ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2011
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2010

Fantastic

Am plecat 3 familii cu doua masini. bilete luate de la o agentie din buc, pret ai, 10 nopti +2 nopti in cannakale, 560 euro. 1300 km pana la ferry-boat-ul din cannakale, facuti in 12 ore, (la turci drumuleuropean ii da na-na la fund lui A1 sau A2, sub 150 nu mergeam decat daca ne faceau semn turcii ca se apropie un radar. si faceau semn toti!) Ferry-boat-ul 13 euro/pers, se merge cam 30 min.

Am ramas o noapte acolo (parca Grand Troia ii spunea) foarte curat, dar cine mai statea sa cerceteze dupa atata drum? ! micul dejun acceptabil (buffet), am plecat din nou la drum pe la 10.30,

La 15 intram in Marmaris (cred ca au mai fost 800 km).

Am stat in block A, este incomparabil cu B, totul nou.

Am avut o camera care dadea spre restaurant si avea partial vedere si la mare, asta in prima seara, pt ca a doua zi m-am dus la receptie, am pus in cutia de bacsis 20 euro si le-am spus ca vreau o camera din cele 8 care au full-sea-view. A fost cea mai frumoasa camera pe care am avut-o vreodata in concediile mele, si nu exagerez cand spun ca nu prea mi-au scapat destinatii exotice si nu numai... Seara, dupa 23, ne adunam toti in balconul nostru la o sticla de vin (luati de acasa, acolo e ff scump, si nu se merita!)

Mesele fara comentarii, mancare ca la turci, nu stiai ce sa mananci, cu o singura problema: din 10 seri cred ca la 6 a foast peste! bine nu era musai sa mananci peste, erau o multitudine de alternative, insa numai mirosul...

Plaja am facut la plaja hotelului, o plaja ok cu apa mica pana la vreo 75-100 m, doar ca tebuie sa aveti pantofi speciali pt apa, erau pietre la intrare, ca nu puteai sa calci! Noi faceam plaja dimineata la piscina mare a hotelului, iar dupa pranz si o ora de somn mergeam la plaja unde stateam pana pe la 7 seara, cand incepea servirea mesei.

Barul ok, poti bea cam orice, insa daca vreti un wisky bun, luati de acasica! bere, cat cuprinde, numai efes, vodca, lichioruri, etc, numai sa poti bea si sa poti cere! rusii cereau, nu gluma!

in perioada in care am fost noi, in primele 8 zile eram singurii romani din hotel, iar hotelul era full de rusi si englezi, care impartisera teritoriul de la piscina in doua, iar la spectacolele din fiecare seara de la piscina isi disputau intaietatea! noi, daca tot suntem in NATO, ne-am dat cu aliatii, insa suspinam dupa ce vedeam la concurente dpdv al aspectului estetic exterior al rusoaicelor!!! aici, la aliati numai de la 96 kg in sus!!! si mancau toata ziua!!!

Ca excursii, am facut una doar noi 6 cu o barcuta pe cre am inchiriat-o cu 180 euro toata ziua, de la 10 pana la 24, am pescuit (aveau tot ce le trebuie acolo) nevasta capitanului (englezoaica sadea) a gatit si pestele, am avut o cina super, cu pui, fructe de mare, salate cartofi, orez, si ce o mai fi fost, totul in pret (fara bautura, insa, doar apa era in pret, insa berea am luat-o de la ei, la pret de butique, 1,5 euro, iar restul am adus noi) am oprit in trei golfulete, am facut baie, insa cea mai frumoasa a fost baia facuta la ora 22 sub clar de luna!

Am mai facut o excursie de o zi in delta lor, Daylan, foarte ok. ne-am plimbat cateva seri prin statiune, una peste alta, o vacanta reusita 100%.

O problema, daca se poate numi asa, cu combustibilul la turci... escump in draci!!! aproape 3 euro litrul! Dar cred ca, cat de curand, mai merg o data acolo!!!

Trimis de iulian68 in 17.06.11 13:58:49
Validat / Publicat: 17.06.11 15:31:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: antalya, belek, kemer.

VIZUALIZĂRI: 3942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Rasarit de soare din balcon. 4*!!!

aaaaa
    [17.06.11 19:53:34]

Foarte frumos mod de descriere a experientei turcesti

maria55 †
    [18.06.11 20:17:00]

@iulian 58, te rog nu mai speria lumea ca o sa renunte la a mai merge cu masina proprie!

Ferry-boat-ul este exact cum ai spus si tu 23/TL, adica mai putin de 13/E, insa nu de persoana ci de MASINA!

Daca voi ati platit 13/E/pers. poti sa te consideri pacalit!

In legatura cu pretul benzinei nu sunt de acord cu tine nici in ruptul capului! Este f scumpa, asa cum si tu afirmi, insa nici pe departe 3/E/l ci undeva sub 2/E/l adica intre 3,6- 3,8/TL/ in banii lor. Si asta dupa perioada in care ai fost tu, prin sept- octombrie.

In rest am apreciat review-ul tau, nu cunosc locatia si nu ma pot pronunta. Sunt impresiile tale dar despre restul este putin exagerat, iar menirea acestui site este de a informa cit mai corect, pt ca altii care vor opta pt o anume destinatie sa fie cit mai aproape de realitate.

Toate cele bune!

Griegut
    [01.08.11 12:59:40]

Buna! Sunt putin contrariat de pretul acestei vacante. Deci cat ati platit pe bilete? Doar 560 de euro pentru 10+2 zile? Si restul pana la 2000 de euro, adica aproape 1500 de euro reprezinta drumul si distractia?

In ce ma priveste nu sunt indiscret, nu mai intereseaza pe ce ati cheltuit banii, dar tare mult as vrea sa stiu cat ma costa efectiv drumul pana la acest hotel (benzina, taxe autostrada, alte asigurari roviniete, poduri etc).

iulian68AUTOR REVIEW
    [01.08.11 13:31:44]

Am recitit review-ul si pot afirma ca am gresit cand am mentionat pretul benzinei, la modul ca, la momentul respectiv era 3,95 trl/litru iar la paritatea 1 euro/1,90 trl era un pic mai mult de 2 euro litrul. Acum este 4,35 litrul (benzina) La pretul de ferry-boat am scris persoana in loc de masina, asta pt ca sunt obisnuit sa vorbesc de persoane... Scuze inca o data!

Iar ca raspuns la intrebarea referitoare la bani, daca 1200 de euro a costat sejurul, vi se pare mult ca am mai cheltuit 800, in conditiile in care din statiune am cumparat 3 sticle de wisky (am facut cinste ca am prins ziua de nastere acolo) cateva sticle de vin pt admirarea peisajelor, excursiile, si, mai ales, benzina!

Pe Turcia am mers cam 1000 km, au fost portiuni in care am rulat si cu 150km/h, masina era un Hyundai Tucson 1,9, care, la 150 si ac pornit sare de 12l/100 km.

Nu m-a deranjat intrebarea referitoare la bani, doar ca de obicei, cand te duci undeva si ai si cu cine te 'antrena' cheltuiesti ceva! A, uitam de poze! Cele facute la Daylan au fost 20 euro (3 buc) consumatia de pe vapor inclusa in pret a constat intr-un pranz si atat, iar drumurile pe apa, dus-intors, insumand cam 7-8 ore (vapor +barcutele pe care am fost transferati), deci drumurile trebuiau hidratate! Pe vas nu ne-au lasat sa urcam cu apa, bere, etc, iar preturile de pe vapor si barcute, erau destul de mari, asa ca am impresia ca am cheltuit ceva si pe acolo... In fine, v-am spus, daca te duci sa te simti bine, nu mai realizezi pe moment cheltuielile, doar la sfarsit!

aaaaa, Griegut, iulian68, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂPasa Beach Hotel: