20063

Avatar Gealy
înscris/ă în 29.05.10
MAY-2011
TIP: SINGLE

Hotel luxos, curat si foarte bine pozitionat

Hotelul Marmara Taksim este situat in centrul Istanbul-ului in Piata Taksim. Am fost cazat la acest hotel timp de doua nopti intr-o incursiune in interes de servici.

Hotelul are 19-20 de etaje iar restaurantul si cafe-bar-ul sunt situate la ultimul etaj de unde ai o priveliste minunata (care nu se poate povesti in cuvinte) asupra Bosfor-ului si intrarii in Golden Horn.

Exteriorul hotelului era in renovare (in partea de jos) si nu arata foarte frumos din exterior deoarece erau schele acoperite de plase, insa in interior este curat si luxos.

Preturile de cazare pe noapte sunt mari. Eu nu am precizat pretul pentru ca a platit compania si au avut reducere semnificativa pentru ca rezervasera 150 de camere. Cert este ca la check-in a trebuit sa dau 100 de euro sau dolari garantie sau sa dau datele unui card (pentru a acoperi un eventual consum din minibar).

Hotelul e dotat cu 4 lifturi. La etajele -1,1 si 2 existau sali de conferinte. Tot la etajul 2 aveau si o piscina medie (si sezlonguri) pe care din pacate nu am avut timp sa o folosesc datorita programului foarte incarcat:(. La receptie aveau casa de shimb valutar. Cursul de schimb fiind unul rezonabil: 2.25 TL pt 1 euro si 1.56 TL pt 1 dolar.

Eu am fost cazat la etajul 4 si aveam vederea spre Piata Taksim.

Camera nu era foarte mare, avea mocheta pe jos si tapet pe pereti, pat dublu de 160x200, TV, AC, minibar, fierbator, ceai si cafea, seif, burete de pantofi, kit pt dinti, kit de cusut, foen, betisoare de urechi, sapunuri, crema de corp foarte frumos mirositoare, gel de dus si sampon de asemenea foarte placute, halat de calitate si papuci, prosoape foarte pufoase.

Ce nu am mai vazut in alte parti si am vazut aici in caz de nevoie si contra cost este ca aveau 2 perechi de sosete barbatesti, 2 perechi de dresuri de dama, jocuri de carti, si multe alte maruntisuri dar nu mi le mai aduc aminte acum.

Micul dejun se servea in restaurantul de la etajul 19 si a fost extrem de variat si bogat. Nu are rost sa le enumar. Spatiul restaurantului nu era foarte mare insa asa cum spuneam privelistea este minunata. Eu personal nu mai vazusem asa priveliste in viata mea. As fi stat 2 ore numai sa ma uit la barcile, barjele, vasele de croaziera care traversau bosforul.

Am servit si un pranz special pregatit pentru grupul nostru care a fost de asemenea foarte variat si gustos.

Hotelul avea companie de taxi cu preturi pe aparat la jumatate fata de taximetristii pirati. Iata cateva amanunte din experienta mea prin Instanbul!

Preturi curse taxi si recomandari (Istanbul 24 mai 2011):

Cursa din Piata Taksim pana la Aghia Sofia (Ebussuut caddesi) cu taxi-ul de la hotel 16 LT (cu chitanta si fara tips).

La intoarcere pe aceeasi cursa taxiurile "pirat" ne cereau 40-45 dolari motivand ca ar fi traficul aglomerat. Am gasit unul care zicea ca ne pune aparatul. l-am luat si pe aparat a facut 35 LT. Cand i-am cerut chitanta ne-a zis ca e duminica si nu functioneaza aparatul ca e zi libera :). Vroiam sa ii dam 20 LT insa nu aveam decat hartii de 50 LT Atunci ne-a dat el 20 LT inapoi, baiat finut ce sa mai zic... Adica ne-am cam tepuit. :)

Attaturk Aeroport - Piata Taksim cu taxi luat de la firmele din aeroport 45 USD cu chitanta (aprox. 70 LT).

Piata Taksim - Attaturk Aeroport - aprox. 50 LT cu taxi de la hotel si cu chitanta.

Astfel va recomand sa folositi cu incredere taxiurile hotelurilor sau cele care au o firma imprimata pe usile din fata, evitand taxiurile "pirat" care "vaneaza" turistii, pacalindu-i cu aparatul si care sub diverse pretexte nu ofera chitanta. Sa aveti bani marunti tot timpul la voi.

In caz ca mergeti cu masina personala, atentie la trafic doarece turcii nu prea semnalizeaza la schimbarea directiei si se baga in fata ta cand te astepti mai putin. In plus sunt oameni care traverseaza strazile printre masini.

Impresii încărcate de Gealy in 24.06.2011 19:37:43

Validat / Publicat: 24.06.11 20:41:42

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2