ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2011
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Alessandro Hostel, Roma

Alessandro hostel este un concept destinat in general "back travellers" (cu ruscsacul in spate). In principiu, bed &breakfast.

Situat in apropriere de gara Termini, pe o strada cocheta (Via Marsala), foarte usor de reperat, dotat cu camere de supraveghere, are angajati vorbitori de limba engleza, italiana, spaniola si coreana.

Foarte curat, cu mic dejun suficient de variat si cafea, ceai, lapte la discretie, nu ofera proasoape decat contra cost (2 E), internet o ora gratis in prima zi, apoi 1 E pe zi.

Are un bar dragut si free pizza sau free pasta party depinde de zi.

Camera curata, dotata cu aer conditionat, baie cu uscator de par, nu sunt probleme cu apa calda.

Fiind singura, am optat pentru un pat intr-un dormitor numai cu fete (female dorm), 4 paturi. Se leaga repede prietenii si se schimba impresii :).

Personalul de la receptie a fost amabil si binevoitor, mi-au dat o harta cu obiective si mi-au raspuns la intrebari.

Una peste alta, am fost multumita de conditii in raport cu pretul, cazarea la acest hostel a fost o experienta in sine.

Daca nu esti extrem de pretentios si iti place sa legi prietenii cu oameni diferiti sau pur si simplu sa incerci ceva diferit, eu recomand Alessandro Hostel.

Trimis de CristinaBr in 21.05.11 10:47:21
    Validat / Publicat: 21.05.11 14:35:41
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CristinaBr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hol Alesandro Hostel.

dorgo
    [23.05.11 12:24:42]

@CristinaBr... te rog spune-mi cat te-a costat un pat la hostel si prin cine sau cum ai facut rezervarea? ... cu card on-line se poate? ... ai dormit cu rucsacul pe pat? ... ai avut incredere in necunoscuti? din ce tari erau? ... pozitia (via Marsala) hostelului e excelenta...

CristinaBrAUTOR REVIEW
    [23.05.11 12:36:13]

1. cam 30 euro + 2 E pe noapte taxa standard a Primariei Romei.

2. Am atasat site-ul hostelului, am facut rezervarea online, cu un card dar nu iti taxeaza cardul, doar primesti un cod de confirmare pe email urmand sa platesti cand ajungi. Rezervari se pot face si telefonic.

3. Doamne fereste, nu. Am avut bagajul in camera, dar exista si safe, iti poti lasa banii, actele in el.

4. Am avut 3 "colege " din Germania pt o seara, apoi 3 din SUA, cele din urma foarte prietenoase, erau in vacanta prin Europa, veneau din Franta.

5. Pozitia e excelenta. Statia bus-urilor care duc la aeroporturi este la 3 min de hostel.

dorgo
    [23.05.11 15:50:04]