ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2011
    ÎNSCRIS: 13.03.11
    DEC-2010

Parisul in decembrie 2010, inainte de sarbatori

Jean Ferrat - C'est Beau La Vie

Stiu ca e miezul verii si ca acest review este folositor iarna, dar totusi l-am scris acum ptr ca pe de-o parte daca veti dori vizitarea Parisului la preturi bune in dec. , urmeaza perioada optima de rezervari si pe de alta parte ptr ca pana la iarna mai avem programate alte excursii si multe info despre Parisul 2010 le voi pierde/uita in favoarea noilor info din alte destinatii.

Las la o parte obiectivele turistice clasice ale Parisului descrise minunat deja de alti colegi in alte revievs-uri si ma voi rezuma la a va expune cateva instantanee de sarbatori de iarna surprinse in cele 7 zile premergatoare Craciunului 2010.

p. s. Deoarece in acea perioada foloseam Amfostacolo.ro fara a avea calitatea de membru, fotografiile sunt facute pentru arhiva personala si mai putin ptr a insoti un articol (scuze), dar fara ele nu am cum sa ilustrez acest articol.

Deci:

Cazarea: L'Óuest Hotel- aprox. 80e/camera fara mic dejun. Micul dejun, 9 euro/pers, foarte slabut, nu merita. Camera si baia ok (nici prea-prea nici...), geamurile spre strada: ok ptr a simti pulsul strazii, mai putin ok ptr galagie (geamurile clasice de lemn nu izoleaza suficient). Avantaje majore: vis-a-vis este un market de cartier (ptr cumparare mancare), la intrarea in hotel: statie de autobuz si la 200 m statia de metrou si gara St. Lazare; la 300-500 m de hotel: zonele principale de shopping: Haussmann Boulevard si Champs Elysees.

Bulevardul Champs Elysees de sarbatori: pomii impodobiti cu ghirlande luminoase (cam slabut comparativ cu alti ani-ne-au spus prietenii parizieni), cu reclame specifice sarbatorilor. Magazinele si restaurantele minunat decorate atat in interior cat si vitrinele. O mentiune speciala pentru showroom-urile Peugeot si Renault (vezi foto): decoratiuni minunate, oferte speciale (inclusiv modele noi care nu erau in oferta din RO) si ff multa lume (orice dealer auto din RO si-ar da zile din viata sa vada atata lume in show-room-ul lui :))). Dupa zona de magazine, spre Pta.Concorde, o parte din Champs Elysees era "decorata" cu tarabe/casute dragute, de lemn, insiruite, unele cu produse specifice Craciunului, altele cu dulciuri sau cu imbracaminte, altele cu mancare si vin cald (atmosfera de targ de la noi), avand toate ca fundal muzical muzica de Craciun. La o astfel de "casuta" cu mancare si vin fiert serveau romani, au inchiriat casuta (in fiecare an faceau la fel) si erau f multumiti de castig (le multumim si cu acest prilej ptr vinul cald gratuit :))

Situate pe Bulevardul Haussmann magazinele/Galeriile Le Printemps si La Fayette, apropiate unul de altul, sunt de marimea mall-urilor, ocupa cladiri superbe, istorice si sunt vestite in lume avand cumparatori din toate colturile lumii. In incinta lor sunt sute de magazine de marca incepand cu marcile sportive cunoscute (cu preturi aprox. ca si la cele din RO) si pana la Armani, etc cu preturi de mii/zeci-de-mii pentru un produs. Decoratiunile de sarbatori ale ambelor magazine erau superbe, cu jocuri de lumini care din pacate nu au putut fi surprinse in foto. In interior un furnicar de cumparatori, se statea la rand la intrarile magazinelor scumpe Dior, L. Vuitton, bijuterii, etc (nu lasau decat un anumit nr de pers in interior). In strada, in dreptul intrarilor din lateral, masini super-scumpe, pe trotuarul din fata magazinelor acelasi furnicar, cu atat mai mult cu cat in vitrinele magazinului Le Printemps erau prezentate spectacole de teatru de papusi ptr copii.

In schimb in 25 dec. -zi libera, strazile Parisului erau aproape pustii; parea incredibila trecerea de la aglomeratia stradala din seara anterioara la linistea din 25 dec.

Adaug detalii despre doua obiective turistice mai putin vizitate/cunoscute:

Muzeul Aerului si Spatiului situat in suburbiile din nordul Parisului, detalii: aici unde puteti vedea "pe viu" sateliti artificiali ai pamantului, rachete, costume de astronaut, capsule maritime, avioane (si celebrul concorde) care se pot vizita in interior, prezentate cronologic de la primele incercari -din lemn pana la imensele Boeing, avioane folosite in razboaie si in filme, baloane, etc - interesant si educativ. E necesara alocarea une zile pentru vizitare, luand in calcul si durata transportului, dar nu veti regreta.

Deasemenea merita experienta vizitarii Les catacombes de Paris- catacombe in care in sec. XVIII a fost mutat Cimitirul Inocentilor, care devenise sursa de infectie ptr locuitorii din zona. Osemintele au fost transportate/transferate timp de 28 ani, numai noaptea, insotite de preoti care faceau slujbe speciale. Aranjarea osemintelor in catacombe este speciala, "artistica" (foto). Detalii: aici.

Caracteristic acestei perioade ptr o vizita in Paris comparativ cu perioada de vara:

- frig/vant/ploaie /ninsoare coroborate cu ziua scurta: program mai scurt de vizitare la unele obiective, de ex. Arcul de Triumf; restrictionat accesul la nivelurile superioare: Turnul Eiffel; restricionat accesul din cauza zapezii: gradinile Palatului Versailles si Marele Trianon.

-ambuteiaje auto datorate zapezii/deszapezirii, de ex. pentru un strat subtire de zapada intr-una din zile s-au inchis mai repede anumite institutii ceea ce a creat haos si blocaj in oras

-in aceeasi idee luati in calcul anulari/intarzieri ale curselor aeriene

- oferte speciale, mai ieftine, in anumit interval orar si in anumite zile, de ex. intarea la Muzeul Louvre

Dar bineanteles ca toate dezavantajele de mai sus sunt compensate de atmosfera unica data de decoratiunile specifice sarbatorilor de iarna, de forfota specifica cumparaturilor de sarbatori.

Date tehnice:

avion cluj napoca-aeroport beauvais si retur aprox. 100 euro/pers; transfer aeroport-paris-aeroport 30euro/pers (75km) - shuttle bus pana/de la intrarea in hotel; cazare aprox. 80euro/camera

Vacante frumoase tuturor fie vara fie iarna :) !

Trimis de station5* in 19.06.11 17:46:31
    Validat / Publicat: 19.06.11 18:48:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (station5*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 intrarea si 1/2 din camera L'Ouest Hotel

mecut
    [20.06.11 20:45:58]

@station 5

Rw tau "pica" mai bine decat iti poti imagina pentru noi!

Tocmai am luat bilete pentru Beauvois si retur exact cum spui, 170E doua persoane inclusiv bagaj la cala, pentru decembrie - ianuarie, mergem de Anul Nou la o vesrisoara. Te rog frumos spune-mi doua trei cuvinte despre aeroport si despre ce mai consideri tu ca ar fi important de stiut!

Multumesc

[20.06.11 23:15:39]

Cu cea mai mare placere iti dau toate detaliile si sa ma mai intrebi daca mi-a scapat ceva.

1. Aeroportul este incredibil de mic! cum intri dinspre piste faci 2-3 pasi (defapt faci numai 2 ) si sunt ghiseele vamii, dupa alti 2 pasi se deschide o "sala" cu 2-3 fast-fooduri, un duty-free si doua-trei ghisee rent-a-car sau shuttle bus care erau inchise. Aglomeratie, cosuri de gunoi arhipline, senzatie de murdarie... Alti doi pasi si este iesirea. In dreapta: parcare. Chiar in fata iesirilor un culoar/banda stradala pentru masinile care aduceau/luau calatori. n. b. In caz ca verisoara ta vine sa va ia de la aeroport cu masina sa-i atragi atentia sa nu lase/parcheze masina pe acel culoar pentru ca blocheaza accesul celorlalte masini. Spun asta ptr ca atunci cand ne aflam acolo tocmai era cautat soferul unei masini de... ghici? !... de romania! care isi lasase masina acolo si bloca tot accesul... ofofof, penibil.

Daca verisoara nu vine dupa voi, atunci ideal este sa rezervi shuttle bus. Noi am rezervat/platit transferul inca din RO pe site-ul comp. aeriene mov de la care am luat si biletele de avion. A fost f.comod mai ales ca spre Paris am fost numai noi. Masinile sunt f bine intretinute de 8+1 locuri, soferii vorbareti, amabili. Cost (am verificat acum pe site-ul lor) 60 euro/pers dus-intors cu predare/ridicare de la hotel/destinatie. Singura problema (inafara pretului) este ca trebuie sa suni la nr. care ti-l dau ei in rezervare inainte de plecarea din RO sau cu o seara inainte de plecarea din Paris sa confirmi ca doresti transferul. Varianta mai ieftina de transfer este cu bus-ul aeroportului, daca bine retin in jur de 15 euro/sens/pers (deci 30 euro/pers dus/intors), pleaca la ore fixe si are statii in Paris. Durata tarnsferului aprox. 1 h si 30 min.

Apoi, fiind inainte de sarbatori avionul si aeroporturile (cel din cluj si cel din beauvais) au fost aglomerate atat la dus-spre paris (cu cei care doreau sa petreaca sarbatorile in lumea larga) cat si la intoarcere (in 25 dec) cu romani care veneau acasa de sarbatori. Intarziere atat la plecare cat si la intoarcere de aprox. 2 ore, in ziua anterioara au fost anulate cursele din cauza vremii.

Daca nu intampinati aceasta problema a "inzapezirii" (pe care ei o exagereaza) parerea mea este ca perioada este mai buna ptr vizitare decat vara (am fost si in iulie) ptr ca nu este aglomeratia de turisti din sezon. Cozile de ore din vara de la casele de bilete sunt in dec. de 15 min. , plus ca actul vizitarii este mult mai confortabil. In schimb "actul" cumpararii este o lupta. . Magazinele mari sunt super-aglomerate in ajun de sarbatori, trotuarele din fata lor la fel, dar merita aruncarea in forfota, sunt un "must do'' la capitolul "Sarbatorile de iarna la Paris" sau daca ai bani la capitolul "Shopping la Paris"

Ptr transportul in Paris iti indic "Paris visite pass"-card de calatorie, de ex. ptr 3 zone/5 zile costa 40 euro/pers si ofera acces nelimitat la metrou, bus-uri si trenuri (in limita zonelor) se cumpara de la birourile de informatii din statiile de metrou.Cele 3 zone acopera cam tot ce ar fi de vizitat,mai putin Versailles sau Disneyland.

Pentru moment cam aceste detalii mi-au venit in minte, daca mai pot fi de folos te rog sa-mi spui

va fi super ptr ca veti fi si de revelion acolo! n. b. de revelion tarifele hotelurilor sunt mai mari decat tariful obisnuit (chiar dublu la unele), purtati-va frumos cu verisoara

nastasealina
    [29.08.11 00:01:25]

este foarte frig in noiembrie la Paris? din pacate doar atunci pot sa plec, mi-ar fi placut sa vzitez vara, dar asta e

[23.09.11 22:17:13]

Mai sunt doua luni si vine decembrie si Sarbatorile de Iarna pana atunci va invit sa ascultam melodia postata si sa ne repetam zilnic ca: Viata este frumoasa!!!

Melodia postata se poate schimba!

[23.09.11 22:27:43]

Super!!!

Melodia aceasta trebuie sa mi-o pun pe mobil pentru a o asculta in momentele (cum am avut si azi) cand cuvintele "sunt calma, sunt calma" nu mai au efect!

Multumim webmaster13, esti cel mai bun webmaster din lume!

[23.09.11 22:44:06]

@nastasealina:

draga alina, abia acum ti-am vazut intrebarea, scuza-ma te rog ptr intarzierea raspunsului: ce pot spune? cam aceeasi clima ca si la noi mi s-a parut; cand am fost noi a fost frig si ploaie; ca si o parere personala: merita vizitat parisul in acea perioada-decembrie-pentru atmosfera de sarbatori, dar mai putin pentru vreme

daca mai pot fi de folos te rog intreaba-ma, promit sa fiu punctuala cu raspunsul

mecut, nastasealina, station5*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: