ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2011
ÎNSCRIS: 14.04.11
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Somptuos

Sa fie prima impresie de la Royal Palace? Daca nu este vreun review la verificat de catre administrator, se pare ca da.

Prin urmare, asa cum am promis, avand in vedere ca am mers in vacanta cu un copil de 1 an, voi face aprecierile si pe aceasta tema, cu amanunte cat mai multe.

Zborul a fost usor, fara probleme pentru copil (ma speriasera cativa parinti ca i se infunda urechile, se pare ca nu l-a deranjat). Am avut o ora de plecare foarte buna, in sensul ca am plecat la ora 7 dimineata, astfel incat la ora 10,30 eram deja la hotel. Tranferul de la aeroport la hotel a fost scurt, cu un autocar, nu cu microbuz (care uneori prezinta dezavantaje, in sensul ca daca ai un sofer "nebun" si stai in partea din spate nu prea atingi scaunul, stai numai in sarituri, asa cum s-a intamplat la intoarcere).

Desi intrarea in camere se facea la ora 14,00, ca la majoritatea hotelurilor, cei de la receptie au facut eforturi sa ne cazeze imediat, in sensul ca ne-au propus initial o camera familiala, in care sa incapa cele doua familii din grupul nostru, camera care era posibil a se ocupa imediat, dar pe care noi am refuzat-o, avand in vedere ca doream totusi o intimitate a celor doua cupluri. Dupa o ora ne-au oferit camerele pentru care optasem, anume una cu vedere la mare si una cu vedere la uscat, astfel incat maxim la orele 11,30 eram deja cazati. Atentie! camerele standard cu vedere la mare sunt de fapt cu vedere laterala spre mare, astfel incat vezi un colt de mare din balcon, ele fiind situate spre hotelurile din lateral, cea a prietenilor nostri avand vedere catre hotelul Melas. Cel putin asa erau toate camerele cu vedere la mare date prin agentiile romanesti. Nu stiu daca pentru alte tari era la fel sau vederea frontala la mare era pentru family room sau apartamente. Cert este ca nu recomand achitarea diferentei de pret pentru o camera cu vedere la mare pentru ca nu exista din punctul meu de vedere vreun avantaj, ci, dimpotriva, in cazul prietenilor mei intre cele doua hoteluri se facea un fel de ecou, astfel incat muzica din zona de entertainment a hotelului vecin se auzea destul de tare.

Conditiile de cazare au fost excelente, in sensul ca toate camerale sunt foarte mari, decorate si finisate cu materiale de cea mai buna calitate, totul este la superlativ din punct de vedere al confortului si esteticii. Stilul de palat turcesc ales pentru acest hotel se regaseste nu numai in arhitectura exterioara, ci si in interiroul hotelului, de la holuri pana la camere. Mi-a placut foarte mult mocheta, care era nu numai in camere, ci se pe holuri, foarte moale si frumos colorata, tapetul camerei, paturile foarte mari si de buna calitate. Toate camerele sunt dotate cu un pat patrimonial si inca unul pentru o persoana, care se poate apropia, rezultand un pat imens. Pentru bebelul nostru a fost adus si un patut. In camera este o masa stil bar dorata cu o cana electrica, fiind puse la dispozitie pliculete de cafea si ceai. De asemenea, minibarul se umplea zilnic, continea multa apa plata, o sticla de apa minerala (care era chiar minerala, in sensul ca avea gust ca apele sulfuroase de la noi), mai multe cutii de bere si de suc, precum si doua cutii de de suc pasteurizat pentru copii.

Curatenia ar fi trebuit sa se realizeze zilnic, insa la noi in camera personalul nu a reusit sa face acest lucru, probabil pentru ca in intervalul in care noi eram plecati la plaja (9 - 13) era preocupat sa pregateasca camerele pentru turistii care se cazau, sa nu-i faca sa astepte mult. Oricum, din acest punct de vedere un mare minus din partea mea la un hotel cu pretentii. Poate cu timpul se va remedia acest lucru. Precizez ca am lasat si clasica hartie de 5 euro pe pat, si tot nu am avut parte de un alt tratament, poate am avut noroc de o camerista mai lenesa, pentru ca prietenilor nostri li s-a facut mai des curatenie, dar nici lor in fiecare zi.

Referitor la mancare, nu am nici cel mai mic repros, era destula, foarte gustoasa si mai ales, deosebita, in sensul ca nu gaseai numai acele feluri clasice ale all-inclusive-ului turcesc, anume carne fiarta in diferite sosuri. Se vedea ca se straduiau sa gateasca feluri deosebite, aveai si fripturi, dar si un bar cu branzeturi (pe care eu l-am apreciat foarte mult, acestea fiind numeroase si de buna calitate) asortate cu fructe uscate si struguri, un bar dietetic si un vitamin bar la care un bucatar prepara la cerere tot felul de salate si sucuri de legume. A fost o seara tematica de peste, in care s-au oferit multe fructe de mare si peste de toate felurile, oricum pestele era nelipsit de la orice masa. La fel si pastele, foarte apreciate de sotul meu, sosurile fiind deosebite. De asemenea, seara erau tot felul de gustari pe baza de pateuri diferite sau creme de branza cu piueuri de legume. Nu mai spun de prajituri... baclavalele erau din cele cu foietaj, nu numai cele normale, care se regaesc in orice hotel mai rasarit din Turcia. Totusi, un repros... nu se ofereau fresh-uri de fructe in sistemul all-inclusive, nu ca pe mine m-ar deranja, insa sunt unele persoane care solicita de la un hotel cu pretentii acest lucru.

Exista si un bambino restaurant, care se deschidea cu o jumatate de ora mai devreme decat restaurantul principal, dotat cu mancare pentru copii mai maricei decat cel pe care eu il am in dotare, dar de la care eu foloseam supa crema (foarte gustoasa, in principal supa de iaurt si supa de ciuperci), piureurile, orezul si biscuitii. In zona destinata copiilor era un blender, un sterilizator si un cuptor cu microunde, pe care eu insa nu le-am folosit pentru ca bebelul meu a mancat in general mancare de la adulti, spre surprinderea mea, pentru ca pana in Turcia nu-l convinsesem sa manance alta mancare decat pe cea care o manaca de la 6 luni. Meniul lui a constat in iaurt, pe care l-a mancat foarte bine amestecat cu biscuti, la pranz supa crema si piureuri pasate de mine folosind legumele de la zona dietetica, precum si fructe pe care le pasam cu ajutorul razatoarei proprii. Deci, atentie mamici, luati o razatoare mica in bagaj, pentru a fi sigure ca puteti sa dati fructe bebelusilor. Am intalnit o familie din Romania care era nemultumita ca nu a putut sa dea copilului mere deoarece blenderul din zona copiilor nu l-a maruntit. Sincer, nu am incercat, dar nici nu cred ca se putea pentru ca merele erau destul de tari.

Concluzie - din punct de vedere al mesei, pentru mine, a fost totul perfect. Restaurantul era foarte mare, gaseai loc fara probleme, uneori ospatarii nu-ti gaseau foarte repede un scaun de masa pentru copil, dar in cele din urma se rezolva sau ii mai dadeam sa manace si in carucior. Servirea in restaurantul principal consta in aducerea bauturilor, care erau diversificate, cel mai mult fiind consumata berea la dozator si vinurile alb, rosu si rose la sticla, precum si debarasarea maselor. Uneori chelnerii nu erau foarte promti, mai ales la ora de varf, dar pe ansamblu, era bine, ne mai luam si singuri bauturile.

Hotelul mai dispunea de alte cateva baruri, unul la piscina, unde se serveau si gustari in afara programului de masa, unul (Pier bar) unde seara se canta muzica life, iar in timpul zilei se puteau consuma bauturi insa intr-o tinuta mai decenta, nu in costum de baie si unul pe ponton. Erau cinci restaurante a la carte, pescaresc, italian, grill, asiatic si mexican. Noi l-am incercat pe cel pescaresc, de care nu am fost foarte impresionata si pe cel italian, care mi-a placut foarte mult, in sensul ca era elegant, iar oferta de mancare excelenta. Aveai posibilitatea sa alegi dintre mai multe tipuri de mancare, anume gustari reci, gustari calde, salate, supe, felul principal si desert, putandu-le combina pe toate (mai putin supa cu salata, aveai de ales una din ele). Bautura intotdeauna se platea, o sticla de vin de origine turca costand cam 20 euro.

Animatia a fost foarte buna, spectacolele pentru adulti (atat cat m-a lasat piciul sa vad) erau deosebite, iar cele pentru copii aceleasi pe care le-am mai vazut in hotelurile din Turcia. In rest, o piscina imensa care serpuia pe sub pasarela ce ducea la mare, topogane foarte mari, luna park interesant nu numai pentru copii, ci si pentru adulti si un loc de joaca acoperit pentru copii.

Prin urmare, impresia mea a fost foarte buna, a meritat toti banii, chiar daca am mici reprosuri (curatenia in camera, servirea uneori greoaie in restaurantul principal si lipsa sucurilor naturale de fructe).

Trimis de smirea in 13.06.11 14:46:43
Validat / Publicat: 13.06.11 16:14:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusdasi, Antalya

VIZUALIZĂRI: 5681 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smirea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cam asa arata interiorul hotelului de la etajul unde noi am fost cazati (etajul 3)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 76.50 EUR pe cameră

[13.06.11 15:01:19]

Excelent review, complet si elocvent pentru aceasta destinatie. As fi preferat totusi mai multe detalii despre zona aqua-park / luna-park, poate reusesti sa le aduci sub forma de Ecouri.

Pot sa-ti confirm ca, intr-adevar, va fi review-ul ce va 'sparge gheata/sampania" la acest fain hotel. Validarea se va face insa dupa aproximativ o ora, timp rezervat (automat) de program pentru verificari (de rutina in acest caz) si pentru a da posibilitatea autorului sa faca ajustari, corecturi completari si/sau de a-si incarca fotografiile din sejur.

[13.06.11 15:59:01]

Cu cea mai mare placere dau amanunte despre aceste zone.

Aqua park era constituit din doua topogane lungi in care se utilizau colace (cele care se observa foarte bine in fotografiile deja postate de alti utilizatori, anume cele laterale, unul rosu si unul albastru), precum si trei topogane drepte, in care nu se foloseau accesorii, ci doar propriul posterior. Ele in general nu erau aglomerate si aveau un program destul de lung, in sensul ca era o pauza de vreo 2-3 ore la pranz, nu mai retin orele intrucat la ora pranzului eram obligatoriu in camera cu cel mic. Oricum, fata de programele altor hoteluri, la RHP nu cred ca era cineva nemultumit ca nu-i ajungea programul de functionare. Acelasi program era si pentru topoganele din piscina mai mare de copii (pentru ca era si una foarte mica, cu o adancime de 0,35 m, . pentru bebelusi), aceste topogane fiind cred ca in numar de 3, insa destul de mari si atractive pentru copii mai marisori.

Luna park cuprindea o roata mare cu cabine (un fel de "dulap" de pe vremea balciurilor copilariei mele), care putea fi folosita si de adulti si care oferea o priveliste frumoasa asupra gradinii hotelului, dar si ale hotelurilor vecine. Mai era un fel de "ciocan" in forma de vapor care pendula destul de puternic, fiind si acesta folosit de catre adulti, precum si o masinarie "Discovery" in care era interzis accesul copiilor sub 7 ani, aceasta fiind cea mai "de senzatie". De asemenea, exista un fel de "tiribomba", in sensul ca se invartesc mai multe leagane, aceasta fiind pentru copii mai mici si o saltea - trambulina foarte mare, observand ca era utilizata de cate patru copii simultan. In sfarsit, mai erau acele masinute electrice care se tamponeaza si care, evident, sunt utilizate intens de adulti, chipurile insotind copii, dar de fapt ei se distreaza cel mai tare.

[13.06.11 18:49:16]

Multumesc, smirea, pentru promptitudinea si amabilitatea cu care ai adaugat detaliile referitoare la zonele de distractie.

Functie de experienta ta anterioara (nu ai detaliat, ai scris doar "Kusadasi, Antalya"), nu stiu daca proprie intrebarea: ai fi si tu de parere ca e cel mai bun hotel din lantul Royal, asa cum anticipam?

cathzel
    [13.06.11 21:15:29]

Cum era plaja? Dar intrarea in mare?

[14.06.11 10:51:07]

Nu am fost la un alt hotel din acelasi lant, ci in Antalya la Delphin Palace, iar in Kusadasi la Richmond. Insa comparand cel putin fotografiile cu interioarele altor hoteluri din acelasi lant se pare ca este, cel putin la aspectul interior, cel mai bun. Nu stiu daca si la servicii, capitol unde eu am avut putin de obiectat. Din acelasi lant am vazut doar in exterior Royal Wings si, intr-adevar, RHP este construit pe un concept diferit, sa asigure o atmosfera de opulenta. Cand vegetatia plantata va creste destul, pentru ca acum palmierii sunt cam amarati, va fi un adevarat paradis.

[14.06.11 10:56:57]

[@cathzel:] Plaja era foarte buna, in sensul ca avea nisip foarte fin, doar la intrarea in mare erau putine pietricele, dar nu deranjante. Fiul meu de numai un an a stat tot timpul la intrarea in mare cu picioarele goale si nu l-au deranjat pietricelele.

Intrarea in mare in prima parte era destul de lina, excelenta pentru copii, iar dupa 10-15 m. devenea mai adanca, astfel incat nu te plictiseai pana ajungeai la locul unde puteai sa inoti.

Marea era in prima parte a zilei foarte curata si destul de calda pentru perioada inceputului de iunie, iar spre seara devenea mai agitata, valurile murdarind putin apa, insa nu cat sa impiedice accesul.

Sezlongurile pe plaja sunt sub niste umbrare mari, astfel incat este umbra pe mari suprafete permitand copiilor sa se joace in voie (si nu doar sub o umbrela).

cathzel
    [17.06.11 10:23:17]

Multumesc pentru detaliile despre mare, mie imi place apa marii la nebunie. O vara frumoasa mai departe.

[01.07.11 16:18:14]

Multumesc si eu pentru review. Interesant!

tabaras
    [06.07.11 13:51:18]

Referitor la patutul pentru bebe, a costat ceva? l-ati solicitat la receptie, sau l-au adus ei?

[09.07.11 16:43:01]

Patutul pentru bebe nu a costat nimic. Cand am preluat camera baiatul de la bagaje ne-a intrebat, vazandu-ne cu piciul, daca dorim patut. Pentru ca bebele nostru nu doarme in patut, i-am spus ca nu, insa dupa prima curatenie l-am gasit in camera.

mariusică
    [20.07.11 22:11:49]

Foarte bun review-ul, obiectiv, dar te rog frumos să explici mai bine ce înseamnă "Bautura intotdeauna se platea, o sticla de vin de origine turca costand cam 20 euro", adică la restaurantele a la carte sau ori unde??? MS.

[25.07.11 12:46:38]

Doar la restaurantele a la carte se plateau bauturile alcoolice, nu stiu daca si cele nealcoolice, insa apa sigur era gratis. In rest, peste tot in resort bauturile erau gratis, mai putin cele ""sofisticate", pe care noi insa nu le-am incercat, intrucat ce era cuprins in conceptul all inlusive era de ajuns. Acesta cuprindea, din punct de vedere al bauturilor, sampanie, vin, bere, sucuri, coctailuri diverse si bauturi spirtoase.

[25.07.11 13:35:37]

@smirea, noi nu am platit niciun fel de bautura alcoolica sau altceva nici macar la restaurantul a la carte.

[25.07.11 17:06:49]

Nici vinul la sticla la restaurantul italian si la cel pescaresc? Sper ca nu ne-am pacalit... Cert este ca la plecare pentru camera prietenilor nostri (care au facut rezervarea) erau costuri suplimentare de la cele doua restaurante a la carte, pe care le-am suportat impreuna.

puerto rico
    [03.08.11 13:55:10]

La restaurantul pescaresc exista meniu cu bauturi alcoolice, cu pret atasat; vinurile plecau de la 15 euro/sticla (cel turcesc, asa numitul vin de masa de la restaurantul principal) si urcau pana spre 70 euro (sper sa nu gresesc cu suma maximala, noi ne-am oprit la un italian de 35). Deci nu cred ca v-ati pacalit...

[03.08.11 17:11:41]

M-am linistit. Asadar nu sunt singura care am achitat bauturile la restaurantul a al carte. Oricum, au meritat.

[04.08.11 01:24:35]

Asa este, si la cel mexican aveau, dar ne-au atras atentia ca doar cele de import sunt extra charge. Cele locale, de altfel foarte OK, nu costau nimic. Pesemne din cauza asta noi nu am achitat nimic...

MeMihaela
    [23.02.12 12:51:38]

@smirea: Buna, ştii cumva daca parcul de distracţii e deschis - contra cost desigur - si oaspeţilor din afara hotelului? Din poze vad ca hotelul e destul de înghesuit între hotelurile vecine. Jacuzzi din exterior era inclus in UAI? mulţumesc!

[23.02.12 15:21:38]

@MeMihaela: Nu cred ca parcul de distractii era deschis contra cost si altor persoane din exterior, pentru ca nu era niciun taxator pe acolo. Nu stiu daca la cei care au fost dupa noi in aceeasi locatie le-au dat acele bratari de identificare, specifice all inclusive, insa noua nu ne-au dat, asa ca putea veni oricine, chiar si la masa (cu toate ca nu cred ca s-a gandit cineva...).

Chiar daca este construit intre doua hoteluri, spatiul aferent este destul, nu m-am simtit inghesuita, numai ca este foarte importanta orientarea camerei daca se doreste liniste, in sensul ca este de preferat una fara vedere la mare, asa fiind sigur ca nici ziua, dar nici nopatea nu se aud animatorii de la celelalte doua hoteluri.

Din cate imi aduc aminte jacuzzi era inclus, se plateau doar tratamentele spa.

ralup
    [24.02.12 14:00:58]

Buna

Vrem si noi sa emrgem la RHP si vreau sa te intreb cateva lucruri, daca nu-i cu suparare.

1. Comparativ cu Delphin cum ti s-a parut?

2. La cat timp de la deschidere ai fost? Au fost ceva probleme organizatorice legata de faptul ca era nou deschis?

3. La spectacole aveau trupe profi sau doar animatori?

Iti multumesc

[24.02.12 15:25:18]

@ralup: Este comparabil cu Delphin, poate la Delphin ceva mai bune serviciile, insa eu niciodata nu am mers de doua ori la acelasi hotel, astfel ca am fost foarte multumita de RHP.

Deschiderea a fost in aprilie, iar eu am fost la inceputul lunii iunie, deci destul de repede. Micile probleme organizatorice nu erau foarte suparatoare, poate doar lipsa de coordonare in efectuarea curateniei in camere, despre care am mai vorbit.

Pe seama constructiei noi putea fi pus si faptul ca in sala de mese cand au dat drumul la aer conditionat curgea din tavan apa, insa dat fiind ca sala de mese era enorma (de fapt mai multe) si ca nu era necesar aerul conditionat, fiind destul de placut inauntru, nu a fost aceasta o problema.

Despre spectacole nu pot sa spun prea multe pentru ca fiul meu era destul de mic si mergeam repede la culcare. Cat am prins din ele mi s-au parut ok, raportate la alte hoteluri. Cei drept nu sunt o specialista, pe mine ma amuza orice, asa ca... depinde de gusturi. Prietenilor nostri le-au placut spectacolele, dar nici ei nu erau foarte exigenti.

Am mers la mare sa ne distram, asa ca nu eram foarte carcotasi.

M'Liviu
    [01.07.13 20:13:28]

@smirea: F impresionant ce ne ai detaliat. Zi mi te rog pretul dc se poate si dc pentru copil avand in vedere ca avea un an la avion ai platit? Merci

cathzel, M'Liviu, mariusică, MeMihaela, puerto rico, ralup, smirea, spezam, tabaras
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Holiday Palace: