ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2011
ÎNSCRIS: 22.05.11
MAY-2011

Weekend 1Mai 2011 Olanesti

OK, sa incepm!

Plecarea din Craiova Sambata 30 apr. , pe la ora 11 (nu eram hotarati daca mai mergem sau nu din cauza ploilor anuntate indelung). Toate bune si frumoase (mancam pe drum McPuisori, muzica, trancaneala, ), bagam o vigneta pe 7 zile ca ne expirase de curand, facem plinu' pe la Bals si purcedem. Vremea placuta cum nu ne asteptam, dar decat pana la intrarea in Valcea, unde pur si simplu s-a intunecat din cauza norilor negri si cuprinzatori... :( Ne oprim un pic prin Billa (ala din Mall) sa luam cate ceva, trecem si pe la baie si dusi la Olanesti suntem, ploaia tinandu-ne companie in continuare.

Ajungem intr-un final la Olanesti, pe la ora 13, si numai bine ca se cam opreste ploaia si iese soarele! (ca sa vezi noroc :)) Dupa o tura pe jos prin Olanesti sa vedem imprejurimile (eu nu mai fusesem de 12 ani si sotia deloc) ne apucam sa cautam cazare (aveam in vedere cateva pensiuni cautate in prealabil pe net). Ala nu raspunde, aia nu ne mai convine ca e camera urata, ala cere prea mult etc.

Acum si zgarcitu' de mine vroiam ceva cu 40-50 Ron, si intradevar se gaseste la particulari, dar ascultati-va sotia/prietena si mergeti la o pensiune sau hotel, cu baie proprie si curata decat sa economisiti 20 lei si sa stati la coada la o baie "decenta" daca aveti noroc! Mai sunam pe ici pe colo, tarifele variau intre 70 Ron pensiuni si 90-100-120 hoteluri/ noapte camera dubla logic!

Gasim ceva cu 60 Ron vis-a-vis de Biserica din lemn, dar mirosul greu din camera si-a spus cuvantul! In final alegem Hotel President ***, situat langa primarie, camera dubla 80 Ron, conditii mai mult decat acceptabile, un pic ciudat cu caldura, despre care ziceau ei ca pornea automat seara... in fine, un aer conditionat intr-un colt pe tavan fara telecomanda (deci nefunctional), in rest lenjerie curata, pat mare, televizor, minifrigider (pt. mancarea din dotare, rosii cascaval, iaurt, suc etc), baie curata, prosoape curate, de ajuns pt. o seara zic eu!

Dupa plimbari prin statiune, seara mancam la Pensiunea Lacramioara, inainte de Hotel Livadia pe stanga, local curat si placut, muzica placuta, servirea de asemenea, iar mancarea excelenta! consumatie 2 persoane 35Ron plus baccis 37! Recomand cu caldura locatia!

A doua zi mancam un pic in camera nu la rest. hotelului, ca sa facem un pic de economie, dusuri, putina ordine, ne caram bagajele in masina si eliberam camera, de care am fost multumiti pana la urma!

Afara soare, multi nori pe langa el dar inca nu ploua! Si iarasi o luam la picior, ne ducem pe la biserica din lemn, traversam parcu, mai dam vreo doua ture de statiune poposind pe banci din cand in cand ca sa admiram privelistea si sa respiram aer curat, facem si cateva poze, si o luam pe aleea izvoarelor de-a lungul raului Olanesti. Peisajul este superb, revigorant te incarci cu energie pozitiva si iti umpli plamanii de sanatate! Cand se termina aleea si ne hotaram sa urcam un pic pe munte se pune ploaia, dar nu-i nimic avem umbrela! Mai zabovim un pic si ne cam intoarcem pt. ca se facuse ceasul 16 si mai trebuia sa si mancam, si sa ajungem si la Craiova, ca sa mergem luni la serviciu ca nu putem sta fara sa muncim! : p

Langa pensiunea Lacramiara (in stanga) e un local verzui ce avea niste meniuri de ala cu 12 lei 2 feluri de mancare si o bautura lipite pe geamuri... dar nu va recomand sub nici o forma!

Am zis hai ma sa incercam, dar ghinion. Servire proasta chelnerul, care era cred si patron, uita sa vina din cand in cand, te mai servea bucatarul... mancarea sub oric critica: cartofi prajiti reincalziti, ca si un gratar de altfel, piure de cartofi facut din fulgi, si baia execrabila, wc din ala cu talpi de stai pe vine! :))) si fara hartie igienica :)) In fine, e bine ca nu am luat prea in serios si ne-am distrat copios pe seama "neajunsurilor" localului, dar sa nu va opriti acolo nici in ruptul capului! Intre timp ploaia revenise, ne aprindem umbrela si ne indreptam spre masina, cam pe la 17.30 plecam catre casa pe ploaie!

Per total a fost frumos, un pic cam scurt si din graba, dar frumos! (in afara de localu verzui), toata distractia a costat in jur de 250 Ron, si a meritat pe deplin, peisajul si aerul curat te trezesc la viata de fiecare data!

Trimis de over.o in 22.05.11 12:32:54
Validat / Publicat: 22.05.11 14:07:58

VIZUALIZĂRI: 3011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (over.o); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere camera hotel President!

creivean
    [23.05.11 21:24:06]

@over. o

Bun venit în comunitatea AmFostAcolo.

Mi-ar fi plăcut ca, eu la primele mele review-uri să scriu aşa bine ca tine. De fapt, nici astea, mai de pe la urmă nu-s mai bune

Aştept să-ţi citesc şi alte impresii, aşa că, hai, mai scrie-ne!

over.oAUTOR REVIEW
    [25.05.11 00:29:35]