ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2011

• TIMP CITIRE: 2 MIN

Hotel Al Gambero

Umberto Tozzi & Raf - Gente di mare

Via Pigafetta 10

Hotelul Al Gambero, in care ne-am cazat in 2 din cele 3 dati cand am vizitat Italia, este situat in statiunea Lido di Jesolo, la 6 km, spre vest de centrul statiunii. Vizavi de Al Gambero se afla hotel American, la 250 metri Piazza Nember.

Strada principala, pe care se afla hotelul se transforma seara in promenada, datorita magazinelor, restaurantelor si barurilor din zona. Cam la 50 m de hotel gasesti statia de autobuz, autobuze care se pare ca sunt bine organizate si circula frecvent.

Plaja este la 100 metri de hotel, este destul de larga, cu nisip fin, umbrele de soare si sezlonguri. La 800 metri se afla Aqua Parcul Aqualandia, la 200 metri Clubul de Golf si cam la 2.5 km karting. De la hotel poti inchiria si biciclete.

Cazarea

Sunt si camere single si duble, cu 1 sau 2 paturi, cu baie proprie, telefon, Tv satelit, safe, balcon si aer conditionat. Incalzirea iarna se face tot cu ajutorul aerului conditionat asa ca in general nu sunt probleme. In extrasezon, cum am mers noi, au pornit aerul doar cand am sosit noi, asa ca ne-a fost putin rece cateva ore dupa ce am ajuns. Dar pentru ca ne-am petrecut mai tot timpul in Venetia pentru noi n-a fost o problema. Vara insa cred ca aerul conditionat face fata.

Masa - am avut micul dejun inclus, tip bufet suedez. Problema a fost ca platourile, foarte frumos aranjate cu felii de sunca si branza taiate chirurgical de subtiri, se terminau foarte repede si cam aveai de asteptat pana la urmatorul “refill”. Cred ca era o strategie de-a lor de a face economie. Si nu spun asta pentru ca noi am fi niste mari mancai, dar chiar era jenant sa astepti cu farfuria in mana ca sa ai ce servi. Astea cu toate ca isi fac reclama grozava la “sortimentele variate” de mancaruri mediteraneene delicioase. Cina este compusa din 3 feluri, la alegere din 3 variante de meniu. Mancarea nu e grozava, si portiile sunt mici.

Hotelul are bar, paznic de noapte, restaurant, sala TV, lift, terasa si parcare. Poti plati si cu cardul de credit.

Pentru copiii pana la 2 ani se asigura carucioare si meniuri speciale la masa contra sumei de 5 euro pe zi.

La aniversari sau zile de nastere hotelul ofera sampanie gratuit.

Pentru concedii perioada minima de sedere este 7 nopti, cu prima zi sambata. Cazarea se face la ora 14 iar camerele se elibereaza la ora 10.

Pretul este 35 euro pe noapte, in care e inclusa cazare si demipensiune (7 nopti), 2 sezlonguri pt plaja, 1 umbrela de soare. Noi, fiind cu grupul, am avut alte tarife, datorita si perioadei.

Se pot inchiria si automobile, la 2,50 euro pe persoana pe ora. Suplimentul pt o camera single e de 69 euro pe saptamana.

Per ansamblu, hotelul este curat si bine intretinut, dar serviciile cam lasa de dorit. Promptitudinea la restaurant si amabilitatea chelnerilor ar putea fi mult imbunatatite. Daca insa iti doresti un loc de cazare aproape de plaja sau de Venetia, locul este acceptabil.

Trimis de luciaoradea in 07.06.11 14:05:24
    Validat / Publicat: 07.06.11 14:46:29

VIZUALIZĂRI: 2833 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Lido di Jesolo, Hotel Al Gambero, hotel de 3 stele

[07.06.11 14:45:59]

Este un review de tip DE CAZARE, astfel ca am creat o rubrica distincta dedicata hotelului si am mutat recomandarile aici.

johnnyredlabel †
    [07.06.11 15:01:13]

@luciaoradea

Poti sa-mi spui cum ajungi de la hotel la Venezia (si in cat timp). eventual daca poti sa-mi dai detalii de cum ajungi la hotel cu autoturismul (eventual coordonate pentru GPS)

Cat de curand vreau sa vizitez Venezia si m-ar interesa variante de cazare.

Multumesc

georgiana
    [07.06.11 17:58:50]

M-am bucurat sa vad in poze cum arata statiunea iarna!

Eu in urma cu 2 saptamani chiar am trecut pe langa hotelul acesta seara, intr-o plimbare. Noi am locuit tot in zona, la Hotel Madison. Pretul de 35 de euro, cat spui tu-cu demipensiune mi se pare a fi un vis, chiar daca e in luna februarie, tinand cont ca in Italia cazarile sunt cam scumpe. Iar in perioada Carnavalului de la Venetia si mai si!

Eu am incercat anul acesta in Italia, in multe locuri in zona de nord si am gasit camere doar de la 60 de euro in sus, in multe locuri si fara mic dejun.

Este totusi bine ca ai mai gasit iarna in Lido di Jessolo un loc in care sa te cazezi, pentru ca din 20 septembrie majoritatea hotelurilor de inchid, pana in luna mai. Eu am fost aici de 3 ori: in iulie, in septembrie si in mai. Recomand a se evita luna iulie, este ingrozitor de cald, ardea rau nisipul, nici nu puteai merge de la sezlong descult pana in apa.

In schimb statiunea este superba, de aceea fac ce fac si ma intorc la ea, ca la o mare dragoste, in primul rand ador faleza, pinii aceia de pe marginea bulevardului, care parca vor sa se intalneasca, dar si curatenia care domneste peste tot. De la autostrada ajungi in aproximativ 30 de minute. Acum era plin de romani, la multe hoteluri, chiar erau afise in limba romana.

luciaoradeaAUTOR REVIEW
    [07.06.11 18:34:53]

@johnnyredlabel

Din pacate nu stiu sa iti spun cum ajungi in Venetia cu autoturismul. Noi am mers cu autocarul pana in Lido di Jesolo si de aici am luat vaporetto pana in Venetia.

Din Punta Sabbioni (de unde se ia vaporetto spre Venetia) un bilet costa 6,50€ si calatoria dureaza cam 1 ora.

Cel mai rapid vaporetto spre Lido este linia 62 care ajunge in 33 minute dar e disponibila doar in zilele lucratoare.

Eu sincer iti recomand sa te cazezi undeva in zona Lido si sa mergi cu vaporetto pana in Venetia. Nu mai ai probleme cu parcarea si nici cu rutele. Si pretul biletului nu mi se pare mare.

In Venetia poti sa iti cumperi abonament pe o zi pe vaporetto si te plimbi unde si cand vrei- costa 18 euro, si e valabil timp de 24 de ore dupa ce il stampilezi. (linia Actv)

@georgiana

Iarna e putin cam deprimanta statiunea dar cred ca vara e foarte frumos. Preturile au fost atat de mici pentru ca am mers un grup de 45, printr-o agentie, asa ca a fost convenabil si pentru ei si pt noi.

Si sa stii ca nu prea erau multe hoteluri deschise in zona chiar daca era Carnavalul.

[07.06.11 21:29:04]

am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala, se poate schimba!

georgiana, johnnyredlabel, luciaoradea