ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2011
ÎNSCRIS: 13.03.11
APR-2011

O vacanta frumoasa la Drachselsried - Padurea Bavareza

Bert Kaempfert - Yellow Bird

Am gasit intamplator o oferta buna si relativ ieftina pentru o vacanta pe care ne-o doream cat mai simpla dar in acelasi timp si interesanta: cazare 3 nopti, All Inclusive Light la Hotel Mariendorf - Drachselsried in Sudul Germaniei.

M-am uitat repede pe harta, am vazut ca pana acolo e un drum de 6 ore cu masina (din Berlin), am vazut ca in zona Padurii Bavareze sunt si cateva lucruri interesante de vazut si de facut asa ca nu am mai stat pe ganduri si am cumparat biletele.

Am plecat spre Drachselsreid in jurul orei 10 pentru ca ne-am facut o multime de bagaje gandindu-ma ca plecam la drum cu un copil mic de 1 an si jumatate (hainute, jucarii, medicamente etc.). Dupa ce toata lumea si-a ocupat locurile in masina am avut prima surpriza: GPS-ul nu recunostea adresa hotelului. Acest Drachselsreid este un satuc/oras cocotat pe niste dealuri in zona Padurii Bavareze.

Pana la urma ne-am descurcat, am ajuns cu bine la hotel si, in ciuda asteptarilor, camera a fost curata, aerisita, cu priveliste spre padure, cu un mic balcon pentru lenevit, cu o piscina acoperita si apa relativ calda (22 grade), cu mancare excelenta dimineata si seara (la pranz nu am fost niciodata la masa).

Micul dejun, in stil bufet suedez, era compus din mancare diversificata, de la cereale pana la oua fierte, iaurt, lapte, cafea, unt, paine intr-o mie de sortimente etc. Cina era organizata tot ca un bufet suedez insa de data aceasta bucatarul era cel care punea mancarea in farfurie, seara puteai alege din doua feluri de mancare (bune insa amandoua) si o supa.

Ce vreau sa evidentiez e faptul ca mancarea a fost buna, proaspata, diversificata si suficienta, chiar daca nu cadeau mesele de incarcate ce erau (cum se intampla de exemplu la concediile AI din Turcia) :)

Hotelul era dotat si cu o sauna si cateva aparate de fitness si, ce mi-a placut mie cel mai mult, o sala de joaca plina cu jucarii. Fetita noastra a fost incantata de aceasta sala de joaca.

Cum spuneam, am stat aici doar 3 zile insa chiar si asa nu ne-am dorit doar sa mancam si sa dormim asa ca ne-am facut temele de acasa: unde mergem, ce vedem prin zona. Cand am ajuns acolo am descoperit o mica primarie (Rathaus) cu alte o multime de lucruri de vazut si de experimentat din zona. Din pacate am avut putin timp si am ales ce era mai interesant de vazut.

Se stie deja ca sudul Germaniei e renumit pentru prelucrarea sticlei, asa ca in prima zi am vizitat un parc aparte in care puteai deopotriva sa cumperi obiecte decorative din sticla, sau doar sa te plimbi, sa hranesti cateva rate care alergau nestingherite pe pajiste, sa dai copilul in leagan si sa ii arati cateva animale (ponei, capre). Parcul se numeste Weinfurtner (cred), adresa de web este acelasi nume. de. Mi-a placut foarte mult acest parc si pentru ca multe obiecte decorative erau de sticla, sticla era colorata, combinata cu metal sau lemn etc. Daca ajungeti in zona merita vazut. In ziua in care l-am vizitat ploua asa ca ne-am intors de doua ori de la masina cand s-a oprit ploaia, atat de mult ne-a placut sa lenevim acolo

In aceeasi zi consacrata sticlei am vizitat si Galeria de sticla Herrman, o colectie privata de obiecte de sticla, de la 10 euro o pereche de cercei simpli, banali pana la obiecte decorative de 5000 euro, toate erau expuse intr-o casa privata din acest orasel. Nu am cunostinte in domeniul artei dar mi-a placut mult ce am vazut acolo. Cum spuneam, galeria se numeste glasgalerie-herrmann. Intrarea nu costa nimic, suni la o usa, apare o doamna sofisticata ce te pofteste inauntru, te anunta unde poate fi gasita daca ai intrebari dupa care poti privi In voie intreaga galerie. Simplu, frumos si civilizat.

Merita vazut si Glasstudio Fuchs, 94256 Zellertalstraße 6, Drachselsried.

A doua zi am mers la Wald Wipfel Weg, o pasarela inalta, construita ca punct de observatie. Intrarea a costat 4.5 euro de persoana. Aici puteam merge numai pe pasarela sau apoi puteam face un traseu scurt prin padure, mai aveau doua tarcuri cu cateva Lame, un loc de joaca pentru copii si un restaurant Teresa pentru toata lumea. Privelistea a meritat toti banii insa au fost si alte lucruri interesante pe care le-am descoperit: animalele, traseul prin padure, binoclul pe care il puteai folosi fara vreo taxa suplimentara, parcarea gratuita (peste tot in Germania se plateste parcarea, uneori chiar si in fata blocului daca stai in centru).

Intr-o alta zi ne-am plimbat intr-un parc de distractii Atractia parcului era un circuit destul de mare pentru niste carturi pe care le actionai individual. Bineinteles avand un copil atat de mic nu ne-am putut urca toti 3 insa sotul a fost incantat. Pretul la carusel era 2.3 euro/persoana. Aici am apreciat aici preturile mici (de inteles petnru ca nu era situate intr-un oras mare) si buna organizare (toate atractiile parcului costau 1 euro, pentru asta au fost instalate si masini de schimbat bani in monede). Toate functionau bine desi nu erau noi. In tarcul pentru animale mici: capre, ponei, rate etc. copii erau bine veniti lucru pe care eu nu l-am intalnit prea des in Romania. La noi totul e interzis “nu calcati iarba”, “nu puneti mana pe animale” (nu ma refer aici la tigri, lei si alte animale periculoase)

Dupa ce excursia la Drachselsreid s-a terminat am plecat spre Passau, la 90 Km distanta. Nu mai scriu despre acest oras alte impresii pentru ca ele déjà sunt pe site, acesta a si fost motivul pentru care am ales sa mergem si noi la Passau.

Vremea nu a fost asa de frumoasa pentru ca a plouat insa cu toate astea si noua ne-a placut Passau.

Am stat la Hotel Achat, a fost o alegere foarte buna.

Camera a fost spatioasa, curata, micul dejun bun si pretul ok: 66 euro/ cazarea si 7 euro/persoana MD.

In drumul spre casa ne –am hotarat sa mergem si la Pullman City, un centru de distractii construit in stil western, american. Aici din pacate am fost total dezamagiti: de cand am ajuns am fost taxati cu parcare (2 euro). Intrarea in parc a costat 13 euro/persoana si din pacate am constatat ca parcul era numai o masina de facut bani. Desi se plateste mult la intrare, orice in interiorul parcului se plateste suplimentar: o plimbare cu poneiul pentru copil costa 4 euro, o gramada de restaurante (fast food dar si pizzeria) te asteptau sa lasi si acolo bani. Putine de vazut si mai ales de facut in acest parc, prea scump pentru ce ofera, nu il recomand.

Cam asta a fost excursia noastra, scurta dar frumoasa si civilizata! Aaa, am uitat sa precizez ca drumul de la Berlin la Drachselsreid a fost numai pe autostrada. Cand GPSul spunea peste 300 km iesiti de pe autostrada …si intrati pe autostrada …nu mi-a venit sa cred. Stateam atunci si ma intrebam cand o sa avem si noi autostrada pana la Constanta gata

Trimis de monamorew in 07.05.11 03:18:30
Validat / Publicat: 07.05.11 09:44:14

VIZUALIZĂRI: 3579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monamorew); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de hotel (Hotel Mariendorf- Drachselsreid). Patutul pentru copilul sub 2 ani nu ne-a costat suplimentar.

[07.05.11 08:51:37]

@monamorew, bine ai venit pe site si multumim pentru impresii! Articolul este foarte interesant, cu multe detalii utile, insa era mai bine sa structurezi impresiile in doua articole distincte - unul dedicat unitatiii turistice in care ati stat pe perioada (mini) sejurului (review 'de cazare') si unul cu recomandari generale din zona (review de tip 'de calatorie').

Intrucat ai descris 2 hoteluri, poate exista o mica confuzie in ceea ce priveste notele acordate desi inclin sa cred ca acestea se refera la Hotelul Mariendorf.

In ceea ce priveste localitatea Passau, exista, intr-adevar, impresii pe site, dar acestea nu sunt foarte consistente, astfel ca orice completare va fi binevenita.

Ar prinde bine totodata si cateva fotografii cu cele 2 hoteluri si/sau obiectivele vizitate.

Te mai asteptam si cu alte relatari din vacantele tale trecute sau viitoare, inceputul este promitator.

[07.05.11 09:42:28]

Am redenumit rubrica creata in 'Descopera Bavaria' si am mutat-o in sub-capitolul 'EXCURSII si CALATORII' din sectiunea 'GERMANIA-SUD'.

Vom putea astfel gazdui pe viitor aici si alte recomandari de calatorie din aceasta parte a Germaniei.

Asa cum e scris si mai sus, o segmentare a acestei frumoase vacante in 3 seturi de recomandari ar fi fost ideala.

- doua dedicate cazarilor la cele doua hoteluri

- una cu recomandari generale de calatorie din zona

Procedand astfel, utilele informatii prezentate mai sus ar fi fost mult mai usor de regasit, atat de cei interesati doar de recomandari obiective turistice din zona, cat si de cei care s-ar interesa (doar) despre unul dintre cele doua hoteluri.

Ai te rog in vedere aceasta sugestie pe viitor.

[09.05.11 08:07:22]

Sper sa placa melodia atasata!

monamorew
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bavaria: