ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2011
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
JUN-2011

Bilderberg Garden Hotel

Hotelul BILDERBERG GARDEN este situat intr-o zonă liniștită a Amsterdamului. Este vis a vis de hotelul Hilton. La distanță egală se află Hotelul Memphis si Best Western Delphi hotel.

Bilderberg este un hotel de 5 stele pe care nu le dezminte.

După cum am mai povestit și în review-ul Amsterdam, un oraș de poveste, de la aeroportul Schiphol la hotel nu am avut de strabatut decat 8 km. Tariful nu stiu dacă era unul fix, dar am platit 40 euro. In primele doua zile am circulat cu taxiul de la hotel spre centru si am platit doar 7,5 euro, tarif care era deja afișat pe aparatul de taxat. Comanda pentru taxi se facea de la receptie. Rugai pe una din domnisoare sa cheme un taxi si in 2 minute taxiul era in fata hotelului. De la hotel pînă in cartierul muzeelor Van Gogh, RIJKSMUSEUM sau Muzeul Diamantelor (vezi review aici) se putea merge lejer pe jos. Erau maxim 2 km.

Recepția hotelului destul de mare, spațioasă iar la intrare te intimpinau niste glastre immense, superbe cu orhidee. La un hotel de 5 stele aveam pretenția să fie naturale, dat fiind faptul că ne aflam in Olanda. Spre dezamăgirea mea peste tot și la toate etajele, chiar si in camere orhideele erau de plastic.

Barul de la recepție nu era cine știe ce… Aici puteai servi diverse coctailuri, hamburgheri sau alte gustări ușoare. Berea ti-o serveau intotdeauna cu niste grisine sărate. Restaurantul era elegant, dar nu am intrat să consumăm nimic.

Personalul de la recepție foarte drăguț si amabil ne-a incasat cu zambetul pe buze banii pentru cele trei zile de sejur plus o garanție de 50 de euro. Camera pe noapte era 185 euro. Nu am mai platit si pentru micul dejun care era 18 euro de persoana. Scump nenică, scump…dincolo era mai ieftin. Spun asta pentru că aici am stat doar trei zile iar alte două zile am stat la Best Western Delphi Hotel, unde cazarea a fost 125 euro cu mic dejun si taxa de oras incluse.

Camera era destul de mare, curată și cu tot ce poate avea un hotel de 5 stele. Mai puțin papuci și halat cum se laudă pe toate siturile.

Televizorul nu era nici plasma nici LSD, si pentru filmele mai neserioase trebuia să platesti o taxa destul de măricică. Nu ne-a interesat, pentru că ajungeam in camera destul de tîrziu și adormeam destul de repede.

Patul era imens, iar lenjeria dintr-un bumbac imaculat, moale si satinat. Pernele foarte confortabile. Aerul condiționat a funcționat foarte bine și nu am avut probleme. Personalul care se ocupa de camere foarte discret, nu și-a făcut deloc apariția, dar prezență lor a fost simțită prin grija de care au dat dovadă față de noi și camera noastră.

Minibarul era aprovizionat binișor și prețurile acceptabile.

Aveai vreo patru feluri de ceaiuri, cafea ness, decofeinizată sau expreseo pe care ți le pregăteai singur la cana electrică. Si pe lîngă toate cafeluțele acestea mai erau și doi minusculi biscuiți ambalați în ambalaje personalizate cu simbolurile Olandei.

Baia era destul de mare, curată, cu toate cele necesare și de foarte bună calitate. Bateria de la cadă era cu thermostat de-ți incălzeai apa doar căt era necesar. Prosoapele se schimbau zilnic, lenjeria nu am urmărit… Cosmeticele de la baie erau completate cînd se terminau.

Am fost extrem de mulțumiți de acest hotel, dar nu a fost alegerea noastră să stăm acolo.

La fiecare etaj in fața liftului era o măsuță pe care se aflau 2 orhidee in ghivece și o tavă sub formă de gondolă cu 4 mere verzi. În prima zi am incercat să văd dacă și merele erau de plastic și cum nu erau am luat și noi două. In a doua și a treia zi am gasit în camera pe o farfurioară 2 mere și un cuțit. Au văzut că ne-au placut ornamentele lor.

Recomand hotelul celor care vor sa se bucure de conditiile unui hotel de 5 stele. Pentru cei care vor sa cheltuie mai mult pe distractii si diamante recomand cu multa caldura Best Western DELPHI Hotel despre care voi scrie mai tarziu.

Trimis de kmy in 24.06.11 18:34:23
Validat / Publicat: 24.06.11 19:38:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Best Western DELPHI Hotel

VIZUALIZĂRI: 2702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 BILDERBERG GARDEN HOTEL- Vedere de ansamblu

romanitzaa
[25.06.11 20:30:36]

Eu astept si cateva poze!

kmyAUTOR REVIEW
[26.06.11 00:50:12]

Am incarcat si fotografiile pentru cei care asteptau asta. Am fost plecata si nu am avut timp, dar sper sa va placa si sa puteti sa va faceti o idee despre acest hotel. Totusi cred ca este un hotel foarte scump.

Voi scrie cat de curand si de Hotelul Best Western Delphi care mi s-a parut mult mai acceptabil ca pret si cu un mic dejun indestulator. Era si mult mai aproape de linia de tramvai. Pe curand!

kmy, romanitzaa