ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2011
ÎNSCRIS: 27.04.09
APR-2011

Targul Anticarilor

Intentionam sa planific pentru 1 Mai o excapada pe meleagurile patriei, insa cum previziunile meteo mi-au taiat elanul am preferat sa raman in Bucurestiul nostru iubit.

Dintr-o pura intamplare, pasii (de fapt...rotile) m-au purtat in fata Primariei sectorului 2 dar si la parterul acesteia unde am vizitat cu multa placere Targul Anticarilor.

Expozanti destui iar exponate diverse, de la ace, "brice", insigne, tiparituri vechi, obiecte de fildes si abanos pana la mobila stil si masini de epoca. Fireste ca la acestea din urma am zabovit un pic mai mult.

Printre batranele doamne, ce straluceau in soare se etala trecatorilor si o Dacie 1300, din primele serii. La vremea lor erau numite "frantuzesti" intrucat erau doar asamblate in Romania din colectii de piese tip CKD. Se distingeau de suratele lor mai tinere dar si mai putin fiabile prin frana de mana care era amplasata sub bord si nu intre scaune.

Nu as putea comenta succesul comercial al acestui targ. Stiu insa ca vizitatori erau destui, astfel ca majoritatea standurilor erau inconjurate de curiosi. Din cand in cand se mai vindea cate o moneda sau o cravata de pionier.

Pentru cei care, admirand minunatiile expuse ignorau trecerea timpului, erau amenajate si doua "stabilimente" ce potoleau foamea cu traditionalii (de 1 Mai), mici, frigarui, pastrama si bere sau sucuri. Deoarece eram cu masina si berea fara alcool se terminase, am inghitit si eu repede... in sec si am plecat din sectorul ispite.

Muzica in ton cu exponatele (Cristian Vasile, Jean Moscopol, etc.) contribuia si ea la realizarea atmosferei de epoca.

Ca o concluzie la cele de mai sus, o actiune reusita a Primariei sect. 2, la care a contribuit din plin si vremea insorita.

Trimis de Visan125 in 07.05.11 14:07:25
Validat / Publicat: 07.05.11 15:11:22

VIZUALIZĂRI: 1413 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Visan125); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La intrare in Taargul Anticarilor
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[07.05.11 14:28:58]

Datorită importanţei turistice relativ reduse, review-ul este notat hors-concours: PMA standard sunt retrase şi se pot acorda doar voturile simbolice.

[23.04.16 23:28:33]

Pt conformitate: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

• Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene:

• pagină generată în 0.060919046401978 sec