ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2011
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 0.6

Către satisfăcător

Plusuri si minusuri

Impreuna cu sotia si copilul de doar 6 luni ne-am hotarat sa petrecem 5 zile la mare. Am ales Eforie Sud deoarece nu fusesem pana acum. Locatia respectiva ne-am ales-o consultand ofertele de pe Internet. Cautam ceva la un pret accesibil dar cu conditii de igiena foarte bune (in special pentru copil). Ne-am ales hotel Bistrita din Eforie Sud (60 lei/noapte). Rezervarea am facut-o telefonic, fara plata unui avans.

Hotelul (seamana mai curand cu o vila mai mare - 3 nivele) este amplasat central fiind aproape atat de parc cat si de faleza. Un punct slab il constituie faptul ca trebuie sa urci o panta de 200m ca sa ajungi pe faleza. Pentru cei cu copii mici acesta este un dezavantaj (dar nu foarte mare).

In momentul sosirii am parcat masina pe strada ingusta din fata hotelului deoarece parcarea are doar 8 locuri.

Am intrat intr-o curte interioara (amenajata ca o terasa de vara cu 3-4 mese) si fost intampinati la receptie cu amabilitate de un domn care ne-a facut rezervarea apoi condusi in camera de un pusti. In momentul instalarii am avut mici probleme: televizorul nu functiona, dar ne-a fost schimbat imediat cu unul din alta camera si am solicitat frigider - pentru pastrarea la rece a alimentelor pt cel mic si pt racirea berii. Dupa insistente si rugaminti ne-a fost adus un frigider antic care huruia cam tare. A trebuit sa-l spalam si sa-l dezinfectam (ne pregatisem cu Domestos si alte solutii de igienizare).

Hotelul este modernizat partial in 2009-2010: gresie, faianta noua, dotari baie - standard, geam termopan. Curatenie se face zilnic, dar cearceafurile se schimba la 3-4 zile. Din camera se iese intr-un balcon cu vedere la strada sau la hotelul invecinat dotat cu piscina care te face sa te oftici ca nu ai si tu aceasta facilitate.

Un mare dezavantaj il constituie mobilierul foarte, foarte vechi si deteriorat partial. Acest fapt iti da impresia de mizerie, ai o senzatie ca ai de a face cu mobilier din anii '30. Ti-e sila sa pui ceva pe "mobila" respectiva de teama sa nu te imbolnavesti. Am folosit hartie pt acoperire si ca sa ne putem aseza ceva pe suprafetele respective. Sa speram ca pana in 2011 vor schimba si mobilierul.

Hotelul are si restaurant dar nu am servit masa decat pe teasele din statiune, de aceea nu va pot da informatii in legatura cu conditiile de acolo.

Facand un rezumat al sejurului:

Plusuri:

- ampasarea centrala, accesibila;

- loc de parcare pt masina;

- miniterasa;

- personal ospitalier;

- igienizare camera zilnica;

- grup sanitar modernizat;

- raport calitate/pret - potrivit;

Minusuri:

- trebuie sa urci 200m pana la faleza;

- camera foarte mica;

- lipsa intimitate (distanta dintre cele doua hoteluri este foarte mica si a balcoanele fata in fata);

- muzica de la hotelul vecin si salturile in piscina se aud pana la ora 23-24 - un inconvenient pt cei cu copii sau cu probleme de somn;

- lipsa aer conditionat (fiind pozitionati cu balconul spre sud-vest toata dupaamiaza camera devenea un cuptor) - luati-va camera cu vedere la strada - e mai racoroasa;

Pentru cei cu pretentii modeste - o locatie potrivita - avand in vedere pretul acceptabil.

Concediu placut tuturor!

Trimis de Hadrian22 in 09.06.11 11:00:50
Validat / Publicat: 09.06.11 12:04:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: Hotel Impact G - Costinesti, Hotel Doina - Mamaia, etc.

VIZUALIZĂRI: 3505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Hadrian22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.06.11 11:53:42]

Felicitari pentru un articol de debut foarte bine structurat. Te mai asteptam si cu alte impresii,

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.06.11 12:14:55]

Bun venit pe AFA. Un vot pentru debut insa, sa nu crezi ca sunt rau, dar la 60 RON/noapte, in full sezon (ca ai scris iulie), si la romanica, cam asa stau lucrurile (si aici ma refer la conditiile de cazare). Mi-ai adus aminte de cand aveam si eu copilul mititel, si tot asa, trebuia nevasta-mea sa faca curatenie in camera de hotele inainte de a ne aseza lucrurile! Si asta pe la Neptun! Intre timp lucrurile s-au mai schimbat si pe la noi, insa se pare ca Eforie Sud a ramas ultimul avanpost comunist! Ca sfat: poti incerca si alte statiuni (tot la noi), la preturi decente si conditii -zic eu, mai bune. Vacante frumoase!

romanitzaa
[09.06.11 19:51:43]

Sincer, la pretul pe care l-ai platit in plin sezon, nu cred ca trebuie sa ai pretentii ca sa ti se schimbe lenjeria zilnic si/sau sa ai aparat de aer conditionat, chiar daca hotelul se afla in Eforie Sud.

E absolut corect ca trebuia sa ai un mobilier mai nou, dar trebuie mereu sa nu uitam cat am platit pentru un sejur si sa ne asteptam sa fie un raport corect calitate/pret.

johnnyredlabel, romanitzaa

• pagină generată în 0.043836832046509 sec