ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
    JUN-2011

Către satisfăcător
    Sub orice critică

Experienta Detelina

Cand a scris cineva despre acest hotel ca este izolat si la "cuca macaii'' m-am gandit: cat poate fi de rau? ! Oricum cumparasem biletele si hotelurile care ne placeau erau deja ocupate…

In primul rand nu va steptati sa gasiti usor hotelul... Toate persoanele cu care am vorbit de acolo ori au platit un taxi pt "escorta" ori s-au invartit cam o ora pentru a-l gasii. Indicatoarele sunt aproape inexistente, bulgarii fooarte "prietenosi'' (nu stiau/nu vorbeau engleza/te indrumau gresit)... Asa ca mai bine cautati de la inceput un taxi ca sa nu pierdeti timpul.

Ajunsi in sfarsit la hotel am fost cazati destul de repede.

Camera cu vedere la piscina-mare.

-Camera tripla este spatioasa, cu mici obiectii: in baie nu exista nici macar o cadita mica la dus... toata apa se scurge ''frumos'' in toata baia... Apa calda ori ajunge mai greu la etajele superioare, ori existau ''ore de varf '' in care te trezeai ca nu mai este apa...

Curatenia lasa de dorit... Dupa vreo 4 zile de cand eram cazati am pus toate prosoapele pe jos in fata usii pentru a-si da seama ca trebuiesc schimbate... Lenjeria totusi nu s-a obosit s-o schimbe.

-Mancarea (all inclusive): e ok o zi, doua… dar... te cam saturi... Ce m-a amuzat este ca de la receptie am primit o foaie-cu programul pt all inclusive- in care erau stabilite cate feluri de gemuri/paine/branzeturi sunt la fiecare masa... deci sa nu ne asteptam la mai mult... La pranz "70% din calitatea si varietatea meniului de seara"... no comment. Micul dejun era ok: oua fierte, omleta, salam (groaznic), foietaje cu branza, croissante, paste (aceleasi 2 tipuri care erau prezente la toate mesele in fiecare zi) lapte, iaurt, pepene etc. Apropo de pepene... asta a fost singurul fruct in fiecare dimineata iar seara felii de portocale si in vreo 2 seri au fost inlocuite cu felii de mere... deci clar au totul stabilit :)

Gustarea de dupa amiaza la fel de ''atractiva'': in fiecare zi inghetata si niste biscuiti tari, fara gust... Variat nu? !... Seara cred ca 50% din cei cu all inclusive prefera sa comande ceva (nici pizza din meniu nu e excelenta)... Oricum daca nu sunteti pretentiosi puteti manca pui, paste, piure (din cartofii natur care nu se mancau), orez. In 7 zile nu am vazut cartofi prajiti (asta pt ca probabil nu puteau fi "'refolositi'').

-Animatia- O singura seara bulgareasca in care a cantat o fata si au dansat unii vreo 15 min…In rest aveam noroc daca isi mai aminteau sa puna muzica desi mai bine se auzea de la chioscu de langa... Oricum am observat ca nimeni din staff-ul hotelului nu era interesat de cum se simte lumea... paharele ni le mai duceam noi uneori din bun simt de la piscina pentru ca altfel ramaneau acolo pana seara; mai deranjat era la masa cand de multe ori a trebuit sa ne debarasam singuri pt. a ne aseza.

Seara efectiv nu aveai ce sa faci... cele 3 foisoare din gradina erau in multe seri inchiriate (pt petreceri/nunti) si cu ocazia asta mai auzeam si noi muzica, in statiunea/zona sau ce o fi aia "chaika" e pustiu...

-Piscina e ok... Cu exceptia faptului ca dupa ora 10 nu prea mai gasesti sezlonguri libere... oamenii nu aveau somn si se trezeau de dimineata pentru a le ocupa... Chiar de la ora 6 (ne-am trezit sa vedem rasaritul si ne-a amuzat o tanti care se grabea sa ocupe sezlonguri cu umbrele si masute)

-Plaja... nu exista o plaja privata... si oricum ca sa ajungi la mare trebuie sa cobori o vale si sa mai mergi ceva pentru a vedea o plaja mica, cu intrare abrupta in mare, apa murdara... Decat sa mergi atat pana la plaja aia mai bine te duci la Nisipuri (cu taxiul 10 lire, cu autobuzul -cam 1.60 lire, cu masina proprie-daca ai venit cu ea, sau chiar pe jos-cam 15-20 de minute daca o iei pe drumul de langa parcare).

Ca o concluzie... Pacat de dotarile pe care le au... Hotelul, piscina, gradina sunt dragute, sunt ok... Zona insa e groaznica, angajatii la fel... Oricum gusturile nu se discuta asa ca sper sa aveti un concediu frumos daca alegeti acest hotel.

Trimis de inna* in 06.07.11 17:43:49
    Validat / Publicat: 06.07.11 19:21:13
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3867 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (inna*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Piscina+locul de joaca si hotelul de langa

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.07.11 19:40:00]

Acum ma simt si cu musca pe caciula, eu sa fi zis ca e la cuca macaii... ???

In orice caz cand am fost eu in zona pe acolo erau multe in constructie, se muncea asiduu, santier in toata regula si plaja destul de sinistra si cu intrare in apa extrem de subita, cum nu am vazut in viata mea, poate doar la strand

[06.07.11 22:05:45]

Cred ca da... Oricum nu ai de ce sa te simti cu musca pe caciula pt. ca ai avut dreptate... Imi aduceam aminte expresia ta in fiecare zi cat am stat acolo

[07.07.11 09:00:20]

Cuca sau nu cuca... si la cefele groase, ca la egipteni: 3 stele, lesne la buzunar dar vii cu nervi dubli de acasa ca sa fii pregatit sa ai unde sa-i lasi! Review-ul, in schimb, mi-a placut! Un fel de "sa-stiti-la-ce-sa-va-asteptati"!

[09.07.11 06:51:46]

Corect alex... dar cred ca este si vina agentiilor ca nu iti prezinta corect termeni... eu am urmeaza sa plec pe 17 iulie insa stiu de cand am cumparat vacanta ca este un all inclusive light... iar la 600 ron 4 nopti 2 persoane nu ma astept la foarte multe.

Legat de gasit hotelul... am fost la sfarsit de mai la nisipuri si am cautat hotelul... in 10 minute am reusit sa il gasesc si asta datorita a 2-3 panouri indicatoare... insa am venit de pe un drum principal... cum vii dinspre varna, dupa constantin si elena se face dreapta de pe drumul principal si se merge vreo 2 km pana la capat dupa stanga si in 600 metri este hotelul

iata intrarea de pe drumul principal dupa hotel Aqua Azur

[11.07.11 08:02:12]

@danyepz

... ca este un all inclusive light... iar la 600 ron 4 nopti 2 persoane nu ma astept la foarte multe.

Bravos, Dany!! Asta e atitudinea!! In momenul cand stim cat ne costa la atat trebuie sa se limiteze si pretentia, ... mana'n mana cu proportia!!!

[11.07.11 09:51:28]

E cam greu la noi ca si romani... se cam pleaca cu sacul gol sa avem unde pune

Insa pretentii o sa am la servicii... indiferent de pretul platit 1leu pe noapte sau 1000... acestea ar trebui sa fie in standarde de 3 stele

[11.07.11 10:01:31]

danyepz

... corect, mon cher, corect!!!

[11.07.11 15:30:18]

Agentia de unde am luat bilete nu a precizat ca este AI light dar nu mancarea ne-a deranjat...

Oricum a fost vina noastra ca am ales acest hotel dar am cumparat tarziu biletele si hotelurile care ne placeau erau deja ocupate. Nici noi nu ne-am asteptat sa gasim conditii de hotel de 5*... dar nu mi s-a parut normal sa nu debaraseze nimeni mesele, sa nu fie de multe ori apa calda, paharele sau orice duceai la piscina sa ramana acolo pana a doua zi sau in cel mai bun caz pana seara, in 4 zile sa nu schimbe prosoapele, lenjeriile nu au fost schimbate deloc, in prima zi menajera a intrat peste noi in camera fara sa bata la usa chiar cand ne schimbam (degeaba inchizi usa pe interior), in primele seri au dat drumul la aspersoare si lumea facea slalom ca sa ajunga la foisoare sau sa treaca pe alee iar pe la ora 23 cand majoritatea s-au retras le-au oprit... chestiile astea nu cred ca tin de numarul de stele sau de banii platiti...

cum am spus mai sus... pacat de hotel pt ca e ok ca design... dar nepasarea si chiar nesimtirea personalului (poate ca nu ei sunt vinovati... cine i-a angajat?!) e deranjanta!

Concediu placut!

Andreea.O
    [12.07.11 09:40:04]

Si eu urmeaza sa plec in vacanta la acest hotel, sincer sunt cam dezamagita de impresiile scrise aici. Ma intereseaza cum sunt camerele? Precum in poze? Si baia? In afara faptului ca nu exista cabina de dus, este curata? In legatura cu AI nu am vazut nimic scris despre bauturi, cum sunt? Sau mai bine zis ce tipuri? Astept raspuns, multumesc frumos!

[12.07.11 13:29:35]

@Andreea.O

Imi pare rau ca am uitat sa fac poze in camera... Camera tripla este spatioasa, baia la fel (da este curata), receptia foarte eleganta, pe balcon sunt scaune de plastic si o masuta. Pozele pe care le-am vazut pe net corespund in mare parte, hotelul si camerele arata chiar ok.

Din cate stiu barul de la piscina si cel din lobby sunt contra cost asa ca bauturi se pot lua doar de la bucatarie.

Este un dozator pentru bauturi acidulate (Cola, Sprite, Fanta, Scwepps-care defapt este apa minerala- si Kenley parca) si un dozator pentru cele neacidulate. Sucurile erau ok, o singura data cred ca erau pe terminate sau nu stiu ce s-a intamplat dar nu aveau acid si erau ca un sirop.

Bauturile alcoolice tot de acolo le ei (este un fel de geam/bar la bucatarie) unde ii ceri ("'vin, bere, vodca, gin, whisky, vermut, rom, aniset, menta, brandy"'-asta scrie pe foaie nu stiu daca le avea pe toate eu am gustat putina bere si vin care erau ok).

Este si un automat pentru cafea/cappuccino si unul pentru apa.

Sper ca te ajuta daca mai ai intrebari cu cea mai mare placere! Vacanta frumoasa!

Andreea.O
    [13.07.11 01:18:01]

Iti multumesc frumos pentru tot!

baronadrian
    [20.08.11 23:00:21]

Vezi review-ul scris de mine facand click aici

Alex_Macedo, Andreea.O, baronadrian, danyepz, inna*
    Alte impresii din această RUBRICĂDetelina Hotel: