ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2011
ÎNSCRIS: 30.07.10
APR-2011
2 AD. + 1 COPII

O vacanţă de Paste reusita

În 2011, în luna aprilie de Paşte, împreună cu un grup de prieteni, toţi familişti şi cu o armată de copii, am fost 4 zile la bulgari. Am călătorit cu autoturismele personale, iar drumul a durat cam cinci ore şi pentru că am plecat de dimineaţă ca să evităm aglomeraţia, am ajuns la hotel pe la prânz.

Era pentru prima data cind vizitam staţiunea dar nu eram prima oară în Bulgaria aşa că de abia aşteptam să vedem locuri noi.

Am stat la hotelul de 4 stele, Parc Hotel Golden Beach. Acest hotel se află nu departe de ieşirea către Albena, foarte aproape de o staţie de autobuz din staţiune. Ca să vă dau un reper mai bun, hotelul este situat în spate dar mai sus, faţă de hotelurile mai bine cunoscute Bolero şi Arabela, undeva pe o colină împădurită. Practic este aşezat destul de sus, permiţându-ţi să vezi marea din sala de mese, peste hotelurile din faţă.

În această staţiune bulgărească, malul Mării Negre este destul de înalt, având câteva zeci de metri înălţime, este stâncos şi acoperit de pini. O adevărată frumuseţe, un peisaj pe care îl mai întâlneşti la turci sau la greci. Practic după ce se termină plaja, urmează o faleză nu prea lată, după care terenul începe să urce. Prin intervenţia omului peisajul a fost terasat şi din loc în loc s-au construit hoteluri, restaurante, terenuri de sport şi săli de agrement. Toate sunt legate între ele de şosele de bună calitate.

Personalul hotelului, aşa cum mă aşteptam de la un adevărat hotel de 4 stele, vorbeşte limba engleză şi este foarte amabil şi săritor.

Sala recepţiei este de mărime medie şi amenajată plăcut, în partea stângă având barul iar în dreapta, recepţia propriuzisă. În orele de vârf sunt suficienţi recepţioneri ca să facă faţă la valul de turişti şi să scurteze timpul de cazare.

Barul e cam mic şi are puţine canapele şi scaune, astrfel că seara găseai foarte greu loc acolo.

Hotelul are mai multe facilităţi cum ar fi parcarea păzită, sala de fitnes, jacuzzi, saună, piscină interioară, piscină exterioară, masaj, sală de jocuri. Din ce îmi aduc aminte, pentru parcare, sala de jocuri, saună, şi masaj se plătea, celelalte intrând în preţul biletului de cazare. Parcarea era 15 Leva pe zi, sauna 10 Leva, jocurile din sala de jocuri parcă erau 3 Leva dar nu garantez pentru că nu am jucat decât biliard şi nu ne-a întrebat nimeni de bani. E drept că mesele erau mici şi de calitate slabă, tacurile erau obosite rău şi nici bilele nu erau toate. Mai erau acolo 3 calculatoare şi 3 aparate din care două pentru jocuri electronice. Se poate considera că sala de jocuri este punctul slab al acestui hotel. Din punctul meu de vedere, la capitolul acesta sunt repetenţi.

Un punct în plus le dau pentru masa de tenis. Era aşezată afară, nu departe de piscina exterioară, o masă făcută în Germania, de calitate superioară. Era un loc de atracţie pentru pasionaţii de ping-pong. Paletele şi mingea se luau de la recepţie, gratis.

Piscina interioară, aflată undeva la etajul 4, dacă nu greşesc, este suficient de adâncă şi destul de mare. Apa era cam rece când am fost eu, dar nu era o problemă dacă tot doreai să te bălăceşti. Erau mereu amatori pentru aşa ceva. Incinta unde este construită piscina, este foarte spaţioasă şi deosebit de luminoasă. Curăţenia e de nota 10. Dacă mai era şi apa încălzită...

Sala de mese este simplu aranjată, dar cu tot ce trebuie. Totul este decorat în culori deschise de alb şi galben. Geamurile sunt foarte mari facând spaţiul interior luminos şi aerisit. Pe geamurile mari, interioare, se vede piscina interioară. Mâncarea servită aici e bună la gust dar nu foarte diversificată. Cu toate astea, ai de unde alege. Noi, ca de altfel toţi oaspeţii hotelului din acea perioadă, am beneficiat de servicii ,,all inclusive” şi am fost mulţumiţi de calitatea bucatelor. Era deschisă şi terasa dar vremea nu prea a permis folosirea ei. La masa de prânz, cînd se mai încălzea afară, erau amatori care preferau să ia masa în aer liber. Atunci cînd se putea folosi şi terasa, găseai mai uşor o masă liberă, dar pe timpul meselor de seară şi dimineaţă, dacă nu veneai în ultima jumătate de oră a programului de masă, trebuia să aştepţi chiar şi 15 minute până prindeai o masă liberă. Cred că sala de mese este puţin cam mică pentru acest hotel comparativ cu posibilităţile de cazare.

În prima zi de Paşte au servit friptură de miel, foarte bună. Au avut şi un tort foarte mare de îngheţată pe care l-au flambat cu un arzător. Nu ştiu cât de bun a fost tortul, pentru că nu l-am gustat, asta pentru că a fost ceva coadă şi eu evit aglomeraţia din principiu.

Camera este foarte mare, cred că 4,5X8 m, cum nu am mai văzut la alt hotel, dotată cu instalaţie centralizată de aer condiţionat, curată şi aerisită. Aici predomină nuanţele de crem şi vernil. Mobila este nouă, suficientă, în culori deschise. Frigiderul din cameră este plin de bauturi alcoolice, inclusiv spirtoase şi soft, inclusiv apă minerală şi plată. În cameră este şi seiful la care ai acces cu o plată suplimentară. Baia, cu cadă, este mare, curată, dotată cu tot ce este nevoie la pretenţiile unui hotel de 4 stele. Apă caldă la discreţie la orice oră.

Camera are un balcon imens, lung cât e lăţimea camerei şi lat de 2 m.

Accesul în cameră se face pe bază de cheie, dar facilităţile se activează cu o cartelă ataşată la cheie. Curăţenia se face zilnic şi se face cu simţ de răspundere.

Undeva lângă hotel, în curtea acestuia, este un loc de joacă pentru copii, cu plan înclinat, pod şi tobogan. Acest loc de joacă este cam micuţ, dar curat şi în stare bună, bucuria copiilor şi mulţumirea părinţilor atât timp cât îi ţinea pe micuţi ocupaţi.

Plaja staţiunii este foarte mare, ceea ce mă face să cred că vara nu este chiar aglomerată. Faleza este frumoasă şi curată. Ca să ajungi pe faleză, de la hotel se coboară pe nişte trepte, multe trepte, pe o diferenţă de nivel de câteva zeci de metri, dar asta nu a fost o problemă – face bine la condiţia fizică.

Staţiunea este plină de hoteluri, restaurante, baruri, case de schimb. Sunt şi câteva bănci şi câteva bancomate. Din păcate bancomatele nu prea funcţionau. Când am fost noi funcţiona doar unul. Cred că e o chestie intenţionată şi cred că are legătură directă cu existenţa acelor foarte multe case de schimb.

Schimbaţi banii la hotel sau veniţi cu ei schimbaţi. E mult mai bine decât la casele de schimb din staţiune. Şi nu vă luaţi după cursul afişat de casele de schimb afară. Este ţeapă! Mare grijă! Înăuntru, au afişat, un alt curs de schimb, foarte prost. Şi nu îl vezi decât după ce ţi-l arată funcţionarul de acolo, adică după ce ai dat Euro şi ai primit Leva.

Mi-a plăcut mult staţiunea, mai frumoasă, mai aerisită şi mult mai pitorească decât Mamaia. Undeva aproape de centru exista o copie a turnului Eiffel, foarte bine realizată şi nu departe, o roată mare de agrement de unde se poate vedea aproape toată staţiunea. Tot pe acolo este un târg de suveniruri şi nu numai...

În concluzie hotelul este curat şi primitor şi este aşezat strategic, mai sus decât hotelurile de lângă faleză, având astfel o bună vedere asupra marii şi peisajului frumos din jur.

Recomand hotelul Parc Hotel Golden Beach pentru ospitalitate, curăţenie şi pentru locaţia sa în acea zonă împădurită şi foarte liniştită.

Recomand staţiunea Nisipurile de Aur ca o locaţie excelentă pentru vacanţă sau măcar pentru câteva zile.

Trimis de bose in 14.05.11 23:34:29
Validat / Publicat: 15.05.11 00:48:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena

VIZUALIZĂRI: 3483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Camera hotelului Parc Hotel Golden Beach, foarte mare, aerisita, luminoasa, curata si bine întreţinută.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[14.05.11 23:37:43]

Foarte bun, chiar excelent review

balasa violeta
    [15.05.11 15:17:20]

Felicitari! Imi place, am fost de opt ori la Nisipuri, numai la Arabela si la Melia Hermitage, m-am simtit bine si nu am avut nici eu de spus ceva de rau. Odata am patit-o rau cu soacra mea (80 ani), s-a impiedicat si si-a rupt piciorul din sold, am ajuns pe la Varna iar personalul hotelului Arabela a fost de toata isprava!

boseAUTOR REVIEW
    [16.05.11 19:18:15]

Multumesc pentru aprecieri! Sper că am fost cuiva de folos.

Am ales acest hotel studiind ofertele de Paşte la bulgari şi apoi citind impresiile turiştilor care au mai calcat pe acolo, aici pe forum. Am facut un fel de medie a impresiilor şi un raport preţ - calitate şi am ales. Şi uite că am ales bine. Conform clasamentului meu făcut după studierea forumului şi selectarea ofertelor, acest hotel era pe primul loc în staţiunea Nisipurile de Aur dar pe locul 4 per total după nişte hoteluri din Constantin şi Elena. Cum nu am mai găsit bilete la hotelurile din cea de a doua staţiune pomenită, a trebuit să mă mulţumesc cu acest hotel şi s-a dovedit că aparentul ghinion a fost de fapt un real noroc. Dacă mă duceam în partea cealaltă m-aş fi dus la pomul lăudat aşa cum a spus un ,,colocatar" al forumului care a petrecut Paştele acolo şi care a fost foarte dezamăgit.

Cu toate că au fost multe hoteluri care au scos oferte în perioada respectivă - despre o parte dintre ele nu am găsit nicio informaţie pe ,,Am fost acolo" - eram hotărât să aleg un hotel pe care să-l pot ,,verifica" pe acest site. Nu doream să fac experimente pe pielea mea!!! Să descopăr eu dacă un anume hotel e bun sau nu - ar fi însemnat să merg la risc... şi dacă nu era bine... timpul şi banii nu se mai recuperează!

Cam aşa am ales eu acest hotel!

raduluigi
    [23.02.12 23:10:19]

Minunat review, multumesc. Am cumparat bilete pentru paste 2012. Puteti sa imi spuneti "pasareste"+ si - pe scurt? Mentionez ca sunt "bulgar" batran si am fost in multe hoteluri! Multumesc anticipat!

boseAUTOR REVIEW
    [24.02.12 22:47:47]

Depinde ce vă interesează, dar o să încerc:

Plus:

- construcţie frumoasă, de bun gust;

- camera mare, spaţioasă şi curată;

- sală de mese mare, aerisită;

- mâncare bună;

- masă de ping-pong;

- piscină interioară mare (dar cu apă rece de Paşte);

- loc de joacă pentru copii afară;

- parcare păzită;

Minus:

- distanţă mare faţă de plajă;

- sala de jocuri (biliard, jocuri electronice) -jalnică;

- puţine lifturi