ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2011
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 18.02.11
MAY-2011

Un sejur peste asteptari

Inainte sa plecam in sejur am avut "bucuria" sa citesc toate comentariile negative despre acest hotel. In mare parte nu le credeam dar totusi m-au pus pe ganduri pentru ca ma gandeam ca ceva trebuie sa fie adevarat. Abia asteptam sa ajung la hotel pentru ca imi doream nespus de mult sa ma conving singura. Desi parerea mea despre sejurul petrecut la DT by Hilton nu poate fi obiectiva 100% si poate fi influentata si de preferintele personale o sa ma straduiesc sa dau o imagine cat mai sincera si exacta cu privire la acest hotel.

Asadar am ajuns la hotel in jurul orei 14:00. Era o vreme absolut minunata, neasteptata pentru sfarsitul lunii mai. Am intrat in receptie unde era liniste, frumos, curat. Receptionera ne-a intampinat cu un zambet frumos, i-am inmanat pasapoartele si voucherul si imediat ne-a servit cu un fursec mare, este o traditie in hotelurile HILTON din toata lumea ca turistii sa fie intampinati la receptie cu un fursec. (am atasat si poze). Intr-un minut ne-a dat cartele iar cineva ne-a ajutat cu bagajele pana la camera.

Ajunsi la camera am fost foarte bucurosi sa vedem ca era frumoasa, mare, curata, vederea spre parc era superba, foarte multa verdeata.

Baia era mare, curata, nu erau finisaje de lux sau poate nici de 5 stele dar era bine. Probabil cand au renovat hotelul nu au schimbat si gresia si faianta din baie. Nu ca imi doream neaparat dar contrar la ce a spus un alt comentator pe acest site despre DT by Hilton in baie erau produse neutrogena (am atasat si poze). Era apa calda tot timpul, se facea curatenie zilnic dar nu schimbau zilnic prosoapele (cam la doua zile). Cred ca daca le lasai pe grilaj nu le schimbau, insa daca le puneai pe jos le schimbau de cate ori vroiai.

In camera sa facea curatenie zilnic. Minibarul nu era dotat cu nimic, aveai in camera doar un bidon de apa plata, care se completa zilnic. In camera mai era si un uscator de rufe, ceea ce nu am gasit la nici un alt hotel la care am fost si pe care l-am pus pe balcon.

Balconul era destul de mare si aveai o masuta si doua scaune.

Restaurantul era foarte curat si elegant iar la intrare mereu te intampina cineva care te saluta amabil si zambitor. Pe tot parcursul sederii noastre personalul s-a purtat impecabil. Erau mereu zambitori si amabili, veneau la masa si ne intrebau ce dorim sa bem. Nu treceau 10 secunde in care sa nu vezi un chelner, mereu roiau pe acolo ba pentru debarasare ba sa ii intrebe pe turisti ce doresc...

Mancarea a fost foarte buna, erau vreo 7 feluri principale, cateva garnituri, iar salatele erau nelipsite. Erau mai multe tipuri de sos. A fost singurul hotel de pana acum unde am mancat somon file afumat. A fost servit aproape in fiecare zi. Iar bacon a fost chiar in fiecare zi, eu ma bucuram pentru ca imi place foarte mult. La pranz erau in general doua feluri de supa sau ciorba, care mie mi au placut foarte mult. Unii spun ca nu este foarte multa mancare ca nu ai de unde alege, asa este, nu vezi metri intregi de mese cu mancaruri, asa cum a fost in Turcia, insa nu ai cum sa nu gasesti ceva pe placul tau. Fiind mai putine feluri de mancare macar te scutesti de frustrarea ca nu le poti incerca pe toate.

-- completat ulterior, prin Ecou (nota webm)--

Apa din piscina era foarte calda si ne am balacit multe ore acolo; chiar in ziua in care am ajuns la hotel au terminat de amenajat sala de fitness ceea ce ne a bucurat foarte mult, in fiecare zi am petrecut cel putin o ora acolo. Unii au spus ca sauna este in toaleta, asa este, langa piscina sunt toaletele iar cand intri sunt dusurile apoi chiuvetele si wc urile iar in capat este sauna. La toaleta pentru dame era un miros foarte placut in schimb la barbati intr adevar mirosea mai urat. Sezlongurile erau gratuite la fel si saltele pentru sezlong. Pentru prosoape cred ca trebuia sa lasi cardul. Noi nu prea am folosit prosoapele lor insa cand am luat totusi o data un prosop s a intamplat sa nu fie nimeni acolo si nu am lasat nici un card. Barul de la piscina este ok are de toate.

In legatura cu ceea ce au mai zis altii ca nemtii aveau masa rezervata, asa este, intr adevar cand intrai in restaurant unele mese erau rezervate insa asa cum puteti banui mai erau multe alte mese nerezervate. Faptul ca unii aveau prioritate la intrarea in restaurant nu este deloc adevarat. Nu stiu de ce erau rezervate mesele pentru cei din grupul Saga dar nu cred ca asta trebuie sa fie o problema pentru cineva.

Zilnic animatorii faceau diferite jocuri la care am mai participat si noi iar seara in club mai faceau diverse jocuri. In ultima noastra seara au facut Dance Show, au pregatit cateva dansuri in sincron, care au fost foarte frumoase, se vedea ca nu sunt profesionisti dar cine se astepta la asta? s-au straduit si le a iesti foarte bine, turistii ii aplaudau semn ca le a placut si lor.

Mai vin cu completari cand imi mai aduc aminte dar concluzia este ca am fost foarte multumiti. Nu stiu ce inseamna pentru altii 5 stele, de nu sunt multumiti. Am mai fost si eu la alte hoteluri de 5 stele care erau mult peste acesta de exemplu in ce priveste mancarea sau dulciurile dar in rest a fost foarte bine. Nu vad ce as fi putut sa imi doresc mai mult.

Trimis de isabelaisa in 03.06.11 15:45:01
Validat / Publicat: 03.06.11 17:01:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipurile de aur - hotel Slavey

VIZUALIZĂRI: 3507 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (isabelaisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[03.06.11 18:05:36]

nu terminasem cu impresiile si continui aici:

[...] nota webm - am mutat textul in continuarea review-ului

Un alt comentator a scris ca hotelul DoubleTree by Hilton nu exista fizic in Bulgaria, asa cum puteti observa din poze EXISTA. Scrie mare la intrare numele hotelului iar intrarea la Helios este separata chiar langa.

DoreD
    [03.06.11 20:48:29]

Ma bucur ca totul a fost ok, stiam ca hotelul este renovat in 2011 si ma asteptam la servicii de calitate. Sa vedem cum va fi si in sezon.

steff
    [10.06.11 11:28:06]

imi poti spune despre parcare? cume?

se cere taxa, e bimne pazita?

si cat costa pe plaja sezlongurile?

bautura de pe plaja se plateste su intra tot in conceptul de a. i. ?

mer ci frumos

[10.06.11 12:49:20]

parcarea este cea din fata hotelului. Noi am fost in Mai si am gasit suficiente locuri, nu stiu cum este in sezon pentru ca nu sunt foarte multe locuri.

Nu am platit nimic.

Nu am vazut sa o pazeasca cineva.

Pe plaja sezlongurile sunt gratuite pentru acest Hotel.

Cred ca la receptie trebuie sa intrebi unde este mai exact plaja privata si probabil ca iti da un cartonas sau ceva cu care sa te prezinti la baiatul de pe plaja. Nu stiu cum este pentru ca noi am fost singuri sa o cautam si nu am vz nimic si abia in ultima zi am vazut ca cineva intreba la receptie. Oricum am fost la plaja doar de 3 ori si am stat direct pe nisip ca oricum noi statea in jur de 2 ore.

Nu cred ca se servesc ceva bauturi pe plaja. Cel putin cand am fost era cam pustiu. sper ca ti am fost de folos

duduca_26
    [13.06.11 20:26:03]

Ma bucur ptr tine isabela. Sper ca ceva s-a schimbat in mod real si mai sper ca toate serviciile care v-au fost oferite la DTH nu sunt "justificate" prin lipsa turistilor din hotel.

Imi inchipui hotelul care are peste 100 de camere la capacitate maxima deci peste 100 de turisti din care vreo 15 vor in sala de fitness care nu are decat 4 aparate si o lipsa imensa de spatiu si aer (stim amandoi unde este situata - intr-o camera fara lumina naturala, fara geamuri si cu o suprafata totala nu mai mare de 25 metri patrati).

Sa stii ca atunci cand gradul de ocupare este de sub 25% toata atentia hotelierilor este indreptata catre turist (iar din ceea ce ne-ai aratat si descris chiar tu hotelul si chiar prin statiune era aproape gol); cand gradul de ocupare al hotelului, in plin sezon, este de 100%, lucrurile stau cu totul altfel mai ales la acei hotelieri care au "supralicitat" in oferte - asa cum a facut head managementul acestui hotel care din pacate nu a oferit nimic nou in comparatie cu celelalte surate din Nisipuri.

Stiu unii vor spune ca sunt carcotasa dar e problema lor. Eu cand ma duc la 5* care mai poarta si emblema brandului Hilton ma astept la tot ceea ce ofera DT by Hilton in orice alta locatie. Te invit ptr comparatie in orice alt hotel cu brandul H. si iti propun pe cele mai apropiate - cel din Sibiu si cel din Bucuresti. Vei vedea o imensa diferenta fata de ceea ce ofera DTH-ul din Bulgaria.

In concluzie ma bucur ptr tine ca te-ai simtit bine. Eu nu voi mai trece pe acolo cu placere. Si stiu ce spun. Sa aveti vacante placute.

[14.06.11 12:20:21]

In legatura cu fitnessul erau 6 aparate dar nu le am prins pe toate in poze, iar incaperea era destul de spatioasa, si avea aer conditionat, cand intram acolo imi era frig, bineinteles ca dupa cateva minute de alergat ma incalzeam.

Este curios ca in general din ce am observat nu prea se inghesuie turistii la fitness.

Am fost in Turcia la Belek Beach unde erau sute de turisti si tot numai eu si sotul meu eram la fitness sauna etc. Ma gandesc ca acolo erau mai mult familii cu copii si nu le ardea lor de fitness.

In concluzie noi ne am simtit bine, se putea si mai bine dar am platit jumatate din cat am platit in Turcia.

La hotelul asta Hilton sotul meu a gasit in salata o mica rama. Iti dai seama ca nu a fost ok. Dar ce sa faci, se mai intampla. Cu putin umor am trecut peste si bineinteles nu am mai avut chef de salata verde. Ii ziceam sotului meu ca pentru somonul file afumat pe care l-ai mancat aproape in fiecare (ii place foarte mult si la alte hoteluri nu am vazut) merita sa mananci si o mica rama, glumeam bineinteles. Probabil ca altii in locul nostru ar fi cazut de pe scaun sa gaseasca asa ceva si ar fi facut un scandal... dar pentru ce sa ma agit, altii mananca insecte de bunavoie, banuiesc ca sunt bune dar totusi nu vreau sa incerc

O zi frumoasa!

DoreD, duduca_26, isabelaisa, steff