ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2011
DE ania
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 07.06.11
SEP-2010

Un hotel bun pentru relaxare

Localizare: Situat in Evrenseki, la 5Km de Side, 10Km de Manavgat pe malul marii intr-o zona cu hoteluri noi, cu o promenada frumoasa intre hotel si plaja.

Am ajuns la hotel in jurul orei 20 si in timp ce completam formularele pentru cazare am fost serviti cu un coctail. Cazarea a durat aprox. 15 minute. Un baiat ne-a carat bagajele in camera si altul ne-a parcat masina intr-o mica parcare vis-a-vis de hotel.

Camera: Am primit o camera la etajul 1cu vedere spre piscina, foarte mare (40mp), cu un pat mare dublu si un pat simplu, un fotoliu, o masuta, un fel de servanta cu multe sertare, minibar aprovizionat zilnic cu apa si racoritoare din gama Pepsi, dulap pentru haine, televizor (TVR international), seif (fara plata), aer conditionat centralizat (care nu prea a facut fata).

Internetul nu mergea prea bine in camera.

Baia este mare cu cada, dotata cu uscator de par si consumabile.

Curatenie se face zilnic si la ore potrivite. Prosoapele se schimba zilnic, iar lenjeria la 3 zile. Balcon mare cu o masuta, doua scaune din ratan si uscator de prosoape.

Masa: Mic dejunul era foarte bogat - mezeluri, brinzeturi, unt, omleta, oua fierte, masline de mai multe feluri, iaurturi simple si cu fructe, lapte, cereale, miere, gemuri, compoturi, legume proaspete, clatite, multe produse de patiserie, paine de asemeni de mai multe feluri, ceai, cafea, fresh-uri de doua feluri, fructe, etc.

La prinz nu am fost.

Cina -Meniul de baza foarte bogat: carne (curcan, pui, miel), peste pregatit in mai multe feluri, paste, orez si alte legume gatite foarte bine, fructe de mare, salate. Multe produse de cofetarie (prajituri, torturi, baclavale, salate de fructe, inghetata), fructe proaspete (portocale, mere, pere, kiwi, prune, piersici, nectarine, pepene rosu si galben).

Copii au un loc al lor de luat masa, unde au mancare, lapte praf, sterilizator de biberoane.

In cursul zilei se putea manca la terasa de pe plaja si barul de la piscina pizza, paste, inghetata, fructe, dulciuri, porumb fiert, etc.

Exista si 4 restaurante A La Carte, la care nu am fost si multe baruri (cred ca 7). Cele mai libere si elegante erau cele din zona receptiei unde si internetul mergea foarte bine.

Piscina si plaja: Hotelul are o piscina interioara si o piscina exterioara destul de mare, cu o adincime de 1,40m. Locuri la piscina in perioada in care am fost noi pareau suficiente, dar si aici am vazut ca se practica rezervarea cu prosopul de pe la ora 8 dimineata.

Plaja este foarte lata, cu nisip fin, locuri suficiente, dar cele din fata se ocupa de pe la ora 8,30. Intrarea in mare se face lin. Este cea mai buna plaja pe care am vazut-o eu in Turcia. Marea in cele doua saptamani a fost foarte linstita, mai putin in ultima zi.

Hotelul are Aqua Parc cu 6 topogane, care functionau 2 ore pe zi, Luna Parc, Mini Club, Centru Spa, sala de fitness, jacuzzi, bowling, magazine, cabinet medical.

Distractie: In cursul zilei se organizau diverse activitati cu ar fi: jocuri, concursuri, cursuri de limba turca, pilates, dansuri orientale, volei pe plaja. Acestea se tineau in diverse locuri (la Aqua Park, amfiteatru) nu la piscina, unde nu era nici muzica. Seara era mini disco, diverse spectacole cu tema, discoteca.

La barul de pe plaja seara era muzica live.

Daca vreti sa faceti excursii puteti merge in Side sa vizitati orasul vechi si muzeul de arheologie. Puteti sa mergeti la Manavgat pentru cascada, la Aspendos pentru teatrul roman (aproximativ la 30Km), la Termesos (apox. 60Km), in Antalia sa vedeti orasul vechi sau ceva mai departe la Demre pentru teatrul roman, biserica si mormintul Sf. Nicolae, necropolisul.

Recomand hotelul celor care vor sa se relaxeze, celor cu copii, dar si celor care vor sa practice sporturi nautice.

Trimis de ania in 09.06.11 11:03:46
Validat / Publicat: 09.06.11 12:31:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: istambul, kusadasi, marmaris, bodrum, alania, cappadochia

VIZUALIZĂRI: 2441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ania); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul din topogane
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

magdalena
    [09.06.11 14:54:03]

Interesant ar fi de stiut si un pret. Hotelul mi se pare foarte bun din descriere si poze.

Asa ceva nu am mai auzit, salutar acest aspect! Iar faptul ca nisipul era fin si plaja pare lata, ce sa mai zic, am sa tin minte hotelul...

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [09.06.11 15:10:57]

Mai multe hoteluri au aceste facilitati speciale pentru copii si bebelusi (de exemplu lantul Delphin); plaja insa este cu adevarat aparte la acest hotel; datorita in special intrarii line in apa, o consider cea mai potrivita / cea mai buna / din intreaga Antalye pentru familiile cu copii mici

aniaAUTOR REVIEW
    [09.06.11 18:18:40]

Pentru Magdalena:

Pretul a fost de 195 Euro pe zi camera (3 adulti), deci 2535 Euro pe 13 nopti.

DoreD
    [09.06.11 21:18:14]

Cred ca este cea mai frumoasa camera pe care am vazut-o. Combinata cu plaja - marcat ca un candidat cu mari sanse pentru urmatoarea vacanta. Cum ati ajuns acolo, cu masina sau cu avionul?

aniaAUTOR REVIEW
    [10.06.11 12:16:01]

pentru DorelD,

Am ajuns cu masina. Pentru noi drumul face parte din concediu. Ne place sa calatorim cu masina pentru independenta pe care ne-o ofera, pentru peisaje, etc. Dar nu se merita sa faceti drumul cu masina daca nu stati mai mult de 10 zile, pentru ca drumul inseamna 2 zile dus si doua zile intors si este foarte obositor si pentru sofer dar si pentru ceilalti.

Deci, am plecat din Bucuresti pe la ora 10, am strabatut Bulgaria in 4 ore, fara GPS, cu niste harti scoase de noi de pe internet, am ajuns in Istambul la hotelul Sky Kamer Boutique in jurul orei 18 si am ramas aici 4 nopti. Apoi am plecat in jurul orei 11 si am ajuns la hotel pe la ora 19. Drumul a fost destul de bun si in Bulgaria (nu am luat nici o amenda, este al doilea an cind reusim acest lucru), iar in Turcia chiar nu este nici o problema. La intoarcere de asemeni ne-am cazat 1 noapte in Istambul.

Cu avionul se fac aprox. 2 ore, iar transferul dureaza cam 1,5 ore, in functie de numarul de turisti care trebuie debarcat la alte hoteluri.

Ai dreptate in ceea ce priveste camera. A fost o camera foarte spatioasa, 40mp, si eleganta dar desi era septembrie aerul conditionat nu prea a facut fata. Iar in ceea ce priveste plaja de departe este cea mai buna plaja pe care am intilnit-o in Turcia.

Despre acest hotel mai sunt multe de spus. Daca cineva mai doreste sa intrebe ceva (despre temperaturi aer/apa, si alte facilitati ale hotelului), va raspund cu placere.

Indiferent de destinatia pe care o veti alege pentru concediu eu va doresc tuturor concedii placute si adresez multumiri site-ului Am fost acolo, celor care au postat impresii pe acest site, deasemeni celor care m-au citit si votat.

ania, DoreD, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: