ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2011
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 19.04.09
DEC-2003

Sejur reusit in Sharm el Sheikh

Am fost in sejur la Jolie VilleGolf & Resort in perioada 29.11-07.12.2003 alaturi cu colegii de serviciu la vremea respectiva. Am fost 4 perechi din toata tara, bonus oferit de firma unde am lucrat la aceea data. Transportul am avut asigurat prin compania Tarom, zborul a fost de cca 3 ore.

Plecarea din tara sambata seara la 21,30 la destinatie am ajuns noaptea la ora 00,30 pe aeroportul din Sharm El Sheikh, am fost preluati repede de reprezentantul agentiei de turism, iar la ora 3 eram deja in pat cazati la hotel.

Hotelul se afla la aproximativ 10 km de aeroportul international. Este un hotel de 5 stele, are un singur etaj, la parter este receptia, restaurantele unde serveam masa, restaurantele a la carte, boutiquri, baruri, schimb valutar etc. Camera a fost foarte mare, cred ca peste 30 mp, cu un pat matrimonial pe masura, minibar, televizor, aer conditionat centralizat, baie enorma cu cabina de dus dubla, echipat corespuzator (inclusiv telefon in baie!). In concluzie conditii de 5 stele.

Dupa numele hotelului va puteti da seama ca hotelul are un teren de golf, destul de mare cu 18 gauri, ceea ce facea ca la vremea respectiva sa fie cel mai mare si renumit teren de golf din Orientul Apropiat.

Masa am avut in regim de demipensiune, a fost suficient, mai ales ca noi am participat la mai multe excursii optionale: vizita de 1 zi la Cairo, excursie pe muntele Sinai si Nuweiba, croaziera de 1 zi la insula Tiran pentru snorkeling , excursie noaptea cu ATV-urile in desert etc. Despre acestea intr-un alt review. Mancarea foarte buna, variata, seara la cina serveam masa pe terasa restaurantului ascultand muzica live in surdina. Bauturile de la cina erau contra cost, un vin francez incepand de la 20-25 dolari, berea de la 4 dolari.

Hotelul are mai multe piscine, topogane amenajate intr-un parc enorm in mijlocul careia pe o insula trona discoteca la o distanta apreciabila de hotel ca sa nu deranjeze turistii noaptea. Programul era de pana la ora 4 dimineata.

Pot sa spun ca nu prea am stat locului, ziua eram in excursii sau plaja, noaptea la discoteca.

Plaja era amenajata pe o faleza destul de abrupta, faceam plaja pe terasele amenajate sau pe ponton pe mare. Sezlongurile si prosoapele erau gratuite. Intrarea in mare se facea pe o banchiza de corali, la 15-20 m de mal era o falie si adancimea apei trecea brusc la cca 20 m. Ca temperaturi pot sa spun aerul avea intre 24-28 grade iar apa 26-28 grade. Singurul inconvenient era ca fiind decembrie dupa ora 17 deja incepea sa se insereze.

Am avut parte de o echipa de animatori exceptionala din care faceau parte 2 conationali de ai nostrii. Au fost alaturi de noi atat ziua la plaja si piscina cat si noptea la discoteca, fiind alaturi de noi si la petrecerea de Sf. Nicolae.

A fost un sejur placut si as reveni oricand cu placere la aceasta locatie.

Trimis de velker tiberiu in 29.04.11 15:20:35
Validat / Publicat: 29.04.11 16:17:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (velker tiberiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in resort
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[29.04.11 16:03:48]

cred ca ai omis din greseala capitolul PLAJA si MAREA, si nu ai acordat nota cuvenita. te rog sa specifici intr-un ecou nota si remediem noi;

de asemenea, avand in vedere vechimea impresiilor (de cazare), care este mult peste limita orientativa impusa (de 3 ani) se retrag PMA-urile (conform pct [A].1.b] din capitolului 3 al Regulamentului)

velker tiberiuAUTOR REVIEW
[29.04.11 16:53:45]

Da scuze, cred ca 80 % merita.

[29.04.11 17:43:45]

Am inserat nota pentru plaja si mare, multumim.

velker tiberiu