ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.04.2011
STATUS: CHIBIȚ
APR-2011

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Nu incercati Pensiunea Domeniul Regilor

Am fost de pasti acolo si am avut parte de mare dezamagire! pacat de acest loc superb!

Servirea execrabila, se asteapta ore bune, personalul nu are experienta in domeniu, se uita la tine de parca ai minca de pomana, si multe altele...

Daca nu aveti mari asteptari de la vacanta dvs. mergeti cu placere!

Trimis de iona in 28.04.11 17:14:15
Validat / Publicat: 30.04.11 12:12:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂLICEA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 3108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[28.04.11 18:03:46]

Sincer, cu asemenea note şi cu doar 3 cuvinte care nu justifică nici pe departe evaluarea, acest articol nu poate fi publicat cu note. (Regulament, B.9)

Vă rugăm să daţi mai multe amănunte (despre cazare nu scrie absolut nimic, dar nota e 0!) şi dacă e posibil să ataşaţi şi câteva poze.

Mulţumim,

[09.07.14 16:58:03]

vlad vlad
[10.07.14 16:13:46]

Nu recomand sub nicio formă

Cuvantul de baza care caracterizeaza aceasta locatie este NEGLIJENTA (lipsa totala de atentie fata de client, exclusiv dorinta de a obtine cat mai mult profit cu cat mai putin efort, impertinenta si obraznicie din partea personalului, lipsa totala de grija fata de cladire si zonele adiacente). In concluzie, nu recomand in nici un fel sa riscati sa treceti pe acolo (cu atat mai mult sa ramaneti la ei) !!!

Totul a inceput cu un telefon dat, pentru a cere informatii despre cazare. Desi pe site-ul lor serviciile “oferite” sunt separate, la alegere, mi s-a comunicat sec ca pot lua camera dubla numai impreuna cu accesul la SPA, ceea ce crestea considerabil pretul. Am acceptat si asta, deoarece numele si locatia mi-au atras atentia si speram sa gasesc ceva pe masura asteptarilor…

In sfarsit, am ajuns la destinatie si prima impresie a fost una dezolanta. Cabana este extrem de neingrijita, plin de buruieni la tot pasul, inclusiv o tufa mare de soc crescuta in scarile de acces (ma intreb cum nu-I deranja pe patroni sa vada zilnic acele buruieni, scaieiti crescuti pana la intrarea in pensiune). Cateva resturi de flori aruncate (intentia initiala fusese probabil de plantare…), nici o floare la geamuri, nici un mic detaliu de decor care sa dea o urma de intentie de ingrijire a pensiunii, iarba netunsa, micul fost parculet de copii lasat in paragina, …...

Am incerca sa ne cazam, dar camera alocata duhnea a tutun si aer statut, asa ca am cerut sa o schimbe. Am primit alta camera si, ca si cum asta era cel mai important lucru de bifat, ni s-a cerut sa achitam pretul integral imediat pe loc (nu am mai intalnit niciunde aceasta cerinta, cel mult mi se sugera ca putem plati cand dorim…). Am platit, ce sa facem, cu promisiunea din partea patroanei ca voi primi si chitanta si factura (pe care, desi le-am solicitat la plecare, mi s-a spus ca patroana nu este, patronul este ocupat cu cineva si ca li se va transmite, sa o primesc pe mail). Ca fapt divers, inca nu am primit nici un astfel de document….

Fiind o zi calduroasa si fara multa pofta de mancare, am dorit sa mancam ceva usor (gen o rosie cu ceva branza si fructe) asa ca ne-am asezat in unul dintre foisoarele de langa pensiune, la umbra. Imediat a aparut un personaj in varsta, imbracat in alb, care s-a ratoit la noi ca nu avem masa aceea rezervata si sa ne adunam imediat lucrurile si sa plecam de acolo. Am ramas stupefiati, afland ca respectivul personaj este de fapt chiar un angajat al pensiunii… Am inteles ulterior ca nu poti aduce mancare proprie in pensiune, insa felul de a te alunga, ca pe un caine, nici macar din restaurant ci din acel foisor exterior, mi-a aratat adevarata politica a acestei “pensiuni” (doar sa scoatem bani, cu orice pret!). In plus patroana a venit sa-i ia apararea, de parca am fi comis cea mai mare crima…. Ma intreb cand va exista si la noi acel minim de respect fata de client, de a-i explica ceea ce doresti pe un ton care sa nu jigneasca. La aceasta locatie, probabil, nicioadata… Din aceasta cauza nu am luat nici o masa la ei!

Ni s-a comunicat ca pentru micul dejun inclus (dar platit separat!) de a doua zi, este suficient sa anuntam dimineata, dupa trezire, ce dorim. Nici vorba de bufet suedez, de varietate de mancare….

Coboram dimineata si la bar erau doua alte personaje, unul in varsta, altul tanar, moldovean dupa accent. Intrebam care este procedura pentru micul dejun si, avand in vedere ca era multa lume deja afara, in cele cateva foisoare, luand micul dejun, daca putem lua si noi micul dejun afara. Raspunsul celor doi a venit simultan: tanarul “cum doriti”, celalalt: ”nu se poate”. Ii intreb care este varianta definitiva a raspunsului si pana la urma ni se “permite” si noua acest lux de a lua micul dejun afara. Ni se cere sa ne asezam si sa asteptam.

Dupa o bucata buna de timp, vine tipul in varsta, care nu ne daduse voie initial sa iesim, sa ne intrebe ce dorim. Nici vorba de bufet suedez; aveau doar omleta sau ochiuri cu sunca. Mult prea putin pentru cei 15 lei de persoana! Exagerat de mult! In sfarsit facem comanda si dupa inca o bucata buna de timp, vine si tanarul sa ne ia comanda. Ii spunem ca deja a fost colegul lui si i-am spus ce dorim, la care ne raspunde ca ar fi totusi bine sa mergem inauntru sa mancam, ca sa nu fie nevoit sa vina pana acolo cu farfuriile. Am ramas din nou fara grai de ce tupeu am intalnit! Dupa ce cu o jumatate de ora spunea ca putem face cum dorim, acum imi spune ca il deranjeaza sa vina pana afara cu farfuriile! M-am oferit sa-l ajut, si am insistat sa-mi faca semn din usa pensiunii cand este gata ce am comandat, pentru a merge eu sa le iau de la bucatarie si sa le aduc la masa si a parut multumit.

Bineinteles, comanda a adus-o celalalt coleg. Mult prea putin si prea simplu pentru cei 15 lei. Un pret mult prea exagerat!

Am plecat mai repede decat prevazusem de la ei, cu o mare dezamagire. Oare acesta este nivelul de tratament aplicat clientilor intr-o pensiune aflata la 15 km de Cluj, nu in varf de munte?

Concluziile le puteti trage Dvs. … In caz un care vi se pare de necrezut, va invit sa refaceti si Dvs. traseul nostru si sa va convingeti.

Trist, dezgustat, scarbit, revoltat dupa experienta la “domeniul regilor”.

Vai de ei regi…….

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Domeniul Regilor [Ciurila]: