ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2011
single

Weekend in Madrid

Por una cabeza

Vacanta de weekend la Madrid

In noiembrie am facut o mini escapada in Madrid, la fratele meu, a fost mai usor sa ma deplasez in Madrid decat in alt oras din tara. Frumos, cu avionul dus-intors, mult mai relaxant si odihnitor. A fost pentru mine un weekend maraton. Am ajuns vineri pe la ora 21 (ora Spaniei) si m-am intors duminica ora 23 (in Romania).

Vreau sa va zic ca maine m-as muta acolo, nu exista ceva care sa nu imi fi placut, de la cersetorii romani, care aveau si ei farmecul lor cu spaniola lor stalcita pana la nonsalanta si libertatea spaniolilor...

Foarte multe nu am putut vizita. In primul rand m-a inpresionat verdeata orasului: peste tot era ceva verde, in orice locusor cat de mic era vreun arbust sau copacel.

Desi am stat foarte putin eu zic ca am reusit sa vad unele obiective, chiar si pe fuga. O sa le iau putin pe rand: Parcul el Retiro, e un parc imens care pana in sec XIX a fost proprietatea Monarhiei Spaniole, in total parcul se intinde pe o suprafata de 1,4 hectare, iar in interiorul lui sunt mai multe obiective, unele inca in renovare, intr-una dintre locatii era o expozitie neconventionala din plasticuri (poza). Ca si curiozitate, acolo e un lac imens, unde pe vremuri monarhii isi simulau bataliile navale. avea trei intrari parca si nenumarate alei. Cred ca ne-am plimbat cam 4 ore si daca am vazut 20% din tot parcul.

Am avut onoarea de asemenea sa vizitez Teatro Real (opera), care este absolut superb. O batranica a fost ghidul nostru, destul de severa cu noi, nu ne-a lasat sa facem poze sau sa ne abatem mult de la grup (sincer doua poze tot am facut). Spaniolii au facut un adevarat muzeu din cladire, au incaperi ce pastreaza cu sfintenie istoria cladirii, care e o combinatie de nou cu vechi foarte bine echilibrata. La mansarda se gasea un restaurant select cu niste preturi pe masura. In fata operei se afla logic piata operei, plina de turisti si artisti ai strazilor (poze).

Tot in piata operei puteti sa vizitati Paltul Regal si Los Jardines de Sabatini. Piata e plina de turisti si artisit care animeaza zona, de la cantareti de jazz, la papusari.

Am ajun si in Piata Spaniei, care se afla la capatul celebrei strazi Gran Via si unde se afla statuia lui Cervantes alaturi de Don Quixote de la Mancha si insotitor sau Sancho Panza, o piata plina de maslini salbatici si vanzatori ambulanti.

Gara Atocha, unde a fost tragicul accident, e transformata intr-o adevarata gradina Botanica, cu plante exotice si multe broscute testoase. Ca si cladirea operei gara e o combinatie foarte inspirata dintre vechi si nou (poze).

Toata arhitectura orasului e perfecta. Toate cladirile sunt aliniate precis, chiar daca e una moderna, ea respecta traseul celei vechi, tot e calculat la milimetru si totul impleteste perfect noul cu vechiul

De asemenea mi-a placut foarte mult spiritul spaniolilor. E interesant sa vezi femei in varsta (cam la 60 de ani) seara pe la ora 23 in metro relaxate, fara grija, ca sa nu mai spun ca de la ora 22 incepe sa se anime orasul. Am mancat tapas, pe care vi le recomand sa vi-l faceti acasa: e un fel de paine prajita pe care se pune cas, peste, sos de rosii, unt sau multe alte combinatii... Seara toti mancau tapas in oras ca sa poata chefui mai bine...

V-as povesti mai multe, dar din pacate pentru mine totul a fost un adevarat maraton dupa cum am zis la inceput.

Trimis de libertango in 08.06.11 22:54:47
Validat / Publicat: 09.06.11 06:26:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3237 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (libertango); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 El retiro
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)

[09.06.11 06:22:25]

Locul acestui review, era alaturi de celelalte 10 existente deja pe sait, la rubrica Descopera Madridul, de aici, unde o sa fie mutat de un coleg in scurt timp.

Inainte de definirea unei noi rubrici, folositi cu incredere functia CAUTA din prima pagina. In acel mod, o sa descoperiti ca, cele mai multe destinatii au deja rubrici pe sait, iar informatiile despre o destinatie vor fi mai usor de accesat, daca sunt adunate in acelasi loc.

Multumesc!

[09.06.11 06:33:46]

Mutat la rubrica "Descopera Madridul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[09.06.11 10:42:45]

Scuze, nu am fost atent la timp. Am vazut ca exista rubrica numai dupa ce am postat deja review-ul si nu am stiut cum sa mai rectific. Pe viitor o sa fiu mai atent.

[09.06.11 11:54:04]

Inca o data regret ca nu se pot vota si pozele!

Sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba!

[09.06.11 12:32:32]

http://www.trilulilu.ro/nimeni24/292c3c9cca2b45 Cred ca asta ar fi mai pe sufletul meu, cum credeti si dumneavoastra. Va multumesc frumos.

[09.06.11 12:40:08]

Ok am inlocuit melodia!

ARTEMIZA ADINA
[14.06.11 13:31:24]

Pozele sunt superbe!

roth
[27.01.12 19:04:27]

Maraton sau nu ai dat o multime de informatii utile, iar despre pozeeee... ce sa zic... deja esti un mic artist din piata Los Jardines de Sabatini oare?

Frumos, uitl, multumesc

adri-nico
[27.01.12 20:04:13]

Foarte frumoase pozele. Felicitari!!!

Cum ti s-a parut metroul din Madrid? Mie mi s-a parut ca e un oras subteran.

[27.01.12 20:14:06]

@roth: mersi mult de aprecieri, din pacate nu am avut asa mult timp pentru a vizita cat mai multe, dar ma bucur ca informatiile mele au fost cat de cat utile.

[27.01.12 20:19:47]

@adri-nico: In Madrid mi-a placut absolut totul, iar la metrou m-au uimit femeile in varsta, elegant imbracate, ce veneau din localuri dupa ora 23 seara.

adri-nico, ARTEMIZA ADINA, libertango, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: