ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 28.07.08
MAR-2011

Veliko Turnovo in martie

Trebuie sa mentionez de la inceput ca aici voi povesti despre o a doua vizita in Veliko Turnovo; prima a fost un weekend prelungit in 2008. Motivatia acestei vacante a fost existenta unor zile de concediu "restante" din cursul anului precedent pe care riscam sa le pierd la sfarsitul lunii martie; suplimentar a existat si o conditionare legata de pretul pe care eram la momentul respectiv dispus sa il platesc pentru o vacanta. Una peste alta balanta a inclinat spre Veliko Turnovo si spre hotelul Yantra.

Hotelul este situat in "centrul istoric" al orasului, aproape atat de "centrul nou" cat si de celebra cetate, din pacate inconjurat de tot felul de case in paragina si in vecinatatea unei strazi locuite de o anume populatie minoritara. Dar... astia sunt in fond Balcanii!

Ca oras Veliko Turnovo nu e deosebit fundamental de un oras romanesc de provincie. Bine, vorbim si de un centru universitar, realitate care contribuie la scaderea semnificativa a mediei de varsta a oamenilor care se plimba in orice moment al zilei de pe strada.

Asa-numitul centru vechi este intr-o stare avansata de degradare, sunt multe case abandonate; am vazut chiar si caini vagabonzi, mult mai prietenosi insa decat potaile bucurestene. Ce m-a deranjat insa profund a fost cantitatea imensa de praf si de mizerie de pe strazi; oamenii de la salubritate luau noroiul (praful intarit) de pe marginea strazilor cu lopata si il carau mai departe cu roaba. Bine, vorbim de luna martie - dupa topirea zapezilor si inainte de infrunzirea copacilor. Iar ca aspect ceva mai picant exista un obicei cam macabru al bulgarilor de a pune poza celor trecuti in nefiinta pe usa casei; bine, de asta stiam deja din vizitele precedente prin alte colturi ale tarii vecine si prietene insa nu e ceva cu care sa te poti obisnui usor.

Sa sumarizez totusi experienta de anul acesta:

1. Restaurantele: in general ieftine, mai ieftine ca in Bucuresti; cele mai bune (relativ la raportul asteptari / rezultate) au fost tavernele din "balcoanele particulare" cu vedere la defileul Yantrei (raului); sunt cele in care se coboara pe scari din strada principala.

Shastliveca a fost o dezamagire, restaurantul din hotelul Yantra a avut zile in care parti din el au fost in renovare insa in general a fost OK. Un detaliu un pic mai neplacut a fost faptul ca spatiile pentru nefumatori tind sa fie exceptia, nu regula - dar Bulgaria nu e Germania care a interzis fumatul in orice spatiu public.

2. Muzeele: Tsarevets este o colectie de pietre care da senzatia de "reconstruit"; biserica din varf are picturi ciudate in interior, ma indoiesc profund ca e o biserica ortodoxa normala. In martie nu aveau show cu muzica si lumini, doar iluminare nocturna.

Restul de muzee au ce program vor muzeografele sa aiba si cam alergi dupa ele - plus ca toate inscriptiile sunt doar in bulgara; deh, genul de muzee la care se duc copiii cu scoala.

Muzeul-puscarie e foarte interesant, e o reproducere realista a unei puscarii otomane din secolul 19; la ce frig era insa acolo cred ca vorbim de fapt de o tabara de exterminare prin imbolnavirea detinutilor de pneumonie.

3. Arbanassi: usor accesibil chiar lasand masina personala in parcarea hotelului; taxiul e 5lv, "duba" care pleaca la ore fixe trecute pe o tabla e 0.5lv. Acolo in sat toata distractia e sa te plimbi printre case si sa admiri arhitectura, sa faci 20-50 de poze sau cat te tine acumulatorul, sa mananci ceva la unul dintre restaurante si sa te intorci in Veliko Turnovo.

Suvenirurile sunt exact aceleasi pe care le poti gasi si in oras si cred ca la preturi similare.

4. Cladirea impresionanta din "vale", cea cu monumentul cu coloana si cele 4 statui ecvestre, accesibila peste un pod de lemn: frumos de pozat de sus si cam atat. In interior e un muzeu de pictura deloc interesant.

5. Suveniruri: vase ceramice si picturi chiar de buna calitate, practic singurul aspect care iti poate oferi o justificare palpabila a unei vizite acolo. Restul de suveniruri sunt chinezismele clasice de gasit peste tot.

6. Alte ocupatii de pierdut timpul: la Yantra au piscina interioara cu apa incalzita (acces gratis pentru clienti) precum si servicii de masaj (contra cost). Nu foarte scump totusi.

A, poti sa stai si pe Internet (gratis), exista priza de retea in camera, totul e sa iti aduci cablul de acasa;) Sau poti sa te uiti la TV la posturile lor muzicale unde apare destul de des celebrul nostru artist Costi Ionita...

Cam asta a fost Veliko Turnovo. Ne mai revedem? Nu cred. Dar stiu si eu?

Trimis de DanCld in 28.06.11 21:10:02
Validat / Publicat: 28.06.11 21:43:44

VIZUALIZĂRI: 3471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Trapezitsa (dealul) si Tsarevets din camera de la hotelul Yantra

[29.06.11 07:25:27]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

Diaura*
[29.06.11 12:04:05]

Cat a costat aceasta vacanta de relaxare; drum, taxe, cazare si masa? Unii spun ca e mai ieftin decat ceva similar in Romania.

DanCldAUTOR REVIEW
[29.06.11 17:25:57]

Hotelul a fost 45euro / noapte cu mic dejun. Am mai dat cred 300 si ceva de euro pe restaurante, masaj, suveniruri, benzina, vigneta si taxe de pod deci hai sa zicem ca a costat 700 euro rotunjit in total, 2 persoane, o saptamana.

[30.06.11 07:48:40]

Am adaugat pretul cazarii (270 euro) in caseta tehnica.

olga
[02.04.12 08:11:03]

Noi plecam de Paste la "Pensiunea Vlahilor", suntem pensionari, ne-a tentat oferta, dar azi vad ca dimineata sunt "-13" grade. In martie era temperatura de iarna?

Krisko
[16.07.12 23:58:32]

SHTASTLIVETSA (ЩАСТЛИВЕЦА) e denumirea corecta, nu Shastliveca, insa trecand peste asta sunt foarte surprins ca te-a dezamagit.

Dupa ce am fost prima data in OCT2011 in Veliko, acest restaurant a fost principlul motiv pentru care am revenit (DEC2011), si va fi si pe viitor de neratat cand voi mai ajunge pe acolo.

Mancarea e fenomenala, un adevarat deliciu culinar indiferent ce am servit, iar nota de plata extrem de rezonabila.

Poti detalia un pic ce anume a fost dezamagitor, sunt tare curios ce te-ar fi putut deranja.

DanCld, Diaura*, Krisko, olga
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Veliko Tarnovo și împrejurimile: