in loc de "salata cu ton".

- "prajiturile delicioase" se pot compara cel mult cu cele mai penale prajituri de la o cofetarie de cartier: 3/4 blat insiropat si 1/4 o crema de culoare verde, roz sau galben care aveau toate acelasi gust. A fost de cateva ori cozonac si o data o prajitura care semana cu prajitura Caraiman, dar sin care nu am apucat sa gust pentru ca de cand am vazut-o si pana am ajuns la ea se terminase si alta nu a mai aparut in 1/2 de ora cat am mancat desi mai aruncam ochii pe acolo. Si in Bulgaria prajiturile erau de larg consum, dar nu exista termen de comparatie cu Turcia la care faceti referire.

- snacksuri si cereale: constau in miez de nuca, prune uscate, minibrezel si cereale cu cacao de la Viva sau fulgi de porumb de la Viva. Atat! All inclusive nu inseamna ceea ce este mai ieftin si mai la vrac.

- cafeaua de dimineata de la masa era apa colorata si nu este numai parerea mea. Am incercat sa o beau fara pic de zahar ca sa-mi para mai tare, dar tot nu am putut lua mai mult de o gura. In nici un caz nu se putea zice ca beai o cafea dimineata ca sa trezeasca. Am fost perseverent si am incercat-o in toate cele 6 dimineti. Eu si ceilalti. Acelasi gust si aceeasi parere.

- "cel mai important, ai ce da la copii" coroborat cu ceea ce este scris la inceput "la masa nu ai cum sa te simti rau ca ai tai copii plang sau fac mofturi sau nu mananca, deoarece la fiecare masa se intimpla acelasi lucru, parca copiii s-au vorbit intre ei" ma face sa ma intreb de ce copiii nu mananca. Sunt mancaruri clasice pe care copiii le mananca din orice pozitie si pe care te bazezi cand mergi in deplasare: la felul unu - o supa de pui cu taitei, o zeama oarecare care sa nu aiba gust puternic de afumatura sau de acru, iar la felul doi - un orez simplu pe care-l faci mai complicat dupa gusturile copilului, un cartof prajit, un piure, o carne de pui, eventual copanel de care sa aiba de ce sa se apuce sau snitel. Fix chestiile astea de baza au lipsit. La supe a fost ceva apropiat ciorba de pui a la grec, in rest chestii care nu mananca copiii. La felul doi, copanelele au fost de vreo 2-3 ori si atunci inmuiate in smantana, cipuerci sau sos de rosii iar snitel o singura data. Si ai mei copiii au plans la masa, dar am inteles de ce.

In ceea ce priveste ecoul lui if, intr-adevar, la acelasi pret se poate merge in Bulgaria la 4 stele sau cu 15-20% in plus in Turcia la 4 stele unde calitatea este incomparabil mai buna decat la hotelul Modern.

Am scris acest ecou pentru a reveni un pic la realitate.

In rest sunt in asentiment la ceea ce ati mai scris: aleea de promenada a statiunii Mamaia, locul de joaca, curatenia, circulatul caruciorului. Doar atat...

Oricat ati recomanda cu caldura hotelul pentru familiile cu copiii, consider ca vor aprecia recomandarea dumneavoastra doar cei care vin prima data in viata la all inclusive sau cei care nu au iesit in afara.

Pretul este mult prea mare pentru serviciile oferite comparativ cu alte resorturi din Bulgaria sau Turcia.

if, mcatalin, mirunanitu
    Alte impresii din această RUBRICĂModern Hotel: