ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2011
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 06.03.10
    MAY-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un hotel decent si confortabil

In aceasta vare ne-am bucurat si de o scurta vacanta timpurie. Am plecat din Bucuresti spre Grecia la Kalambaka unde am stat 2 zile. Intrucat vremea se anunta destul de capricioasa am decis sa alegem destinatia finala dupa cele 2 zile de Meteore, avand si avantajul ca am fost plecati cu masina. Am cautat direct aici pe site si apoi am verificat impresiile si pe alte site-uri si ne-am decis in cele din urma la Tsamis Hotel.

Varianta aleasa a fost cea cu demipensiune, hotelul avand si varianta all inclusive, neatragatoare pentru noi. Sunt doua cladiri, una principala in care camerele au vedere in intregime spre mare si o a doua cladire unde camerele au doar vedere partiala. Curatenie in camere, efectuata zilnic, prosoape schimbate zilnic, lenjeria a fost schimbata o data in decursul celor 6 zile/5 nopti, deci totul intr-o maniera mai mult decat rezonabila. Camera este dotata cu un minibar, TV cu diagonala mica, uscator si seif (contra cost). Aerul conditionat este inclus in pretul pretul prezentat.

Hotelul are si un SPA dar in timpul petrecut acolo nu am vazut sa functioneze efectiv. La receptie era afisat si pretul pentru serviciile SPA, nimic iesit din comun, destul de scump ca orice serviciu de genul acesta. Hotelul are 1 piscina pentru copii si 2 pentru adulti, una dintre ele, de dimensiuni mai mici, creand impresia ca se termina in mare. Atentie plaja hotelului este practic inexistenta, 50-70cm si cu pietricele, nu foarte ingrijita. Sezlongurile erau asezate practic pe spatiul verde.

Masa nu a fost foarte variata dar de fiecare data am gasit ceva bun si nou de mancare. Mielul si vita excelent gatite. Fiind la inceput de sezon poate ca acesta a fost motivul pentru care nu aveau o varietate mai mare de feluri de mancare.

In ansablu il consider un hotel ce ofera conditii bune de cazare si masa la un raport calitate/pret convenabil, recomandat celor care merg acolo cu masina pentru ca hotelul este destul de izolat. Nota mai mica primeste si pentru conexiunea internet foarte proasta. Angajati ai hotelului vorbitori buni de limba engleza.

Trimis de danieltanase* in 24.05.11 16:57:54
    Validat / Publicat: 24.05.11 19:18:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danieltanase*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Rasarit de soare in Zakynthos, vazut de pe balconul camerei. In partea dreapta se pot vedea barul si intrarea la SPA
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

[24.05.11 19:21:25]

@danieltanase am adaugat coordonatele GPS ale hotelului, te rog sa te uiti pe harta interactiva si sa ne spui daca este corect: click aici

Cateva poze ar face review-ul si mai complet!

[24.05.11 20:00:47]

coordonatele sunt cele corecte. Urmeaza si pozele.

Multumesc

teona
    [24.05.11 21:42:34]

Excelenta locatia, pacat ca plaja era doar de forma, dar oricum privelistea de la piscina era incantatoare asa ca exista o compensatie.

Daca zarurile nu ar fi aruncate in acest moment, mi-ar fi placut sa aleg acest hotel.

Pt. ca si eu imi doresc sa vad Meteorele si cum drumul cu masina pana in Zakynthos am hotarat sa-l facem cu escala, te rog daca poti sa-mi dai cateva detalii despre traseu. De exemplu cate ore ati facut pana in Kalambaka, daca ati gasit usor cazare sau ati avut rezervare, eventual daca poti sa ne recomanzi ceva. Orice crezi ca ne-ar fi util pt. a parcurge in mod placut acest traseu.

[24.05.11 22:15:37]

sper sa placa melodia atasata, se poate shimba!

[24.05.11 22:31:09]

Buna Teona,

noi suntem mari amatori de Grecia si drumul ales a fost cel cunoscut de catre noi, fiind mai putin complicat: Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Kulata - Salonic - Kalambaka. Am plecat din Bucuresti in jurul orei 3 dimineata si am ajuns lejer in Kalambaka in jurul orei 15.00. Opriri in Bulgaria unde ne-a agatat un radar si ceva mai mult timp in dutyfree-ul de la granita dintre Bulgaria si Grecia. In rest mers domol fara alte exagerari.

Despre hotelul din Kalambaka si drumul spre Zakinthos voi reveni cu impresii in topic-urile dedicate.

[01.07.11 12:31:35]

danieltanase

care este hotelul din Kalambaka

[01.07.11 12:47:56]

Kosta Famissi este hotelul.

[01.07.11 12:51:21]

MS. O locatie de notat.

Imi poti recomanda un hotel bun in ZAKYNTOS, vreau sa ajung acolo cu avionul, si nu vreau sa fie chiar retras.

[01.07.11 13:00:15]

Salut Ovy,

Pentru noi varianta ideala a fost acest hotel, Tsamis Zante. Daca iti doresti o zona cu mai multa activitate iti recomand fie sudul insulei pentru ca plajele sunt cu nisip si apa nu este adanca.

Laganas cred ca poate fi o optiune foarte buna, plaja destul de lata, multe baruri, taverne, restaurante.

Si Tsilivi este o statiune mare dar despre plaja nu iti pot spune nimic pentru ca acolo nu am fost.

Mergeti cu masina sau avion?

[01.07.11 17:25:26]

Mergem cu avionul