ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
ÎNSCRIS: 15.06.11
JUN-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Teapa de la Printul Vlad

in niciun caz 4 stele, poate doar preturile au legatura cu cotatia de 4 stele, un loc al naturii cum rar ti-e dat sa vezi incaput pe mana unor fosti oraseni care acum se cred practicanti ai turismului.

Preturi duble fata de zona, camere extrem de mici cu dotari la nivel de 2 stele, mancare de cantina, impusa, facturata chiar si celor care nu au servit masa, gazde care pendulau intre amabilitate si colera.

Incercati sa evitati pensiunea, sunt variante de cazare mult mai avantajoase in zona!

Trimis de claudia8 in 15.06.11 14:25:28
Validat / Publicat: 15.06.11 15:36:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 2792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudia8); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

[15.06.11 15:34:31]

@claudia8, te rog sa incarci si niste fotografii de la pensiune, daca ai.

[15.06.11 16:09:16]

imi pare rau, nu am fotografii, oricum ceea ce am mentionat nu poate fi surprins in foto

multumesc

skyhawkmi
    [15.06.11 16:37:48]

ma surprinde! e prea mare diferenta fata de acum 3-4 saptamani cand am fost acolo... si voiam sa mai mergem si la vara.

poti sa ne dai detalii? cat a fost cazarea? mesele au pret fix, cat te-au taxat? ce inseamna mancare de cantina?

care a fost teapa cu masa, cat s-a taxat in plus si de cate ori, cat ati pierdut in total?

multumesc anticipat pentru detalii.

mihai

[15.06.11 17:23:10]

imi pare rau sa va dezarmez insa m-am abtinut cu greu sa nu scriu mai mult,

am fost un grup de 6 camere cu copii, primul impact a fost cel asupra noptilor de cazare, desi am fost foarte sigura ce cer si reconfirmat de ceilalti ne-am trezit cu numai 2 nopti rezervate in loc de 3 pt ca in a 3-a zi era o rezervare pt un botez.

Mancarea a fost impusa si nu ne-am inteles asa, ce voia dna sa gateasca aia am mancat, am fi preferat evident altceva decat pui la cuptor cu piure sau alte mancaruri gatite pt gramada. Fiica mea de 2 ani a fost taxata la mesele de dimineata si pranz desi nu i s-a adus portie si in plus i-am avertizat ca are alte preferinte, eu aducandu-i mancare de acasa. La fel si altor copii din grup carora nu le-au adus portii de mancare ci au mancat din farfuria parintilor au fost taxati ca si adultii, mic dejun 20 lei, pranz 35 lei, masa de seara 30 lei.

Cazarea a fost 140 lei/noapte in conditiile in care pretul zonei este 80-85 lei/noapte.

Totul a culminat cu faptul ca desi am acceptat sa ramanem si in a 3-a noapte nu aveam unde sa mancam masa de seara (gratar rece pt ca era facut de pe la pranz cred, cu cartofi prajiti evident reci si o salata gata inmuiata) iar proprietarul a facut o scena cu urlete si tipete ca ne-a spus ca are botez. Cu greu ne-a amenajat niste mese pe holul de la et 1.

Este vorba nu de bani ci de principiile dupa care functioneaza "managementul" pensiunii, prindem un turist il stoarcem de bani si il lasam sa plece.

Nu am mai facut asta niciodata si am luat multe alte tepe insa de data asta chiar a fost de neiertat.

Se presupune ca in acea zona gasesti spiritul curat al ardeleanului caruia ii place sa primeasca oaspeti, e trist ca nu mai e deloc asa.

neimportant
    [15.06.11 18:14:07]

Dragă Claudette,

Ți-aș mai fi îndulcit amaru', însă după toate cele prezentate și în ecou, am rămas țuț. Revoltător ma cherie. Puncte de consolare cel puțin...

Z...

anadragusin
    [16.06.11 08:35:29]

Nu inteleg un lucru, de ce ati mai ramas totusi daca ati intampinat atatea probleme si inconfort??? Ati platit inainte? Si pretul care a fost?

[16.06.11 10:34:03]

exact, Ana. Prima grija a proprietarului a fost sa ne ia banii de cazare. Ne-am gandit si sa plecam, chiar am rezervat in Sibiu insa era ora 21:00 si aveam 7 copii cu noi, sub 6 ani, era complicat. Pret cazare 140 lei/camera/noapte fara mic dejun. Mic dejun 20 lei/pers, pranz 35 lei/pers, cina 30 lei/pers, inclusiv pt fiica mea de 2 ani care n-a trecut pe la masa.

anadragusin
    [16.06.11 11:16:20]

Imi pare rau pentru ce ati patit. Mult noroc data viitoare. O zi buna!

skyhawkmi
    [16.06.11 13:35:55]

si mie imi pare rau pentru ce ai patit, si ti-am spus ca ma surprinde foarte tare.

un lucru cert insa este ca pretul zonei nu este de 80 ron.

in ziua in care am ales sa stau la ei am alergat cam 6 ore (de la 11 dimineata) prin toata zona si am gasit 150,200,100, am dat si de 80 si de 60 ron dar m-am cam crispat cand am vazut cum aratau pensiunile. si mai e ceva... eu nu uit niciodata sa negociez

parerea mea este ca aceste reviews sunt extrem de subiective, inclusiv al meu care era de nota 10. depinde de starea in care esti cand stai undeva, de ceea ce vrei sa faci... si poti sa faci, de cat de tare te apuca dracii... , de compania in care esti... etc etc

eu am stat la o pensiune in bucovina si-am inghetat bocna in camera dar in rest era beton, apoi i-am reclamat si la opc, dar evident nu s-a intamplat nimic si e pensiune cotata top aici pe site.

una peste alta o sa merg la Fantanele si la vara, in iulie.

va spun cand ma intorc cum a fost: vezi impresii.

vacante frumoase si fara nervi prea multi va doresc!

mihai

[16.06.11 17:22:32]

Mihai, te asigur ca am plecat in vacanta cu cele mai bune intentii si cu prietenii alaturi, departe ca neplacerea sa fi fost creata de grup, stare de spirit, etc. Nici nu mai conteaza, ne-am intors cu totii cu un gust amar lasat de cei ce "se joaca de-a turismul" intr-o zona cu mari asteptari. E clar ca vom evita acea pensiune si poate ca vom fi mai exigenti cu altii care chiar au intentii bune.

Iti doresc vacanta placuta, probabil ca serviciile pt o familie sunt mai usor de gestionat si miza e mai mica.

Toate cele bune.

Aija
    [26.06.11 11:00:35]

Claudia8, sunt foarte uimita de cele scrise de tine! Si eu am fost acolo acum 4 saptamani impreuna cu alti prieteni, familisti cu copii. Fara sa exagerez scriu ca ne-am simtit superb fapt pentru care in luna august a. c. vom merge din nou pentru o saptamana.

Cred ca nu ai prea calatorit ca sa poti face diferenta intre stele. La o locatie de 4 stele cum este aceata, nu primesti papuci, casca par, bete urechi, burete pantofi etc si nu uita ca acest clasament al pensiunilor privind numarul de stele alocate se realizeaza de catre personal specializat din domeniul turismului (daca erau camerele mici cum scri tu nu primeaua 4 stele pentru ca trebuie sa indeplineasca anumite standarde impuse). Nu uita ca la o locatie de 2 stele nu ai nici pe departe dotarile de care am beneficiat aici, la Printul Vlad (aici se doarme pe asternuturi din damasc alb).

Privind preturile, atat la mancare cat si la cazare, sunt ok. Atata timp cat exista raportul calitate/cantitate/pret nu am ce sa comentez. Pe noi ne-a servit cu bolul si cu platourile si nu ne-a pus in farfurie individual ca la crasma. Am mancat poate mai mult decat o portie pentru ca aveam platoul la dispozitie si ne-am pus in farfurie si de doua ori. Copiii nostri au primit si ei farfurii si au mancat cat au putut iar la sfarsit am achitat si mancarea lor pentru ca asa este corect. Si la crasma daca mergeam achitam fara discutii pentru copii. Deci, nu vad de ce te-a deranjat ca ai achitat mancarea copilului!

Cat timp am stat acolo am fost foarte multumiti de mancare. Ne-au servit cu friptura la gratar cu garnitura de cartofi naturali nu congelati la punga, muschi sibian (specialitatea zonei). Noi stabileam cu ei, de comun acord, la inceputul zilei ce sa ne pregateasca de mancare in ziua respectiva si mancam toti la fel. Exceptie mai faceau copiii carora le pregateau ceva ce stiam sigur ca mananca. Deci, nu consider ca era mancare de cantina. Eu stiu ca la cantina nu se manca gratar, muschi sibian etc.

Este usor ca pe fondul unei dezamagiri pe care poate nici tu nu ti-o explici, sa vezi tot ce te inconjoara intr-o lumina urata. Rau facem cu usurinta si ne pricepem foarte bine sa ne criticam turismul nostru romanesc si sa vedem cu ochi buni turismul extern in care iti sunt impuse multe lucruri (ma refer la cazare in pensiune nu cazar la hotel). Am calatorit mult si pot face diferenta. Hai sa apreciem ca acesti oameni numiti de tine "fosti oraseni" isi dau toata silinta ca noi, turistii, sa ne simtim bine atunci cand le trecem pragul. Nu conteaza cine practica turismul atata timp cat face calitate. As fii mandra daca si eu maine mi-as schimba meseria si as putea face turism asa cum reusesc ei sa faca.

Imi pare rau ca nu te-a simtit bine la aceasta pensiune pentru care eu si prietenii mei avem un respect deosebit.

Abia asteptam sa mergem in luna august acolo, sa stam in foisor si sa bem cafeluta iar copiii sa se joace prin curte. Pentru ca avem copii realizam foarte bine ce mult conteaza un loc sigur, atat al cazarii cat si al mancarii. Copiii mei sunt foarte sensibili privind calitatea mancarii si de aceea atunci cand gasesc un loc sigur revin.

Iti doresc din tot sufletul o vacanta placuta alaturi de cei dragi tie!

[28.06.11 13:42:41]

Frumoasa incercare D-le Proprietar/Aija! Previzibil si pueril! Probabil ca iar n-ati avut turisti si v-ati gandit sa postati ce ati vrea sa auziti sub o falsa identitate. Mai bine v-ati concentra eforturile sa mai salvati cate ceva.

1. Acum 4 saptamani am fost noi acolo, deci va aflati intr-o eroare.

2. Dupa cum relata fiul dvs, de grupuri mari n-ati auzit, singurii turisti rataciti erau cate o familie de 2-3 membrii.

PS: Nu astept raspuns!

roxxie
    [28.06.11 14:25:33]

"Cred ca nu ai prea calatorit ca sa poti face diferenta intre stele"

Da ce afirmatie!!! Esti tu atat de sigura de faptul ca nu a calatorit ea "asa" de mult? Ea doar si-a scris impresiile, nu inteleg de ce nu poti accepta o opinie diferita de a ta.

Iar faptul ca un copil mananca la fel de mult ca un adult, imi pare rau dar este ridicol. Cred ca nici la "CRASMA" nu li comanda copiilor niste portii de adulti, deoarece ei chiar nu pot manca atata. Ti se pare normal ca un copil de 6-7 ani sa fie taxat la masa la fel ca si un adult? Mie nu. Plus ca respectivele portii nici nu au fost aduse, dupa cum spune autoarea review-ului.

Aija
    [04.07.11 13:47:32]

Revin!

Observ ca persisti in rautati gratuite. E clar ca ai o problema privind corectitudinea informatiilor (nu sunt proprietarul si nici nu ai fost in acelasi week-end cu mine).

Cand cineva da dovada de rautate incerc sa-l inteleg dar nu pot sa il aprob.

Vacanta placuta tuturor!

[15.11.11 20:53:34]

@belutina, jignirile nu sunt admise pe acest site. Pentru ca esti nou-inscrisa pe site, primesti doar un avertisment dar esti rugata ca pe viitor sa combati doar parerile interlocutorilor nu si persoana acestora. Ecoul anterior a fost sters.

belutina
    [15.11.11 20:56:58]

@webmaster: ok

imi cer scuze, nu se va mai intimpla, dar sincer o merita

Aija, anadragusin, belutina, claudia8, neimportant, roxxie, skyhawkmi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Prințul Vlad [Sibiel]: