ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2011
ÎNSCRIS: 03.08.10
JUN-2011

Foarte tare!

Hello,

Ieri ne-am intors din ceea ce a fost cea mai reusita vacanta in Turcia.

Nici nu stiu cu ce sa incep. Am zburat cu Tarom, totul a decurs fara nici o problema, iar transferul a durat cam 20 de minute.

Cazarea s-a facut pe loc, iar camera s-a dovedit a fi exact ceea ce speram si ceea ce platisem desigur, adica dubla seaview cu extrabed.

Camera e mare si frumoasa, iar vederea face toti banii. Am avut un cos cu fructe, care era reumplut in fiecare zi, minibarul contine 2 sucuri naturale la cutie, 2 ape minerale, 2 ape plate, 3 beri Efes la sticla de 330 ml, 2 sticle de Pepsi, 1 cutie Pepsi light, 1 cicolata si 1 punguta cu alune.

De asemenea in camera se mai gasesc o cana pt. apa, pliculete de ceai, ness si completa.

Baia e foarte bine utilata, super presiune la dus, nu erau halate, dar am cerut si ni le-au adus imediat.

Curatenia in camera a fost exemplara si minibarul se umplea zilnic, fara nici o problema de intirziere. Nu stiu exact pe la ce ora se facea curatenia, pt. ca noi ieseam la 10.00 pe plaja si mai intram pe la 18.00, dar inclin sa cred ca se facea pina in 12.00.

Piscina e mare si curata, locuri libere se gasesc mereu. Ma rog, daca doriti anumite locuri, cam pe 8.30 puteti merge sa va puneti prosoape pe sezlonguri.

Noi asa faceam, caci ne doream niste locuri care sa fie accesibile si spre mare si spre tobogane. Se mai gaseste o piscina de relaxare, unde sint locuri libere foarte multe, dar acolo nu au voie copiii sub 14 ani. Ce-i drept ca n-am vazut decit seniori nemti si englezi in zona aceea.

Toboganele sint bestiale, libere, nici un pic de aglomeratie. Sint inchise doar intre 12.00 si 13.00.

Plaja si marea sint superbe, plaja are Blue Flag. Locuri libere mereu, loc de joaca acoperit pentru copilasi. Are si ponton unde se afla si barul. Imediat in apropiere se afla locul de unde se pot inchiria minunile pt. cei pasionati de sporturile acvatice sau parasailing. 10 minute cu skijetul costa 35 de euro sau 50 de dolari.

Despre restaurant si mincare as putea scrie un roman foileton si tot nu cred ca as termina. Restaurantul e mare, foarte elegant, cina se serveste intre 18.30 si 21.30 si daca doriti masa pe terasa, trebuie mers pina-n 19.00. In restaurant sint locuri pe alese, realmente. Am vazut si foarte multe scaunele pentru copilasi mai mici. Tot pentru copilasi aveau si un bufet separat unde era lapte praf si borcanele Bebelac. Exista si kidscorner unde se gaseste tot timpul mincare pentru toti mofturosii: snitele, paste, cartofi prajiti, legume sote... Am vazut ca este si un dietcornet, dar nu am aprofundat subiectul.

Ceea ce mi-a placut in mod deosebit este faptul ca restaurantul nu are deloc aerul de cantina pe care-l simti in alte parti. Este extrem de elegant si te simti festiv.

Personalul este cel mai amabil, politicos, saritor, civilizat pe care l-am vazut. Fara sa te agreseze, dar vesnic zimbitori si cum intorceai capul imediat aparea un chelner. Nici un pic de plictiseala sau lipsa de chef in comportamentul lor.

In plus, hotelul beneficiza de doua angajate romance (mama si fiica). Una lucreaza la receptie (fiica) si cealalta la relatii cu clientii (mama). Doua persoane foarte dragute si amabile, care cum auzeau ca vorbeste cineva romaneste, imediat veneau sa ne intrebe cum ne simtim, daca avem nevoie de ceva... Acest lucru mie mi-a placut in mod deosebit, faptul ca se tine cont si de turistii romani. Toate anunturile sint facute si in romana, nu-ti vorbeste nimeni din prima in rusa. Toti stiu engleza.

Si gradul de ocupare al hotelului arata cam asa: pe primul loc sint rusii, urmati foarte aproape de romani si dupa vin nemtii si in cele din urma englezii.

Hotelul desi ocupat in totalitate, era foarte aerisit, nici un pic de imbulzeala la piscina sau la restaurant, personal extrem de bine pregatit.

Un lucru inedit in aceasa vacanta a fost faptul ca am fost intr-o excursie de o zi (cu avionul) in Israel. Excursia a costat 270 euro de caciula, inclusiv pt. caciula copilului tot 270 euro am platit. Foarte frumoasa si o recomand din suflet.

N-am insistat pe piscina copilasilor, pentru ca am vazut-o mai graba. Dar arata foarte bine, e relativ izolata, au si multe cabanute pt. cei care vor sa culce de prinz bebelusii afara.

Sigur ca acest review nu este exhaustiv, dar sper ca am atins multe puncte de interes.

In concluzie, noi in august cred ca ne intoarcem iar.

Trimis de getty75 in 29.06.11 16:41:55
Validat / Publicat: 29.06.11 18:10:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Royal Wings, Limak Lara in Lara si Rixos Sungate in Kemer

VIZUALIZĂRI: 2792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (getty75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.06.11 16:53:01]

@getty: avand in vedere ca ai fost la multe hoteluri bune si foarte bune, cred c-ar fi foarte util un clasament (bineinteles subiectiv) al hotelurilor la care ai fost: Delphin, Royal Wings, Sungate, Limak Lara etc. Asa, macar orientativ, care s-ar situa pe primele locuri in preferintele tale?

[29.06.11 16:59:27]

Clar Delphin Palace pe primul loc cu coronita.

Locul doi Royal Wings, locul 3 Limak Lara si mentiune Rixos Sungate.

[29.06.11 17:03:43]

Multumesc.

Consider clasamentul foarte util (reflecta extrem de fidel si parerea mea, dar asta poate avea mai putina importanta), dat fiind termenul de comparatie SOLID pe care ai norocul sa il ai

[29.06.11 17:12:24]

Cu mare drag. Mie mi-au folosit foarte tare impresiile tuturor celor care "au fost acolo", pozitive sau negative, indiferent de destinatie.

lidiadanaila
    [29.06.11 20:22:06]

Cu cit drag am citit ceea ce ai scris, parca am retrait fiecare secunda la delphin, exact ca si acum 3 ani cind am fost si noi.

Regret ca nu ne-am permis anu' asta decit delphin botanik, si asta pentru ca noi mergem 10 nopti de obicei, iar in august cind vroiam noi, costa 2300 euro fara transport!!... in fine, am ales botanik pentru seviciile lor foarte bune!!

Am fost si noi si la royal, si clar delphinul este nr. 1.

Multe vacante faine va dorim!!

best_m
    [11.07.11 22:58:08]

Ne poti spune mai multe despre excursia la Iesusalim? Am inteles ca a durat 1 zi. A fost obositoare? Ce s-a vizitat?

Si noi am fost anul asta la Delphin dar am ezitat sa mergem in excursia asta din cauza celui mic (are numai 5 anisori). Ne gandeam ca este destul de obositoare...

[12.07.11 00:21:22]

@best_m: pe cand un review propriu de la Delphin?

[12.07.11 12:36:48]

[@best_m]: Buna,

Intr-adevar excursia a fost extrem de obositoare, dar si foarte frumoasa si interesanta. Am plecat din hotel la ora 4.30 a. m si am ajuns a doua zi la 2.00 a. m.

Am mers cu avionul din Antalya pina in Tel-Aviv. Zborul a durat cam o ora si a fost fara probleme. Din Tel-Aviv ne-a preluat un autocar foarte confortabil.

Am vizitat Bethlehem (care este in Palestina) unde am si mincat de prinz, Muntele Maslinilor, Via Dolorosa, Golgotha, Mormintul Sfint, partea vestica a Zidului Plingerii, Kalia-Beach-Marea Moarta si am mincat cina la Qumran. Pt. mine a fost o minune sa ajung la Qumran, nu speram sa ajung prea devreme acolo.

Singurul lucru care nu prea ne-a placut a fost faptul ca ghidul din Israel, care ne-a preluat de la aeroport, vorbea numai rusa si prea putin engleza.

Dar omul s-a straduit saracu' sa ne explice si noua una-alta. Norocul nostru a fost ca in grupul inimos de 8 romani erau 2 persoane care mai fusesera in pelerinaj in Israel si ne-au povestit si aratat mai multe locuri importante. Copilul nostru are 8 ani si a rezistat destul de bine. Mie mi s-a facut rau la Marea Moarta, am crezut ca acolo-mi ramin oasele. Am avut impresia ca intru intr-un cuptor. Excursia a meritat tot efortul si toti banii.

best_m
    [12.07.11 15:59:07]

[getty75 ]: Multumesc pentru raspuns. Speram sa spui ca a fost frumos. Poate incercam si noi anii viitori.

Imi dau seama din raspunsurile tale ca va place Antalya si mai ales la Delphin. Vad ca va doriti sa va intoarceti acolo. Totusi, nu aveti vreo alta destinatie/hotel in gand pentru anul viitor?

[12.07.11 16:04:38]

Cum sa n-am? Am. Delphin Imperial Lara. Si ma mai bate gindul sa mergem la Ela Quality sau Maxx Royal.

medvi
    [19.07.11 09:26:08]

Cum ai achizitionat biletele on-line sau prin agentie, si daca prin agentie prin care ca nu prea am incredere in oricare.

---------------------------------------------------------

Nota webmaster:

ATENTIE! Numele agentiilor doar prin mesaj privat!

[14.08.11 10:37:33]

Excelent,

Felicitarii pt review-ul tau adevarat block-buster nu altceva!

Foarte tare ideea cu excursia in Israel, da curaj doritorilor.

[14.08.11 13:46:16]

Esti tu dragut si vezi doar ce-i mai bun in review-uri!

Pe unde ai umblat vacanta asta?

: -)

[14.08.11 14:03:42]

Multumesc,

Am spus ce cred cu sinceritate, poate unii merita...

Nu am plecat inca din tara, o sa o fac pe la sfarsitul lunii, plec in Rodos de unde vreau sa ma lansez spre Marmaris si Fethiye-Oludeniz in Turcia. Initial ma oprisem la Creta, dar am cugetat ca un sejur in Rodos este foarte aproape de cateva atractii turcesti deosebite... revin...

[14.08.11 21:20:50]

Vacanta frumoasa, drum bun si s-auzim numai de bine!

celeste
    [14.08.11 21:46:58]

@ costin1968, vacanta placuta si nu rata... Fethiye-Oludeniz...

[15.08.11 11:55:52]

Multumesc,

Pai ce sa fac... daca stiu de la voi de locuri minunate!

best_m, celeste, costin1968, getty75, lidiadanaila, medvi
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: