ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
ÎNSCRIS: 15.06.11
JUN-2011

Per ansamblu ok

Iesire din tara: Giurgiu (obligatoriu pasaport copil, taxa pod cam 25 RON)

Trasee auto:

Dus: Ruse-Razgrad-Shumen-Varna-Sunny Beach (Burgas) - cca. 300 km.

Shumen-Varna (autostrada pe cca. 70-80 km)

Intors: La fel ca la dus, dar in sens invers. (Atentie la intrarea in Varna, tineti autostrada A2 spre Sofia, sa nu intrati spre centrul orasului).

Plusuri hotel Amfora:

-mancare destul de buna (asta cred ca este atuul lor);

-plaja aproape;

Atractii:

-orasul Nessebar aproape (drum f. bun ptr.role, biciclete);

-centrul statiunii animat si destul de dragut (roata gigant poate fi o atractie pentru copii si chiar adulti);

Minusuri hotel Amfora:

-Strat gros de praf pe mobilier in camera;

-Ecran tv murdar;

-Parcare scumpa, pret dublu fata de anul trecut in aceeasi perioada (10 leva/noapte);

-Internet wi-fi cu cartela valorica;

Trimis de kojak in 15.06.11 14:18:51
Validat / Publicat: 15.06.11 15:22:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Tot la Amfora

VIZUALIZĂRI: 3564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kojak); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere piscina

conduras
[15.06.11 21:52:51]

Va deranjez si eu cu cateva intrebari.

Camerele au aer conditionat?

Mancarea... in ce consta?

Nu se poate parca in alta parte?

Sezlongurile... pe plaja se platesc?

Poti beneficia de facilitatile pe care le ofera Hotelul IMPERIAL? adika piscina, restaurant, baruri s. a. m. d.

Cat v-a costat sejurul ?

Multumim,

Adrian C.

[16.06.11 11:25:29]

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, exista cumva un beach bar al hotelului, mancarea este ok? fiindca vom merge cu doi copii mici.

Adriana

[16.06.11 14:38:52]

Ptr. Lungutza:

Din auzite se pare ca da, dar daca este, atunci sigur nu este pe plaja in dreptul hotelului.

S-ar putea sa plec iar pe 20 iunie pentru 7 nopti.

Dvs. cand vreti sa va duceti?

Eu am fost cu un copil de 8 ani si mancarea a fost ok.

Calda tot timpul si destul de diversa.

Credeti-ma ca stiu ce vorbesc, am fost si la mai bine de atat.

Nu stiu insa daca si in alte perioade este la fel.

Si anul trecut in aceeasi perioada a fost buna mancarea.

[16.06.11 15:10:16]

Raspunsuri la intrebarile lui Conduras:

Camerele au aer conditionat?

Nu toate. Anul trecut nu am avut, anul asta da, dar nu a fost nevoie, desi am stat la et. 4 (ultimul).

Stiu ca anul trecut le-am reprosat asta, se platea separat, nu am vrut sa platesc si a fost ok. (ziua cu usa de la balcon un pic deschisa, noaptea e racoare).

Mancarea... in ce consta?

- 2 tipuri de supe_ciorbe (una, un fel de piure mai moale iar alta tip zarzavat cu ceva carne de pui-ultima destul de buna).

- carne cu sos, cartofi prajiti, bile cartofi, peste, paste, pui cu sos...

- salate diverse

- prajituri de vreo 4 feluri, inghetata, cirese, mere, portocale...

- sucuri: orange, blueberry, pepsi, fanta, sprite, tonic;

In afara de cele 3 mese principale, intre 11-15 se poate lua o gustare de la terasa hotelului:

- pizza (destul de buna), salate, un fel de snitele, cartofi, clatite...

Nu se poate parca in alta parte?

Nu cred, din pacate m-a costat destul de mult 30 leva pentru 3 nopti, dar se poate sa fi fost perioada, nu prea aglomerata, sau simplul fapt ca am stat doar 3 nopti.

Sezlongurile... pe plaja se platesc?

Da, pe plaja din dreptul hotelului atat sezlongurile cat si umbrelele costa fiecare cate 7 leva.

Exista o sfoara ce delimiteaza zonele (cea cu sezlonguri de cea free-unde poti pune propria umbrela)

In parte da, adica tot ce tine de restaurant, piscina si curtea interioara comuna.

Cred ca biliardul si ping-pongul se platesc.

Cat v-a costat sejurul?

De pe 10 iun 3 nopti:

450 RON + 30 LEVA parcarea.

Deci cam 150 RON/noapte.

[16.06.11 15:22:25]

ATENTIE!

Am inteles ca in perioadele din plin sezon, se creeaza discomfort datorita cozilor ce se formeaza la restaurant si aglomeratiei de la piscina, bar si terasa.

Rusii, care domina fauna zonei nu exceleaza la capitolul bun simt, unde mai pui ca sunt si foarte multi copii atomici lasati sa-si faca de cap chiar si la ore imposibile (usi trantite, tipete).

De evitat pe cat posibil lunile iulie-august.

[16.06.11 15:37:02]

Multumesc pentru raspuns.

Noi o sa plecam la inceput de iulie, pe 7. Inca nu am ales hotelul, insa tind spre acesta deoarece au un pret bun.

Oricum o sa revin cu comentarii oriune as merge, deoarece ale voastre mi-au fost foarte utile de-a lungul timpului.

Va multumesc!

horiaflorin41
[16.06.11 20:32:01]

Buna! Eu am fost anul trecut și merg și anul acesta tot la Amfora unde ne-am simțit foarte bine. Spune-mi te rog pe plaja hotelului mai este acel "bar" cu bere și sucuri gratis?

conduras
[16.06.11 22:36:10]

Multumesc pentru raspunsuri Kojak! Noi pe 1 iulie suntem acolo, sper sa fie ok. Anul trecut am fost la Royal Park - Elenite si ne-am simtit super bine.

[17.06.11 09:06:49]

salut

spune-mi te rog care era cursul valutar in statiune

[17.06.11 10:51:27]

Ptr. horiaflorin41:

Nu stiu sa-ti raspund din pacate, pentru ca nu m-a interesat.

Daca ai rabdare plec iar pe 21 iunie pentru 6 nopti si o sa intreb.

[17.06.11 10:55:22]

Ptr. fanache51:

1.90 leva = 1 euro (pentru bancnote)

1.60 leva = 1 euro (pentru monede)

[17.06.11 10:58:12]

Din pacate se pare ca parcarea costa 10 leva/noapte.

Trebuie sa se scoata si ei cumva.

Daca stie cineva alta posibilitate de parcare rog sa-mi spuna si mie.

[17.06.11 13:23:11]

cam putin

[17.06.11 19:24:49]

la vama era cumva un curs mai mare de 1,90 anul trecut in albena am schimbat la 1.95 e adevarat ca la salvamarul piscinei

[17.06.11 19:26:57]

mi se pare jecmaneala cu parcarea ptr 8 zile trb sa mai scot 80 leva

Miki_M
[20.06.11 18:40:04]

Se poate parca pe alee, de la parcare putin mai in fata. Noi acolo am tinut masina 4 nopti.

Barul pe plaja este drept in fata, pe alee inspre plaja, pe partea stanga a hotelului de pe plaja. Daca nu ma insel sunt umbrele inscriptionate cu IMPERIAL

[24.06.11 11:25:04]

Buna!

Kojak sa nu ne uiti si sa ne comunici ultimele impresii referitor la sejurul tau. Noi o sa mergem pe 7 iulie, am considerat ca la pretul platit nu o sa avem regrete nici daca luam in calcul cel mai rau scenariu si anume: sa nu avem ce sa mancam (ceea ce nu cred ca este posibil), deoarece cu totii stim ce preturi sunt pe litoralul nostru, si prin comparatie este mai avantajos la ei.

Va multumesc!

sorinapa*
[27.06.11 16:28:54]

Nu lasa masina pe aleea din fata parcarii hotelului. Anul trecut mi-a fost ridicata.

Poti parca la alte hoteluri, contra-cost.

Uite aici

[28.06.11 12:44:57]

Ok, m-am intors cu informatii proaspete pentru voi.

Banuiam, dar acum sunt sigur in ceea ce priveste parcarea. Aceasta taxa este o modalitate de rotunjire a veniturilor, fara a speria turistii in prealabil.

Nici nu intri bine pentru check-in si iti cer banii pe parcare, toti odata. Nu se face nici un discount, indiferent de nr zilelor sejurului. M-am certat un pic cu ei pe tema asta, nefiind de acord sa platesc toti banii odata, din motive de copil de 8 ani, care se poate imbolnavi oricand grabind astfel plecarea.

Am reusit sa obtin doar promisiunea ca in acel caz mi se vor inapoia restul de bani.

Nu a fost cazul din fericire.

Plusuri:

- mancare relativ ok;

- camera cu vedere spre spatele hotelului foarte buna si racoroasa (dupa 3 zile am lasat 2 leva si am cerut schimbarea lenjeriei, ceea ce s-a intamplat foarte prompt).

- plaja ok, recomand sa va luati umbrelute la voi, pe care le puteti instala gratis dupa sfoara care delimiteaza locul cu plata (7 leva - umbrela, 7 leva - sezlongul)

Minusuri:

- in primul rand parcarea, in fata hotelului erau parcate doar masini cu nr. de Bulgaria, altfel e riscant si oricum nu cred ca va lasa;

- din cate am aflat eu, hotelul Amfora nu are beach-bar;

- dupa 6 zile s-a gasit o desteapta care sa-mi spuna ca nu am voie sa ies din restaurant cu o sticla de 1/2 cu apa, desi am iesit in tot acest timp cu sticla la vedere;

- desi pe data de 21 iun cand am ajuns acolo, nu eram in parcare mai mult de 4 'fraieri', dintre care 2 din Bucuresti, pe data de 27 iun la plecare, cred ca nr. 'pacalicilor' ajunsese pe la 20, destul de multi din AG, DJ si B.

In concluzie, in ultimele zile, aglomeratia devenise un pic enervanta, aparand si cozile la restaurant.

Seara e totusi mai lejer.

Atentie: respectati orarul meselor!

Tarif minicar SUNNY BEACH - NESSEBAR: 3 leva adult, 1 leva copil

[30.06.11 09:31:12]

Buna!

Multumim pentru comentariile tale, eu una d-abia astept sa plecam, nu vreau sa par prea nesuferita dar poti mentiona in mare mancare in ce consta. Sunt asa stresata fiindca de la doua cupluri si un pui mic, am ajuns sa plecam 7 cupluri + copilul si eu m-am ocupat de alegerea hotelului, rezervari si plata si nu vreau sa imi sara in cap, eu oricum le-am spus din start sa nu aiba asteptari regesti... dar niciodata nu se stie. Soo, daca poti detalia mancarea mai mult, daca ai mai intalnit praf prin camera, eu ma gandeam sa dam ceva la receptie, sa ne asiguram ca nu vor fi probleme cu camerele.

Referitor la parcare, noi anul trecut de 1 mai am fost la Nisipuri iar in parcarea hotelului nu am mai gasit locuri si am parcat masina in parcarea cu plata a altui hotel, dar am negociat cu omul din parcare, am platit 5leva pe zi in loc de 10 cat cerea. Nu se poate proceda asa oare si aici?

[30.06.11 10:35:07]

Recomand camera cu vedere spre spate, adica pe partea opusa intrarii principale.

Nu am suferit niciodata de cald pe partea aia si am stat de trei ori.

Mancarea este ok din punctul meu de vedere si faptul ca acolo vin foarte multi copii (din Rusia) in tabara spune multe.

Cel mai mare dusman al vostru cred eu ca va fi aglomeratia si in special cozile la mancare.

Sunt curios cat ati platit 2 adulti +1 copil.

Crede-ma ca mai ieftin ca la Amfora nu am gasit pe nicaieri la bulgari si am cautat ceva.

Cu parcarea nu cred sa o scoateti la capat cu ei.

Pe straini nu ii scapa din mana.

Va recomand sa nu va riscati, sunt tigani la asa ceva (pare o afacere in stil mafiot, ceea ce se intampla cu ridicarea masinilor la ei).

Mancare:

- 2 ciorbe la alegere: de regula una buna, una mai putin buna (gen de cartofi pasata)

- bile cartofi, cartofi prajiti, rar piure

- peste mereu (gen macrou)

- paste cateodata amestecate cu ceva ciuperci

- diverse sosuri cu carne, tocanite cu cartofi si mazare, cam toate cu ciuperci;

- salate de mai multe feluri

- branza framantata destul de buna (merge cu paste)

- sucuri cam diluate orange, blueberry (preferat obsesiv de copil), pepsi, fanta, sprite, tonic, vin prost, cafea gen ness.

- inghetata si fructe (pepene, cirese, banane mere) ok (am consumat zilnic fara probleme)

-lapte foarte prost (gen lapte praf foarte diluat) consumat de copil in fiecare dimineata cu cereale.

- cafea gen ness.

[30.06.11 10:44:40]

Nu trebuie sa dati nimic la receptie, dar poate conta relatia lor cu agentia prin care va duceti.

Conteaza norocul (sa nu aveti vecini nesimtiti, sa stati departe de petrecareti, de copii nesupravegheati care trantesc usi si tipa).

Intr-un fel e o loterie.

Daca mai e timp, putem vorbi si de ceva poze, cu hotelul, plaja...

[30.06.11 11:11:50]

Sper ca nu este nici o problema daca spun pretul, 4 nopti cazare pentru 2 adulti +copil: 236 euro. Eu ma declar multumita de pret si cred ca o sa fiu si de servicii. Cu banii astia d-abia plateam cazare pe litoralul nostru, oricum daca poti pune poze ar fi de apreciat. Cand ma voi intoarce o sa imparatasesc si experienta mea. Pana atunci va multumesc pentru timpul alocat si sa ne auzim cu bine.

[30.06.11 12:10:04]

Da, pretul este destul de bun, tinand cont de perioada, eu am dat cu 100 RON mai mult pentru 6 nopti, dar si perioada a fost la limita scumpirii. Oricum, datorita incertitudinii concediului, am pierdut pentru o intarziere a rezervarii cu o zi aproape 100 RON.

[14.07.11 12:59:21]

M-am intors din vacanta... nu am mai stat la hotel Amfora ci la Imperial, deoarece a existat o problema si anume Amfora a facut overbooking. Din ce am vazut ar fi fost la fel de frumos si la Amfora, daca nu chiar mai frumos, deoarece piscina pe care o are Imperial este foarte mica comparativ cu cea a hotelului Amfora. Scriu review despre Imperial.

dogvl78
[14.07.11 22:34:42]

ce rau imi pare ca am ales bulgaria si nu grecia. nici nu imi vine sa ma mai duc desi mai sunt 10 zile. macar marea e fara alge?

[15.07.11 09:24:05]

Din pacate cred ca o sa fie alge, noi in primele zile am prins o mare foarte curata, desi in partea centrala a statiunii marea avea alge, insa duminica (10.07.2011), deja, incepusera sa apara si unde faceam noi plaja... oricum nu se compara cu abundenta ce se gaseste pe plajele noastre.

Referitor la Grecia, am fost trei ani la rand, atat la marea Egee cat si la Ionica si pot spune ca apa era superba, nu vedeai decat din joi in paste o alga pe plaja, in apa nimic.

Eu anul trecut am fost la Paralia si pot spune ca Sunny Beach este o statiune mult peste Paralia grecilor.

dogvl78
[15.07.11 10:38:58]

da? hai ca imi dai o speranta atunci. Sper sa ne simtim bine desi ne-am obisnuit cu grecia

conduras, dogvl78, fanache51, horiaflorin41, kojak, lungutza, Miki_M, sorinapa*
Alte impresii din această RUBRICĂImperial Sands Hotel (Imperial Resort, ex Amfora Beach):