ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
JUN-2011

Cazare buna in zona linistita

Aveam de ceva vreme in vizor ca oras de vizitat Praga, asa ca ocazia perfecta de a impusca doi iepuri dintr-o lovitura a fost concertul Roxette de pe 05.06.2011 – sa vedem trupa copilariilor noastre live si in plus sa si vizitam o capitala europeana. Asadar am ajuns sa stam la acest hotel strict datorita faptului ca este situat la aprox 300m de O2 Arena. Deci cam la 5 minute de mers pe jos.

Rezervarea a fost facuta inca de prin februarie, sotia a gasit pe booking.com ceva oferta, doar 30 EUR/noapte/camera cu MD inclus. Cand ne-am uitat la localizarea pe harta si am vazut ca este chiar langa O2 Arena, nici n-am mai stat pe ganduri, am facut imediat rezervarea.

Cartierul este unul linistit, si cu toate ca la o prima privire pe harta pare destul de departe de centru, zona este ok de locuit, nimic dubios sau neplacut. Doar blocuri de locuinte, hoteluri, cate-o carciuma de cartier, un mall (HARFA), Oxigen Arena, si chiar langa arena statia de metrou Czeskomoravska, denumire care de fapt este a unui bulevard mai mare care trece prin zona respectiva si pe care este situata si O2 Arena. Se ajunge relativ usor daca ai in dotare un GPS, ceea ce are cam toata lumea. Statia de metrou Czeskomoravska, dupa cum spuneam e la doar 5 min de hotel, si de acolo se ajunge direct in centru, sunt doar 5 statii. Un bilet costa 18 coroane, pt 20 min sau 26 coroane 75 min. Insa pentru a ajunge de la Cheskomoravska in centru la Namesti Republiky este suficient unul de 18 coroane (3 lei).

La sosire, undeva in jurul orei locale 15:00, la receptie era o duduie destul de tinerica, cam stangace si aeriana, insa putea duce o propozitie in engleza de la cap la coada, ceea ce a fost foarte important pt noi. Am asteptat ceva timp pana ne-a trecut in comp datele de buletin, ne-a facut si printat factura, apoi am platit si ni s-a dat cheia de la camera. Paranteza: avand in vedere ca aveam catelul cu noi, ne-am interesat despre aspectul pet-friendly prin email, inainte sa facem rezervarea. Ni s-a comunicat ca nu e nicio problema, putem lua si catelul contra unei sume de 6 EURO/zi. De asemenea, ni s-a mai spus ca nu au parcare proprie si ca parcarea se face intr-o parcare privata cu care au ei o intelegere, undeva la 50m de hotel, contra sumei de 100 ck/zi (sau 4 EURO). Totul in regula, deci pe factura ar fi trebuit sa apara cazarea 3 nopti 90 EURO, parcare 3 zile 12 EURO si taxa caine 3 zile 18 EURO, total 120 EURO. Insa probabil ca i-am fost simpatici duduiei de la receptie, ca factura avea un total de 102 EURO. (doar cazarea si parcarea erau trecute). Noi, oameni cu obraz am insistat: “how about the dog, is it included? ” “yes, yes, it’s included, this is all to pay, 102 EURO”. Ce sa mai zici, am platit si la revedere. (asta dupa ce am stat vreo jumate de ora sa imi dea rest de la 150 EURO, numai in monede, doar asa a avut). Ca fapt divers, pot sa va sfatuiesc sa nu platiti parcare. Din cate am vazut in cartier tot timpul sunt locuri de parcare libere in fara blocurilor din zona, chiar si in fata hotelului, doar ca nu sunt pazite, e ca si cum v-ati lasa masina in fara blocului, acasa. Acea taxa de 4 EURO o platiti doar daca sunteti mai suspiciosi de fel si doriti ca masina sa va stea intr-o parcare pazita. Noi am platit-o pentru ca nu stiam care e faza cu locurile de parcare in zona, dar daca am fi stiut dinainte ca sunt suficiente, am fi lasat masina in fata hotelului.

Hotelul, cu toate ca este cotat oficial la 3 stele, eu i-as da undeva la 2 sau 2+. E drept, s-au facut ceva renovari, dar asa, mai de buget redus. Se vede ca unele chestii de prin camere sunt usor imbunatatite, sau revopsite, dar de fapt sunt destul de vechi. Ma rog, am scris asta pentru ca eventualii pretentiosi sa stie la ce se baga, pe noi nu ne-a deranjat prea tare acest aspect atata timp cat in camera era curat si aveam toate cele necesare: apa calda, baie cu chiuveta si dush, dulap de haine, doua fotolii din piele (de fapt erau un fel de scaune pliante din piele). Fereastra are un oblon automatizat, de fapt sunt niste jaluzele exterioare din lemn actionate de un motoras care se controleaza de la un mic panou care se afla in camera. De la acelasi panou iti setezi si temperatura pe care o doresti in interiorul camerei, insa cand am fost noi AC-ul nu functiona. Oricum, nu era nevoie. In camera era o temperatura constanta de aprox 25 grd, iar afara erau intre 16 dimineata si 28 dupa-masa. In prima seara am lasat acele perdele jos de tot, s-a facut o benza de se mai vedea nimic in camera, dar pe la 1 noaptea sotia s-a trezit si le-a ridicat inapoi sus, cica avea senzatia ca suntem izolati ermetic si se sufoca.

Mai aveam si TV cu o gramada de posturi in ceha, deci desigur ca nu am avut ce sa vedem. Cu o singura exceptie: un post transmite campionatul mondial de motociclism asa ca am vazut marele premiu al Cataluniei castigat de Casey Stoner. Ah, si mai era si Eurosportul, acesta in engleza chiar, datorita caruia am reusit sa vad si finalele de la Roland Gaross. TV-ul din camera noastra a fost destul de mic (cu diag. de 37) si in plus era pus pe un fel de noptiera care era de aceeasi inaltime cu a patului, deci nu prea puteai sa stai pe pat pe spate si sa te uiti la el. Dar ma rog, aceasta n-a fost o problema, nu am mers pana acolo sa stam in fatza televizorului.

Liftul este unul foarte ciudat. Tapetat 100% cu un fel de mocheta albastra, iti da senzatia ca esti intr-o camera capitonata, pentru dilii. Si lumina din interior, semiobscura, contribuie din plin la crearea unei atmosfere destul de spooky. In plus, nici nu este de generatie prea noua, troncane destul de tare, cu toate ca acea mocheta astupa destul de bine eventualele nereguli si-ti da senzatia ca nu are nicio problema. De aceea am incercat sa-l mai si evitam, mai ales ca stateam doar la et 3. Insa uneori cand veneam din oras de la plimbari mai lungi cu catelul obosit, nu prea aveam chef sa-l caram in brate pana la et 3 asa ca apelam la solutia extrema: liftul crepuscular. Una peste alta, n-am avut probleme cu el.

O super-dotare la care nici nu speram: internet prin cablu. In perete era un router din care venea un cablu de cativa metri, erau acolo si instructiunile de folosire, trebuia doar sa ai windowsul setat sa lase IP-urile pe “auto” si laptopul se conecta automat. Foarte binevenita dotarea!

Lenjeria si prosoapele (care erau cred vreo 4, si curate) nu ne-au fost schimbate pe parcursul celor 3 zile, insa nici noi nu am solicitat asta pentru nu a fost nevoie. Gandesc mai eco de felul meu de aceea am fost atenti sa nu lasam pe jos prosoapele, pentru ca sa nu dam de inteles ca ar trebui schimbate. Curatenie insa s-a facut in camera in fiecare zi.

Despre mic dejun nu am prea multe de spus. In general se gasesc cele de baza pentru un MD: lapte, iaurt, cereale, 2-3 feluri de paine, oua fierte, salam, sunca, carnati prajiti, ceaiuri si nelipsitele sucuri chimicaloase, desigur. Nimic extraordinar care sa te faca sa spui “WOW”, dar nici nu pleci flamand de acolo. Dar ce sa mai, e cam greu sa platesti 30 EUR pe noapte si sa mai si ai pretentia sa spui WOW. Mai au si un restaurant, al hotelului, dar nu este acelasi cu cel in care se ia micul-dejun, nu au nicio legatura. Insa cum ziua am fost mai mult plecati in oras, n-am avut ocazia de a manca nimic pe acolo. De fapt chiar vroiam la un pranz sa mancam acolo, insa era cam gol asadar atmosfera era cam de inmormantare, in concluzie am plecat spre mall-ul din zona (Harfa) unde gaseai de toate pentru toti si am halit acolo ceva. La receptie au si o mica vitrina frigorifica, deci poti sa-ti cumperi de acolo ceva rece de baut daca ajungi insetat la hotel. Preturile rezonabile, chiar mici daca e sa compari cu preturile care se practica prin centrul Pragai. Cea mai scumpa bere la receptie (la 500 ml) este Pilsner Urquel la 39 ck, adica aprox 1,5 EUR, insa sunt si mai ieftine, chiar si cele cu alcool 11-12% sunt la aprox 25-27 ck (adica 1 EUR). Paranteza: paritatea este urmatoarea: 1 EURO = 25 coroane, sau 1 LEU = aprox 6 coroane. Deci ca sa transformi din coroane in lei, cel mai simplu, inmultesti cu 0.16. Asadar la terasele din centru, unde o bere era 80 coroane, asta inseamna cam 13-14 LEI, ceea ce nu e chiar putin.

Am avut si o problema mai deosebita, catelul s-a lovit la unghia unui picior in scarile rulante de la metrou (care scari sunt foarte abrupte, lungi si rapide), asa ca am avut nevoie de un veterinar, si baiatul care era duminica dimineata la receptie ne-a ajutat imediat si in 5 minute ne-a gasit un cabinet veterinar deschis non-stop, care ne-a preluat si tratat catelul ca la carte. O parte a unghiei se desprinsese asa ca a trebuit smulsa si apoi dezinfectat si bandajat, plus medicamentele de rigoare (2 injectii) si nici n-a fost prea scump: 600 coroane (25 EURO). Ca idee, dupa 2 zile, in Austria, ne-a luat 46 EURO doar pentru schimbarea bandajului + o injectie, o chestie de 3 minute. (Totusi, bandajul din Austria a fost mult mai ok astfel incat Kasey a putut sa si mearga relaxat cu piciorul in chestiune.)

In final nu pot decat sa va recomand acest hotel, cred ca se pliaza perftect pe nevoile turistului care cauta o cazare decenta, pentru un city-break scurt in Praga. Ceea ce va dorim si Dvs!

Nota webmaster: continuarea, despre Praga, aici.

Trimis de cristi_an3000 in 10.06.11 09:57:46
Validat / Publicat: 10.06.11 10:21:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Esprit - paturile
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

Alina Morar
    [10.06.11 22:20:40]

Saracuta de ea... si-a accidentat piciorusul. Bine ca s-a rezolvat, ca ati gasit veterinar.

Dar la concert cum a fost? Sa ne povestesti.

cristi_an3000AUTOR REVIEW
    [11.06.11 09:50:41]

este de fapt un el

ok, o sa zic si despre concert eventual in review-ul pe care ma gandesc sa-l scriu despre Praga.

Alina Morar
    [11.06.11 10:27:48]

Scuze numele imi parea a fi de fetita.

Cunosc o catelusa cu acest nume.

station5*
    [11.06.11 10:47:21]

bine venit articolul despre cazarea la praga; chiar intentionam "un action" de un weekend in scop de vizitare; singura data cand am fost la praga nu am avut prea mult timp si nici prea mult chef de vizitat (conjuctura)

multumim si am dat votul maxim si ptr kasey!

Alina Morar, station5*

• pagină generată în 0.045686960220337 sec