ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
    DIN: Cluj-Napoca
    ÎNSCRIS: 05.09.09
    JUN-2011

Conditii bune la pensiunea Silver

Aveam nevoie de soare, apa si relaxare din plin, asa ca am ales Hajduszoboszlo, aproape de Cluj. Am gasit un site (editat webmaster) de unde am ales o pensiune pentru cazare.

Pensiunea Silver este situata la un minut de mers de Aqua Palace, la un minut de mers pana la una din intrarile strandului si la 2 minute de centrul orasului. Asadar, ca si localizare este excelenta. Mai are un avantaj aceasta pensiune, are personal care vorbeste limba romana.

Am platit pentru cazare 13 euro/persoana/noapte, plus taxa de staiune 1,5 euro/zi de persoana. Camera a fost curata, proaspat zugravita, cu mobilier nou, dotata cu aer conditionat (ceea ce e foarte important pentru zilele caniculare) si televizor (dintre posturile romanesti se prindea doar TVR 2, dar si acesta prost; in schimb aveai la dispozitie cateva posturi maghiare si unul slovac). Baia arata ok, bucataria la fel, desi nu am folosit-o pentru ca nu am gatit. In bucatarie este frigider, cuptor cu microunde, etc.

Cand am sosit la pensiune, am primit un card de fidelitate pentru cei cazati acolo si l-am folosit pentru reduceri la restaurante, cluburi, inchirieri de biciclete, carting. Nu erau mari reducerile (intre 10 si 20 la suta), dar l-am folosit de cateva ori la Restaurantul Al-Hamra care este chiar in centru.

La acest restaurant se putea lua micul dejun (buet suedez) cu 1.000 de forinti/persoana.

Pranzul de obicei il luam la Restaurantul Gaby Hami din incinta strandului. Puteai alege intre meniurile zilei (supa+felul doi) la pretul de 1.200 de forinti sau chiar 900 de forinti, dar puteai alege tot felul de alte mancaruri cu 1.500 de forinti. In incinta strandului, care se intinde pe 30 de hectare si cuprinde 13 bazine de toate felurile, gaseai tot felul de bunatati: placinta cu branza (400 de forinti), inghetata (intre 200 si 400 de forinti), apa (la 1 litru jumate cu 400 de forinti), sucuri de toate felurile, etc.

Intrarea la strand este 1.500 de forinti pe toata ziua, iar daca iesi nu se poate sa reintri decat daca platesti din nou un bilet. Se poate cumpara bilet cu doua intrari pe zi, dar costa 2.100 de forinti. Inchirierea unui sezlong costa 500 de forinti.

Se poate face abonament pe 7 zile cu 8.400 de forinti cu o intrare si 12.000 de forinti cu doua intrari. Noi nu ne-am facut abonament pentru ca desi am stat 7 zile in Hajduszoboszlo (in perioada 18-25 iunie), am mers la strand numai 5 zile. In prima zi a plouat non stop, iar apoi la tv anuntau ploi pe urmatoarele zile. Norocul nostru a fost ca am avut totusi parte de 5 zile pline insorite.

Nu prea aveti ce sa faceti in Hajduszobosszlo, decat sa va relaxati si sa faceti baie, insa nu trebuie sa ratati Casa Clopotelor situata in parcul din centru, unde puteti admira o colectie de 50 de clopote brevetate la nivel mondial. Puteti face un tur al orasului cu "trenuletul". Dureaza 30 de minute si costa 800 de forinti. Merita pentru ca aflati informatii interesante despre oras si despre cele cateva obiective turistice pe care le puteti vizita.

In rest, gasiti magazine de tot felul si tarabe cu de toate pe strada cu hotelurile si in centrul orasului. Daca vreti sa va cumparati lucruri mai ieftine incercati si la supermarketul Tesco. E la capatul orasului, dar exista un autobuz care va duce gratuit.

Va doresc sedere placuta in hajduszoboszlo!

Trimis de andreeacluj* in 26.06.11 00:16:40
    Validat / Publicat: 26.06.11 06:38:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Debrecen

VIZUALIZĂRI: 3157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeacluj*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Pensiunea Silver din Hajduszoboszlo are parcare s curte in spate.

[26.06.11 06:30:46]

@andreeacluj

Am editat eu saitul trecut de tine in review, deoarece apartine unei entitati ce functioneaza pe criterii comerciale (agentie de turism), nerecomandata de AmFostAcolo. Mentionarea in clar a unei astfel de agentii este interzisa de regulament. Poti totusi sa trimiti prin PM numele respectiv eventualilor doritori.

Pentru Hajduszoboszlo, AmFostAcolo il recomanda pe Zoli Marki.

Multumesc.

vasile21*
    [24.06.12 11:27:16]

Am fost si noi in acest an acolo, s-a schimbat proprietarul fata de care era anul trecut, au zugravit din nou, au schimbat multe, preturile insa au crescut, dar dupa mine, a meritat.

Am stat doar 3 nopti acolo, e bine ca este aproape de strand si de centrul orasului.

todeaoana707*
    [22.05.16 11:35:05]

@webmaster15 -

Am fost acolo este frumos as dori si eu numarul de telefon ca vrem sa mergem si nu il mai am

todeaoana707*, vasile21*